
Справа № 420/2555/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 липня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Білостоцького О.В.
При секретарі: Збарацької А.І.
За участю сторін:
Представника позивача: не з`явився
Представника відповідача: Балагури Л.С.
Представника 3-ої особи: Козян Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області до Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Малинка» с.Чистоводне Білгород-Дністровського району Одеської області комунальної форми власності, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Володимирська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій (далі ГУ ДСНС) України в Одеській області, в якому позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Малинка» с.Чистоводне Білгород-Дністровського району Одеської області комунальної форми власності про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю):
у спосіб: у вигляді повного зупинення експлуатації будівель Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Малинка» с.Чистоводне Білгород-Дністровського району Одеської області комунальної форми власності, за адресою: 67726, Одеська область, Білгород-Дністровський район, село Чистоводне, вулиця Садова, будинок 46 А;
- у порядок: шляхом відключення за допомогою фахівців енергопостачальних організацій вищевказаних будівель Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Малинка» с.Чистоводне Білгород-Дністровського району Одеської області комунальної форми власності від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків, наданих в акті перевірки №732 від 23.12.2019 року, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, зазначених в акті перевірки №732 від 23.12.2019 року за номерами: 1-12, 14, 15, 17, 19, 20, 22.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у період з 19.12.2019 року по 23.12.2019 року ГУ ДСНС України в Одеській області було проведено позапланову перевірку відповідача щодо додержання комунальною установою вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки. За наслідками позапланового заходу встановлено 22 порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, які відображені у складеному за результатами заходу акті перевірки №732 від 23.12.2019 року. При цьому порушення, зазначені в пунктах 1-12, 14, 15, 17, 19, 20, 22 акту перевірки №732 від 23.12.2019 року, за твердженням позивача, є такими, що створюють ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, а тому подальша робота Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Малинка» с.Чистоводне Білгород-Дністровського району Одеської області комунальної форми власності створює загрозу життю та здоров`ю людей, а відтак, наявні підстави для застосування до відповідача заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення роботи закладу до повного усунення виявлених порушень.
Ухвалою суду від 24.04.2020 року у справі було відкрито спрощене позовне провадження із повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання.
25.05.2020 року за клопотання учасників справи на підставі п.1 ч.2 ст.236 КАС України провадження у справі №420/2555/20 було зупинено та поновлено 01.07.2020 року.
Також 01.07.2020 року протокольною ухвалою суду до участі у справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача було залучено Володимирську сільську раду Білгород-Дністровського району Одеської області.
В судове засідання 27.07.2020 року представник Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області не з`явився про дату час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно. Надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутність, яке за згодою представників відповідача та третьої особи було судом задоволено.
Разом з тим, представник Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій (далі ГУ ДСНС) України в Одеській області приймав участь в судовому засіданні 01.07.2020 року, в якому позовні вимоги про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Малинка» с.Чистоводне Білгород-Дністровського району Одеської області комунальної форми під тримав у повному обсязі та на їх обґрунтування зазначив в судовому засіданні обставини, аналогічні викладеним в адміністративному позові.
Представник відповідача, а саме завідуюча Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Малинка» с.Чистоводне Білгород-Дністровського району Одеської області комунальної форми власності ОСОБА_1 у судових засіданнях 01.07.2020 року та 27.07.2020 року проти позовних вимог Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області не заперечувала, відзиву на адміністративний позов відповідачем надано не було. Зазначені позивачем обставини представником відповідача не оспорювались, але разом з тим, представником Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Малинка» було зазначено, що комунальна установа вживає всіх можливих заходів задля усунення порушень, виявлених перевіркою, але порушення, виявлені перевіркою, відповідач не може самостійно усунути без виділення додаткових фінансових асигнувань. Про зазначені обставини комунальною установою було в усній формі повідомлено Володимирську сільську раду Білгород-Дністровського району Одеської області, яка засновником Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Малинка» с.Чистоводне Білгород-Дністровського району Одеської області комунальної форми власності. Але станом на час розгляду справи, відповідачем самостійно порушення правил техногенної та пожежної безпеки усунуті бути не можуть.
