Рішення № 90671595, 29.07.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2020
Номер справи
380/4103/20
Номер документу
90671595
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

справа №380/4103/20

29 липня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернулася до суду з позовом до Управління Служби безпеки України у Львівській області (місцезнаходження: 79012, м.Львів, вул.Вітовського, 55, код ЄДРПОУ 20001591), в якому просить суд:

-визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо незабезпечення орендованим житлом та нездійснення призначення, нарахування та виплати позивачу з 02.03.2020 грошової компенсації за піднайом житла передбаченою ч.ч.1, 5 п.1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

-зобов`язати відповідача орендувати житло чи призначити, нарахувати та виплатити позивачу грошову компенсацію за піднайом жилого приміщення, починаючи з 02.03.2020.

Обгрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 зазначила, що у січні-лютому 2020 вона неодноразово зверталася з рапортом та необхідними документами до Фінансово-економічного відділу Управління СБУ у Львівській області з метою погодження та реєстрацією рапорту щодо призначення, нарахування та виплати позивачу з 02.03.2020 грошової компенсації за піднайом житла. Однак, зазначає, що їй штучно було створено перепони, рапорт уповноважені особи не реєстрували та витребовували додаткові документи. Зазначене спричинило звернення чоловіка ОСОБА_1 - ОСОБА_2 як члена родини військовослужбовця СБУ, з рапортом до начальника УСБУ у Львівській області про прийняття рішення щодо призначення грошової компенсації за піднайом житла. Вважає, що має право на призначення, нарахування та виплати з 02.03.2020 грошової компенсації за піднайом житла відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

18.06.2020 на адресу суду від Управління СБУ у Львівській області надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_1 . Відповідач заперечує щодо позовних вимог з тих підстав, що ОСОБА_1 не зверталася з відповідним рапортом на адресу відповідача, однак зверталася до фінансового підрозділу з консультацією та пакетом документів, в якому були відсутні копія договору піднайму житлового приміщення та довідка з попереднього місця служби про отримання (неотримання, здачу) жилого приміщення.

06.07.2020 на адресу суду від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив, у якій вона зазначає, що обов`язком відповідача є укладення договору оренди житлового приміщення для проживання військовослужбовців Крім того, зазначила, що нею було скеровано поштовим відправленням на адресу керівництва УСБУ у Львівській області рапорт про призначення грошової компенсації за орендоване нею житло (разом із зверненням свого чоловіка). Вважає, що відповідач довільно трактує довідку про забезпечення житлом як довідку про отримання (неотримання, здачу) жилого приміщення.

22.07.2020 суддею отримано заперечення на відповідь на відзив, у якому відповідач зазначив, що твердження позивача, що рапорт не реєструються є безпідставним; з рапортом до відповідача про оренду житла позивач не зверталася, а необхідність копії договору оренди житлового приміщення є обов`язковою, оскільки такий є підставою для нарахування та виплати військовослужбовцю грошової компенсації за оренду житла.

Інші заяви по суті справи до суду не надходили.

Суд встановив таке.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прапорщик, зареєстрована у АДРЕСА_2 , проходить військову службу за контрактом осіб сержантського та старшинського складу у Службі безпеки України з 24.04.2020 до 23.04.2025. Контракт сторонами підписано 24.02.2020.

02.03.2020 чоловік позивача, В.Кузюра звернувся до начальника УСБУ у Львівській області із зверненням про те, що співробітники фінансового відділу СБУ у Львівській області не реєструють та не погоджують рапорт ОСОБА_1 на призначення компенсації за піднайом житла; вимагають документи, які не передбачені Порядком виплати грошової компенсації військовослужбовцям Збройних Сил України, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони та військовослужбовцям, відрядженим до Міністерства освіти і науки, Державного космічного агентства, за піднайом (найом) ними житлових приміщень (далі - Порядок № 450), затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2013 №450, а саме: інформацію з БТІ про нерухоме майно, яке належить військовослужбовцю та членам її сім`ї, копії довідки про незабезпечення житлом за попереднім місцем проходження служби в СБ України, договір піднайму (найму) житлового приміщення, банківські квитанції.

