
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 липня 2020 р. справа № 400/12/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., у спрощеному позовному провадженні, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивачакомунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", вул. Київська, 129 в, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200
провизнання відмови протиправною, зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: комунального підприємства Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" (надалі - КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал"), в якому просить суд:
1) визнати протиправною відмову в зарахуванні при призначенні пенсії, страхового стажу за період роботи в КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 15.05.2013 р. по 31.05.2015 р.;
2) зобов`язати відповідача включити до страхового стажу роботи період роботи в КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 15.05.2013 р. по 31.05.2015 р.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач не зарахував до страхового стажу період його роботи в КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 15.05.2013 р. по 31.05.2015 р., у зв`язку з відсутністю інформації щодо сплати страхових внесків страхувальником. Однак, як зазначає позивач, за даними довідок про заробітну плату за вказані періоди із заробітної плати позивача утримувались податки та суми страхових внесків. Несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків не повинна порушувати законні права та інтереси позивача на належне пенсійне забезпечення.
Відповідач подав відзив на позов, в якому зазначає, що позивач не подавав заяву про призначення пенсії та, відповідно, відповідачем не приймалось рішення про відмову у призначенні пенсії, що свідчить про відсутність спору. Як наслідок, позовна вимога про визнання протиправною відмову відповідача щодо незарахування при призначенні пенсії стажу роботи в КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" задоволенню не підлягає (а. с. 27-35).
Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 КАС України.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
20.11.2019 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення роботи з підготовки документів для призначення пенсії, в якій просив: "Прошу дорахувати загальний стаж роботи по жовтень 2019 р. включно".
У листі від 05.12.2019 р. № 3872/02.17 відповідач надав відповідь на заяву позивача про проведення роботи з підготовки документів для призначення пенсії, в якій ОСОБА_1 просив прорахувати загальний стаж роботи, згідно відповіді - загальний страховий стаж складає 22 роки 7 місяців 11 днів (стаж враховано по 31.10.2019 р.). До листа відповідач додав розрахунок стажу (а. с. 12-13).
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
За визначенням ст. 1 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-ІV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон № 1058), пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до п. 1 ч. 1 та ч. 3 ст. 24 Закону № 1058, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Пунктами 1.6, 1.7 постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Порядок № 22-1) визначено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Відповідно до п. 4.7 Порядку № 22-1, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Документом, який підтверджує призначення особі пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається відповідно до Порядку оформлення, виготовлення та видачі документів, що підтверджують призначення особі пенсії, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 03 листопада 2017 року № 26-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2017 року за № 1464/31332 (п. 4.9 Порядку № 22-1).
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що позивач не звертався до відповідача із заявою про призначення йому пенсії. Змістом його звернення від 20.11.2019 р. було обрахування страхового стажу, що й зроблено відповідачем згідно розрахунку стажу (а. с. 13).
Той факт, що відповідачем до загального страхового стажу не зарахований період роботи в КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 15.05.2013 р. по 31.05.2015 р., не є підставою для визнання протиправною відмову відповідача в зарахуванні такого періоду, як того просить позивач, оскільки відповідачем надана відповідь на його звернення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що права позивача при розгляді його звернення від 20.11.2019 р. відповідачем не порушені, оскільки позивач отримав відповідь в повному обсязі, а той факт, що зміст відповіді або розрахунок стажу не містить періоду його роботи з 15.05.2013 р. по 31.05.2015 р., як того хотів позивач, не свідчить про протиправність дій відповідача.
Таким чином, позивач не довів обставин, на які він посилається в позові, натомість відповідач надав обґрунтовані пояснення правомірності своїх дій..
Викладене є підставою для відмови в задоволенні позову.
Позивач сплатив судовий збір в загальному розмірі 1 536,80 грн., що підтверджується квитанцією № 0.0.1566777293.1 від 26.12.2019 р. на суму 768,40 грн. та квитанцією № 0.0.1566782140.1 від 26.12.2019 р. на суму 768,40 грн. (а. с. 4).
У позові позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру.
Разом з тим, в постанові Верховного Суду від 12.11.2019 р. у справі № 640/21330/18 висловлена правова позиція про те, що якщо одна позовна вимога є передумовою для застосування іншого способу судового захисту, то в такому випадку вони є пов`язаними і їх слід розглядати як єдиний спосіб судового захисту.
Враховуючи, що тільки визнання протиправними дій відповідача саме по собі не призведе до відновлення прав позивача і необхідне подальше зарахування періоду роботи до страхового стажу, відповідно до наведеної правової позиції Верховного Суду, такі вимоги слід розглядати як взаємопов`язані. За таких обставин, позивач зайво сплатив 768,40 грн. судового збору.
За приписами ст. 7 ч. 1 п. 1 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Суд роз`яснює позивачу його право подати клопотання про повернення зайво сплаченого судового збору в розмірі 768,40 грн.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що суд відмовляє у задоволенні позову, підстави для присудження понесених позивачем судових витрат у виді судового збору в розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відсутні, отже розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: комунального підприємства Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" (вул. Київська, 129 в, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200, ЄДРПОУ 33089321) - відмовити.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз