
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" липня 2020 р. справа № 300/908/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачу було призначено пенсію з 13.02.2005 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», яку він отримував до 10.07.2007 у розмірі 73 % грошового забезпечення. 10.07.2007 позивач повторно прийнятий на службу, тому виплата йому пенсії була припинена. При наступному звільненні із служби, йому виплата пенсії була поновлена з 01.09.2016, однак в розмірі 70 % грошового забезпечення. Позивач, вказує, що Пенсійним фондом при поновленні виплати пенсії не враховано норми ч. 2 ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до яких він має право на виплату пенсії, з 01.09.2016 в розмірі 90 % грошового забезпечення, установленого за останньою штатною посадою начальника управління рятувальних сил ГУ МНС в Івано-Франківській області. Вважає, що в разі підтвердження судом його права на перерахунок пенсії з посади начальника управління рятувальних сил ГУ МНС в Івано-Франківській області, у Пенсійного фонду виникне зобов`язання сформувати уточнений список, а в Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення, установленого станом на 05.03.2018 постановою КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для посади, відповідній посаді начальника управління рятувальних сил ГУ МНС України в Івано-Франківській області, займаною ним перед першим звільненням у 2005 році, для проведення її перерахунку з 01.01.2018 відповідно до постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Крім того, позивач вважає, що на підставі виданої уточненої довідки Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повинно здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з 01.01.2018.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.05.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
26.05.2020 ухвалою суду в задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про розгляд справи №300/908/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін відмовлено.
Ухвалою суду від 28.07.2020 адміністративний позов в частині позовних вимог до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення за період з 01.09.2016 по 29.10.2019 залишено без розгляду.
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області скористалося правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 01.06.2020. Позовних вимог не визнав, просив в задоволенні позову відмовити на тій підставі, що пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивачу поновлено Пенсійним фондом з 01.09.2016. Крім того, на підставі списків поданих Пенсійним фондом, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області 23.03.2018 було направлено Пенсійному фонду довідку від 21.03.2018 № 02-2292/16 про те, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами чинними станом на 01.03.2018, за посадою начальник Калуського МРВ УДСНС. Вважає, що враховуючи факт надання довідки за останньою займаною посадовою управління немає підстав для складання та надання нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача (а.с. 38-40).
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області також скористалось правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 04.06.2020 (а.с.45-54). Вказав, що позовні вимоги ОСОБА_1 безпідставні та необґрунтовані, оскільки на момент поновлення виплати пенсії позивача (2016 рік), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Крім того, відповідачем було дораховано вислугу років (за період з 10.07.2007 по 31.07.2016 - 9 років) з урахуванням тієї, що була при призначенні пенсії у 2005 році (26 років). Тобто, загальна вислуга років становить 35 років, що підтверджує факт дотримання Головним управлінням вимог ст. 2 Закону №2262-ХІІ. Також, за результатами перерахунку пенсії на підставі довідки від 21.03.2018 за №02-2292/16, відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» за №103 від 21.02.2018, розмір пенсії позивача збільшився. Вважає проведений позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018 саме в розмірі 70 відсотків грошового забезпечення правомірним. Окрім цього зазначив, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду.
Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером МНС України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області і отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до наказу від 14.02.2005 №39 о/с позивач звільнений з військової служби вперше 12.02.2005, станом на дату звільнення вислуга років складала 26 років. Тому, пенсію призначено у розмірі 73 % розміру грошового забезпечення, що підтверджено Пенсійним фондом у поданому відзиві (а.с. 47) .
Позивача 10.07.2007 згідно наказу від 10.07.2007 повторно прийнятий на службу (а.с. 11).
З 31.07.2016 позивача на підставі наказу УДСНС України в Івано-Франківській області від 29.07.2016 № 616 звільнено із служби за пунктом 176 підпунктом 3 (за станом здоров`я) (а.с. 12).
Після останнього звільнення виплату пенсії відновлено з 01.09.2016 в розмірі 70 % грошового забезпечення, установленого за останньою штатною посадою начальника Калуського міськрайонного відділу УДСНС України в Івано-Франківській області, займаною перед останнім звільненням, при загальній вислузі 35 календарних років на день останнього звільнення, що підтверджується протоколом за пенсійною справою 0904004982 (МНС) від 01.09.2016 (а.с. 13).
Також, на підставі довідки УДСНС в Івано-Франківській області, з метою проведення перерахунку пенсій, передбаченого Постановою №103, складено та направлено до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, за посадою начальник Калуського МРВ УДСНС України в Івано-Франківській області, довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій станом на 01.03.2018, за №02-2292/16 від 21.03.2018 (а.с. 19).
Так, на підставі виданої УДСНС в Івано-Франківській області довідки, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, починаючи з 01.01.2018, проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , в розмірі 70% сум грошового забезпечення, вислуга років - 35, посада начальник Калуського МРВ УДСНС України в Івано-Франківській області (а.с. 18).
10.03.2020 позивач, звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою про проведення йому з 01.09.2016 перерахунку розміру пенсії, листом за №753-627/К-02/8-0900/20 від 01.04.2020 ОСОБА_1 повідомлено про те, що Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 за №3668-17 внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», цифри « 90» замінено цифрами « 80», в подальшому Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» цифри « 80» замінено цифрами « 70». На підставі постанови Кабінету Міністрів України за №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», тому, позивачу поновлено виплату пенсії з 01.09.2016 в розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення (а.с. 14-15, 16-17).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, до яких належить Пенсійний фонд України, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ.
