Рішення № 90645719, 29.07.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2020
Номер справи
160/6573/20
Номер документу
90645719
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2020 року Справа № 160/6573/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Віхрової В.С., розглянувши у місті Дніпрі в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

17.06.2020 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якому позивач просить суд:

- визнати дії відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 49094, вул. Набережна - Перемоги, буд. 26 м. Дніпропетровськ, Код ЄДРПОУ 21910427, щодо виконання постановленого рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02. 01. 2020 року по справі № 160/10602/19 в перерахунку належної пенсії ОСОБА_1 , паспорт серія НОМЕР_1 , ідентифікаційний № НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ) згідно листу за № 0400-0306-82444 від 19.02.2010 року відповідно до ч. 2 ст. 57, ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» враховуючи норми ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з обмеженням пенсійних виплат у 168 грн., - неправомірними;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області м.Дніпропетровськ, Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427 здійснити вірний розрахунок згідно чинного законодавства перерахунок та виплачувати належну пенсію за наданим зразком, ОСОБА_1 , паспорт серія НОМЕР_1 , ідентифікаційний № НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ) за довідкою виданою «Чорнобильським спец. комбінатом» № 212-482 від 20. 02. 2019 року із розрахунку заробітної плати за працю у зоні небезпеки у сумі 834,17 кар. відповідно до ч. 2 ст.57, ч. 2 ст. 56 Закону України 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» враховуючи норми ч.2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» без обмежень суми пенсійних виплат у 168 грн. починаючи з 01.05.2019 р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.01.2020 р. № 160/10602/19 відповідачем належним чином не виконано, і в результаті перерахунку пенсії, відповідачем зазначено про недоцільність такого перерахунку, оскільки розмір її зменшиться. Під час проведення перерахунку відповідачем застосовані обмеження у сумі 168 грн та обраний коефіцієнт заробітної плати 5,6, що, на думку позивача, є неправомірним та порушує право позивачки на пенсію. Вважаючи такі дії відповідача неправомірним позивач була змушена звернутися до суду з даним позовом.

За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями Дніпропетровського окружного адміністративного суду справа №160/6573/20 передана судді Віхровій В.С.

Згідно ч. 2 ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Враховуючи положення ч.4 вказаної статі, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи №160/6573/20 у спрощеному провадженні.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 261 КАС України, відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі. Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Згідно з ч.ч. 5, 8 ст. 261 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.06.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.

22.07.2020 р. відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого не погоджується з вимогами позову та вказує, що ним добровільно виконано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.01.2020 р. по справі №160/10602/19, а саме було досконало вивчені документи і вимоги, викладені позивачем у заяві від 06.05.2019 р. та прийнято рішення, про яке повідомлено листом №0400-0306-8/2444 від 19.02.2020 р.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно матеріалів пенсійної справи позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та отримувала призначену з 01.01.2006 р. пенсію по інвалідності 3 групи у розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З 08.09.2017 р. позивачу встановлена 2 група інвалідності, хвороба пов`язана з роботами на ЧАЕС.

06.05.2019 року позивач звернулася з письмовою заявою до відповідача про здійснення розрахунку пенсійних виплат, враховуючи норми ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відповідно до положень ч. 2 ст. 57, ч. 2 ст. 56, ст. 49, ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Отримавши відмову в проведені перерахунку пенсії, позивач звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою та рішенням суду від 12.06.2019 року по справі № 160/10602/19 її позовні вимоги задоволені частково, визнано протиправним та скасовано рішення, викладене у формі листа «Про відмову в перерахунку пенсії» та зобов`язано повторно розглянути заяву від 06.05.2019 року.

Про виконання рішення суду відповідач повідомив листом №0400-0306-8/2444 від 19.02.2020 р.

06.05.2019 р. позивач надавала заяву про перерахунок пенсії по заробітній платі і про переведення на інший вид пенсії.

Після отримання Акту перевірки проведено перерахунок пенсії по довідці про заробітну плату одержану в зоні відчуження від 20.02.2019 р. №212-482, яка видана Державним спеціалізованим підприємством «Чорнобильський спец комбінат».

Розрахунок пенсії позивача станом на 01.07.2019 відповідно до частини 1 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якого, час роботи (служби, в тому числі державної) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до трудового стажу, до вислуги років: до 1 січня 1988 року - в потрійному розмірі (в тому числі за Списком №1).

Загальний страховий стаж складає 26 років 11 місяців 17 днів, обчислений по 31.12.2003, з якого стаж роботи в зоні відчуження з 25.08.1986 по 09.09.1986 зараховано до стажу роботи за Списком №1 у потрійному розмірі.

Заробіток врахований за період роботи в зоні відчуження за вересень 1986, де коефіцієнт заробітку - 4,65922.

Заробіток для обчислення пенсії становить:

5063,22 грн. = 1086,71 х 4,65922.

Основний розмір пенсії від середнього заробітку 3544,25 грн. = 5063,22 грн.

х70%.

Загальний розмір пенсійної виплати становить 8211,00 грн. де:

3544,25 грн. - основний розмір пенсії від середнього заробітку;

625,60 грн. - підвищення інваліду війни II групи згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (1564,00 грн. х 40%);

379,60 грн. - додаткова пенсія особам, що належать до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - інвалідам II групи згідно постанови КМУ №1210 від 23.11.2011 (зі змінами);

50,00 грн. - щомісячна цільова адресна грошова допомога на прожиття за Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни»;

3611,55 грн. - державна адресна допомога інваліду війни ІІ-Ї групи (до 525% від 1564 грн.) по постанові №1381 п.7.1.

