
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
21 липня 2020 р. Справа № 120/3985/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Томчука А.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Кушніренко О.В.
позивача: ОСОБА_1
відповідача І: не з`явився
представника відповідача ІІ: Багінський І.В.
третя особа І: Лабунський Р.Ю.
третя особа ІІ: не з`явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом: виконуючого обов`язки сектора містобудування та архітектури Немирівської районної державної адміністрації головного архітектора Немирівського району Вінницької області Осадчука Ігоря Володимировича
до: Немирівського міського голови Качура Віктора Миколайовича (відповідач І), Виконавчого комітету Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області (відповідач ІІ) , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - ОСОБА_3 (третя особа І) та Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Вінницькій області (третя особа ІІ)
про: визнання протиправними дій, визнання відсутніми повноважень (компетенції)
ВСТАНОВИВ:
Виконуючий обов`язки сектора містобудування та архітектури Немирівської районної державної адміністрації головний архітектор Немирівського району Вінницької області ОСОБА_8 (далі - Осадчук І.В . , позивач) звернувся в суд з позовом до Немирівського міського голови ОСОБА_5 (відповідач І), Виконавчого комітету Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області (відповідач ІІ) про визнання протиправними дій, визнання відсутніми повноважень (компетенції).
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначив, що він є виконуючим обов`язки завідувача сектора містобудування та архітектури Немирівської районної державної адміністрації та головним архітектором Немирівського району у відповідності до Положення про сектор містобудування та архітектури Немирівської РДА Вінницької області, затвердженим розпорядженням голови Немирівської РДА від 13.12.2016 №307. В свою чергу, рішенням Немирівської міської ради від 12.01.2017 №4 було утворено відділ містобудування, архітектури та земельних відносин Немирівської міської ради. Згідно рішення сесії Немирівської міської ради від 23.06.2017 №203 на території Немирівської ОТГ створено уповноважений орган з питань містобудування та архітектури та затверджено в оновленій редакції Положення про відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Немирівської міської ради. Який на переконання позивача створено без повноважень, так як не було призначено головного архітектора міста. Очолив вказаний орган з питань містобудування та архітектури Немирівської ОТГ згідно розпорядження Немирівського голови В. Качура від 12.07.2017 №193-рк ОСОБА_6
В подальшому, згідно розпорядження Немирівського міського голови від 19.03.2018 №48-РК-О, в порушення вимог чинного на той час пунктом 5.1 Положення, без проведення будь-яких конкурсів і посад та всупереч вимог статті 14 ЗУ "Про архітектурну діяльність" на посаду начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства -головного архітектора міста призначено в порядку переведення з 19.02.2018 ОСОБА_3
Вказуючи, що при призначенні на посаду головного архітектора м. Немирова ОСОБА_3 , Немирівський міський голова В. Качур грубо порушив вимоги частини 2 та частини 3 статті 14 ЗУ "Про архітектурну діяльність", оскільки особа призначена на посаду архітектора поза конкурсом та без відповідної освіти (вищої архітектурної), а очолюваний ОСОБА_3 відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Немирівської міської ради (згідно рішення Немирівської міської ради від 12.07.2018 №604 перейменований на відділ містобудування та архітектури виконавчого апарату Немирівської міської ради) з 19.02.2018 втратив свої повноваження уповноваженого органу містобудування та архітектури Немирівської ОТГ, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати незаконним та скасувати розпорядження Немирівського міського голови В.Качура від 19.03.2018 №48-РК-О про призначення на посаду начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства - головного архітектора міста ОСОБА_3;
- визнати незаконним та скасувати розпорядження Немирівського міського голови В. Качура від 04.04.2018 №66-РК-О в частині призначення на посаду в порядку переведення начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства - головного архітектора виконавчого апарату Немирівської міської ради ОСОБА_3;
- визнати відсутніми повноваження (компетенцію) як у уповноваженого органу містобудування та архітектури на території Немирівської ОТГ у структурних підрозділів виконавчого комітету Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області, а саеме у відділу містобудування та архітектури виконавчого апарату Немирівської міської ради з моменту його створення з 06.07.2018 та у відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Немирівської міської ради з 19.02.2018.
Ухвалою від 05.12.2019 позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачеві усунути виявлені недоліки.
