Рішення № 90646725, 28.07.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2020
Номер справи
400/3194/19
Номер документу
90646725
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 липня 2020 р. № 400/3194/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. за правилами загального позовного провадження у порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, Миколаїв, 54001 про:визнання неправомірною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії,

У червні 2017 ОСОБА_1 (далі - позивач), звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Миколаївській області (далі - відповідач,), в якому просила:

- визнати неправомірною бездіяльність Первомайської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області, щодо не проведення індексації грошових доходів ОСОБА_1 за період роботи з лютого 2008 року по травень 2014 року включно в сумі 11152,26 грн.;

- зобов`язати Южноукраїнську об`єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Миколаївській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошових доходів за період роботи з лютого 2008 року по травень 2014 року включно в сумі 11152,26 грн.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що за період з лютого 2008 року по травень 2014 року відповідачем невірно нараховано ОСОБА_1 індексацію грошових доходів населення.

Відповідач проти позову заперечував та зазначив, що вимоги позивача є безпідставними та не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства. В задоволенні позову просив відмовити.

08 серпня 2017 року постановою Миколаївського окружного адміністративного суду позов задоволено в повному обсязі.

19 лютого 2018 року постановою Одеського окружного адміністративного суду постанову суду першої інстанції скасовано, та ухвалено нове судове рішення, яким у задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду постановою від 24 липня 2019 року вирішив касаційну скаргу задовольнити частково. Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2017 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2018 року скасувати та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи 814/1111/17 між суддями справу розподілено судді Брагарю В.С. Під час нового розгляду справі присвоєно номер № 400/3194/19.

Ухвалою суду від 04.10.2019 року справу №400/3194/19 прийнято до свого провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення учасників справи.

Відповідач надав відзив, зазначаючи, що ним правомірно та відповідно до законодавства було здійснено нарахування та виплату індексацію грошових доходів.

18.11.2019 року надійшло клопотання про заміну відповідача правонаступником.

Ухвалою суду від 18.11.2019 року замінено відповідача його правонаступником.

Ухвалою суду від 02.12.2019 року судом вирішено за необхідне розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження та зобов`язано відповідача надати суду необхідні документи.

У зв`язку із запровадження карантинних заходів на території України, у відповідач не мав змоги надати витребуванні документи, та клопотав про зупинення провадження по справі до надходження відповідних документів на адресу відповідача.

Ухвалою суду від 17.06.2020 року суд зупинив провадження по справі.

Ухвалою суду від 20.07.2020 року поновлено провадження по справі .

Позивач заявив клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження, у зв`язку із неможливістю прибуття до суду.

Від представника відповідача також надходило клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, про яке представник зазначив у клопотанні від 16.07.2020 року.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.

З метою всебічного та об`єктивного розгляду справи, судом досліджено матеріали адміністративної справи, обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов та докази, якими він обґрунтовується, суд

ВСТАНОВИВ:

У період з 02.12.2004 року по 06.05.2014 року позивач працювала на різних посадах у Первомайській ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області. 06.05.2014 року, відповідно до Наказу № 23-0 від 30.04.2014 року, позивач звільнена з роботи за власним бажанням у зв`язку з виходом на пенсію.

За період роботи ОСОБА_1 на відповідних посадах, відповідач не вірно нараховував індексацію грошових доходів позивача.

Вважаючи невірним нарахування відповідачем соціальних виплат гарантованих державою, позивач звернулась для захисту своїх прав та законних інтересів до суду.

Відповідачем зазначено, що індексація проведена у відповідності до норм законодавства та застосування базового місяця лютий 2009 є правоміним.

При вирішенні спору, суд застосовує наступні норми права.

Статтею 43 Конституції України кожному гарантовано право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, реалізовує програми професійно - технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Структуру заробітної плати визначено ст.2 Закону України «Про оплату праці», якою передбачено існування основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці, яка включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Зокрема, відповідно до ст.ст.1, 2 вказаного Закону індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Відповідно до ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Індекс споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників обчислюється відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМ України № 1078 від 17.07.2003р., згідно з п.1-1 якого таке обчислення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003р. № 491-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Згідно з п.2 вказаного Порядку індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

Пунктом 5 цього Порядку визначено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції базовим місяцем вважається місяць, у якому мало місце таке підвищення.

Для проведення подальшої індексації або здійснення чергового підвищення доходів випереджаючим шляхом обчислення індексу споживчих цін здійснюється наростаючим підсумком, починаючи з наступного за базовим місяця.

Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить суму підвищення доходів випереджаючим шляхом у базовому місяці.

Вказаним Порядком також визначено, що індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Звідси, приписами чинного законодавства встановлений обов`язок для підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності проводити індексацію заробітної плати у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.

Відповідно до статті 2 Закону України від 03.07.1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон України № 1282) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

З метою реалізації Закону України № 1282 Кабінетом Міністрів України постановою від 17.07.2003 року № 1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).

Відповідно до п. 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078, «індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення».

Оплата праці (грошове забезпечення) індексується у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін , поділений на 100 відсотків. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведений у Додатку № 2 вищевказаного Порядку.

У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

При розрахунку індексації базовим місяцем враховувався відповідачем для обчислення індексації лютий 2009 року.

Відповідно до положень пункту 5 Порядку (до змін з 21.06.2012 року), що у разі, якщо сума збільшення грошових доходів є меншою суми індексації, нарахованої відповідно до Порядку, подальша індексація провадиться на визначений згідно даному Порядку індекс.

Отже, зміна заробітної плати у лютому 2009 року не може впливати на зміну базового періоду для обчислення індексації, так як в результаті такої зміни сума підвищення заробітної плати не перевищила суму нарахованої індексації. Таким чином, період підвищення не можна вважати базовим періодом, оскільки розмір індексації не зменшився.

