Рішення № 90645432, 27.07.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.07.2020
Номер справи
120/1992/20-а
Номер документу
90645432
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

27 липня 2020 р. Справа № 120/1992/20-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук М.П., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду у справі № 120/2990/19-а йому підтверджено стаж роботи, як такий що дає право на пільгове пенсійне забезпечення відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з чим звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії. Не зважаючи на висновки викладені у рішенні суду відповідач підтвердив періоди роботи з 01.07.1986 року по 02.01.2004 року, однак пенсію так і не призначив.

Заперечуючи вимоги позивача, представник пенсійного органу надав відзив у якому просить відмовити у задоволення позовних вимог з підстав, що на виконання вимоги рішення суду пенсійним органом розглянуто заяву позивача та прийнято рішення, яким підтверджено ОСОБА_1 період роботи з 01.07.1986 року по 02.04.2004 року, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення. Однак в управлінні відсутні підстави для підтвердження стажу роботи з 01.03.2004 року по 30.06.2004 року, оскільки довідка видана ДАК "Український ріпак" не відповідає чинному законодавству. У зв`язку з чим пільговий стаж позивача склав 19 років 9 місяців, якого не достатньо для призначення даного виду пенсії.

Окремо зазначає, що позивачем відповідно до ст. 122 КАС України пропущено строк звернення до суду.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив, що ОСОБА_1 у 2018 році звернувся до пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Рішенням комісії ГУ ПФУ у Вінницькій області з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, відмовлено в підтвердженні періоду роботи з 01.04.1986 року по 02.01.2004 року як такого, що дає право на пенсію на пільгових умовах, оскільки первинними документами не підтверджена трудова діяльність трактористом.

Рішення про відмову позивач оскаржив до суду.

11.10.2019 року Вінницьким окружним адміністративним судом ухвалено рішення, яким позов задоволено частково. Визнано протиправним рішення Вінницького приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області "Про рішення комісії" № 1536/09-80/02 від 07.03.2019 року про відмову у підтвердженні ОСОБА_1 періоду роботи з 01.04.1986 по 02.01.2004 рік, як такого, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення йому пенсії за віком відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та за результатами розгляду прийняти рішення відповідно до законодавства та з урахуванням встановлених даним рішенням обставин справи.

Рішення суду набрало законної сили 12.11.2019 року. Із зазначеним рішенням та заявою про призначення пенсії за віком позивач звернувся на адресу пенсійного фонду.

Так відповідач підтвердив період роботи з 01.07.1986 року по 02.01.2004 року, а пенсію не призначив у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.

У відзиві на позовну заяву відповідач вказує на те, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду.

Щодо строків звернення до суду суд зазначає наступне.

Згідно ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 19.03.2019 року у справі № 806/1952/18 вказує, що відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб`єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, крім якщо інше прямо не передбачено законом.

Як встановлено з матеріалів справи, позивач із заявою про призначення пенсії звернувся до пенсійного фонду 09.12.2019 року.

20.01.2020 року отримав відповідь від Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про підтвердження періодів роботи. Із зазначеного слідує, що перебіг строку звернення до суду розпочався з 21.01.2020 року.

З позовної заяви встановлено, що 13.05.2020 року позивачем поштою надіслано до суду відповідну позовну заяву.

Отже, враховуючи приписи ч. 2 ст. 122 КАС України, позивачем дотримано шестимісячний строк звернення до адміністративного суду адже про порушення прав та інтересів позивачу стало відомо з моменту отримання вищевказаного листа відповідача від 20.01.2020 року.

Стосовно визнання бездіяльності пенсійного органу протиправною та зобов`язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах суд зазначає.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до п. 3 ст. 114 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

04.12.2019 року до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області звернувся із заявою гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Проте Головне управління в Рішенні № 024950002906 від 14.01.2020 року відмовило позивачу в призначені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з огляду на відсутність необхідного спеціального (пільгового) стажу роботи понад 20 років.

Згідно наданих документі та індивідуальних відомостей, страховий стаж склав 34 роки 8 місяців 21 день. Пільговий стаж, що дає право на дострокове призначення пенсії за віком становить 2 роки 3 місяці, якого недостатньо для призначення пенсії за віком на пільгових умовах як трактористу- машиністу.

Однак рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 11.10.2019 року у справі 120/2990/19-а було зроблено правову оцінку щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 .

Згідно якого визнано протиправним рішення Вінницького приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області "Про рішення комісії" 1536/09-80/02 від 07.03.2019 року про відмову у підтвердження ОСОБА_1 періоду роботи з 01.04.1986 по 02.01.2004 рік, як такого, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення відповідно до пункту 3 частини 23 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Також, зобов`язано Вінницьке приміське об`єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (правонаступник - Головне управління) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії відповідно до п.2 ч.2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та за результатами розгляду прийняти рішення відповідно до законодавства та з урахуванням встановлених даним рішень обставин.

На виконання судового рішення у справі №120/2990/19-а Комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області прийнято рішення № 1 від 16.01.2020 року, згідно якого підтвердили ОСОБА_1 , період роботи з 01.07.1986 по 02.01.2004 року, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення відповідно до п. 3 ч.2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Після винесення відповідного рішення Комісії №1 від 16.01.2020 року страховий стаж склав 34 роки 8 місяці 21 день, з них пільгового 19 років 9 місяців, якого, як зазначає відповідач не достатньо для призначення даного виду пенсії.

Крім того зазначено, що у відповідача відсутні законні підстави для підтвердження періоду роботи з 01.03.2004 по 30.06.2004 на ДАК "Український ріпак" с. Черемошне, Тиврівського району, оскільки довідка, яка видана ДАК "Український ріпак" не відповідає чинному законодавству та основним вимогам оформлення.

Визначаючись щодо зазначеного суд наголошує, що стаж роботи позивача, який дає йому право на пільгову пенсію становить більше 20 років, а саме 20 років 29 днів, даний факт встановлено рішенням суду від 11.10.2019 року у справі № 120/2990-19-а.

У зв`язку з чим відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Окрім цього суд зазначає, що страховий стаж підтверджується записами в трудовій книжці колгоспника БТ- ІІ № 0587135, яка є основним документом, що підтверджує стаж роботи, та яка була подана до пенсійного органу разом із заявою про призначення пенсій, а тому у відповідача наявні всі підстави для зарахування вищевказаного періоду до стажу роботи та призначення пенсії позивачу з 04.12.2019 року, тобто з моменту звернення до пенсійного органу із відповідною заявою.

Статтею 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно з п. 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) і пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію відповідної заяви.

Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Частиною 2 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на вищевикладене, суд приходить висновку, що відповідачем протиправно без урахуванням всіх обставин, не було призначено пенсію з 04.12.2019 року відповідно до п. 3 ч. 23 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". У зв`язку з чим, суд приходить до висновків, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент.номер. НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, ЄДРПОУ 13322403) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та зобов`язати призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 04.12.2019 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент.номер. НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 420,40 грн, що був сплачений при зверненні до суду, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, ЄДРПОУ 13322403).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Альчук Максим Петрович