Рішення № 90647383, 29.07.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2020
Номер справи
560/2425/20
Номер документу
90647383
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/2425/20

РІШЕННЯ

іменем України

29 липня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області , за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головного управління державної казначейської служби України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головного управління державної казначейської служби України в місті Києві, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у поверненні помилково сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 13492 (тринадцять тисяч чотириста дев`яносто дві) гривні 27 коп. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України (01601, м. Київ, вул. Терещенківська, 11-а, код ЄДРПОУ 37993783) подання про повернення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 13492 (тринадцять тисяч чотириста дев`яносто дві) гривні 27 коп., сплата якого підтверджується квитанцією № 000018980 від 06.12.2019.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 06.12.2019 ОСОБА_1 , укладено Договір купівлі-продажу житлового будинку від 06.12.2019. Відповідно до Договору, придбано житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Для реєстрації права власності на придбане нерухоме майно, позивачем сплачено, зокрема, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі одного відсотку від вартості придбаного нерухомого майна, що складає 13492 грн 27 коп. Однак, позивач вважає, що помилково сплатив вказані кошти, оскільки не є платником даного збору адже придбала нерухомість в вперше.

Враховуючи відмову оформлену листом від відповідача про повернення помилково сплаченого збору, позивач змушена звернутись до суду за захистом своїх порушених прав.

Ухвалою суду від 14.05.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Від Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві на адресу суду надійшов відзив в якому останній зазначив, що відділом забезпечення наповнення бюджету проведена звірка даних, що були надані ГУДКСУ в м.Києві. В результаті проведеної роботи не виявлено інформації щодо сплати позивачем збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1 % від вартості нерухомого майна в сумі 13492,27 грн сплачені квитанцією від 06.12.2019 року на р/р 31117156010103, МФО 899998, код отримувача 38007070.

Згідно квитанції, наданої позивачем, отримувач платежу - Бориспільське УДКСУ у Київській області.

Отже, оскільки рахунок відкрито в УДКСУ м. Бориспіль для обліку доходів державного бюджету Київської області, то органом, що контролює справляння відповідних надходжень до бюджету, в даному випадку, є Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Від представника Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на адресу суду надійшов відзив в якому останній вказує, що документом, що підтверджує сплату збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, є платіжне доручення платника збору про перерахування сум збору на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства. Копія такого платіжного доручення зберігається в нотаріуса, який посвідчив договір. Суми збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачуються платниками цього збору за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса.

Згідно здійсненої перевірки виписок по рахунках, було виявлено надходження коштів від 16 грудня 2019 року в розмірі 13411,80 грн, від ОСОБА_1 , в призначені платежу зазначено "Недоговірні платежі".

Відповідно до позовної заяви, позивач просить повернути сплачений збір в розмірі 13492,27 коп., що не відповідає пункту 8 статті 2 Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" та пункту 15-1 Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна яким передбачено, що об`єктом оподаткування є вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна, а саме 1341180 грн. Тому сума для повернення вказана позивачем з сумою комісії, що є недопустимим.

Ухвалою від 02.07.2020 суд вирішив замінити відповідача на Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Представник третьої особи 10.06.2020 надіслав до суду пояснення на адміністративний позов в яких вказує, що оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є ПФУ, то саме на відповідача покладено обов`язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Просить прийняти відповідні пояснення та врахувати їх при розгляді адміністративної справи.

Дослідивши позовну заяву, відзиви на позовну, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази в їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що 06.12.2019 між позивачем та ОСОБА_2 укладений договір купівлі-продажу житлового будинку, посвідчений приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Куницьким В.В. та зареєстровано в реєстрі за №1120.

Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності власником житлового будинку є ОСОБА_1 , що підтверджується рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 50070468 від 06.12.2019.

Згідно квитанції №000018980 від 06.12.2019 ОСОБА_1 сплатила збір з операцій придбавання (купівлі продажу) нерухомого майна в сумі 13492,80 грн на рахунок Бориспільського УДКСУ у Київській області/38007070 в тому числі 13411,80 грн за недоговірні платежі, та 80,47 грн комісії за послуги банку.

Позивач 13.03.2020 звернулась із заявою до Пенсійного фонду України, в якій просила повернути сплачений збір на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 13492,80 грн.

Листом від 30.03.2020 за №8325-8144/П-04/8-2800/20 Пенсійним фондом України в заяві позивача відмовлено.

Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернулась до суду за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Порядок справляння та використання збору на обов`язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 №400/97-ВР (далі - Закон №400/97-ВР).

Згідно з п. 9 ст. 1 Закону №400/97-ВР платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Пунктом 8 ч. 1 ст. 2 цього ж Закону №400/97-ВР передбачено, що об`єктом оподаткування є, для платників збору, визначених п. 9 ст. 1 цього Закону, вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Згідно з абзацом 1 пункту 15-1 Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1740 від 03.11.1998 року збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Відповідно до п. 15-3 цього ж Порядку нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Аналіз наведених норм чинного законодавства України вказує на те, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється лише за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, однак, громадяни, які придбавають житло вперше, не є платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з п. 2. ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження.

Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 13.03.2020 №204091349 позивач є власником житлового будинку, який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 . Підстава виникнення права власності: договір купівлі - продажу від, серія та номер: 1120, виданий 06.12.2019, видавник: приватний нотаріус Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Куницький В.В., підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №50070468 від 06.12.2019.

Відтак, відомості щодо придбання позивачем іншого нерухомого майна у матеріалах справи відсутні. В свою чергу, відповідачем не надано будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання ним житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за ним будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що позивач 06.12.2019 вперше придбав нерухоме майно (житловий будинок, який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 ) за договором купівлі-продажу, і при його нотаріальному посвідченні безпідставно сплатив збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості в сумі 13411,80 грн.

Таким чином, відповідачем протиправно відмовлено позивачу у поверненні безпідставно сплаченого збору на обов`язкове пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, на підставі договору купівлі-продажу від 06.12.2019.

Разом з тим суд зазначає, що процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787.

Пунктом 5 цього Порядку передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням (висновком) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.

Відповідно до пп. 2 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Отже, оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області покладено обов`язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Суд звертає увагу позивача, що останній просить повернути йому суму в розмірі 13492,27 грн, в тому числі 13411,80 - збір на обов`язкове пенсійне страхування та 80,47 грн - комісія банку, однак відносини стосовно повернення комісії не регулюються Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787, та при цьому є відносинами, що стосуються безпосередньо платника та банку, а тому в цій частині позовні вимоги необхідно залишити без задоволення.

В той же час, для належного способу захисту порушених прав позивача та, зважаючи на те, що відповідно до квитанції №000018980 від 06.12.2019 збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна сплачено позивачем на рахунок Бориспільського УДКСУ у Київській області, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови повернути ОСОБА_1 13411,80 грн, помилково сплачених при укладенні 06.12.2019 договору купівлі - продажу житлового будинку АДРЕСА_1 , як збір до Пенсійного фонду України на обов`язкове державне пенсійне страхування та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у місті Києві подання про повернення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна в сумі 13411,80 грн, відповідно до квитанції №000018980 від 06.12.2019.

Такі висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, яка наведена у його постановах від 20.03.2018 (справа №819/1249/17, від 30.01.2018 (справа №819/1498/17) та 31.01.2018 (справа №819/1667/17).

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління державної казначейської служби України у місті Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови повернути ОСОБА_1 13411,80 грн, помилково сплачені при укладенні 06.12.2019 договору купівлі - продажу житлового будинку АДРЕСА_1 як збір до Пенсійного фонду України на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області сформувати та подати до Бориспільського управління Державної казначейської служби України Київської області подання про повернення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна в сумі 13411 ( тринадцять тисяч чотириста одинадцять) грн.,80 коп., відповідно до квитанції №000018980 від 06.12.2019.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (04071, вул. Ярославська, Київ, буд.40 , ідентифікаційний код - 22933548) Третя особа:Головного управління державної казначейської служби України в м. Києві (01601, м.Київ, Шевченківський район, вул.Терещенківська, буд.11-А , ідентифікаційний код - 37993783)

Головуючий суддя О.П. Шевчук