
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
27 липня 2020 року (о 17 год. 45 хв.)Справа № 280/3343/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 36, код ЄДРПОУ 40302133) про визнання недійсною реєстрацію та скасування реєстрації, -
ВСТАНОВИВ:
21.05.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (далі – відповідач), в якій просить суд: визнати недійсною реєстрацію позивача в якості фізичної особи-підприємця та скасувати реєстрацію позивача в якості фізичної особи-підприємця.
На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві зазначає, що у серпні 2019 року отримала вимогу з ГУ ДФС у Запорізькій області про сплату недоїмки у розмірі 23785,08грн. Зазначає, що не реєструвалась у якості фізичної особи-підприємця. Пояснює, що звернулась до департаменту з надання адміністративних послуг та отримала витяг, відповідно до якого не зареєстрована у державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. З вказаним витягом позивач звернулась до податкової служби та отримала відповідь, відповідно до змісту якої позивач ніколи не подавала звіти про підприємницьку діяльність, але знаходиться в реєстрі з 2001 року як фізична особа-підприємець за інформацією, наданою Департаментом реєстраційних послуг Запорізької міської ради. З метою отримання роз`яснень, звернулась до Департаменту та одночасно до Головного управління юстиції. У своїй відповіді Головне управління юстиції Запорізької області запропонувало позивачу звернутись до суду для поновлення порушених прав. А Департамент реєстрації Запорізької міської ради повідомив, що згідно реєстрів позивач не є фізичною особою-підприємцем. Також відповідач зазначив, що створений у 2016 році і не є правонаступниками попередніх органів державної реєстрації. Також позивач вказує, що звернулась до правоохоронних органів та повідомила, що у 2001 році її чоловік пропонував відкрити ФОП, проте позивач відмовилась. У відповіді Дніпровського ВП ГУ НП в Запорізькій області вказано, що у діях невідомих осіб є склад злочину, але пройшли строки давності притягнення до відповідальності за вказаний злочин. На підставі викладеного просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 26.05.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 23.06.2020. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
Відповідач 18.06.2020 надав суду клопотання про заміну відповідача. Зазначає, що згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР), які є відкритими та загальнодоступними, відсутні відомості щодо фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 . Також зазначає, що статтею 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» передбачений порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій. Зазначає, що Департамент був створений у лютому 2016 року та почав здійснювати послуги у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з квітня 2016 року відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» Постанови Кабінету Міністрів України «Про реформування територіальних органів Міністерства юстиції та розвиток системи надання безоплатної правової допомоги». Зазначає, що Департамент наділений повноваженнями у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідно до вищезазначеного Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та не є правонаступником попередніх органів державної реєстрації. Відповідно до пункту сьомого частини першої статті 1 Закону ЄДР - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи. Система працює з 2004 року. Вважає, що Департамент не являється належним відповідачем у даній справі. За даними ЄДР відсутні відомості щодо фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 .. Вимога щодо скасування реєстрації ФОП не може бути виконаною. Відповідач просить здійснити заміну його на належного, при цьому не вказуючи найменування належного, на його думку, відповідача.
Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачем отримано вимогу про сплату боргу (недоїмки) ГУ ДФС у Запорізької області від 13.08.2019 №Ф-24417-50, відповідно до якої позивачу визначено суму боргу у розмірі 23785,08грн.
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб`єкта підприємницької діяльності – фізичної особи, копія якого міститься в матеріалах справи, позивача зареєстрована в якості суб`єкта підприємницької діяльності 19.12.2001, про що у журналі обліку реєстраційних справ зроблений запис №25489551Ф0140565. Свідоцтво видане відділом реєстрації та єдиного реєстру Ленінської районної адміністрації Запорізької міської ради (а.с.30).
В той же час, Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не містить інформацію про ОСОБА_1 як про фізичну особу-підприємця (а.с.17).