Листом від 01.04.2020 №62/21/К-201/14 начальник Управління СБУ у Львівській області надав відповідь ОСОБА_2 на його звернення від 02.03.2020. У листі зазначено, що підставою для отримання компенсації за піднайом жилого приміщення є рапорт військовослужбовця, з яким військовослужбовець звертається до свого безпосереднього начальника, якщо він не може вирішити порушені у рапорті питання,- до наступного прямого начальника. Звернення з рапортом у будь-який інший спосіб не передбачено законодавством. Тому, долучений до звернення ОСОБА_2 рапорт Кузюри А.М. від 28.02.2020 не може бути розглянутий.

У цьому ж листі також зазначено, що відповідно до п.9.3 Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям СБУ та членам їх сімей житлових приміщень, затвердженої наказом СБУ від 06.11.2007 №792 (далі Інструкція №729) компенсація за піднайом (найом) житлового приміщення здійснюється на підставі копії договору піднайму (найму, оренди) житлового приміщення, укладеного між військовослужбовцем та наймодавцем (орендодавцем, наймачем, який здає житлове приміщення в піднайом) житлового приміщення згідно із законодавством, а також оригіналів банківських квитанцій (прибуткових касових ордерів чи інших документів, що підтверджують факт здійснення військовослужбовцем оплати вартості піднайму (найму)), які надаються відповідному фінансовому підрозділу. У зв`язку із відсутністю у долученому ОСОБА_2 пакеті документів відомостей про підтвердження або спростування вимог Інструкції прийняття позитивного рішення щодо виплати ОСОБА_1 компенсації за піднайом жилого приміщення є неможливим.

При ухваленні рішення суд застосовує такі норми права.

Згідно з частиною п`ятою статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.91 №2011-XII (далі - Закон №2011-ХІІ).

Відповідно до абз.5 ч.1 ст.12 Закон №2011-ХІІ у разі відсутності службового жилого приміщення військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом і не перебувають у шлюбі, розміщуються безплатно в спеціально пристосованих казармах у розташуванні військової частини, а сімейні - у сімейних гуртожитках. Житлово-побутові умови в таких казармах повинні відповідати вимогам, які пред`являються до гуртожитків, що призначені для проживання одиноких громадян. У разі відсутності можливості розміщення зазначених військовослужбовців у спеціально пристосованих казармах у розташуванні військової частини та сімейних гуртожитках військова частина зобов`язана орендувати для військовослужбовців та членів їх сімей жиле приміщення або за їх бажанням виплачувати грошову компенсацію за піднайом (найом) жилого приміщення. Для військовослужбовців офіцерського складу у разі відсутності службового жилого приміщення військова частина зобов`язана орендувати житло для забезпечення ним військовослужбовців та членів їх сімей або за їх бажанням виплачувати грошову компенсацію за піднайом (найом) жилого приміщення. Розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень визначаються Кабінетом Міністрів України.

За змістом пункту 4 Порядку №450 грошова компенсація виплачується починаючи з дня реєстрації поданого в установленому порядку рапорту військовослужбовця: особам офіцерського (у тому числі особам, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, - за місцем проходження військової служби згідно з наказом командира (начальника) військової частини.

Пунктом 5 Порядку №450 визначено, що для отримання грошової компенсації військовослужбовці разом з рапортом подають такі документи: копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України військовослужбовця та членів його сім`ї; копії документів, що засвідчують реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) військовослужбовця та членів його сім`ї; інформацію (витяг, інформаційну довідку) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та бюро технічної інвентаризації про нерухоме майно, яке належить військовослужбовцю та членам його сім`ї; копії довідок про реєстрацію місця проживання (перебування), видані органом реєстрації, на військовослужбовця та кожного члена його сім`ї, який проживає разом з ним (військовослужбовці військових частин, які дислокувалися в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, і які переміщені з місць попередньої дислокації, подають довідку про склад сім`ї, видану командиром (начальником) цієї військової частини (підрозділу); копії свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану (про шлюб, розірвання шлюбу, про народження тощо), інших документів, що підтверджують родинні стосунки; належним чином завірену копію довідки про забезпечення житлом з попереднього місця проходження військової служби, видану квартирно-експлуатаційним органом (службою) Міноборони, Національної гвардії, відповідним підрозділом СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецзв`язку, Держспецтрансслужби, МОН, ДКА, Управління державної охорони (крім осіб, які прибули з тимчасово окупованої території України та населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження).

