Рішення № 90646656, 28.07.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2020
Номер справи
380/4184/20
Номер документу
90646656
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/4184/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 липня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Дорошкевич Віри Леонідівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЕКСКРЕДИТ», про визнання протиправною і скасування постанови.

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до Приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Дорошкевич Віри Леонідівни (далі - відповідач, приватний виконавець), третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЕКСКРЕДИТ» (далі - третя особа, ТОВ «АЛЕКСКРЕДИТ») про визнання протиправною та скасування постанови від 09.04.2020 у виконавчому провадженні №61778320.

В обґрунтування позову позивач вказала, що зареєстрована за адресою: Львівська область, Старосамбірський район, с. Ясениця-Замкова, що підтверджується паспортом. Місце проживання позивача не відноситься до виконавчого округу, на території якого відповідач здійснює свою діяльність. Вказує, що виконавчий документ прийнятий виконавцем не за місцем його проживання (перебування) та не за місцезнаходженням майна позивача.

З позиції позивача оскаржувана постанова прийнята відповідачем з порушенням принципу законності, поза межами його повноважень. Оскільки така порушує права позивача, вона звернулася до суду із цим позовом.

Ухвалою суду від 05.06.2020 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 24.06.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, з повідомленням (викликом) сторін. Цією ж ухвалою до участі у справу як третю особу залучено Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЕКСКРЕДИТ».

22.07.2020 за вх. №6728ел. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Зазначила, що у виконавчому написі, який перебуває на виконанні у відповідача вказано місце проживання боржника ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , що перебуває у межах виконавчого округу м. Києва.

Вказаний документ відповідає вимогам чинного законодавства, підстав для його повернення стягувачу чи відмови у відкритті виконавчого провадження не встановлено.

Чинною редакцією Закону України «Про виконавче провадження не передбачено проведення виконавчих дій, спрямованих на перевірку будь-якої інформації стосовно боржника до відкриття виконавчого провадження.

Приватний виконавець також вказала, що місце реєстрації не є підтвердженням місця проживання.

З огляду на викладене, оскаржувану постанову вважає правомірною, просила у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Позивач та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, з підстав, що викладені у позовній заяві, просили позов задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з`явилася, явки уповноваженого представника у судове засідання не забезпечила, про дату, час і місце судового засідання повідомлена належним чином, з врахуванням приписів ст. 268 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) засобами електронного зв`язку, шляхом надсилання тексту судової повістки на її електронну адресу.

Третя особа явки уповноваженого представника у судове засідання не забезпечила, про дату, час і місце судового розгляду з врахуванням приписів ст. 268 КАС України засобами електронного зв`язку, шляхом надсилання тексту судової повістки на електронну адресу, клопотань не подавала.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Заслухавши позицію позивача та його представника щодо розгляду справи в порядку письмового провадження проти чого застережень не висловлено, суд вирішив розглянути цю справу в порядку письмового провадження.

Суд заслухав пояснення позивача та його представника позивача, з`ясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги і відзив, дослідив письмові докази, долучені до матеріалів справи та -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно з відомостями паспорта громадянина України зареєстрована за адресою: с. Ясениця-Замкова, Старосамбірський район, Львівська область.

14.08.2019 між ТОВ «АЛЕКСКРЕДИТ» (кредитодавець) та ОСОБА_1 (позичальник) уклали договір про надання кредиту №2603888, а також додаткову угоду від 13.09.2019 про зміну умов договору про надання кредиту №2603888 /арк. спр.41-46, 47/.

Реквізити місця проживання ОСОБА_1 згідно з договором та додатковою угодою зазначено АДРЕСА_2 .

04.04.2020 приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області посвідчено виконавчий напис, відповідно до якого пропонував звернути стягнення з громадянки України, якою є ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 ; місце народження: невідомо, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце роботи невідоме, яка є боржником за кредитним договором №2603888 від 14.08.2019, укладеним нею із ТОВ «АЛЕКСКРЕДИТ», стягував за кредитним договором. Строк платежу по кредитному договору настав, боржником допущено прострочення платежів. Стягнення проводиться за період з 14.10.2019 по 31.01.2020. Сума повної заборгованості складає 20100,00 грн., в тому числі: прострочена заборгованість за сумою кредиту становить 10000,00 грн.; прострочена заборгованість за комісією становить 0,00 грн., прострочена заборгованість по несплаченим відсоткам за користування кредитом становить 10100,00 грн., строкова заборгованість за сумою кредиту становить 0,00 грн., строкова заборгованість за комісією 0,00 грн., строкова заборгованість за несплаченим відсоткам за користування кредитом - 0,00 грн.; строкова заборгованість за штрафами і пенями становить 0,00 грн.

Виконавчий напис має бути пред`явлений до виконання до органів та осіб, які здійснюють примусове виконання рішень протягом року з дня його вчинення.

Вказаний виконавчий напис зареєстровано в реєстрі за №6137 /арк. спр. 48/.