Базовим місяцем при обчислені індексу для проведення індексації слід вважати місяць підвищення заробітної плати за рахунок зростання її постійних складових, зокрема, тарифних ставок (окладів) (до змін з 21.06.2012 року). Якщо сума підвищення заробітної плати за рахунок постійних складових менша від суми індексу нарахованої відповідно до Порядку, то місяць такого підвищення не вважається базовим і індексація продовжується. При порівнянні суми підвищення заробітної плати та суми індексації при визначені базового місяця береться заробітна плата в частині постійних складових в розрахунку за повний відпрацьований місяць.

Таким чином, згідно пункту 5 Порядку місяць, у якому підвищено заробітну плату, вважають базовим для індексації за дотримання таких умов:

- заробітна плата зросла за рахунок її постійних складових;

- сума підвищення більша, ніж можлива індексація.

Відповідно до наданого позивачем розрахунку, базовим місяцем є лютий 2008 року, оскільки, відповідно до наказу Первомайської ОДПІ від 03.03.2008 року № 15-ф «Про встановлення посадових окладів працівникам інспекції», працівникам податкової інспекції, в тому числі і позивачу було підвищено посадовий оклад у розмірі 1117,00 грн., в зв`язку з чим з 01.02.2008 року збільшилась надбавка за вислугу років та складала 362,10 грн., також за високі досягнення у праці та склала 706,10 грн. Таким чином, збільшення заробітної плати відбулося на суму 654,10 грн.

У лютому 2009 року відповідачем змінено базовий місяць для нарахування індексації. Згідно наказу начальника Первомайської ОДПІ від 04.02.2009 року за № 4-ф «Про виплату надбавки працівникам інспекції» з січня 2009 року зменшилась надбавка за високі досягнення у праці до 30%, але наказом Первомайської ОДПІ від 25.02.2009 року за № 6-ф «Про виплату надбавки працівникам інспекції» збільшилась надбавка до 45%, яка мала місце в таких розмірах до 01.01.2009 року. Наказами лютого місяця було зменшено надбавку на суму 235,37 грн. і в цьому ж місяці її збільшено на таку ж суму 235,37 грн. Тобто, збільшення заробітної плати за рахунок постійних складових не відбулося.

У разі, якщо надбавка була встановлена, а потім деякий час не виплачувалась і знову була встановлена працівнику у такому самому розмірі, то місяць повторного встановлення надбавки не є підставою вважати місяць базовим. Крім того, якщо надбавку керівником було встановлено на невизначений термін, то при зменшені її розміру або скасуванні згідно ст. 103 Кодексу законів про працю України держслужбовця зобов`язані попередити не пізніше як за 2 місяці до запровадження змін до діючих умов оплати праці.

Отже, відповідачем було штучно створено нібито підвищення розміру заробітної плати у вказаних періодах, що потягло за собою зміну базового періоду для нарахування індексації грошових доходів і, як наслідок, її заниження за період з лютого 2008 року по травень 2014 року.

Враховуючи положення Порядку нарахування індексації, суд вважає, що базовим місяцем для проведення таких розрахунків має бути лютий 2008 року, дана позиція також підтверджується позицією Верховного суду викладеній у постанові від 24.07.2019 року прийнятою за результатами розгляду касаційної скарги по справі №814/1111/17.

Що стосується зміни базового періоду для обчислення індексації, які були застосовані відповідачем при збільшенні заробітної плати (окладів) у жовтні 2012, грудні 2012 року, січні 2013 року, липні 2013 року, вересні 2013 року, грудні 2013 року, січні 2014 року, березні 2014 року, то відповідачем знову безпідставно незаконно нараховано (не в повному обсязі) належної суми індексації, оскільки відповідачем не враховані внесені з 21.06.2012 року зміни до пункту 5 Порядку, де зазначено «Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, то здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку".

Таким чином, ненарахування та невиплата позивачу індексації грошового забезпечення за лютий 2008 року по травень 2014 року з урахуванням базового місяця лютий 2008 року є порушенням вимог законодавства та порушує права позивача.

Суд також звертає увагу, що розрахунок індексації грошового забезпечення та нарахування конкретної суми індексації є компетенцією відповідача як органу, в якому позивач працював, і який нараховував та виплачував йому грошове забезпечення.

Оскільки спірним в даній справі був саме базовий місяць та різниця розрахунків відбулася у зв`язку із застосуванням різного базового місяця, тому суд дійшов висновку про правильність застосування базового місяця саме лютого 2008 року.

Суд вважає, що для повного захисту порушених прав позивача слід вийти за межі позовних вимог, відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, зобов`язавши відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення, з урахуванням раніше здійсненої виплати, за період з лютого 2008 по травень 2014 рр. включно з урахування базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення лютий 2008 року.

На думку суду, зобов`язання відповідача вчинити дані дії є найбільш ефективним способом відновлення порушеного права позивача, який відповідає характеру даного порушення з урахуванням обставин даної справи.

Частиною 4 статті 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

З урахуванням наведеного, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат у справі 400/3194/19 відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Миколаївській (вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001, код ЄДРПОУ 39394277) задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Миколаївській (вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001, код ЄДРПОУ 39394277) щодо не проведення індексації грошових доходів ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) за період роботи з лютого 2008 року по травень 2014 року з урахування базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення лютий 2008 року.

3. Зобов`язати Головне управління ДФС у Миколаївській (вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001, код ЄДРПОУ 39394277) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) індексації грошових доходів за період роботи з лютого 2008 року по травень 2014 року, з урахування раніше здійсненої виплати, з прийняттям для обчислення індексації грошового забезпечення базового місяця лютий 2008 року.

4. В частині визначення фіксованої суми індексації грошового забезпечення, що підлягає до виплати - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. С. Брагар