Відповідно до змісту норми п.9.3 Інструкції №729 компенсація за піднайом (найом) житлового приміщення здійснюється на підставі копії договору піднайму (найму, оренди) житлового приміщення, укладеного між військовослужбовцем та наймодавцем (орендодавцем, наймачем, який здає житлове приміщення в піднайом) житлового приміщення згідно із законодавством, а також оригіналів банківських квитанцій (прибуткових касових ордерів чи інших документів, що підтверджують факт здійснення військовослужбовцем оплати вартості піднайму (найму)), які надаються відповідному фінансовому підрозділу.

Згідно з п.7.2 Інструкції для укладення договору оренди житлового приміщення військовослужбовець подає рапорт начальнику відповідального підрозділу, до якого додаються: проект договору оренди житлового приміщення, який укладатиметься між орендодавцем та відповідальним підрозділом, з визначенням окремо розмірів орендної плати та житлово-комунальних послуг; копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України військовослужбовця та членів його сім`ї, для яких орендується житло; копія документа, у якому зазначено реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); інформація (витяг, інформаційна довідка) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та бюро технічної інвентаризації про нерухоме майно, яке належить військовослужбовцю та членам його сім`ї; копії довідок про реєстрацію місця проживання (або перебування) особи на кожного члена сім`ї, який проживає разом із військовослужбовцем, форми яких визначено додатками 13, 14 до Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 (військовослужбовці органів, закладів, установ, які дислокувалися в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, і які переміщені з місць попередньої дислокації, подають копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за формою згідно з додатком до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, а також копії довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на кожного члена сім`ї); копія довідки за матеріалами особової справи співробітника про склад його сім`ї; копії свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану (про шлюб, розірвання шлюбу, про народження тощо), інших документів, що підтверджують родинні стосунки.

У разі зміни місця проходження служби додатково надається довідка про забезпечення житлом (додаток 2) за попереднім місцем проходження військової служби (крім осіб, які прибули з тимчасово окупованої території України та населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження).

Відповідно до п.8.4 Інструкції для отримання грошової компенсації військовослужбовець (курсант) подає рапорт начальнику відповідального підрозділу разом з документами, перелік яких визначено пунктом 5 Порядку.

Із зверненнями (заявами, скаргами, пропозиціями) усі військовослужбовці мають право звертатися надсилаючи їх або особисто звертатися до посадових осіб, органів військового управління, органів управління Служби правопорядку, органів, які проводять досудове слідство, та інших державних органів у разі прийняття незаконних рішень, дій (бездіяльності) стосовно них командирами (начальниками) або іншими військовослужбовцями, порушення їх прав, законних інтересів та свобод; незаконного покладення на них обов`язків або незаконного притягнення до відповідальності. Заява чи скарга з інших питань службової діяльності подається безпосередньому командирові (начальникові) тієї особи, дії якої він оскаржує, а в разі, якщо особи, які подають скаргу, не знають, з чиєї вини порушені їх права, заява чи скарга подається в порядку підпорядкованості. У такому самому порядку подаються пропозиції.

Відповідний порядок звернення військовослужбовця встановлено ст.ст.110-111 Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України», дія котрого поширюється на військовослужбовців СБУ.

Відповідно до ст.14 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» із службових та особистих питань військовослужбовець повинен звертатися до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити - до наступного прямого начальника.

При ухваленні рішення суд виходить з такого.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо незабезпечення ОСОБА_1 орендованим житлом.

Відповідно змісту викладеної вище норми п.7.2 Інструкції №729 підставою розгляду відповідачем питання про укладення договору оренди житла є рапорт військовослужбовця, поданий на ім`я начальника відповідального підрозділу, органу, закладу чи установи СБУ.

Суд встановив, що з рапортом про надання житла в оренду ОСОБА_1 до відповідача не зверталася.

Відтак у відповідача були відсутні підстави розглядати питання про оренду житлового приміщення для ОСОБА_1 .

