
Справа № 686/32182/19
Провадження № 1-кс/686/9262/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 липня 2020 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Заворотна О.Л., з участю секретаря судового засідання Сікори Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницький, клопотання старшого слідчого слідчого відділу УСБУ у Хмельницькій області старшого лейтенанта юстиції Синявського М.А., погодженого з прокурором, про продовження строку досудового розслідування на шість місяців, у кримінальному провадженні №42019240310000004 від 30.01.2019 року,
встановив:
22.07.2020 року старший слідчий слідчого відділу УСБУ у Хмельницькій області старший лейтенант юстиції Синявський М.А. звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області з клопотанням, погодженим з прокурором військової прокуратури Хмельницького гарнізону Кучерявим П.Й., про продовження строку досудового розслідування на шість місяців, у кримінальному провадженні №42019240310000004 від 30.01.2019 року.
Слідчий в судове засідання не з`явився, подав клопотання про слухання справи без його участі, наполягає на задоволенні клопотання.
Дослідивши наявні матеріали клопотання, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Дане кримінальне правопорушення 30.01.2019 року зареєстровано в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за №42019240310000004, правова кваліфікація правопорушення – ч. 1 ст. 367 КК України.
В ході досудового розслідування, встановлено, службові особи квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький (далі – КЕВ м. Хмельницький), внаслідок неналежного виконання своїх службових обов`язків, в порушення вимог п.1 ст. 3, п.1-3 ст. 8 та п. п. 1, 5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в України», не вжили усіх передбачених законом заходів щодо ведення належного обліку держаних коштів та не забезпечили належного порядку витрат державних коштів на комунальні послуги що призвело до перерахування за актами надання комунальних послуг на рахунки постачальників бюджетних коштів, які фактично не спожиті на загальну суму 599, 26 тис. грн., чим завдали істотної шкоди державним інтересам.
Відповідно до аудиторського звіту за результатами фінансового аудиту та аудиту відповідності квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький за період з 01.01.2016 по 31.08.2018 №234/3/79 аз від 02.11.2018, проведеного Центральним територіальним управлінням аудиту Міністерства оборони України, встановлено, що КЕВ м. Хмельницький протягом червня-серпня 2018 року, за актами надання комунальних послуг на рахунки постачальників перераховано бюджетні кошти в розмірі 599,26 тис. грн.. Разом з тим, відповідно до актів звірки взаєморозрахунків зазначена сума рахується як дебіторська заборгованість перед постачальниками комунальних послуг. А саме КЕКВ 2271 «Оплата теплопостачання» на суму 465,68 тис. грн. та КЕКВ 2274 «Оплата природного газу» на суму 133,58 тис. грн.
Таким чином, в порушення вимог п.1 ст. 3, п.1-3 ст. 8 та п. п. 1, 5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в України» КЕВ м. Хмельницький здійснено оплату комунальних послуг, які фактично не спожиті на загальну суму 599,26 тис. грн.
Під час здійснення досудового розслідування кримінального провадження № 42019240310000004 виконані наступні слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії:
-отримано аудиторський звіт за результатами фінансового аудиту та аудиту відповідності квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький за період з 01.01.2016 по 31.08.2018 №234/3/79 аз від 02.11.2018, проведеного Центральним територіальним управлінням внутрішнього аудиту Міністерства оборони України, відповідно до якого КЕВ м. Хмельницький протягом червня-серпня 2018 року, за актами надання комунальних послуг на рахунки постачальників перераховано бюджетні кошти в розмірі 599,26 тис. грн. Разом з тим, відповідно до актів звірки взаєморозрахунків зазначена сума рахується як дебіторська заборгованість перед постачальниками комунальних послуг. А саме КЕКВ 2271 «Оплата теплопостачання» на суму 465,68 тис. грн. та КЕКВ 2274 «Оплата природного газу» на суму 133,58 тис. грн.;
-отримано акт ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КЕВ м. Хмельницький за період з 01.01.2016 по завершений місяць 2018 року №08-08/21 від 21.05.2018, складений Управлінням західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області;
-13.12.2019 допитано як свідка заступника начальника Центрального територіального управління внутрішнього аудиту Міністерства оборони України ОСОБА_1 , який показав, що державна установа (бюджетна установа) тобто КЕВ м. Хмельницький на кінець опалювального сезону а саме у квітні 2018 року, маючи залишок бюджетних коштів, які були виділені з державного бюджету на опалювальний сезон жовтень 2017 року по квітень 2018 року, в особі начальника КЕВ м. Хмельницький, вирішили оплатити комунальні послуги за теплопостачання та використання природного газу на наступний опалювальний сезон, а саме жовтень 2018 року - квітень 2019 року, про що в бухгалтерському відділі КЕВ м. Хмельницький наявні усі платіжні документи (платіжні доручення, акти виконаних робіт, тощо), внаслідок чого було порушено вимоги п.1 ст. 3, п.п. 1,5 ст. 9 ЗУ «Про бухгалтерський облік», так як КЕВ м Хмельницький здійснив оплату комунальних послуг, які фактично не були спожиті на загальну суму 599,26 тис. грн.;
-23.12.2019 здійснено тимчасовий доступ до речей та документів КЕВ м. Хмельницький, в ході якого вилучено документи, які підтверджують фінансово-господарські операції КЕВ м. Хмельницький за період з січня 2018 року по квітень 2019 року щодо перерахування бюджетних коштів на рахунки постачальників комунальних послуг;
-15.01.2020 призначено судову економічну експертизу, виконання якої доручено експертам Хмельницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз;
-17.02.2020 допитано як свідка заступника начальника відділу державних закупівель та моніторинго-ризикових операцій Центрального територіального управління внутрішнього аудиту Міністерства оборони України ОСОБА_2 , який підтвердив показання ОСОБА_1 та додав, що в подальшому КЕВ м. Хмельницький використало кошти за цільовим призначенням, тобто сплачені кошти постачальникам комунальних послуг були в наступному опалювальному сезоні враховані за призначенням, що підтверджується донесенням КЕВ м. Хмельницький;
-отримано копії донесення про виконання рекомендацій (пропозицій) КЕВ м. Хмельницький від 22.12.2018 №4521 та підтверджуючих документів (актів приймання передачі природного газу, рахунків на оплату, актів здачі-приймання робіт (надання послуг) тощо);
-отримано оборотно-сальдові відомості КЕВ м. Хмельницький щодо оплати комунальних послуг за червень-серпень 2018 року.
