
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" липня 2020 р. справа № 300/997/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап`юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області до Публічного акціонерного товариства "Коломийське будівельне управління" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податкові заставі, -
ВСТАНОВИВ:
15.05.2020 Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (далі - позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Коломийське будівельне управління" (далі - відповідач) про надання дозволу на погашення суми податкового боргу в розмірі 33 000, 62 гривень за рахунок майна, що перебуває у податкові заставі.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.05.2020 суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Позовні вимоги, мотивовані тим, що відповідачем не сплачено податковий борг в розмірі 33 000, 62 гривень, здійснені позивачем заходи щодо стягнення вказаного податкового боргу не призвели до його погашення, що у відповідності до статті 95 Податкового кодексу України є підставою для звернення до суду про надання дозволу на погашення податкового боргу на суму 33 000, 62 гривень за рахунок майна платника податків Публічного акціонерного товариства "Коломийське будівельне управління", що перебуває у податковій заставі.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» за №211 від 11.03.2020, та подальшими змінами до неї, на усій території України установлено карантин. Суд, на виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» за № 540-IX від 30.03.2020, продовжив процесуальні строки розгляду даної адміністративної справи на строк дії такого карантину.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» за№ 731-ІХ від 18.06.2020, з метою удосконалення норм Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України в частині перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), внесено зміни до пункт 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Розгляд даної адміністративної справи здійснюється з особливостями розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій заявами по суті справи є: позовна заява, відзив на позовну заяву (відзив), відповідь на відзив, заперечення.
На адресу відповідача, що зазначена позивачем в позовній заяві та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштове відправлення - ухвалу про відкриття провадження у справі від 19.05.2020, з відміткою на поштовому відправленні «судова повістка», яка повернулася на адресу суду, з відміткою поштового відділення «за закінченням встановленого строку зберігання».
Відповідно до частини 11 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином, у зв`язку із чим, та з врахуванням несення змін до вказаних норм права, суд ухвалив продовжити розгляд даної справи за наявними матеріалами.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.
Публічне акціонерне товариство "Коломийське будівельне управління" зареєстроване як юридична особа, перебуває на податковому обліку в Коломийському управлінні Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, є платником податків і збрів.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду за №809/1577/16 від 02.12.2016 стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Коломийське будівельне управління" в дохід бюджету податковий борг в сумі 22 328 (двадцять дві тисячі триста двадцять вісім) гривень 45 копійок з розрахункових рахунків у банках, які обслуговують дане підприємство та за рахунок готівки, що належить відповідачу. Непогашена сума боргу за цим рішенням становить 3 736 гривень.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду за №300/873/19 від 24.06.2019 стягнуто з публічного акціонерного товариства "Коломийське будівельне управління", в дохід бюджету податковий борг в сумі 30746 (тридцять тисяч сімсот сорок шість) грн. 62 коп. з розрахункових рахунків у фінансових установах, які обслуговують публічне акціонерне товариства "Коломийське будівельне управління", та за рахунок належних йому готівкових коштів. Непогашена сума боргу за цим рішенням становить 29 264, 62 гривень.
На виконання вказаних судових рішень позивачем направлено відповідним банківським установам інкасовані доручення (розпорядження) для стягнення податкового боргу, які повернуті без виконання (а. с. 16 - 23; 28 - 32).
Податковим керуючим, згідно акту опису майна за № 1 від 26.04.2017, проведено опис майна відповідача: автомобіль ЗІЛ ММЗ 4502, реєстраційний номер НОМЕР_1 , 1987 року випуску, двигун № НОМЕР_4, шасі № НОМЕР_2 , самоскидний кузов; автомобіль ЗІЛ-130, № НОМЕР_3 , бортовий, 1983 року випуску; електрозварювальний агрегат САК на колесах, двигун дизель. Загальна сума описаного майна 24 650 гривень. Також, складено акт опису майна (щодо зміни предмета податкової застави) №1 від 04.04.2018.
До Державного реєстру обтяжень рухомого майна внесеного реєстраційний запис про реєстрацію об`єкта обтяжень: активи платника податків з актом опису від 26.04.2017 за №1, що підтверджується копією витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Пунктом 87.1 статті 87 Податкового кодексу України встановлено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Джерелом самостійної сплати грошових зобов`язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов`язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов`язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з поточних рахунків платника податків, відкритих у банках.
Згідно з пунктом 87.2 статті 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Стаття 88 Податкового кодексу України визначає зміст податкової застави, відповідно до пункту 88.1 якої з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення (пункт 88.2 статті).
Згідно з підпунктами 89.1.1, 89.1.2 пункту 89.1 статті 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Відповідно до пункту 89.2 цієї статті даного Кодексу з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
У разі якщо балансова вартість такого майна не визначена, його опис здійснюється за результатами оцінки, яка проводиться відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
Пунктом 89.3 статті 89 зазначеного Кодексу встановлено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред`являється платнику податків, що має податковий борг.
Згідно з пунктом 89.8 статті 89 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов`язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Таким чином, основними умовами для звернення до суду з вимогами про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків є наявність податкового боргу, відсутність коштів у платника податків, що перебувають у його власності та перебування майна платника податків у податковій заставі.
Відповідно до абзаців 2, 3 пункту 95.3 статті 95 цього Кодексу Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику
Згідно пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (в редакції, чинній на момент виникнення даних правовідносин).
Як встановив суд, позивач на виконання вимог пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України надіслав податкову вимогу за №10 від 21.01.2013, вжиті позивачем заходи щодо стягнення податкового боргу не призвели до його погашення відповідачем. Позивач з метою реалізації права, наданого пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України, заявлено вимогу про надання дозволу на погашення податкового боргу відповідача на суму 33 000, 62 гривень, за рахунок майна платника податків, що перебуває, в розумінні пункту 88.1статті 88 Податкового кодексу України, у податковій заставі.
Враховуючи, що податковий борг в розмірі 33 000, 62 гривень відповідачем не погашено, його стягнення з рахунків підприємства та за рахунок його готівки також не відбулося та з врахуванням відсутності грошових коштів на рахунках відповідача у банках, то суд робить висновок про наявність підстав для надання дозволу на погашення податкового боргу в розмірі 33 000, 62 гривень за рахунок майна Публічного акціонерного товариства "Коломийське будівельне управління", що перебуває у податковій заставі.
За таких обставин, суд вважає стягнення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі обґрунтованим та надає Головному управлінню Державної податкової служби в Івано-Франківській області дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу в розмірі 33 000, 62 гривень за рахунок майна платника податків відповідача, що перебуває у податковій заставі.
Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.
Позивач при зверненні з даним адміністративним позовом до суду сплатив судовий збір в розмірі 2 102 гривень. Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Понесених судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз позивачем не заявлено, як наслідок, у справі відсутні судові витрати, що підлягають розподілу.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Надати Головному управлінню Державної податкової служби в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Незалежності, будинок 20, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 43142559) дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу Публічного акціонерного товариства "Коломийське будівельне управління" (проспект Грушевського, 119, місто Коломия, Івано-Франківська область) в розмірі 33 000 (тридцять три тисячі) гривень 62 копійки за рахунок майна Публічного акціонерного товариства "Коломийське будівельне управління" (проспект Грушевського, 119, місто Коломия, Івано-Франківська область), що перебуває у податковій заставі, відповідно до акту опису майна від 26.04.2017 за №1 та акта опису майна (щодо зміни предмета податкової застави) за № 1 від 04.04.2018.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап`юк С.В.