Представник Володимирської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області у судовому засіданні 27.07.2020 року проти позовних вимог ГУ ДСНС в Одеській області та встановлених в акті перевірки №732 від 23.12.2019 року порушень відповідачем правил пожежної та техногенної безпеки також не заперечувала. Водночас зазначила, що для усунення визначених порушень відповідачу необхідний час до кінця 2020 року та додаткові бюджетні асигнування.
Суд під час розгляду справи встановив наступне.
У період з 19.12.2019 року по 23.12.2019 року на підставі наказу ГУ ДСНС України в Одеській області №420 від 11.12.2019 року та посвідчення на проведення перевірки №778 від 17.12.2019 року Головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області було здійснено позапланову перевірку Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Малинка» с.Чистоводне Білгород-Дністровського району Одеської області комунальної форми власності, що розташований за адресою: 67726, Одеська область, Білгород-Дністровський район, село Чистоводне, вулиця Садова, будинок 46 А. Під час перевірки було перевірено будівлі, споруди, приміщення, територію з метою перевірки додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
За результатами проведення перевірки щодо додержання суб`єктами господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки ГУ ДСНС України в Одеській області було складено акт №732 від 23.12.2019 року (а.с. 13-20), яким з боку відповідача встановлено 22 порушення приписів Кодексу цивільного захисту України №5403-VI, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України №1417 від 30.12.2014 року, та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, норм і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки.
Зазначений акт перевірки було підписано після його складення завідуючою Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Малинка» с.Чистоводне Білгород-Дністровського району Одеської області комунальної форми власності ОСОБА_1 без зауважень.
Відповідно до вказаного акту, контролюючим органом у загальному складі порушень встановлені також порушення з боку відповідача, що створюють ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, та які зазначені, зокрема у:
пункті 1 - дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) будівель не піддались оброблянню засобами вогнезахисту, які забезпечують 1 групу вогнезахисної ефективності суб`єктами господарювання, які мають відповідну ліцензію на такий вид робіт (пп.пп. 2.5, 2.6 п. 2 Розділу III Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України №1417 від 30.12.2014 року);
пункті 2 - не проведено монтаж пристроїв захисту від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд» (пп. 1.21 п. 1 Розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні);
пункті 3 - для раннього виявлення пожежі та подавання сигналу тривоги для вжиття необхідних заходів, приміщення та споруди об`єкту не обладнані системами протипожежного захисту відповідно до ДБН 8.2.5-56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту" (пп. 1.2 п. 1 Розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, пункт 7 ДБН В.2.5-56:2014);
пункті 4 - відповідальна особа за пожежну безпеку не пройшла спеціальне навчання (пожежно-технічного мінімуму) з отриманням відповідного посвідчення згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року №444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» (п. 15 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні);
пункті 5 - територія об`єкта, будівлі, споруди, приміщення не забезпечені в повному обсязі відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ; Цвета сигнальные и знаки безопасности» (п. 8 Розділу II Правил пожежної безпеки в Україні);
пункті 6 - для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння не встановлені вказівні знаки на висоті 2-2,5 м від рівня підлоги, згідно з ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір», ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности» (пп. 3.10 п. 3 Розділу V Правил пожежної безпеки в Україні);
пункті 7 - з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів. Місця з`єднання жил проводів і кабелів, а також з`єднувальні та відгалужувальні затискачі повинні мати мінімальний перехідний опір, щоб уникнути їх перегрівання і пошкодження ізоляції стиків. Струм втрат ізоляції стиків повинен бути не більше струму втрат ізоляції цілих жил цих проводів і кабелів (пп. 1.6 п. 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні);