19.12.2019 до суду подано заяву про усунення недоліків та зміну предмету позову (том.1 а.с.84-86), відповідно до якої, позивач просив вимоги первинної позовної заяви з урахуванням заяви про зміну предмету позову розглядати в наступній редакції:
- визнати протиправними дії Немирівського міського голови В. Качура в частині призначення на посаду начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства - головного архітектора міста та подальшого переведення на посаду начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства - головного архітектора виконавчого апарату Немиріської міської ради ОСОБА_3;
- визнати відсутніми повноваження (компетенцію) як у уповноваженого органу містобудування та архітектури на території Немирівської об`єднаної територіальної громади у структурному підрозділі виконавчого комітету Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області у відділі містобудування та архітектури виконавчого апарату Немирівської міської ради з моменту його створення, тобто з 06.07.2018 в частині усіх делегованих повноважень, передбачених пунктом "б" частини 1 статті 31 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні";
- стягнути судові витрати.
Ухвалою від 24.12.2019 позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачеві усунути виявлені недоліки.
08.01.2020 на виконання вимог ухвали від 24.12.2019 позивачем подано до суду заяву про поновлення строку звернення до суду.
Ухвалою від 13.01.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі. Залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Вінницькій області та ОСОБА_3 . Вирішено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження та призначено підтовче засідання у справі.
30.01.2020 до суду надійшов відзив Виконавчого комітету Немирівської міської ради, підписаний Немирівським міським головою В. Качуром, в якому останній заперечив щодо задоволення заявленого адміністративного позову та вказав про наступне.
Розпорядженням Немирівського міського голови В. Качура від 19.03.2018 №48-РК-О призначено в порядку переведення ОСОБА_3 на посаду начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства - головного архітектора міста, увільнивши його з посади начальника відділу архітектурно-будівельного контролю.
Відповідач зазначив, що ОСОБА_3 є посадовою особою органу місцевого самоврядування і на нього поширюються норми ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування", зокрема стаття 10.
Щодо позиції позивача про призначення на посаду ОСОБА_3 "заднім числом", а саме з 19.02.2018, відповідач вказав про допущену описку і виправлення її шляхом відповідного запису у трудовій книжці ОСОБА_3 , про призначення останнього на посаду з 19.03.2018.
Стосовно визнання відсутніми повноважень як у уповноваженого органу містобудування та архітектури на території Немирівської ОТГ у структурному підрозділі виконавчого комітету Немирівської міської ради з моменту його створення тобто з 06.07.2018, відповідач посилаючись на норми статей 51, 54 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", вказав, що міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури. Так, рішенням від 03.04.2018 №486 передбачено в штатному розписі міської ради відділ містобудування та архітектури виконавчого апарату Немирівської міської ради, який являється виконавчим органом Немирівської міської ради.
Серед іншого, вказав, що повноваження у відділу можуть бути відсутні лише після його ліквідації або реорганізації відповідно до чинного законодавства.
Крім того, 30.01.2020 на адресу суду надійшло клопотання відповідачів про залишення позовної заяви без розгляду.
06.02.2020 відповідачем ІІ подано до суду заперечення на заяву про поновлення строку звернення до суду.
11.03.2020 судом постановлено ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 13.05.2020, ухвалу суду першої інстанції про залишення позовної заяви без розгляду скасовано, а справу направлено до Вінницького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
28.05.2020 судом постановлено ухвалу про прийняття адміністративної справи №120/3985/19-а до свого провадження та призначено підготовче засідання у справі.
Ухвалою від 10.06.2020 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
21.07.2020 представником відповідача ІІ подано до суду заяву про залишення позовної заяви без розгляду.
У судове засідання 21.07.2020 відповідач І, третя особа ІІ не з`явились, хоча про дату, час та місце його проведення повідомлялись завчасно та належним чином.
Суд, за відсутності заперечень інших учасників справи, враховуючи положення статті 205 КАС України, дійшов висновку про продовження розгляду справи за даною явкою сторін.
Ухвалою від 21.07.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, суд відмовив у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.
У судовому засіданні представник позивача надав пояснення, що відтворюють зміст позовної заяви, заяви про зміну предмета позову та просив суд задовольнити заявлені вимоги.
Представник відповідача ІІ, третя особа І заперечили щодо задоволення заявленого позову, посилаючись на обставини викладені у відзиві.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали адміністративної справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Розпорядженням Немирівської РДА від 13.12.2016 №307 затверджено Положення про сектор містобудування та архітектури Немирівської РДА Вінницької області, який є спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури, який утворюється головою районної державної адміністрації та є окремим структурним підрозділом. Відповідно до п.4 вказаного Положення сектор очолює завідувач, який за своєю посадою є головним архітектором району.
