Рішення № 90646369, 29.07.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2020
Номер справи
300/1153/20
Номер документу
90646369
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" липня 2020 р. справа № 300/1153/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кафарського В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коломийського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про зобов`язання до вчинення дій, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до Коломийського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (далі - відповідач) про зобов`язання відповідача внести зміни до актового запису про народження №612 від 01.12.1946, складеному Коломийським міським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, а саме виправити прізвище матері позивача з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 », а також до актового запису про шлюб №242 від 07.08.1971, складеному Коломийським міським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, а саме виправити прізвище нареченого до і після реєстрації шлюбу з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_4 » та прізвище нареченої після реєстрації шлюбу з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_4 ».

Позов мотивовано тим, що Коломийським міськрайонним відділом ДРАЦС Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) прийнято безпідставний та протиправний висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану.

05.06.2020 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

22.06.2020 від відповідача на адресу суду надійшов лист від 16.06.2020 за №1436/23.17.4-01, згідно змісту якого представник Коломийського міськрайонного відділу ДРАЦС Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) вказує на те, що заявнику було відмовлено у внесенні змін у зв`язку із відсутністю підтверджуючих документів (а.с. 32).

Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши та оцінивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.

ОСОБА_6 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що Коломийським міським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області 01.12.1946 зроблено актовий запис №612 (а.с. 9). Згідно виданого органом реєстрації актів цивільного стану свідоцтва про народження, батьками позивача є ОСОБА_7 та ОСОБА_8 (а.с. 9).

Прізвище позивача (до одруження) - « ОСОБА_2 » змінено на «ОСОБА_2» після реєстрації шлюбу з ОСОБА_9 (а.с. 12).

Позивач є спадкоємцем матері - ОСОБА_2 , яка склала заповіт, зі змісту якого слідує, що належну їй на праві особистої власності 1/2 (половину) приватизованої квартири, що знаходиться в АДРЕСА_1 , а також предмети домашнього вжитку ОСОБА_2 заповіла дочці ОСОБА_1 (а.с. 15)

Позивач звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про народження №612 від 01.12.1946 та актового запису про шлюб №242 від 07.08.1971.

Коломийський міськрайонний відділ ДРАЦС Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ)

До вказаної заяви позивач, серед іншого, додала:

- копію паспорта заявника, виданого Коломийським МВ УМВС України в Івано-Франківській області 15.08.2001;

- копію свідоцтва про народження НОМЕР_1 , виданого 29.11.1946 Коломийським міським відділом ДРАЦС на ОСОБА_1 ;

- копію свідоцтва про шлюб НОМЕР_2 . виданого 30.03.2000 Коломийським міським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області на ОСОБА_7 та ОСОБА_2 ;

- копію свідоцтва про народження НОМЕР_3 . виданого 13.09.1950 Сторожинецьким міським відділом ДРАЦС на ОСОБА_2 ;

- повний витяг з ДРАЦСГ №23860242 від 05.09.2019 щодо актового запису про народження №612 від 01.12.1946, складеного Коломийським міським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області на ОСОБА_1 ;

- повний витяг з ДРАЦСГ №23860273 від 05.09.2019 щодо актового запису про шлюб №242 від 07.08.1971;

- повний витяг з ДРАЦСГ №23860298 від 05.09.2019 щодо актового запису про смерть №257 від 18.05.2016, складеного Коломийським міським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області.

08.01.2020 керівником Коломийського міськрайонного відділу ДРАЦС Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) прийнято висновок, яким відмовлено позивачу у внесенні змін до актового запису про народження №612 від 01.12.1946 та актового запису про шлюб №242 від 07.08.1971 (а.с. 23-24).

За вказаних обставин, ОСОБА_1 вважаючи безпідставною та протиправною відмову у внесенні змін до вказаних актових записів, звернулася з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Згідно частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб`єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.

Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Зі змісту частини 2 статті 19 Конституції України слідує, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та керуються у своїй у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, кабінету Міністрів України.

Відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначення засад діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 за №2398-VI (далі - Закон №2398-VI).

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону №2398-VI, державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Частиною 1 статті 8 Закону №2398-VI встановлено, що діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави, додержання таємниці державної реєстрації актів цивільного стану, належного документального оформлення проведеної державної реєстрації.

Статтею 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» встановлено, що державна реєстрація державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (частина 2).

Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку (абзац 4 частини 3).

Згідно частини 1 статті 18 даного Закону про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво.

Порядок внесення змін до актового запису цивільного стану регламентовано в статті 22 Закону №2398-VI. Так, згідно частини 1 даної статті, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Окрім цього, питання щодо внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання врегульовано також Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5 (далі - Правила №96/5).

Так, розділом ІІ Правил №96/5 передбачено порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Згідно пункту 2.1 Правил №96/5, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається:

- особою, щодо якої складено актовий запис;

- одним із батьків неповнолітнього (малолітнього);

- піклувальником неповнолітнього та опікуном малолітнього;

- опікуном недієздатної особи;

- спадкоємцем померлого;

- представником органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви (пункт 2.5 Правил №96/5).

Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті (пункт 2.6 Правил №96/5).

Як встановлено судом, позивач надала відповідачу всі наявні у неї документи.

При цьому, згідно змісту висновку, відповідач посилається на відсутність підтверджуючих документів.

Суд встановив, що матір позивачки - ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 місті Сторожинець Чернівецької області. Актовий запис про її народження №4033 складений 13.09.1950 Сторожинецьким районним відділом ДРАЦС (а.с. 10).