Відповідно до листа Вознесенівського управління у місті Запоріжжя ГУ ДПС у Запорізькій області від 31.10.2019 №4250/14/08-01-50-05 (а.с.19), згідно даних інформаційної системи Державної податкової служби України «Податковий блок» встановлено, що 19.12.2001 громадянка ОСОБА_1 зареєстрована Ленінською районною адміністрацією Запорізької міської ради як фізична особа – підприємець. У період з 19.12.2001 по теперішній час позивач перебуває на загальній системі оподаткування, основний вид діяльності - «Роздрібна торгівля; ремонт побутових виробів та предметів особистого вжитку». Згідно даних про реєстрацію платником єдиного соціального внеску з 19.12.2001 позивач зареєстрована як платник ЄСВ.
Також, на звернення позивача відповідач листом від 13.12.2019 №Р-0622 надав відповідь, що Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради був створений у лютому 2016 року та почав здійснювати послуги у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з квітня 2016 року відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» № 83 5-VIII від 26.11.2015, Постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 № 99 «Про реформування територіальних органів Міністерства юстиції та розвиток системи надання безоплатної правової допомоги». У листі зазначено, що Департамент наділений повноваженнями у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідно до вищезазначеного Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та не є правонаступником попередніх органів державної реєстрації. Повідомляє, що відповідно до пункту сьомого частини першої статті 1 Закону Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи. Система ЄДР працює з 2004 року. Також повідомляє, що згідно даних ЄДР, відсутні відомості щодо фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Також, відповідно до листа Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області від 20.12.2019 №Р-1582/0419/04.7-05 за наслідками розгляду звернення позивача державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця проводиться за заявою про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням, або на підставі рішення суду в порядку, передбаченому Законом.
Також, листом від 20.02.2020 ГУ ДПС у Запорізькій області надало відповідь позивачу, у якій зазначає, що позивача взято на облік як фізичну особу-підприємця 19.12.2001 в ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя. Також зазначено, що в ЄДР реєстраційні дії здійснюються відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (далі - Закон), який набрав чинності 1 липня 2004 року. Після прийняття Закону в п.2 розділу VIII «Прикінцеві положення» в чинній на той час редакції зазначено «Державний реєстратор протягом 2004 - 2005 років при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, зобов`язаний провести заміну раніше виданих їм свідоцтв про державну реєстрацію на свідоцтва про державну реєстрацію єдиного зразка. При цьому реєстраційний збір за заміну свідоцтва про державну реєстрацію не стягується». Також зазначено, що припинення підприємницької діяльності здійснюється за рішенням особи або за судовим рішенням.
Після отримання вищезазначених листів, позивач звернулась до суду із цим позовом.
Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
З 01 липня 2004 набрав чинності Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV (далі - Закон №755), який регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 755 (у редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин), державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону № 755, Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону № 755, Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
У відповідності до ч. 1 ст. 17 Закону № 755, відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток.
Відповідно до ст. 1 Закону № 755, реєстраційна картка - документ встановленого зразка, який підтверджує волевиявлення особи щодо внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Тобто, у 2014 році необхідною умовою для прийняття державним реєстратором рішення щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру про проведення державної реєстрації позивача як фізичної особи-підприємця була реєстраційна картка на проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця.
Разом з тим, судом встановлено, що відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб`єкта підприємницької діяльності – фізичної особи, позивач зареєстрована в якості суб`єкта підприємницької діяльності 19.12.2001. Свідоцтво видане відділом реєстрації та єдиного реєстру Ленінської районної адміністрації Запорізької міської ради
Зі змісту позовної заяви встановлено, що позивач не була обізнано про її реєстрацію в якості фізичної особи-підприємця, відтак, позивач не зверталась до державного реєстратора з реєстраційною карткою для включення відомостей про фізичну особу-підприємця до Єдиного державного реєстру.
Верховною Радою України 01.07.2010 прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» щодо спрощення механізму державної реєстрації припинення суб`єктів господарювання» за №2390 (далі - Закон № 2390).