пункті 8 - відгалужувальні та з`єднувальні коробки електричних проводів не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів кабелів (пп. 1.7 п. 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні);
пункті 9 - допускається улаштування та експлуатація тимчасових електромереж (пп. 1.8 п. 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні);
пункті 10 - дозволяється експлуатація струмоведучого проводу по горючій основі (пп. 1.12 п. 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні);
пункті 11 - електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати встановлені на горючі основи (конструкції), що не відповідає вимогам ПУЕ (експлуатація проводиться шляхом підкладання; суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра) (пп. 1.17 п. 1 Розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні);
пункті 12 - не представлені акти замірів опору ізоляції і перевірки спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (пп. 1.20 п. 1 Розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні);
пункті 14 - у навчальному закладі не встановлені наказом чи інструкцією протипожежний режим, що містить порядок: утримання шляхів евакуації; застосування відкритого вогню; використання побутових електронагрівальних приладів; проведення тимчасових пожежонебезпечних робіт; проїзду та стоянки транспортних засобів; прибирання горючого пилу й відходів, зберігання промасленого спецодягу та ганчір`я, очищення елементів вентиляційних систем від горючих відкладень; відключення від мережі електроживлення обладнання та вентиляційних систем у разі пожежі; огляду, зачинення приміщень, будівель після закінчення занять і роботи закладів та установ; проходження посадовими особами навчання та перевірки знань з питань пожежної безпеки, а також проведення з працівниками протипожежних інструктажів та занять з пожежно-технічного мінімуму з призначенням відповідальних за їх проведення; організації експлуатації і обслуговування наявних засобів протипожежного захисту; проведення планово-попереджувальних ремонтів та оглядів електроустановок опалювального, вентиляційного, технологічного, а також навчального обладнання;. скликання у разі виникнення пожежі членів пожежно-рятувального підрозділу добровільної пожежної охорони, посадових осіб, відповідальних за пожежну безпеку, виклику вночі, у вихідні та святкові дні; дій у разі виникнення пожежі; порядок і спосіб, оповіщення учасників навчально-виховного процесу, послідовність їх евакуації, виклику пожежно-рятувальних підрозділів, зупинки технологічного та навчального устаткування, вимкнення електроустановок, ліфтів застосування засобів пожежогасіння тощо (п.2 Розділу II Наказу від 15.08.2016 року №974 «Про затвердження Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України»);
пункті 15 - проїзд до пожежного вододжерела не має придатного покриття, для під`їзду пожежних маниш в будь яку пору року (пп. 2.1 ч. 5 Розділу V Правил пожежної безпеки в Україні);
пункті 17 - пожежний щит, який розташований на території об`єкта, не забезпечений первинними засобами пожежогасіння та протипожежним інвентарем з розрахунку, згідно норм належності (вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу, розміром 2 х 2 м - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт.) на кожний щит (пп. 3.11 п. 3 Розділу V Правил пожежної безпеки в Україні);
пункті 19 - не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників відповідно до правил експлуатації відповідно «Правил експлуатації та типових норм вогнегасників», затверджених наказом МВС України №25 від 15.01.2018 року (пп. 3.17 п.3 Розділу V Правил пожежної безпеки в Україні);
пункті 20 - приміщення не забезпечені в повному обсязі вогнегасниками відповідно до «Правил експлуатації та типових норм вогнегасників», затверджених наказом МВС №25 від 15.01.2018 року (пп. 3.9 п. 3 Розділу V Правил пожежної безпеки в Україні);
пункті 22 - не проведено теоретичне навчання та практичне відпрацювання навичок застосування вогнегасників працівників об`єкту (пп. 3.22 п. 3 Розділу V Правил пожежної безпеки в Україні).
На підставі акту перевірки ГУ ДСНС України в Одеській області було також складено припис №453 від 23.12.2019 року, яким було встановлено Дошкільному навчальному закладу (ясла-садок) «Малинка» с.Чистоводне Білгород-Дністровського району Одеської області комунальної форми власності строки для усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту з граничним строком усунення порушень 20.03.2020 року. Припис вручений керівнику дошкільного навчального закладу.