ОСОБА_1 народиась ІНФОРМАЦІЯ_1, про що Коломийським міським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області 01.12.1946 зроблено актовий запис №612 (а.с. 9).

Матір позивачки - ОСОБА_2 зареєструвала шлюб 30.03.2020, що підтверджується свідоцтвом про одруження НОМЕР_2 , виданим 30.03.2000 (а.с. 11). Пр. цьому, матір позивачки не змінила свого прізвища. Її прізвище, як слідує із змісту даного свідоцтва про одруження НОМЕР_2 , після реєстрації шлюбу лишилось « ОСОБА_2 ».

Таким чином, суд погоджується, що на момент народження позивачки її прізвище мало бути « ОСОБА_2 », а не « ОСОБА_2 », оскільки її матір жила із батьком - ОСОБА_7 у фактичних шлюбних відносинах без реєстрації шлюбу.

Крім того, як слідує із свідоцтва про смерть НОМЕР_4 , виданого 18.05.2016, ОСОБА_9 (чоловік позивачки) помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 22).

Згідно свідоцтва про народження НОМЕР_5 , ОСОБА_9 (померлий чоловік позивачки) народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що в книзі актів цивільного стану про народження за 1946 рік внесено відповідний запис за №2960. Батьками ОСОБА_13 вказані ОСОБА_14 та ОСОБА_15 . Свідоцтво про народження оформлено рукописним способом та російською мовою (а.с. 13).

Свідоцтво про одруження позивачки і ОСОБА_9 НОМЕР_6 , видане 07.08.1971 також оформлено рукописним способом та російською мовою. Згідно змісту даного свідоцтва, позивачка зареєструвала 07.08.1971 шлюб із ОСОБА_16 , про що в книзі актів цивільного стану внесено відповідний запис за №242 (а.с. 12).

Суд погоджується, що у зв`язку із неправильним перекладом прізвища з російської на українську мову було допущено помилку в актовому записі про шлюб №242 від 07.08.1971, складеному Коломийським міським відділом ДРАЦС.

Вказане також підтверджується копією паспорта громадянина України, згідно якого позивачем є ОСОБА_1 (а.с. 7).

Пунктом 2.12 Правил №96/5 встановлено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

На виконання даної норми відповідач виніс оскаржуваний висновок про відмову у внесенні змін до актового запису про народження №612 від 01.12.1946 та актового запису про шлюб №242 від 07.08.1971, при цьому зазначивши про можливість оскарження даної відмови в судовому порядку.

Суд звертає увагу, що в пункті 2.13 розділу ІІ Правил№96/5 вказано основні підстави для внесення змін в актові записи цивільного стану, серед яких числиться і постанова адміністративного суду.

Згідно підпункту 2.13.12 пункту 2.13 розділу ІІ Правил №96/5, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству.

Відповідно до підпункту 2.15.9 Правил №96/5, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про внесення змін до актового запису складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).

Аналіз вказаних положень дає підстави для висновку про те, що орган реєстрації актів цивільного стану вправі внести зміни до актового запису цивільного стану тільки у випадку, коли для цього наявні достатні докази відповідно до зібраних документів та висновків їх перевірки. Це означає, що відповідач має приймати до уваги усі надані документи, відомості та пояснення позивача.

Як уже встановлено судом, на момент народження позивачки її прізвище мало бути « ОСОБА_2 », а не « ОСОБА_2 », оскільки її матір жила із батьком - ОСОБА_7 у фактичних шлюбних відносинах без реєстрації шлюбу, а також у зв`язку із неправильним перекладом прізвища з російської на українську мову було допущено помилку в актовому записі про шлюб №242 від 07.08.1971, складеному Коломийським міським відділом ДРАЦС.

Таким чином, при розгляді даної справи встановлено, що актовому записі про народження №612 від 01.12.1946 та актовому записі про шлюб №242 від 07.08.1971 допущено помилки.

Отже, слід зобов`язати Коломийський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (далі - відповідач) внести зміни до актового запису про народження №612 від 01.12.1946, а також до актового запису про шлюб №242 від 07.08.1971.

Згідно частини 3 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Відповідно до підпункту 2.13.2 пункту 2.13 Правил № 96/5, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Слід зазначити, що частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до статей 1 та 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Так, згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія A, №303-A, пункт 29).

Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб`єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довела ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов підлягає до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини 1 статті 132 цього Кодексу судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коломийського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_7 ) до Коломийського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (вул. А. Міцкевича, 2, м. Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78203, кд ЄДРПОУ 43182151) про зобов`язання до вчинення дій - задовольнити повністю.

Зобов`язати Коломийський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (вул. А. Міцкевича, 2, м. Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78203, кд ЄДРПОУ 43182151) внести зміни до актового запису про народження №612 від 01.12.1946, складеному Коломийським міським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, а саме виправити прізвище матері позивача з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 ».

Зобов`язати Коломийський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (вул. А. Міцкевича, 2, м. Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78203, кд ЄДРПОУ 43182151) внести зміни до актового запису про шлюб №242 від 07.08.1971, складеному Коломийським міським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, а саме виправити прізвище нареченого до і після реєстрації шлюбу з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_4 » та прізвище нареченої після реєстрації шлюбу з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_4 ».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коломийського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Пвіденно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (вул. А. Міцкевича, 2, м. Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78203, кд ЄДРПОУ 43182151) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_7 ) сплачений нею судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Кафарський В.В.