Відповідно до пункту «а» частини першої статті 13 Закону №2262-ХІІ в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно з ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу - загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач звільнений з військової служби вперше 12.02.2005 (вислуга років - 26 років), пенсію призначено у розмірі 73 % розміру грошового забезпечення.
При повторному прийнятті на службу 10.07.2007 виплату призначеної 13.02.2005 пенсії було припинено, а з 01.09.2016 поновлено в розмірі 70% сум грошового забезпечення, установленого за останньою штатною посадою начальника Калуського міськрайонного відділу УДСНС, займаною перед останнім звільненням, при загальній вислузі 35 календарних років на день останнього звільнення, що підтверджується протоколом за пенсійною справою 0904004982 (МНС) від 01.09.2016.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 2 Закону №2262-ХІІ, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, органів та підрозділів цивільного захисту, податкової міліції та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється.
При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.
З аналізу зазначеної норми вбачається, що в ній йдеться про припинення виплати, а не скасування вже призначеної пенсії у разі повторного прийняття пенсіонера на службу. Тобто, порядок та умови призначення пенсії при першому звільненні зберігаюся.
Разом з цим, відповідно до частини п`ятої статті 17 Закону № 2262-ХІІ вислуга років для призначення пенсії у разі поновлення виплати пенсії після перерви в її одержанні, яка була раніше обчислена особі, яка має право на пенсію за цим Законом, відповідно до законодавства, яке діяло на день попереднього звільнення цієї особи зі служби, перегляду не підлягає.
Отже, на думку суду, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повинно було відновити виплату раніше призначеної пенсії відповідно до положень Закону № 2262-ХІІ за нормами, які діяли на момент первісного її призначення (2005) та перерахувати її розмір з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення із посади начальника Калуського МРВ УДСНС України в Івано-Франківській області.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 25.09.2018 справа №264/5385/16-а, адміністративне провадження №К/9901/34964/18.
Таким чином, слід визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у здійсненні перерахунку поновленої пенсії позивача в розмірі 90% грошового забезпечення, установленого за останньою штатною посадою начальника Калуського міськрайонного відділу УДСНС, займаною перед останнім звільненням, при загальній вислузі 35 календарних років на день останнього звільнення.
При цьому, суд констатує, що позовні вимоги в частині здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії в розмірі 90 % грошового забезпечення, установленого за останньою штатною посадою начальника управління рятувальних сил ГУ МНС Івано-Франківській області, займаною перед першим звільненням у 2005 році, не підлягають задоволенню, оскільки відповідно до Закону № 2262-ХІІ підлягає зарахуванню до загальної вислуги років, саме вислуга позивача на день останнього звільнення із посади начальника Калуського МРВ УДСНС України в Івано-Франківській області.
Однак, з огляду на ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.07.2020 про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення за період з 01.09.2016 по 29.10.2019, суд дійшов переконання про необхідність захисту порушеного права позивача шляхом зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 30.10.2019 пенсії в розмірі 90 % грошового забезпечення установленого на час призначення пенсії, з урахуванням вислуги років на день останнього звільнення із посади начальника Калуського МРВ УДСНС України в Івано-Франківській області.
Крім того, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оформити та подати до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області уточнений список за формою, передбаченого у додатку 1 до пункту 2 постанови КМУ від 13 лютого 2008 р. № 45 «Про порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо посади начальника управління ГУ МНС Івано-Франківській області, займаною мною перед звільненням у 2005 році, для перерахунку пенсії з 01.01. 2018 із грошового забезпечення за такою відповідною посадою, згідно із постановою КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»" та зобов`язання Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір мого грошового забезпечення, установленого станом на 05.03.2018 постановою КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для посади, відповідній посаді начальника управління рятувальних сил ГУ МНС Івано-Франківській області, займаною мною перед першим звільненням у 2005 році, для проведення її перерахунку з 01.01.2018 р. відповідно до постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, на підставі уточненої довідки Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області, здійснити перерахунок та виплату йому з 01.01.2018 відповідно до постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пенсію в розмірі 90 процентів грошового забезпечення, установленого за посадою, відповідній штатній посаді начальника управління рятувальних сил ГУ МНС Івано-Франківській області, займаною перед першим звільненням у 2005 році, з урахуванням виплачених сум, з наступних підстав.
Право на захист - це суб`єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав, яке випливає з конституційного положення, закріпленого у статті 55 Конституції України).
Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.
Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що оскільки ОСОБА_1 не звертався до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області із заявою про отримання уточненої довідки, тому не отримував відмови у її видачі. Як наслідок Пенсійним фондом не здійснювався перерахунок пенсії на підставі уточненої довідки.
При цьому, позивач в поданому позові вказує, що у зв`язку з підтвердженням судом його права на перерахунок пенсії з посади начальника управління ГУ МНС Івано-Франківській області у відповідачів виникнуть обов`язки, тому на думку суду, такі позовні вимоги є передчасними, адже спору в цій частині на час звернення позивача до суду не існує.
Відтак позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого, відповідно до норм статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Позивач є інвалідом другої групи, тому питання про розподіл судових витрат за приписами статті 139 КАС України суд не вирішує, оскільки позивач згідно з пунктом 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у здійсненні перерахунку поновленої пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% сум грошового забезпечення, установленого за останньою штатною посадою начальника Калуського міськрайонного відділу УДСНС, з урахуванням загальної вислуги років на день останнього його звільнення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 30.10.2019 ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90 % сум грошового забезпечення, установленого за останньою штатною посадою начальника Калуського міськрайонного відділу УДСНС, з урахуванням загальної вислуги років на день останнього його звільнення відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу (2005), з врахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач:
ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ;
відповідачі:
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018;
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області код ЄДРПОУ 38555228, вул. Франка, 6, м. Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.