Стосовно завідуючої Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Малинка» с.Чистоводне Білгород-Дністровського району Одеської області комунальної форми власності ОСОБА_1 за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки було складено протокол ОД №010654/352 від 23.12.2019 року про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 175 Кодексу України про адміністративні правопорушення та винесено постанову ОД №0010654 від 24.12.2019 року про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу. Протокол та постанова у справі про адміністративне правопорушення завідуючою Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Малинка» с.Чистоводне Білгород-Дністровського району Одеської області комунальної форми оскаржені не були, суму штрафу сплачено.
Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи, дослідивши письмові докази та оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні доказів, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, та судову практику, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-V від 05.04.2007 року (далі - Закон №877-V).
Відповідно до ст.1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначенням повноважень органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулює та визначає Кодекс цивільного захисту України.
Відповідно до статті 64 Кодексу цивільного захисту України (далі Кодекс ЦЗУ) центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
За приписами ст. 66 Кодексу ЦЗУ центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Згідно п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу ЦЗУ, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємстві окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Відповідно до ч. 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1052 від 16.12.2015 року (далі - Положення №1052), державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Серед основних завдань ДСНС, є, зокрема, реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності (п. 3 Положення №1052).
ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Згідно із пунктом 1 Положення про Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Одеській області, затвердженого наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій в редакції від 12.11.2018 року №661 (далі - Положення №661), Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Одеській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Одеській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
В силу вимог підпункту 27 пункту 4 вказаного Положення, до основних завдань Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Одеській області віднесено здійснення безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб`єктами господарювання.
Враховуючи зазначене, Головне управління ДСНС України в Одеській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а тому воно наділене повноваженнями здійснювати державний нагляд (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки.
Згідно з ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Як встановлено частиною 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Згідно частини 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Аналогічні положення викладено у приписах ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», згідно з якими виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд закріплені в Правилах пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 року №1417 (далі - Правила №1417).
Вищезазначені Правила є обов`язковими для виконання суб`єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах (п. 2 Правил).
Відповідно до п.п. 1, 2, 11 Розділу ІІ Правил №1417, діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств та об`єктів. Керівник підприємства повинен визначити обов`язки посадових осіб щодо забезпечення пожежної безпеки, призначити відповідальних за пожежну безпеку окремих будівель, споруд, приміщень, дільниць, технологічного та інженерного устаткування, а також за утримання й експлуатацію засобів протипожежного захисту.
Працівники об`єкта зобов`язані дотримуватися встановленого протипожежного режиму, виконувати вимоги цих Правил та інших нормативно-правових актів з питань пожежної і техногенної безпеки.
Як було зазначено представником відповідача у судовому засіданні 27.07.2020 року Дошкільним навчальним закладом (ясла-садок) «Малинка» с.Чистоводне Білгород-Дністровського району Одеської області комунальної форми власності необхідні заходи для усунення порушень вимог законодавства у повному обсязі не можуть бути вчиненими на час розгляду адміністративної справи №420/2555/20 в суді через відсутність відповідного фінансування з боку Володимирської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, що є засновником комунального дошкільного закладу. А тому на теперішній час залишаються неусунутими порушення, що були встановлені під час перевірки та зазначені в акті про її проведення №732 від 23.12.2019 року.
Зазначені обставини в судовому засіданні також підтвердила і голова Володимирської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області.
Разом з тим суд не може прийняти зазначені пояснення представників відповідача та третьої особи в якості обставин, що впливають на вирішення позовних вимог Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області щодо необхідності застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) з наступних підстав. Як було зазначено Головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області в адміністративному позові, та його представником в судовому засіданні 01.07.2020 року, встановлені контролюючим органом порушення правил пожежної безпеки з боку відповідача (перелічені у пунктах 1-12, 14, 15, 17, 19, 20, 22 акту перевірки №732 від 23.12.2019 року) на теперішній час не усунуті, а кожне окреме порушення, що продовжує існувати на час розгляду справи в суді, створює ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, та, відповідно, становить загрозу життю та здоров`ю людей. Зазначені обставини представники відповідача та третьої особи а судовому засіданні не оспорювали, а тому ці обставини суд вважає встановленими.
Суд звертає увагу на те, що поняття «загроза життю та/або здоров`ю людини» є оціночним поняттям, який лежить у сфері захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду), здійснення якого покладено на позивача, посадові особи та фахівці якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці (ст. 43 Конституції України).