12.01.2017 рішенням Немирівської міської ради №4 утворено відділ містобудування, архітектури та земельних відносин Немирівської міської ради.
Рішенням 8 (позачергової) сесії 1 скликання Немирівської міської ради від 25.05.2017 №168 затверджено Положення про Відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Немирівської міської ради, відповідно до п.1.1 розділу І якого відділ є уповноваженим органом містобудування та архітектури, входить до структури апарату міської ради, не має статусу юридичної особи, є підзвітним і підконтрольним виконавчому комітету, підпорядкованим міському голові та заступнику міського голови з питань діяльності виконавчих органів. Відповідно п.п.2.3 керівник Відділу за посадою є головним архітектором територіальної громади.
Рішенням 9 сесії 1 скликання Немирівської міської ради від 23.06.2017 №203 затверджено Положення про Відділ містобудування та архітектури Немирівської міської ради в новій редакції.
Розпорядженням Немирівської міської ради Вінницької області від 12.07.2017 №193-рк за результатами проведеного конкурсу призначено ОСОБА_6 на посаду начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства -головного архітектора виконавчого апарату Немиріської міської ради (том.1 ст.13).
Розпорядженням Немирівської міської ради Вінницької області від 19.03.2018 №48-РК-О відповідно до ст.10 ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування" призначено в порядку переведення з 19.02.2018 ОСОБА_3 на посаду начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства - головного архітектора міста, увільнивши його з посади начальника відділу архітектурно - будівельного контролю (том.1 ст.14).
Розпорядженням Немирівської міської ради Вінницької області від 04.04.2018 №66-РК-О ОСОБА_3 в порядку переведення призначено на посаду начальника відділу містобудування та архітектури-головного архітектора виконавчого апарату Немиріської міської ради, увільнивши його з посади начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства - головного архітектора виконавчого апарату Немиріської міської ради.
Рішенням 24 (позачергової) сесії 1 скликання Немирівської міської ради від 06.07.2018 №604 затверджено Положення про Відділ містобудування та архітектури виконавчого апарату Немирівської міської ради. Згідно п.п. 5.1 Положення начальник Відділу за посадою є головним архітектором Немирівської міської об`єднаної територіальної громади.
Вказуючи, що після отримання відповіді на запит про доступ до публічної інформації від 20.08.2019 позивач дізнався, що призначення на посаду ОСОБА_3 відбулось з порушенням вимог ч. 2, 3 ст. 14 ЗУ "Про архітектурну діяльність", оскільки останній призначався на посаду в порядку переведення та без відповідної вищої архітектурної освіти, а відповідно призначення на посаду начальника відділу головного архітектора міста з порушенням процедури має наслідком відсутність компетенції (повноважень) відповідного відділу, позивач звернувся до суду з вимогами:
- визнати протиправними дії Немирівського міського голови В. Качура в частині призначення на посаду начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства - головного архітектора міста та подальшого переведення на посаду начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства - головного архітектора виконавчого апарату Немирівської міської ради ОСОБА_3;
- визнати відсутніми повноваження (компетенцію) як у уповноваженого органу містобудування та архітектури на території Немирівської об`єднаної територіальної громади у структурному підрозділі виконавчого комітету Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області у відділі містобудування та архітектури виконавчого апарату Немирівської міської ради з моменту його створення, тобто з 06.07.2018 в частині усіх делегованих повноважень, передбачених пунктом "б" частини 1 статті 31 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні".
Крім того, позивач вказав, що він тричі звертався із запитами на адресу Немирівського міського голови В. Качура щодо надання інформації про створення реєстрацію та роботу підрозділу у сфері містобудування та архітектури Немирівської міської ради задля унеможливлення дублювання функцій при видачі дозвільних документів (листи від 23.04.2019 №02-5-1/861, від 13.05.2019 №02-5-1/886, від 25.05.2019 №01.26-1207), проте жодної відповіді не отримав. Натомість Департаментом ДАБІ у Вінницькій області ініційовано стосовно позивача позапланову перевірку та притягнуто останнього до адміністративної відповідальності за перевищення повноважень при видачі дозвільних документів громадянам Немирівської ОТГ.
