Рішення № 90671934, 09.07.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2020
Номер справи
460/2659/19
Номер документу
90671934
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

09 липня 2020 року м. Рівне №460/2659/19

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. Щербакова за участю секретаря судового засідання Л.О. Мидловець та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник не прибув,

відповідача: представник Довгалюк І. Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 доГоловного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування наказу, -В С Т А Н О В И В:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі іменується – позивач) до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі іменується – відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати наказ №295 від 27.09.2019 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ".

Позовна заява обґрунтована тим, що план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС. Затверджений план-графік є обов`язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС. Належну якість формування плану-графіка та його коригування забезпечує територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка).

Позивач вказує, що спірний наказ, виданий Головним управлінням ДПС у Рівненській області, суперечить Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, оскільки саме територіальні органи ДФС зобов`язані здійснювати виконання плану-графіку, так як на момент видання відповідного наказу Головне управління ДФС у Рівненській області не було припинене.

Представником позивача змінено підстави позову шляхом їх доповнення. Вважає, що до предмету доказування у цій справі входить не лише дослідження наявності або відсутності плану-графіка на відповідний період і включення до нього конкретного платника податків, але й перевірка того, чи був відповідний план-графік складений з дотриманням визначених строків, чи наявні підстави включення позивача до плану-графіку та чи дотримано процедуру такого включення. Вказує, що відповідачем не надано ні інформаційно-аналітичних довідок, ні будь-яких інших документів, які б підтверджували правомірність включення позивача до плану-графіку проведення у 2019 році перевірок.

Відзив на позовну заяву містить посилання на те, що відповідно до норм чинного законодавства, у плані-графіку документальних планових перевірок на 2019 рік, що оприлюднений на офіційному веб-сайті Державної фіскальної служби України, передбачено проведення планової документально перевірки позивача. Відповідач вважає, що спірний наказ був винесений з дотриманням вимог ст. 77 Податкового кодексу України. Копія такого наказу та повідомлення про проведення перевірки були надіслані позивачу у строки, визначені пунктом 77.4 статті 74 Податкового кодексу України.

Ухвалою від 15.10.2019 позовну заяву прийнято до розгляду. Відкрито провадження в адміністративній справі №460/2659/19. Розгляд справи вирішено провадити за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у справі.

Ухвалою суду від 27.02.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 19.03.2020.

Розгляд справи по суті неодноразово відкладався за клопотаннями представника позивача (5 разів). До початку судового засідання, призначеного на 09.07.2020, від представником позивача в чергове заявлено клопотання про відкладення судового розгляду.

Разом з тим, суд не вбачає імперативно визначених КАС України підстав для відкладення судового розгляду. При цьому, суд бере до уваги те, що позивачем або його представником не було реалізоване право на участь у судовому засіданні за допомогою відеоконференцзв`язку. Також суд вважає, що оскільки сторонами було подано заяви по суті, а також докази на обґрунтування своїх вимог, то розгляд справи можливий за наявними матеріалами справи за відсутності представника позивача.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Державною фіскальною службою України затверджено План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік відповідно до якого фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 включено у перелік платників податків, щодо яких буде проведена перевірка (http://sfs.gov.ua/diyalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/plani-ta-zviti-roboti/367929.html).

На виконання Плану-графіка в. о. начальника Головного управління ДПС у Рівненській області винесено наказ “Про проведення документальної панової виїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ” від 27.09.2019 №295, відповідно до якого наказано провести документальну планову перевірку фізичної особи- підприємця ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2017 по 31.12.2018, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2017 по 31.12.2018 та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2017 по 31.12.2018, тривалістю 10 робочих днів з 10.10.2019 року.

Також, податковим органом сформовано повідомлення від 27.09.2019 №131/17-00-33-04 про проведення документальної панової виїзної перевірки.