Додатково проведений розрахунок пенсії:

1) Згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», розмір пенсійної виплати з 01.07.2015 року - 8211,00 грн. де:

168,00 грн. - розмір пенсії по першій складовій;

62,65 грн. - розмір пенсії по другій складовій;

486,18 грн. - доплата до прожиткового мінімуму;

43,82 грн. - доплата за понаднормовий стаж;

89,70 грн. - збільшення ст.21 постанови 1381 п.1;

625,60 грн. - підвищення інваліду війни II групи за Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (1564,00 грн. х 40%);

379,60 грн. - додаткова пенсія особам, що належать до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - інвалідам II групи по постанові КМУ №1210 від 23.11.2011 (зі змінами);

50,00 грн. - щомісячна цільова адресна грошова допомога на прожиття за Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни»;

6381,51 грн. - державна адресна допомога інваліду війни ІІ-І групи (до 525% від 1564 грн.) по постанові №1381 п.7.1.

2) згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії за віком з 06.05.2019 року - 3817,35 грн. де:

168,00 грн. - розмір пенсії по першій складовій;

238,94 грн. - розмір пенсії по другій складовій;

50,48 грн. - доплата до прожиткового мінімуму;

24,42 грн. - доплата за понаднормовий стаж за 6 років;

143,74 грн. - збільшення ст.ст. 27, 42 інвалідам війни 21 постанови 1381 п.1;

598,80 грн. - підвищення інваліду війни II групи згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (1497,00 грн. х 40%);

50,00 грн. - щомісячна цільова адресна грошова допомога на прожиття згідно Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни»;

2542,97 грн. - державна адресна допомога інваліду війни ІІ-І групи (до 255% від 1497 грн.) по постанові №1381 п.7.1.

Розмір пенсійної за віком станом на 01.07.2019 року становить 8211,00 грн.

Позивач звернулася до «Урядової гарячої лінії» з питання пенсійного забезпечення.

Листом від 17.09.2019 року за № 6122/Г-06 позивачу було надано наступні роз`яснення.

Так, на січень 2004 року максимальний розмір пенсії становив 150,00 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України № 312 від 11.03.2004 передбачено збільшення розмірів цих пенсій на 12 % (168 грн).

Друга частина пенсії (страховий стаж після 1 січня 2004 року) обчислюється порядку, передбаченому відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» без обмеження її максимальним розміром.

Відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком, призначеної після 01.10.2011, за наявності у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом

За результатами проведеного розрахунку встановлено, що розмір пенсії за віком складає 3817,35 грн.

З 01.07.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» проведено перерахунок пенсії. Загальний розмір пенсії з 01.07.2019 р. становить 8211 грн. (1564,00 грн. х 525 %).

Не погоджуючись з таким обрахунком пенсії, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.01.2020 р. встановлено, що позивач звернулася до відповідача з вимогою про здійснення розрахунку пенсійних виплат, враховуючи норми ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відповідно до положень ч. 2 ст. 57, ч. 2 ст. 56, ст. 49, ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

З викладеного вбачається, що розмір пенсії розраховується за двоскладовою формулою і перша частина, яка припадає на період стажу до набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», визначається на підставі положень Закону України «Про пенсійне забезпечення» та з обмеженням пенсії максимальним розміром, який діяв до набрання чинності Законом, а друга частина, яка припадає на період страхового стажу після набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», визначається за цим Законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 року №1783 «Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян» (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 312 від 11.03.2004 року) передбачено застосування під час призначення пенсії за двоскладовою формулою мінімального та максимального розміру пенсій (з врахуванням цільової грошової допомоги), встановлених постановою Кабінету Міністрів України №544 від 15.04.2003 року «Про підвищення розмірів трудових пенсій», збільшених на 12%.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем був проведений розрахунок з урахуванням вищевказаних норм та встановлено, що максимальний розмір пенсії по першій складовій позивачці не може перевищувати 168 грн. (ст.19 Закону України «Про пенсійне забезпечення», максимальний розмір пенсії не може перевищувати трьох мінімальних пенсій за віком), а коефіцієнт заробітної плати при цьому становить 5,6 (з обмеженням).

Таким чином, суд зазначає, що діюче до 01.01.2004 року пенсійне законодавство передбачало обмеження пенсії максимальним розміром 168 грн., а тому відповідачем під час проведення розрахунку правомірно застосоване таке обмеження, у зв`язку з чим, суд вважає необґрунтованими позовні вимоги позивачки щодо визнання таких дій відповідача неправомірними та зобов`язання здійснити перерахунок та виплачувати пенсію відповідно до положень ч. 2 ст. 57, ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи», враховуючи норми ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» без обмеження сумою 168 грн.

Щодо застосування відповідачем коефіцієнту заробітної плати 5,6, суд також вважає такі дії відповідача правомірними, виходячи з наступного.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Тобто обмеження у вигляді застосування коефіцієнту 5,6 розміру середньої заробітної плати застосовується лише у випадку врахування до заробітної плати для обчислення пенсії, сум виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом.

Відповідачем був проведений розрахунок з урахуванням довідки про заробітну плату до набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відтак, застосування відповідачем при розрахунку коефіцієнту 5,6 також є правомірним.

Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку, що розрахунок, зазначений ГУ ПФУ в Дніпропетровській області у відповідь на звернення позивача, є правомірним, та призначення пенсії за ним призведе до зменшення розміру пенсії, яку має право отримувати позивач.

З огляду на що підстави для задоволення позову відсутні.

При цьому, судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

За наслідками розгляду даної справи розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 132, 139, 246-247, 249, 255, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.

Судові витрати у справі не стягуються.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.С. Віхрова