Відповідно до Конвенції ООН про права дитини, ратифікованої Постановою Верховної Ради України № 789-XII від 27.02.1991 року, держави-учасниці визнають, що кожна дитина має невід`ємне право на життя. Держави-учасниці забезпечують у максимально можливій мірі виживання і здоровий розвиток дитини.
Отже, саме людина, її життя і здоров`я, визнаються найвищою соціальною цінністю в Україні. Кожен громадянин повинен бути забезпечений безпечними для його життя і здоров`я умовами праці.
За таких умов суд доходить висновку про необхідність застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівель Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Малинка» с.Чистоводне Білгород-Дністровського району Одеської області комунальної форми власності, який розташований за адресою: 67726, Одеська область, Білгород-Дністровський район, село Чистоводне, вулиця Садова, будинок 46 А шляхом відключення будівель зазначеного закладу від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків, наведених в акті перевірки №732 від 23.12.2019 року за номерами: 1-12, 14, 15, 17, 19, 20, 22, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей.
Усунення порушень правил пожежної та техногенної безпеки у повному обсязі, буде свідчити про усунення ризиків загрози життю та здоров`ю людей, та, в свою чергу, буде підставою для відновлення безпечної роботи комунальної дошкільної установи.
При цьому у вимозі позивача в частині відключення будівель Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Малинка» с.Чистоводне Білгород-Дністровського району Одеської області комунальної форми власності від джерел електропостачання за допомогою фахівців енергопостачальних організацій суд вважає за доцільне відмовити, оскільки представником позивача ні у позовній заяві, ні у судовому засіданні не зазначено, які саме енергопостачальні організації повинні бути залучені до виконання таких робіт.
Крім того, суд зазначає, що виходячи із завдань Державної служби України з надзвичайних ситуацій, та її територіальних органів, які здійснюють державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також повноважень Головного управління ДСНС в Одеській області, у разі прийняття судом рішення про застосування заходів державного нагляду у вигляді зупинення експлуатації будівель відповідача, контроль за реалізацією цих заходів покладається на орган, який звернувся з позовом до суду, у цьому випадку - на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області. У правовідносинах, які виникають у зв`язку з реалізацією цим органом своїх владних повноважень, немає підстав залучати до виконання судового рішення інших органів або організацій і покладати на них виконання судового рішення.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 05 червня 2019 року по справі №809/421/17, висновки якого в силу ч.5 ст.242 КАС України підлягають врахуванню судом при вирішенні спірних правовідносин.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. У зв`язку з відсутністю таких судових витрат у справі №420/2555/20, суд їх розподіл не проводить.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5, 6-11, 12, 77, 90, 205, 241-246, 251, 255, 257, 258, 262, 293, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ :
Адміністративний позов Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області (65091, м. Одеса, вул. Прохорівська, 6) до Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Малинка» с.Чистоводне Білгород-Дністровського району Одеської області комунальної форми власності (67726, Одеська область, Білгород-Дністровський район, с.Чистоводне, вул. Садова, 46 А), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Володимирська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області (67720, Одеська область, Білгород-Дністровський район, село Володимирівка, вулиця Центральна, 1) про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити частково.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівель Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Малинка» с.Чистоводне Білгород-Дністровського району Одеської області комунальної форми власності, який розташований за адресою: 67726, Одеська область, Білгород-Дністровський район, село Чистоводне, вулиця Садова, будинок 46 А, шляхом відключення вищевказаних будівель Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Малинка» с.Чистоводне Білгород-Дністровського району Одеської області комунальної форми власності від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків, наведених в акті перевірки №732 від 23.12.2019 року, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, зазначених в акті перевірки №732 від 23.12.2019 року за номерами: 1-12, 14, 15, 17, 19, 20, 22.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Розподіл судових витрат не проводити.
Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтями 293, 295 та п.п.15.5 п.15 ч.1 розділу VII Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 30 липня 2020 року.
Суддя О.В. Білостоцький
.