Рішення № 90657938, 28.07.2020, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
28.07.2020
Номер справи
234/6292/20
Номер документу
90657938
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 234/6292/20

Провадження № 2/234/2245/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2020 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області

у складі: головуючого судді Демидової В.К.,

при секретарі Воропаєвої Ю.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Краматорську за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу №234/6292/20 за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів,-

Обставини справи:

13 квітня 2020 року Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 звернулася до управлінні праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради із заявою від 28.05.2019 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Разом з заявою, відповідачем було подано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. У розділі II «Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні / будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей)» декларації було зазначено, що її дохід складається з допомоги на дитину одиноким матерям та допомоги по безробіттю. До складу сім`ї відповідача, згідно наданої декларації та довідки про склад сім`ї враховуються:

- ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 - заявник (мати);

- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - дочка.

Призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям здійснюється відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01.06.2000 року № 1768- III (далі - Закон) та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 (далі - Порядок №250).

При подачі заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідачкою були подані всі необхідні документи та її було ознайомлено із ст. 22 Закону, згідно з якою одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги, про що свідчить особистий підпис Відповідача на заяві.

Рішенням управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 05.06.2019 року відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям з 01.05.2019 по 31.10.2019 у розмірі 668 грн. 97 коп. щомісячно з подальшим перерахунком.

Державна соціальна допомога згідно наданих заяв призначена своєчасно та виплачена в повному обсязі.

В результаті перевірки достовірності та повноти інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім`ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги, з`ясовано, що при оформленні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям Відповідачем не було надано інформацію про своє припинення реєстрації як безробітної 28.05.2019 р. у зв`язку з працевлаштуванням за направленням центру зайнятості та відсутність фактичного працевлаштування з 28.05.2019 року.

Тобто, на день звернення відповідач не мала право на призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, про що складено акт перевірки № 1423-19 від 01.10.2019 року.

При оформленні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідачем не було надано інформацію про своє припинення реєстрації як безробітної 28.05.2019 р. у зв`язку з працевлаштуванням за направленням центру зайнятості та відсутність фактичного працевлаштування з 28.05.2019 року.

Виходячи із вищезазначеного, на підставі п. 10 Порядку № 250 сім`я відповідача за період з 01.05.2019 року по 31.10.2019 року не мала права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на загальних підставах, а заява для розгляду на міській комісії по розгляду питань надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з зазначеного питання від відповідача до управління не надходила.

Розпорядженням Позивача від 02.10.2019 року на підставі п. 28 Порядку № 250 розрахована сума надміру виплачених коштів за період з 01.05.2019 по 31.10.2019 та на підставі п. 12 Порядку № 250 сім`я відповідача позбавлена права на призначення держаної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на шість місяців починаючи з 01.10.2019. Сума надміру виплачених коштів за період з 01.05.2019 по 31.10.2019 склала 4457 грн. 34 коп. (довідка від 02.10.2019 р.).

Позивач листом-повідомленням № 04-40/2797 від 11.11.2019 року довів до відома відповідача інформацію про переплату бюджетних коштів.

На теперішній час добровільно відповідачем кошти в повному обсязі не повернуті.

Тому просять стягнути з ОСОБА_1 заборговану переплату бюджетних коштів у сумі 4457 грн. 34 коп. на користь управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради та сплачений судовий збір в розмірі 2102 грн. 00 коп.

Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 12 травня 2020 року відкрито провадження по цивільній справі за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів в порядку спрощеного позовного провадження.

Від представника позивача надійшла заява, в якій позивач просить справу слухати без їх участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Не заперечує проти ухвалення заочного рішення по справі.

Вiдповiдач в судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, заяву про розгляд справи за його відсутності не надала та про причини неявки суд не повідомив, відзив не подав. Приймаючи до уваги думку представника позивача, який не заперечував проти заочного вирішення справи, суд ухвалив рішення про заочний розгляд справи відповідно до положень ст. ст. 280-283 ЦПК України, на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України, слідує, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Згідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 звернулася до управлінні праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради із заявою від 28.05.2019 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Разом з заявою, відповідачем було подано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. У розділі II «Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні / будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей)» декларації було зазначено, що її дохід складається з допомоги на дитину одиноким матерям та допомоги по безробіттю. До складу сім`ї Відповідача, згідно наданої декларації та довідки про склад сім`ї враховуються:

- ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 - заявник (мати);

- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - дочка.

Призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям здійснюється відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01.06.2000 року № 1768- III (далі - Закон) та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 (далі - Порядок №250).

Відповідно до п. 2 Порядку № 250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Згідно з п.8 Порядку № 250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім`ї та декларація про доходи та майновий стан. При цьому допомога призначається на основі середньомісячного за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім`ї.

Відповідно до ст. 7 Закону державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІУ рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько- консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю І групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги); з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, а також хто- небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї; у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

При подачі заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідачкою були подані всі необхідні документи та її було ознайомлено із ст. 22 Закону, згідно з якою одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги, про що свідчить особистий підпис відповідача на заяві.

Рішенням управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 05.06.2019 року відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям з 01.05.2019 по 31.10.2019 у розмірі 668 грн. 97 коп. щомісячно з подальшим перерахунком.

Державна соціальна допомога згідно наданих заяв призначена своєчасно та виплачена в повному обсязі.

В результаті перевірки достовірності та повноти інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім`ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги, з`ясовано, що при оформленні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям Відповідачем не було надано інформацію про своє припинення реєстрації як безробітної 28.05.2019 р. у зв`язку з працевлаштуванням за направленням центру зайнятості та відсутність фактичного працевлаштування з 28.05.2019 року.

Тобто, на день звернення відповідач не мала право на призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, про що складено акт перевірки № 1423-19 від 01.10.2019 року.

Згідно з пунктом 10 Порядку №250 державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям не призначається, коли працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІУ рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню.

За наявності обставин, передбачених в абзацах другому-шостому пункту 10 Порядку №250, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо:

- у складі сім`ї є особа з інвалідністю;

- у малозабезпеченій багатодітній сім`ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІУ рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років);

- неможливість отримання будь-яких джерел для існування, пов`язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім`ї.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.

Згідно з п. 25 Порядку № 250, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється у разі якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

При оформленні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідачем не було надано інформацію про своє припинення реєстрації як безробітної 28.05.2019 р. у зв`язку з працевлаштуванням за направленням центру зайнятості та відсутність фактичного працевлаштування з 28.05.2019 р.

Згідно з п. 28 Порядку № 250 якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, заявник зобов`язаний повернути суму надміру виплачених коштів добровільно на рахунок управління для подальшого повернення до Державного бюджету. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки, вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Виходячи із вищезазначеного, на підставі п. 10 Порядку № 250 сім`я відповідача за період з 01.05.2019 року по 31.10.2019 року не мала права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на загальних підставах, а заява для розгляду на міській комісії по розгляду питань надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з зазначеного питання від відповідача до управління не надходила.

Згідно з п. 12 Порядку № 250 у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Розпорядженням позивача від 02.10.2019 року на підставі п. 28 Порядку № 250 розрахована сума надміру виплачених коштів за період з 01.05.2019 по 31.10.2019 та на підставі п. 12 Порядку № 250 сім`я відповідача позбавлена права на призначення держаної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на шість місяців починаючи з 01.10.2019. Сума надміру виплачених коштів за період з 01.05.2019 по 31.10.2019 склала 4457 грн. 34 коп. (довідка від 02.10.2019 р.).

Позивач листом-повідомленням № 04-40/2797 від 11.11.2019 року довів до відома відповідача інформацію про переплату бюджетних коштів.

На теперішній час добровільно відповідачем кошти в повному обсязі не повернуті.

Згідно з п. 28 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» - у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Враховуючи, що відповідач добровільно не відшкодував фактичні витрати, понесені переплатою державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з нього на користь позивача вказаних коштів в сумі 4457 грн. 34 коп.

Тому суд вважає, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Згідно ст.141 ЦПК України стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 2102,00 грн.

Керуючись ст. ст.10, 12, 141, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП- НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , заборговану переплату бюджетних коштів у сумі 4457 грн. 34 коп. (чотири тисячі чотириста п`ятдесят сім гривень 34 копійки) на користь управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, ЄДРПОУ 25953617, р/р НОМЕР_2 в ДКСУ м. Київ.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП- НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , сплачений судовий збір в розмірі 2102 грн. 00 коп. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок) на користь управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, ЄДРПОУ 25953617 на р/р НОМЕР_3 в ДКСУ м. Київ.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд (Перехідні положення п.п. 15.5, 15), протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя В.К.Демидова