Тому позовна вимога у цій частині є безпідставною та задоволенню не підлягає.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним нездійснення призначення, нарахування та виплати позивачу з 02.03.2020 грошової компенсації за піднайом житла передбаченою ч.ч.1, 5 п.1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Позивач стверджує, що вона дізналася у грудні 2019 року про можливість отримання військовослужбовцем грошової компенсації за піднайом жилого приміщення. Відтак, упродовж січня-лютого 2020 зверталася з рапортом до Фінансово-економічного управління СБУ у Львівській області про нарахування та виплати позивачу з 02.03.2020 грошової компенсації за піднайом житла передбаченою ч.ч.1, 5 п.1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». При цьому позивач зазначила, що її рапорт відмовлялися реєструвати та погоджувати.

Аналізуючи зміст позовної заяви в цій частині, суд дійшов сумнівів як щодо часу звернення позивача з рапортом, так і факту його подання, оскільки, як видно з матеріалів справи, контракт про проходження військової служби у Службі безпеки України, підписаний між ОСОБА_1 та СБУ в особі начальника Управління СБУ у Львівській області лише 24.02.2020, при цьому укладено контракт з 24.04.2020. Відтак, у січні позивач об`єктивно не могла звертатися з рапортом саме до відповідального підрозділу СБУ у Львівській області. Інформація про проходження служби позивачем в управлінні СБУ у Львівській області до вказаного часу суду не є відома.

Крім того, позивач не надала суду належних, достатніх, достовірних та допустимих доказів, що формою звернення нею для отримання грошової компенсації за піднайом жилого приміщення до Фінансово-економічного управління СБУ у Львівській області був саме рапорт, як того вимагає Дисциплінарний статут Збройних Сил України та п.8.4 Інструкції №729.

Також, позивач не надала суду доказів того, що вона зверталася до відповідача із рапортом для отримання грошової компенсації за піднайом жилого приміщення, однак рапорт був залишений без розгляду.

Щодо долучення рапорту ОСОБА_1 із документами до звернення ОСОБА_2 до керівництва Управління СБУ у Львівській області та обов`язку його розгляду відповідачем, то суд зазначає, що законодавством встановлена процедура звернення військовослужбовця про вирішення тих чи інших питань. Ця процедура передбачає подання рапорту, який і є підставою для розгляду питання, поставленого військовослужбовцем у цьому рапорті.

Відтак, ініціювання питання про отримання грошової компенсації за піднайом жилого приміщення шляхом звернення військовослужбовця з рапортом визначена п.4 Порядку№450 та п.8.3 Інструкції №729.

Суд також констатує, що позивач не надала доказів звернення з рапортом з особистих питань чи з питань службової діяльності, в порядку, визначеному ст.ст.110-111 Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» ст. 14 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України».

Суд також звертає увагу на те, що, як видно з копії документа під назвою «Рапорт» від 28.02.2020 на ім`я начальника Управління СБУ у Львівській області, що долучений до матеріалів справи, то у переліку додатків до цього рапорта відсутній договір оренди (найму, піднайму) житла.

Водночас суд зауважує, що в п.5 Положення №450 не передбачено подання документів, визначених п.9.3 Інструкції №729. Зазначені у п.9.3 Інструкції №729 документи подаються до фінансового підрозділу після прийняття рішення про виплату грошової компенсації за піднайом житла.

Однак, зважаючи на те, що за своєю правовою природою грошова компенсація за оренду житла є відшкодуванням вже витрачених грошових коштів, тому підставою для виплати таких коштів має бути відповідний договір.

Відтак, з урахуванням того, що позивач не надала доказів того, що вона зверталася з рапортом до уповноваженої особи (підрозділу) Управління СБУ у Львівській області про виплату грошової компенсації за оренду (найм, піднайм) житла у порядку та формі, що встановлені законодавством, то і відсутні підстави вважати, що відповідач допустив бездіяльність щодо розгляд такого звернення позивача. Тому, позовні вимоги є такими, що задоволенню не підлягають.

Щодо судового збору, то оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», такий відповідно до ст.139 КАС України не стягується з іншої сторони.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

в и р і ш и в :

відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України у Львівській області (місцезнаходження: 79012, м.Львів, вул.Вітовського, 55, код ЄДРПОУ 20001591) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії повністю.

Судові витрати зі сторін не стягуються.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Лунь З.І.