Щодо порушення своїх прав позивач зауважив, що воно полягає у невизнанні його компетенції як уповноваженого органу з питань архітектури та містобудування на території Немирівської ОТГ департаментом ДАБІ у Вінницькій області та відділом містобудування та архітектури виконавчого апарату Немирівської міської ради, небажанні здійснити перевірку повноважності та компетенції відділу містобудування та архітектури виконавчого апарату Немирівської міської ради і як наслідок неодноразове притягнення ОСОБА_8 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.96-1 КУпАП.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог в контексті даної спірної ситуації, суд керується та виходить з наступного.
В першу чергу, варто зважити на ту обставину, що позивач ОСОБА_8 звернувся до суду з даним адміністративним позовом у грудні 2019 року як виконуючий обов`язки завідувача сектора містобудування та архітектури Немирівської РДА - головний архітектор Немирівського району Вінницької області, обґрунтовуючи порушення своїх прав саме як суб`єкта владних повноважень з приводу невизнання його компетенції як уповноваженого органу з питань архітектури та містобудування на території Немирівської ОТГ.
Разом з тим, в матеріалах справи міститься наказ начальника відділу житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури, енергетики та захисту довкілля Немирівської РДА від 19.05.2020 №4ос про звільнення ОСОБА_8 з посади головного спеціаліста відділу житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури, енергетики та захисту довкілля Немирівської РДА з 20.05.2020.
Тобто, станом на дату постановляння рішення у даній справі власне сам ОСОБА_8 не являється суб`єктом владних повноважень та виконуючим обов`язки завідувача сектора містобудування та архітектури Немирівської РДА.
Зважаючи на заявлені вимоги про визнання протиправними дій Немирівського міського голови В. Качура в частині призначення на посаду начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства - головного архітектора міста та подальшого переведення на посаду начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства - головного архітектора виконавчого апарату Немирівської міської ради ОСОБА_3 та як наслідок про визнання відсутніми повноважень (компетенції) як у уповноваженого органу містобудування та архітектури на території Немирівської об`єднаної територіальної громади у структурному підрозділі виконавчого комітету Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області у відділі містобудування та архітектури виконавчого апарату Немирівської міської ради з моменту його створення, тобто з 06.07.2018 в частині усіх делегованих повноважень, передбачених пунктом "б" частини 1 статті 31 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" у зв`язку з порушенням порядку призначення ОСОБА_3 на посаду, варто виходити з наступного.
В силу частини другої статті 2 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Частиною першою статті 26 вищевказаного закону визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск; затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання; утворення за поданням сільського, селищного, міського голови інших виконавчих органів ради.
Згідно ст.54 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Організаційні засади реалізації повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад щодо здійснення державної регуляторної політики визначаються Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Відділи, управління та інші виконавчі органи ради є підзвітними і підконтрольними раді, яка їх утворила, підпорядкованими її виконавчому комітету, сільському, селищному, міському голові, голові районної у місті ради.
Керівники відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради призначаються на посаду і звільняються з посади сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради одноособово, а у випадках, передбачених законом, - за погодженням з відповідними органами виконавчої влади.
Судом встановлено, що 12.01.2017 рішенням Немирівської міської ради №4 утворено відділ містобудування, архітектури та земельних відносин Немирівської міської ради.
Рішенням 8 (позачергової) сесії 1 скликання Немирівської міської ради від 25.05.2017 №168 затверджено Положення про Відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Немирівської міської ради, відповідно до п.1.1 розділу І якого відділ є уповноваженим органом містобудування та архітектури, входить до структури апарату міської ради, не має статусу юридичної особи, є підзвітним і підконтрольним виконавчому комітету, підпорядкованим міському голові та заступнику міського голови з питань діяльності виконавчих органів. Відповідно п.п.2.3 керівник Відділу за посадою є головним архітектором територіальної громади.
Рішенням 9 сесії 1 скликання Немирівської міської ради від 23.06.2017 №203 затверджено Положення про Відділ містобудування та архітектури Немирівської міської ради в новій редакції.
Розпорядженням Немирівської міської ради Вінницької області від 12.07.2017 №193-рк за результатами проведеного конкурсу призначено ОСОБА_6 на посаду начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства -головного архітектора виконавчого апарату Немиріської міської ради (том.1 ст.13).
Розпорядженням Немирівської міської ради Вінницької області від 19.03.2018 №48-РК-О відповідно до ст.10 ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування" призначено в порядку переведення з 19.02.2018 ОСОБА_3 на посаду начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства - головного архітектора міста, увільнивши його з посади начальника відділу архітектурно - будівельного контролю (том.1 ст.14).