ТОВ «Алекскредит» скерувало приватному виконавцю Дорошкевич В.Л. 07.04.2020 заяву про примусове виконання рішення за вх. №4183 від 08.04.2020, у якій просило відкрити за місцем проживання (перебування) боржника виконавче провадження з примусового виконання виконавчого напису, виданого приватним нотаріусом за №6137 від 04.04.2020 про стягнення з боржника, яким є ОСОБА_1 коштів у розмірі 21500,00 грн.; накласти арешт на грошові кошти на банківських рахунках боржника в межах суми заборгованості; у випадку встановлення доходу боржника звернути стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника без застосування заходів примусового звернення стягнення на його майно та без перевірки його майнового стану за місцем проживання (перебування) боржника. Також заявник вказав реквізити для повернення авансового внеску та на який слід перерахувати кошти стягнуті внаслідок виконавчого провадження з боржника /арк. спр.40/.

11.10.2019 приватним виконавцем Дорошкевич В.Л. відкрито виконавче провадження №61778320 з виконання вказаного виконавчого напису, про що винесено постанову /арк. спр.58-59/.

У вказаній постанові боржником вказано ОСОБА_1 , адресою якої зазначено: АДРЕСА_1 .

Згідно з Інформаційною довідкою з Єдиного реєстру приватних виконавців України Дорошкевич В.Л. внесена до такого 13.12.2019, виконавчий округ: м. Київ.

09.04.2020 приватним виконавцем винесено постанови:

- про стягнення з боржника основної винагороди ВП №61778320;

- про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження ВП №61778320;

- про арешт майна боржника ВП №61778320;

- про арешт коштів боржника ВП №61778320.

08.05.2020 приватний виконавець винесла постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника ВП №61778320 /арк. спр.60-73/.

18.05.2020 позивача філією Львівського обласного управління ПАТ «Державний ощадний банк України» повідомлено про накладення арешту на рахунок позивача відповідно до постанови ВП №61778320 /арк. спр.5/.

Позивач з Інформації з Єдиного реєстру боржників з`ясувала, що дійсно на виконанні приватного виконавця Дорошкевич В.Л. перебуває виконавче провадження, у якому позивач є боржником. Жодного документа виконавчого провадження їй не скеровано.

Позивач не погоджуючись із постановою про відкриття виконавчого провадження від 09.04.2020, вважаючи, що така винесена із порушенням норм чинного законодавства та порушує її права звернулася до суду із цим позовом.

Вирішуючи справу, суд керується таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначено Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII).

Пункт 1 ч. 2 ст. 18 Закону №1404-VIII передбачає, що виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Згідно зі ст. 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Пунктом 1 ст. 5 Закону №1404-VIII визначено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» від 02.06.2016 №1403-VIII (у редакції чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин) примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом України «Про виконавче провадження» випадках - на приватних виконавців.

Згідно зі ст. 22 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» про початок діяльності приватний виконавець повідомляє Міністерство юстиції України. У повідомленні про початок діяльності обов`язково зазначаються: 1) виконавчий округ, на території якого приватний виконавець має намір здійснювати діяльність; 2) інформація про офіс приватного виконавця; 3) реквізити договору страхування цивільно-правової відповідальності приватного виконавця, строк дії договору, інформація про страховика та страхову суму; 4) інформація про помічників приватного виконавця (у разі їх наявності). Приватний виконавець має право розпочати здійснення діяльності з дня внесення інформації про нього до Єдиного реєстру приватних виконавців України.

Відповідно до ч. 1, п. 4 ч. 2 ст. 23 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» Міністерство юстиції України забезпечує ведення Єдиного реєстру приватних виконавців України. У Єдиному реєстрі приватних виконавців України містяться відомості про виконавчий округ, на території якого приватний виконавець здійснює діяльність.

Згідно з приписами ч. 1, 2 ст. 25 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» виконавчим округом є територія Автономної Республіки Крим, області, міста Києва чи Севастополя. Приватний виконавець має право приймати до виконання виконавчі документи, місце виконання яких відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» знаходиться у межах Автономної Республіки Крим, області або міста Києва чи Севастополя, у яких розташований його виконавчий округ.

При цьому в силу положень ч. 2 ст. 24 Закону №1404-VIII якщо місце проживання, перебування боржника - фізичної особи та місцезнаходження боржника - юридичної особи або місцезнаходження майна боржника розташовано в окрузі, в якому приватний виконавець здійснює діяльність та відповідно на яку розповсюджується відповідна компетенція цього приватного виконавця, він має право прийняти до виконання відповідні виконавчі документи та відкрити виконавче провадження з їх виконання.

Судом встановлено, що заяви про примусове виконання рішення стягувач додав виконавчий напис приватного нотаріуса Броварського районного нотаріального округу Київської області Колейчика В.В. №6137 від 04.04.2020, у якому вказано, що адресою реєстрації ОСОБА_1 є АДРЕСА_2 ; а місце проживання: АДРЕСА_1 .