Не погоджуючись з наказом від 27.09.2019 №295, позивач звернувся до суду з вимогою про визнання його протиправним та скасування.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу оскаржуваного рішення, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 75.1. статті 75 Податкового кодексу України (далі - ПК України), контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

За правилами підпункту 75.1.2. пункту 75.1 статті 75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Згідно з пунктом 77.1. статті 77 ПК України, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

Відповідно до пункту 77.2. статті 77 ПК України, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім – не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік. Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до пункту 77.4. статті 77 ПК України, про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

З аналізу наведених норм вбачається, що єдиною підставою для винесення фіскальним органом наказу про проведення планової перевірки є факт включення платника податків до Плану-графіка проведення таких перевірок, а необхідною передумовою для її проведення є вручення під розписку або надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії наказу про проведення документальної планової перевірки та письмового повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

З матеріалів справи вбачається, що підстава для винесення наказу про проведення планової документальної виїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 існувала, оскільки такого платника податків було включено до Плану-графіка проведення перевірок (http://sfs.gov.ua/diyalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/plani-ta-zviti-roboti/367929.html).

Копію наказу №295 від 27.09.2019 та повідомлення про проведення перевірки №131/17-00-33-04 від 27.09.2019 направлено позивачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення 30.09.2019, тобто за 10 днів до початку проведення перевірки, як того вимагає положення пункту 77.4 статті 77 ПК України. Отримано позивачем поштове відправлення – 08.10.2019.

Відповідно до пункту 77.1. статті 77 ПК України, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Судом встановлено, що План-графік документальних планових перевірок на 2019 рік був оприлюднений на офіційному веб-сайті ДФС у строки, встановлені пунктом 77.1 статті 77 ПК України.

Окрім того, суд вважає за необхідне зазначити, що питання про правомірність формування, оприлюднення, коригування Плану-графіка про проведення планових перевірок є окремим предметом розгляду справи про визнання протиправними дій, бездіяльності чи рішень щодо формування, оприлюднення, коригування Плану-графіка уповноваженими на те суб`єктами владних повноважень. Проте, такий предмет не розглядається в межах даної адміністративної справи.

Щодо тверджень позивача, що спірний наказ, виданий Головним управлінням ДПС у Рівненській області, суперечить Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, оскільки саме територіальні органи ДФС зобов`язані здійснювати виконання плану-графіку, так як на момент видання відповідного наказу Головне управління ДФС у Рівненській області не було припинене, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України” №1200 від 18.12.2018, утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1200-2018-%D0%BF)

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 “Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України” (далі - Постанова №227), затверджено Положення про Державну податкову службу України (далі - Положення про ДПС) та Положення про Державну митну службу України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/227-2019-%D0%BF).

Відповідно до пункту 1 Положення про ДПС, Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС.

У подальшому, розпорядженням № 682-р Кабінет Міністрів України погодився із пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року № 227 “Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 26, ст. 900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 17 травня 2019 року до реєстру було внесено запис про реєстрацію Державної податкової служби України, як юридичної особи публічного права (код ЄДРПОУ 43005393) (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch).

В той же час, з 17 травня 2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено відомості щодо перебування в стані припинення юридичної особи – Державної фіскальної служби України.

Пунктом 7 Положення про ДПС встановлено, що ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (органами доходів і зборів).

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби” (далі - Постанова №537), утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1; реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2; установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/537-2019-%D0%BF).

До ЄДР внесено запис від 31.07.2019 про проведення державної реєстрації юридичної особи Головного управління ДПС у Рівненській області, код ЄДРПОУ 43142449.

Наказом ДПС від 12.07.2019 №14 затверджено Положення про Головне управління ДПС у Рівненській області, відповідно до пункту 1 якого, ГУ ДПС у Рівненській області є правонаступником усіх прав та обов`язків ГУ ДФС у Рівненській області (https://rv.tax.gov.ua/dfs-u-regioni/golov-upr/struktura/).

Частиною 1 статті 104 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.

Відповідно до п. 6 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 №1074, права та обов`язки органів виконавчої влади переходять у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.

За наведених встановлених обставин правонаступництва, суд відхиляє доводи неправомірності оскаржуваного наказу з підстав виконання плану-графіку неналежним органом.

За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем в порядку статті 77 КАС України доведено правомірність оскаржуваного наказу №295 від 27.09.2019, а відтак заявлені позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат – відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12, м. Рівне, 33023, код ЄДРПОУ 43142449) про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 20 липня 2020 року.

Суддя В.В. Щербаков