Розпорядженням Немирівської міської ради Вінницької області від 04.04.2018 №66-РК-О ОСОБА_3 в порядку переведення призначено на посаду начальника відділу містобудування та архітектури-головного архітектора виконавчого апарату Немиріської міської ради, увільнивши його з посади начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства - головного архітектора виконавчого апарату Немиріської міської ради.
Рішенням 24 (позачергової) сесії 1 скликання Немирівської міської ради від 06.07.2018 №604 затверджено Положення про Відділ містобудування та архітектури виконавчого апарату Немирівської міської ради. Згідно п.п. 5.1 Положення начальник Відділу за посадою є головним архітектором Немирівської міської об`єднаної територіальної громади.
Варто зауважити, що оскаржуючи дії Немирівського міського голови В. Качура в частині призначення на посаду начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства - головного архітектора міста та подальшого переведення на посаду начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства - головного архітектора виконавчого апарату Немирівської міської ради ОСОБА_3, позивач не оскаржує та не просить скасувати рішення про створення уповноваженого органу містобудування та архітектури на території Немирівської ОТГ у структурному підрозділі виконавчого комітету Немирівської міської ради та рішення про призначення на посаду Лабунського Р . Ю.
Так, зважаючи на спосіб захисту своїх прав обраний позивачем при поданні даного позову, слід вказати, що вище перераховані рішення Немирівської міської ради та її голови є чинними та не оспорюються позивачем у судовому порядку. Крім того, на переконання суду, визнання протиправними дій за умови не оскарження рішень суб`єкта владних повноважень не призведе до відновлення порушених прав позивача повною мірою.
Визначаюсь щодо позовних вимог про визнання відсутніми повноважень (компетенцію) як у уповноваженого органу містобудування та архітектури на території Немирівської об`єднаної територіальної громади у структурному підрозділі виконавчого комітету Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області у відділі містобудування та архітектури виконавчого апарату Немирівської міської ради з моменту його створення, тобто з 06.07.2018 в частині усіх делегованих повноважень, передбачених пунктом "б" частини 1 статті 31 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", суд зауважує про наступне.
Повноваження (компетенція) відділу містобудування та архітектури виконавчого апарату Немирівської міської ради визначені у Положенні про відділ містобудування та архітектури виконавчого апарату Немирівської міської ради, затвердженому рішенням Немирівської міської ради від 06.07.2018 №604.
На переконання суду, в контексті даної спірної ситуації, позивач ставить в залежність наявність чи відсутність повноважень (компетенції) відділу від призначення на посаду начальника такого відділу, тобто певної особи, яка на переконання позивача призначена за відсутності передбачених законом підстав.
Варто наголосити, що вказаний відділ створено в структурі виконавчого комітету Немирівської міської ради рішенням Немирівської міської ради та затверджено відповідне Положення, яким визначено повноваження (компетенцію) відділу містобудування та архітектури виконавчого апарату Немирівської міської ради. За умови чинності вказаних рішень та Положення суд не вбачає підстав для задоволення заявленої вимоги.
Суд вважає за доцільне наголосити на завданні адміністративного судочинства та нормах КАС України.
Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Окрім того, відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
В силу частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
З наведеного випливає, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Водночас гарантоване статтею 55 Конституції України право на захист можливе лише у разі його порушення, а тому воно має бути реальним, стосуватися індивідуально вираженого права або інтересів особи, яка стверджує про його порушення.
Аналогічну ідею закріплено Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до статті 13 якої кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Суд зазначає, що при зверненні до суду позивачу необхідно обрати такий спосіб захисту, який міг би відновити його становище та захистити порушене право.
В обґрунтуванні своїх вимог, позивач вважає, що були порушені його права суб`єкта владних повноважень, які полягають у невизнанні його компетенції як уповноваженого органу з питань архітектури та містобудування на території Немирівської ОТГ департаментом ДАБІ у Вінницькій області та відділом містобудування та архітектури виконавчого апарату Немирівської міської ради, небажанні здійснити перевірку повноважності та компетенції відділу містобудування та архітектури виконавчого апарату Немирівської міської ради і як наслідок неодноразове притягнення ОСОБА_8 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.96-1 КУпАП.
Разом з тим, обставини, на які посилається позивач, не свідчать, що оскаржувані дії Немирівського міського голови порушують його права, які потребують судового захисту.