16.01.2020 року ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду №1-кс/686/835/20 строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжено на шість місяців, тобто до 30.07.2020.
Відповідно до листа Хмельницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз від 28.01.2020 №83/20-26 у зв`язку зі значним поточним навантаженням експерта з виконання економічних експертиз, на виконання у якого знаходиться 16 судово-економічних експертиз різної категорії складності за кримінальними, цивільними та господарським справами, провести експертизу у визначені законодавством строки не вбачається можливим, тому експертиза може бути виконана в термін понад три місяці.
Таким чином, у кримінальному проваджені виконано значний обсяг роботи, але для закінчення досудового розслідування потрібно виконати ще ряд необхідних процесуальних та слідчих (розшукових) дій, які з об`єктивних вищевказаних причин не були виконані у вісімнадцятимісячний строк досудового слідства та потребують додаткового часу, а саме:
-здійснити тимчасовий доступ до документів банку, в якому відкриті рахунки КЕВ м. Хмельницький, з метою отримання та дослідження руху коштів, сплачених КЕВ м. Хмельницький за комунальні послуги;
-повторно допитати як свідків посадових та службових осіб КЕВ м. Хмельницький та підприємств – постачальників комунальних послуг;
-провести судову економічну експертизу;
-з урахуванням отриманих доказів, за наявності достатніх підстав, повідомити особам, причетним до вчинення злочину, що розслідується, про підозру;
-виконати процесуальні дії у порядку ст. 283 КПК України.
Обставинами, що перешкоджають раніше здійснити заплановані у провадженні слідчі дії, спрямовані на встановлення всіх обставин вчинення зазначеного злочину, є:
1) неефективне здійснення досудового розслідування даного кримінального провадження слідчими Хмельницького відділу поліції ГУ НП в Хмельницькій області, які за період розслідування (тобто з 30.01.2019 по 30.10.2019) не здійснили жодної слідчої (процесуальної) дії, спрямованої на встановлення обставин, які підлягають доказуванню у даному кримінальному провадженні;
2) необхідність отримання значного обсягу інформації, володільцями якої є різні органи державної влади, підприємства, установи та організації;
3) проведення судової економічної експертизи, яке може зайняти тривалий термін у зв`язку із значною завантаженістю експертів у сфері економіки, а також необхідністю дослідження значного обсягу документів.
Беручи до уваги, що для виконання запланованого обсягу слідчих (розшукових) та процесуальних дій необхідний час, а вісімнадцятимісячний строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні спливає 30.07.2020 року, виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування.
За результатами проведення вищевказаних та інших слідчих (розшукових) та процесуальних дій, необхідність у проведенні яких виникне під час проведення досудового розслідування, за наявності достатніх доказів планується вирішити питання щодо повідомлення причетним особам про підозру у вчиненні злочинів або ж прийняття рішення в порядку ст. 284 КПК України.
Проведення вказаних процесуальних дій необхідне для подальшого повного, всебічного і об`єктивного досудового розслідування та встановлення об`єктивної істини у справі, у зв`язку із чим потребує продовження строку досудового розслідування на шість місяців.
Згідно ст.219 КПК встановлено, що строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження. Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить: вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого злочину.
Відповідно до ч.1 ст.294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.
На підставі вищевикладеного строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні слід продовжити на шість місяців, в зв`язку з чим клопотання слідчого яке є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.110, 219, 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя, –
постановив:
Клопотання старшого слідчого слідчого відділу УСБУ у Хмельницькій області старший лейтенант юстиції Синявського М.А. - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42019240310000004 від 30.01.2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України на шість місяців, тобто до 30.01.2021 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя