Рішення № 90646958, 27.07.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.07.2020
Номер справи
440/3093/20
Номер документу
90646958
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3093/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/3093/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

16 червня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області , в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача з приводу:

- не вжиття належних заходів реагування за фактами, викладеним у зверненні ОСОБА_1 , реєстраційний № ФИ-10690072 від 23.05.2020;

- не проведення перерахунку з приводу збільшення пенсії позивачу на 34%, починаючи з 29.01.2020 з урахуванням факту скасування пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та інформації розміщеної за адресою https://protocol.ua/ru/viyskovi_pensii_povinni_buti_zbilsheni_na_34_pochinayuchi_z_29_sichnya_2020_roku/;

- не перенаправлення згідно вимог п. 3 ст. 7 Закону України "Про звернення громадян" за належністю відповідному органу чи посадовій особі звернення ОСОБА_1 , реєстраційний № ФИ -10690072 від 23.05.2020, до повноважень яких відноситься вирішення викладених у зверненні питань;

- не надання роз`яснення порядку оскарження прийнятого рішення у відповіді від 23.05.2020 №ФИ-10690072 згідно вимог статті 15 Закону України "Про звернення громадян";

- не надання відповіді на звернення ОСОБА_1 , реєстраційний № ФИ-10690072 від 23.05.2020, поданого через Урядовий контактний центр, за підписом начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області,

а також просить зобов`язати відповідача:

- здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в бік збільшення на 34%, починаючи з 29.01.2020 по час проведення повного розрахунку з урахуванням факту скасування пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та інформації розміщеної за адресою https://protocol.ua/ru/viyskovi_pensii_povinni_buti_zbilsheni_na_34_pochinayuchi_z_29_sichnya_2020_roku/ ;

- повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 23.05.2020, реєстраційний № ФИ-10690072 , та вжити заходів реагування з урахуванням обставин встановлених судом.

Обґрунтовуючи позовні вимоги заявник вказує на протиправну, як на його думку, поведінку відповідача, який всупереч вимог діючого законодавства не ініціював перерахунок пенсії військовослужбовця для її збільшення на 34%, право на що у позивача виникло з 29.01.2020.

Ухвалою судді від 22.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження та призначено справу до розгляду без виклику учасників (у письмовому провадженні).

10.07.2020 до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач висловив свої заперечення проти задоволення позову з посиланням на те, що у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" органами Пенсійного фонду України відповідно до п. 1 Постанови №103 було перераховано з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом №2262 до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом №2262 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та відповідно до п. 3 Постанови №103 - з 01.01.2016 пенсії, призначені особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського. Оскільки пенсія позивачу призначена з 04.08.2016 із грошового забезпечення поліцейського, то підстав для її перерахунку немає. Зазначив, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідним категоріям військовослужбовців, рішення про що Кабінетом Міністрів України на даний час не приймалося. При цьому, рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 на органи Пенсійного фонду України не покладено зобов`язань щодо перерахунку пенсій у зв`язку із скасуванням п. 6 Постанови №103. Посилання позивача на невжиття заходів реагування за фактами, викладеними у зверненні, вважає необґрунтованими, оскільки пенсійним органом в межах 15-ти денного строку з дня отримання звернення надано відповідь та повідомлено про результати його розгляду заявника (а.с. 45-48).

Розгляд даної справи, відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше, в межах строку, встановленого статтею 258 цього ж Кодексу.

Повний текст судового рішення складено у перший робочий день після виходу з відпустки судді головуючого у даній справі.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

23.05.2020 через Державну установу "Урядовий контактний центр" ОСОБА_1 направив звернення, реєстраційний номер ФИ-10690072 (а.с. 37), на ім`я начальника ГУ ПФУ в Полтавській області Тараторіна В.Н., в якому повідомив, що із статті "Військові пенсії повинні бути збільшені на 34%, починаючи з 29 січня 2020 року, розміщеної за адресою https://protocol.ua/ru/viyskovi_pensii_povinni_buti_zbilsheni_na_34_pochinayuchi_z_29_sichnya_2020_roku йому стало відомо про наслідки скасування рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 пункту 6 Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

У зв`язку з цим позивач вважає, що всі військові пенсії мають бути збільшені на 34%.

Позивач також зазначив, що згідно посвідчення серії НОМЕР_5 від 13.09.19 отримує пенсію по інвалідності внаслідок війни. У зв`язку з вищевикладеним просив у межах повноважень ініціювати перерахунок йому пенсії на 34%, починаючи з 29 січня 2020 року з урахуванням факту скасування пункту 6 Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 та інформації розміщеної за адресою https://protocol.ua/ru/viyskovi_pensii_povinni_buti_zbilsheni_na_34_pochinayuchi_z_29_sichnya_2020_roku. Окремо просив детально роз`яснити порядок здійснення перерахунку його пенсії з урахуванням скасування пункту 6 Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" з посиланням на норми законодавства з урахуванням його ситуації.

За результатами розгляду вказаного звернення ОСОБА_1 , листом за підписом першого заступника начальника ГУ ПФУ в Полтавській області В. Носенка від 05.06.2020 №3101-2944/Ф-03/8-1600/20 (а.с. 33-34) позивача було повідомлено про те, що порядок перерахунку раніше призначених пенсій врегульовано ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон) та постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393" та проводиться у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідним категоріям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. На підставі зазначеного рішення відповідне міністерство у п`ятиденний строк повідомляє Пенсійний фонд України про підстави для проведення перерахунку пенсій, а Пенсійний фонду України свої Головні управління про необхідність підготовки списків осіб, які підлягають перерахунку. Тільки при наявності довідок уповноважених органів відповідних міністерств та відомств про грошове забезпечення, змінене у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України, Головне управління має підстави і право проводити перерахунок пенсій. На даний час урядом не приймалися рішення щодо збільшення грошового забезпечення, підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у органів Пенсійного фонду відсутні.

Позивач не погодився такою позицією відповідача та звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Вирішуючи позовну вимогу ОСОБА_1 щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення перерахунку в бік збільшення пенсії на 34% починаючи з 29.01.2020 з урахуванням факту визнання нечинним пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-XII).

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова №103).

Пунктом 3 Постанови №103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Одночасно пунктом 5 Постанови №103 обумовлено перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводити на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393" (надалі - Порядок №45).

Пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни і до Порядку №45.

Пунктом 1 Порядку №45 (зі змінами, внесеними Постановою №103) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацами першим та другим пункту 5 Порядку №45 (зі змінами) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Постановою №103 доповнено Порядок №45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281), премія.

Однак, Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018 в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 (стосуються пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року, крім пенсій, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

У додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції; довідкою не передбачено такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення). З дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Після скасування 05.03.2019 змін до пункту 5 Порядку №45 і додатку 2 Порядку №45 був чинним пункт 3 Постанови №103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови №988, а також пункт 6 Постанови №103, яким внесено зміни до Порядку №45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3, який встановлював форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано і пункт 3 Постанови №103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Тобто, з 19.11.2019, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18, пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

Тому з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.

При цьому суд враховує правовий висновок, сформульований Верховним Судом у постанові від 12.11.2019 у справі №826/3858/18, де суд, серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1088 Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян (набрала чинності 01.01.2020) пункти 1-3 постанови №103 виключено.

Інші положення Порядку №45, зокрема й ті, які визначають алгоритм дій, пов`язаних із перерахунком пенсії, після втрати чинності 05.03.2019 положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, а 19.11.2019 - пункту 3 Постанови №103, фактично не змінилися.

Так, пунктом 2 Порядку №45 (зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №784) встановлено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно з пунктом 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) МВС (абзац восьмий пункту 3 Порядку №45).

Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано у цілому пункт 6 Постанови №103, яким вносилися зміни у Порядок №45.

При цьому варто зауважити, що порядок здійснення перерахунку раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій до прийняття Постанови №103 так само проводився у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Цим же порядком було встановлено, що на підставі рішення Кабінету Міністрів України державні органи (у тому числі МВС) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів головним управління Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а ті складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Але зважаючи на те, що Уряд до теперішнього часу не приймав інших рішень про зміну розміру грошового забезпечення для пенсіонерів органів внутрішніх справ, то відсутні й підстави керуватися алгоритмом інформування, визначеним Порядком №45, який передував видачі довідок для перерахунку пенсії.

У той же час подальше скасування у судовому порядку окремих положень Постанови №103, що було спрямоване на захист прав відповідної категорії громадян на належний розмір пенсії, дає право на перерахунок пенсій з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії на підставі довідок уповноважених органів.

На сьогодні чинним є пункт 5 Постанови №103, згідно з яким перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї Постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).

Однак фактично цей пункт лише передбачає те, що перерахунок пенсії відбувається на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, що подаються міністерствами, відомствами до органів Пенсійного фонду України, тобто визначає конкретні документи, які можуть слугувати підставою для перерахунку пенсій, та взаємозв`язок органів влади та органів Пенсійного фонду в рамках здійснення зазначених функцій.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.

Згідно з п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Позивач, звертаючись 23.05.2020 до начальника ГУ ПФУ у Полтавській області через Державну установу "Урядовий контактний центр" із зверненням за реєстраційним номером ФИ-10690072, просив ініціювати перерахунок його пенсії в сторону збільшення на 34% з 29.01.2020. Проте, до заяви не надав будь-яких документів, які б слугували підставою для здійснення перерахунку пенсії, як-то довідка про розмір грошового забезпечення тощо.

Таким чином, за відсутності будь-яких документальних даних, що надають пенсійному органу підстави для перерахунку пенсії, у ГУ ПФУ у Полтавській області був відсутній обов`язок здійснювати, а тим більше ініціювати, перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з огляду на що суд відмовляє у задоволенні відповідної позовної вимоги.

Вирішуючи позов у частині вимог щодо визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ у Полтавській області з приводу не перенаправлення за належністю відповідному органу чи посадовій особі звернення ОСОБА_1 від 23.05.2020 за реєстраційним номером ФИ-10690072, суд виходить з того, що питання перерахунку пенсії, яке піднімає ОСОБА_2 у даному зверненні відноситься до виключної компетенції ГУ ПФУ у Полтавській області.

Таким чином підстав для перенаправлення звернення до іншого органу чи посадової особи у відповідача не було, а тому відповідна позовна вимога є безпідставною і такою, що задоволенню не підлягає.

З приводу обставин порушення процедури розгляду відповідачем звернення позивача від 23.05.2020 за реєстраційним номером ФИ-10690072, суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого статтею 40 Конституції України права на звернення урегульовано Законом України "Про звернення громадян".

Частиною першою статті 1 Закону України "Про звернення громадян" визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Статтею 15 Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Заяви (клопотання) Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, осіб з інвалідністю внаслідок війни розглядаються першими керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій особисто.

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.

Як вже встановлено судом, 23.05.2020 через Державну установу "Урядовий контактний центр" ОСОБА_1 направив звернення, реєстраційний номер ФИ-10690072 (а.с. 37), на ім`я начальника ГУ ПФУ в Полтавській області Тараторіна В.Н., у якому повідомив, що дізнався про те, що всі військові пенсії мають бути збільшені на 34%.

Вказане звернення ОСОБА_1 оформлене з дотриманням вимог, встановлених статтею 5 Закону України "Про звернення громадян".

До вказаного звернення було додано копії посвідчень, якими підтверджено той факт, що ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи та ветераном війни-інвалідом війни.

Тож ОСОБА_1 є особою з інвалідністю внаслідок війни.

Про результати розгляду вказаного звернення, позивача повідомлено листом за підписом першого заступника начальника ГУ ПФУ в Полтавській області В. Носенка від 05.06.2020 №3101-2944/Ф-03/8-1600/20 (а.с. 33-34).

Таким чином, при здійсненні розгляду заяви ОСОБА_1 відповідачем порушено вимоги статті 15 Закону України "Про звернення громадян", відповідно до приписів якої заяви (клопотання) осіб з інвалідністю внаслідок війни розглядаються першими керівниками державних органів особисто, оскільки звернення позивача, який є особою з інвалідністю внаслідок війни розглянуто неналежною особою - першим заступником керівника управління.

Також в порушення вимог частини четвертої статті 15 Закону України "Про звернення громадян" відповідачем не роз`яснено порядку оскарження прийнятого рішення.

Однак відсутність такого роз`яснення ніяким чином не порушує прав позивача на оскарження такого рішення, про що свідчить сам факт наявності даного адміністративного позову та відкритого судового провадження за ним. Тому підстави для задоволення позову у цій частині вимог відсутні.

Таким чином, за наслідками розгляду даної справи судом встановлено лише одне порушення з боку відповідача, яке виявилося у недотриманні приписів частини другої статті 15 Закону України "Про звернення громадян", оскільки звернення ОСОБА_1 від 23.05.2020 № ФИ-10690072 розглянуто неналежною особою, а саме - першим заступником начальника ГУ ПФУ в Полтавській області, а не першим керівником особисто - начальником ГУ ПФУ в Полтавській області.

Порушення відповідачем частини другої статті 15 Закону України "Про звернення громадян" є підставою для визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Полтавській області в частині неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 .

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 від 23.05.2020 за реєстраційним номером ФИ-10690072 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути вказане звернення з урахуванням приписів частини другої статті 15 Закону України "Про звернення громадян".

Отже, позов належить задовольнити частково.

З приводу необхідності встановлення судового контролю шляхом подання звіту про виконання судового рішення, на якому наполягає позивач, суд вказує, що зобов`язання подати звіт про виконання судового рішення, за приписами ч. 1 ст. 382 КАС України, є правом, а не обов`язком суду, тому відповідну вимогу позивача, за відсутності обґрунтувань, суд залишає без задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) від 23.05.2020 за реєстраційним номером ФИ -10690072.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) повторно розглянути звернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) від 23.05.2020 за реєстраційним номером ФИ-10690072 з урахуванням приписів частини другої статті 15 Закону України "Про звернення громадян".

В решті позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.Б. Супрун