Відповідно до пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №2390 цей Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування.
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2390 передбачено, що процес включення до ЄДР відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року, завершується через рік, починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Отже, Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 01.07.2010 №2390 набрав чинності 03.03.2011, а процес включення до ЄДР відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, завершується через рік, починаючи з дня набрання чинності закону, тобто мав тривати до 03.03.2012.
Таким чином, строк для включення до ЄДР відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, державна реєстрація яких була проведена до 01.07.2004, закінчився 03.03.2012.
Згідно з п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2390, усі юридичні особи та фізичні особи - підприємці, створені та зареєстровані до 1 липня 2004 року, зобов`язані у встановлений пунктом 2 цього розділу строк подати державному реєстратору реєстраційну картку для включення відомостей про них до Єдиного державного реєстру. Державний реєстратор при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки зобов`язаний, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, провести включення відомостей про діючі юридичні особи та фізичних осіб - підприємців і видати їм виписку з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2390, свідоцтва про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, оформлені з використанням бланків старого зразка та видані до 1 липня 2004 року, після настання встановленого пунктом 2 цього розділу строку вважаються недійсними.
У п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2390 зазначено, що спеціально уповноважений орган з питань державної реєстрації протягом місяця з дати завершення процесу включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року, передає відомості про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, включених до Єдиного державного реєстру, органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи), які в межах своїх повноважень ведуть облік юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та/або проводять реєстрацію юридичних осіб будь-яких організаційно-правових форм та фізичних осіб - підприємців.
Уповноважені органи протягом місяця з дня отримання від спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, включених до Єдиного державного реєстру, проводять звірення даних реєстрів (баз даних реєстрів, журналів реєстрації, обліку тощо), що ведуться ними, з даними Єдиного державного реєстру. За результатами звірення уповноважені органи подають спеціально уповноваженому органу з питань державної реєстрації відомості з відомчих реєстрів (баз даних реєстрів, журналів реєстрації, обліку тощо) про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, відомості про яких не включені до Єдиного державного реєстру.
За результатами проведеного звірення уповноважені органи оприлюднюють у спеціалізованих друкованих засобах масової інформації та/або на відомчих веб-сайтах відомості про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, відомості про яких на дату завершення процесу включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців не включені до Єдиного державного реєстру.
Згідно п. 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2390, після закінчення передбаченого для включення відомостей до Єдиного державного реєстру строку встановленого пунктом 2 цього розділу, уповноважені органи у місячний строк проводять остаточне звірення даних відомчих реєстрів (баз даних реєстрів, журналів реєстрації, обліку тощо), за результатами якого готують аналітичну інформацію для передачі її тимчасовим міжвідомчим спеціальним комісіям, утвореним з метою проведення в Автономній Республіці Крим та відповідних областях інвентаризації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року, відомості про яких до строку, встановленого пунктом 2 цього розділу, не включені до Єдиного державного реєстру.
За результатами проведеної тимчасовими міжвідомчими спеціальними комісіями роботи відомості про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року, включаються до Єдиного державного реєстру з відміткою про те, що свідоцтва про їх державну реєстрацію, оформлені з використанням бланків старого зразка та видані до 1 липня 2004 року, вважаються недійсними.
Порядок утворення, а також завдання та повноваження тимчасових міжвідомчих спеціальних комісій встановлюються спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації (п. 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2390).
12 квітня 2012 року наказом Міністерства юстиції України № 575/5 було затверджено Положення про тимчасові міжвідомчі спеціальні комісії з питань проведення інвентаризації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі - Положення № 575/5 ).
Відповідно до п. 1.2 Положення № 575/5 Комісії створюються в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі з метою проведення інвентаризації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих до 01 липня 2004 року, відомості про яких на дату завершення процесу включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців не включені до Єдиного державного реєстру.