Оскільки з даним позовом ОСОБА_8 звернувся саме як суб`єкт владних повноважень виконуючий обов`язки сектора містобудування та архітектури Немирівської районної державної адміністрації головного архітектора Немирівського району Вінницької області, варто зауважити про наступне.
Згідно до Положення про сектор містобудування та архітектури Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області, затвердженого розпорядженням голови РДА від 13.12.2016 №307 сектор містобудування та архітектури Немирівської РДА є спеціально уповноваженим органом містобування та архітектури, який утворюється головою районної державної адміністрації. Сектор очолює завідувач, який за посадою є головним архітектором району.
Разом з тим, Рішенням 24 (позачергової) сесії 1 скликання Немирівської міської ради від 06.07.2018 №604 затверджено Положення про Відділ містобудування та архітектури виконавчого апарату Немирівської міської ради. Згідно п.п. 5.1 Положення начальник Відділу за посадою є головним архітектором Немирівської міської об`єднаної територіальної громади.
Таким чином, повноваження начальника сектору містобудування та архітектури Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області як головного архітектора району поширються саме на територію Немирівського району, а повноваження начальника Відділ містобудування та архітектури виконавчого апарату Немирівської міської ради як головного архітектору Немирівської міської об`єднаної територіальної громади на територію Немирівської ОТГ.
Позивач не навів достатньо переконливих мотивів, що оскаржувані дії призвели до виникнення правових наслідків, які б свідчили про порушення прав, свобод чи охоронюваних законом його інтересів.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово підкреслював необхідність ефективного захисту прав заявників. Наприклад, у п. 75 рішення від 05.04.2005 у справі «Афанасьєв проти України» (заява №38722/02) ЄСПЛ зазначає, що засіб захисту, який вимагається згаданою статтею, повинен бути «ефективним», як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.
Конституційний Суд України у рішенні від 30.01.2003 № 3-рп/2003 зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абз. 10 п. 9).
Варто наголосити, що саме застосування конкретного способу захисту порушеного чи запереченого права і є результатом діяльності по захисту прав.
Таким чином, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тому ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Саме зміст адміністративної юстиції - ефективний судовий захист від порушень у публічно-правових відносинах.
З наведеного випливає, що для ефективного поновлення порушеного права необхідно, щоб існував чіткий зв`язок між правопорушенням та способом захисту права. Тобто, метою заявлених позовних вимог має бути усунення перешкод у здійсненні права, а її досягненням -визначений спосіб захисту права, який би вичерпував себе.
Також суд враховує, що статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Так, для ефективного поновлення порушеного права необхідно щоб існував чіткий зв`язок між правопорушенням та способом захисту права. Метою заявлених позовних вимог має бути усунення перешкод у здійсненні права, а її досягненням - визначений спосіб захисту права, який би вичерпував себе.
Крім того, суд зазначає, що у Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень зазначено, що чітке обґрунтування та аналіз є базовими вимогами до судових рішень і важливим аспектом права на справедливий суд. Судове рішення високої якості - це рішення, яке досягає правильного результату, наскільки це дозволяють надані судді матеріали, у справедливий, швидкий, зрозумілий та недвозначний спосіб.
Звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб`єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту. Вирішуючи спір, суд зобов`язаний надати об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.
З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог у даній справі, суд дійшов висновку, що обраний позивачем спосіб захисту його прав, є невідповідним засобом щодо захисту такого права, відтак вказане є підставою для відмови у задоволенні заявлених вимог.
Відповідно положень статті 139 КАС України судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Виконуючий обов`язки сектора містобудування та архітектури Немирівської районної державної адміністрації головного архітектора Немирівського району Вінницької області ОСОБА_8 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідач І: Немирівський міський голова Качур Віктор Миколайович ( вул. Соборна, 26, м. Немирів, Вінницька область, 22800 , РНОКПП НОМЕР_2 );
Відповідач ІІ: Виконавчий комітет Немирівської міської ради Немирівського району Вінницької області (вул. Соборна, 26, м. Немирів, Вінницька область, 22800, код ЄДРПОУ 03772619);
Третя особа: ОСОБА_3 ( вул. Соборна, 26, м. Немирів, Вінницька область, 22800 )
Третя особа: Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Вінницькій області (вул. Театральна, 14, м.Вінниця)
Повний текст рішення складено 30.07.2020
Суддя Томчук Андрій Валерійович