Доцільно зауважити, що вказані адреси вказані і у самій заяві про примусове виконання рішення.

Таким чином при відкритті виконавчого провадження інформація про місце реєстрації позивача була відома відповідачу, адже була зазначена стягувачем у заяві про примусове виконання виконавчого напису та самому виконавчому написі.

Згідно з довідкою від 19.11.2019 про реєстрацію місця проживання позивач з 15.05.2013 до дати видачі довідки зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно з положеннями частин 1, 2, 6 ст. 29 Цивільного кодексу України, місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово. Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Фізична особа може мати кілька місць проживання.

За приписами Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України» місце проживання - це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої фізична особа проживає строком понад шість місяців на рік. Місце перебування - це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої фізична особа проживає строком менше шести місяців на рік. Реєстрацією місця проживання або місця перебування фізичної особи є внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестись офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції.

При цьому підтвердженням реєстрації місця проживання або місця перебування фізичної особи є довідка, яка видається органом реєстрації. Також, відомості про місце проживання та місце перебування особи можуть вноситись до наступних документів: паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, довідка про звернення за захистом в Україні.

Частиною 3 ст. 26 Закону №1404-VIII визначено, що у заяві про примусове виконання рішення стягувач має право зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, конкретне майно боржника та його місцезнаходження тощо), рахунки в банківських установах для отримання ним коштів, стягнутих з боржника, а також зазначає суму, яка частково сплачена боржником за виконавчим документом, за наявності часткової сплати.

Згідно з ч. 5 ст. 24 Закону №1404-VIII у разі необхідності проведення перевірки інформації про наявність боржника чи його майна або про місце роботи на території, на яку не поширюється компетенція державного виконавця, державний виконавець доручає проведення перевірки або здійснення опису та арешту майна відповідному органу державної виконавчої служби.

Порядок надання доручень, підстави та порядок вчинення виконавчих дій на території, на яку поширюється компетенція іншого органу державної виконавчої служби, передачі виконавчих проваджень від одного органу державної виконавчої служби до іншого, від одного державного виконавця до іншого визначаються Міністерством юстиції України.

Для проведення перевірки інформації про наявність боржника чи його майна або про місце роботи в іншому виконавчому окрузі приватний виконавець має право вчиняти такі дії самостійно або залучати іншого приватного виконавця на підставі договору про уповноваження на вчинення окремих виконавчих дій, типова форма якого затверджується Міністерством юстиції України.

Викладене є підставою для висновку, що на момент відкриття виконавчого провадження приватний виконавець виконавчого округу міста Києва Дорошкевич Віра Леонідівна не володіла достовірною інформацією про фактичне проживання боржника за вказаною адресою можливо встановити, що боржник проживає, перебуває за вказаною адресою.

Таким чином, суд дійшов висновку, що оскільки зареєстроване місце проживання позивача знаходиться поза межами виконавчого округу відповідача, у нього не було повноважень щодо відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого напису №6137 від 04.04.2020.

Вказана у виконавчому написі №6137 від 04.04.2020 інформація про проживання боржника на час його вчинення у місті Києві не може слугувати достатньою підставою для відкриття виконавчого провадження з примусового виконання цього виконавчого напису у місті Києві без перевірки приватним виконавцем інформації щодо проживання боржника на час відкриття виконавчого провадження.

При цьому суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на те, що Закон України «Про виконавче провадження» не передбачає обов`язку виконавця перевіряти будь-яку інформацію стосовно боржника до відкриття виконавчого провадження, адже дані твердження жодним чином не спростовують наведених вище висновків суду по суті даного спору.

За таких обставин, суд вважає, що постанова про відкриття виконавчого від 09.04.2020 ВП №61778320 прийнята відповідачем з порушенням вимог Закону №1404-VІІІ, а тому є протиправною та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи заявлені позовні вимоги, системний аналіз положень чинного законодавства України та матеріалів справи суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, оскільки оскаржувана постанова прийнята не обґрунтовано, без врахування усіх обставин, що мають значення для її прийняття.

Вирішуючи питання щодо понесених судових витрат позивача, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при поданні адміністративного позову надано квитанцію №1044353 від 27.05.2020 про сплату судового збору у розмірі 840,80 грн., тому вказана сума судового збору підлягає стягненню на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 73, 77, 90, 242-246, 268-272, 287, 294, пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -

в и р і ш и в :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Дорошкевич Віри Леонідівни про відкриття виконавчого провадження від 09.04.2020 ВП №61778320.

3. Стягнути з Приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Дорошкевич Віри Леонідівни (місце знаходження: 02002, м. Київ, вул. Окіпної Раїси, 4-А, офіс 71-а) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у виді судового збору в сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено та підписано 28.07.2020.

Суддя Кравців О.Р.