Згідно з п. 2.4 Положення № 575/5 до складу комісії входять працівники реєстраційних служб головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі та територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, територіальних органів державної статистики, територіальних органів Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 3.1 Положення № 575/5 завданням комісії є проведення інвентаризації невключених суб`єктів.
Згідно з п. 3.2 Положення № 575/5 (на час внесення оскаржуваного запису) комісія відповідно до покладеного на неї завдання, серед іншого, зокрема:
- приймає від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, які в межах своїх повноважень ведуть облік юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та/або проводять реєстрацію юридичних осіб будь-яких організаційно-правових форм та фізичних осіб - підприємців (далі - уповноважені органи), аналітичну інформацію про невключених суб`єктів;
- передає узагальнену інформацію про невключених суб`єктів виконавчим комітетам міських рад міст обласного значення, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій за місцезнаходженням юридичних осіб та за місцем проживання фізичних осіб - підприємців для подальшого включення їх державними реєстраторами до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр).
Відповідно до пункту 4.3 Положення № 575/5 комісія, зокрема, передає узагальнену інформацію про невключених суб`єктів державним реєстраторам за місцезнаходженням юридичних осіб та за місцем проживання фізичних осіб - підприємців для подальшого включення цих відомостей до Єдиного державного реєстру, про що складається акт приймання-передачі у двох примірниках. Узагальнена інформація про невключених суб`єктів може передаватися частинами.
Згідно ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» (на час вчинення оскаржуваного запису) державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Суд зазначає, що в Єдиному державному реєстрі відсутні відомості щодо ФОП ОСОБА_1 .
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону № 755, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до частини 1 статті 42 Закону № 755, для проведення державної реєстрації фізична особа, яка має намір стати підприємцем (далі - заявник), повинна подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору за місцем проживання такі документи:
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця;
- копію довідки про включення заявника до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов`язкових платежів;
- документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця.
Відповідно до частини 1 статті 46 Закону України № 755-IV, державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця проводиться у разі прийняття фізичною особою-підприємцем рішення про припинення підприємницької діяльності.
Частиною 3 статті 46 Закону України № 755-IV встановлено, що фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Отже, державна реєстрація засвідчує не тільки факт припинення статусу підприємця, але і його набуття.
Згідно з пунктом 2 Прикінцевих положень Закону № 755, Державний реєстратор протягом 2004-2005 років при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної картки, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, зобов`язаний провести заміну раніше виданих їм свідоцтв про державну реєстрацію на свідоцтва про державну реєстрацію єдиного зразка.
Оскільки, позивач в якості фізичної особи-підприємця не реєструвався, та, відповідно, не звертався до державного реєстратора із жодними заявами, а тому свідоцтво про державну реєстрацію єдиного зразка як передбачено Законом № 755 не отримував.
Таким чином, до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису не були внесені відомості про фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 .
Отже, відповідачем у цій справі – Департаментом реєстраційних послуг Запорізької міської ради, не вчинялось жодних дії щодо внесення до ЄДР будь-яких записів стосовно ФОП ОСОБА_1 .
Відтак, відповідачем не порушувалась законні права та інтереси позивача, а тому у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Суд також зазначає, що реєстрація позивача відбулась у 2001 році відділом реєстрації та єдиного реєстру Ленінської районної адміністрації Запорізької міської ради. В той же час, Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради створений у 2016 році. Департамент не є правонаступником Ленінської районної адміністрації Запорізької міської ради.
Оскільки відповідачем не порушені права та інтереси позивача, жодних дій щодо внесення до ЄДР записів про позивача відповідач не здійснював, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України). Оскільки судом позовні вимоги не задовольняються, то судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
У задоволення позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 36, код ЄДРПОУ 40302133) про визнання недійсною реєстрацію та скасування реєстрації, – відмовити повністю.
Судові витрати не стягуються.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 27.07.2020.
Суддя Ю.В. Калашник