Рішення № 90635659, 27.07.2020, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
27.07.2020
Номер справи
766/3696/20
Номер документу
90635659
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 766/3696/20

н/п 2-а/766/477/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.07.2020року м. Херсон

Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючої судді Войцеховської Я.В.,

секретар судового засідання Кобець А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в м.Херсоні адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом в якому просить скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення № 02 від21.02.2020 року, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 165-2 КУпАП.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 21.02.2020р. року начальником Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області Шевченком Сергієм Анатолійовичем була винесена постанова якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 165-2 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 грн.Постанову він отримав 25.02.2020р. В оскаржуваній постанові зазначено про те, що проведенні позапланової перевірки дотримання законодавства про ціни та ціноутворення у сфері надання послуг з теплопостачання встановлено, що на підприємстві відсутній план ліцензованої діяльності з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, складений на підставі фактичних за останні п 'ять років та прогнозованих обсягів виробництва і споживання теплової енергії з урахуванням укладених із споживачами договорів та інших техніко-економічних факторів. Таким чином, підприємством порушено Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затверджений постановою КМУ від 01 червня 2011 року № 869.З постановою він не згоден.

12 лютого 2020 року була закінчена перевірка Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області щодо перевірки вимог стосовно формування, встановлення та застосування державних регульованих цін ПП «Херсонтеплогенерація», за результатами перевірки за скаргою ОСОБА_2 від 22.01.2020р., підприємству були надані наступні документи:1.Копія скарги від 22.01.2020 року;2. направлення на проведення позапланової перевірки щодо дотримання вимог законодавства про ціни та ціноутворення від 07.02.2020 № 453 приватного підприємства «Херсонтеплогенерація»;3.Акт перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін №03; 4.Протокол про адміністративне правопорушення від 12.02.2020 року № 2; 5. Припис №02 від 12.02.2020 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін.

На момент перевірки особам, що здійснювали перевірку був наданий план ліцензованої діяльності, який був розроблений на підставі минулих років виробництва, але він не був взятий до уваги.

Зазначає, що працює на приватному підприємстві «Херсонтеплогенерація» на посаді головного інженера та не має будь-якого відношення до порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, а також знижок, націнок, доплат. Не погоджуючись із зазначеною постановою, позивач звернувся з даним позовом до суду про її скасування.

Провадження по справі відкрито ухвалою суду від 04.03.2020р. та призначено розгляд в порядку спрощеного провадження. Вказаною ухвалою надано сторонам строк для надання відзиву, відповіді на відзив тощо.

Ухвалою суду від 14.05.2020р. позов було залишено без руху з наданням позивачу строку для усунення зазначених в ухвалі недоліків.

Після усунення позивачем недоліків, зазначених в ухвалі, справу призначено до розгляду.

Учасники справи не надавали до суду клопотань про розгляд даного позову в загальному порядку.

Позивач в судове засідання не з`явився, надав на адресу суду заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідачів в судове засідання за викликом суду не з`явився. На адресу суду надійшов письмовий відзив, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування заперечень зазначає наступне.

22 січня 2020 року до Головного управління надійшло звернення громадянки ОСОБА_2 щодо порушення законодавства про ціни та ціноутворення з боку приватного підприємства «Херсонтеплогенерація» при наданні послуг теплопостачання по пр. 200-років Херсону, 2 у м. Херсоні.Після отримання погодження від Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України стосовно проведення позапланового заходу відносно Приватного підприємства «Херсонтеплогенерація», Головним управлінням проведено позаплановий захід в частині дотримання законодавства про ціни та ціноутворення при наданні послуг теплопостачання.

Під час проведення позапланової перевірки встановлено, що на підприємстві відсутній план ліцензованої діяльності з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, складений на підставі фактичних за останні п`ять років та прогнозованих обсягів виробництва і споживання теплової енергії з урахуванням укладених із споживачами договорів та інших техніко-економічних факторів, а саме: порушено Порядок формування тарифів на теплу енергію, її виробництво, транспортування постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869.

За результатами проведеного заходу Головним управлінням складено акт перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 12 лютого 2020 року № 03, припис від 12 лютого 2020 року № 02, протокол про адміністративне правопорушення від 12 лютого 2020 року № 2 та постанову по справі про адміністративне правопорушення від 21 лютого 2020 року №02.

Враховуючи той факт, що план ліцензованої діяльності з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії відсутній сформувати та застосувати ціну і тарифи на опалювальний рік не можливо, оскільки план ліцензованої діяльності є невід`ємною частиною при формуванні планованих витрат, що включаються до повної собівартості теплової енергії, її виробництва, транспортування та постачання.

Згідно пояснень заступника директора з економіки ПП «Херсонтеплогенерація» ОСОБА_3. від 11 лютого 2020 року під час формування тарифу план ліцензованої діяльності не розроблявся і не затверджувався органами місцевого самоврядування та відсутній на під час здійснення перевірки.

На момент здійснення позапланового заходу Головним управлінням , наказом ПП «Херсонтеплогенерація» від 21.11.2019 року № 86 на головного інженера ОСОБА_1 покладено виконання обов`язків директора ПП «Херсонтеплогенерація» в подальшому наказом підприємства від 16.12.2019 року № 96 продовжено строк виконання обов`язків директора.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, суд приходить до наступного.

Постановою Кабінетом Міністрів України від 10 вересня 2014 року № 442 Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» зобов`язано утворити Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, реорганізувавши шляхом перетворення Державну ветеринарну та фіто санітарну службу і приєднавши до Служби, що утворюється, Державну інспекцію з питань захисту прав споживачів і Державну санітарно-епідеміологічну службу та поклавши на службу, що утворюється, функції з реалізації державної політики, які виконували органи, що припиняються (крім функцій з реалізації державної політики у сфері племінної справи у тваринництві, у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), а також функції із здійснення державного контролю (нагляду) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів.

Положенням про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 667 Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у галузі державного контролю за цінами.

Відповідно до п.11 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби 24 лютого 2020 року № 165, працівники сектору контролю за регульованими цінами Головного управління здійснюють державний нагляд контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Статтею 16 Закону України «Про ціни і ціноутворення» визначено, що органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення» уповноважені органи мають право проводити у суб`єктів господарювання в установленому порядку, планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання - інформації, пов`язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду і контролю) у сфері господарської діяльності» підставою для здійснення позапланового заходу є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

22.01.2020р. ОСОБА_2 звернулася до начальника головного управління споживачів Держпродспоживслужби в Херсонській області зі скаргою на тарифи з теплопостачання встановлені ПП «Херсонтеплогенерація» встановлені на будинок № 2 за адресою пр-т 200 років Херсона.( а.с.6)

Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області отримано погодження від Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України стосовно проведення позапланового заходу відносно Приватного підприємства «Херсонтеплогенерація», Головним управлінням проведено позаплановий захід з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на комунальні послуги на підставі звернення фізичної особи ( а.с.35).

Наказом головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області визначено провести позапланову перевірку приватного підприємства «Херсонтеплогенерація» в термін 11.02.2020р-12.02.2020р. , видано направлення на проведення позапланової перевірки щодо дотримання вимог законодавства про ціни та ціноутворення ( а.с.38, 39)

З пояснювальної записки заступника директора з економіки ПП «Херсонтеплогенерація» ОСОБА_3. від 11 лютого 2020 року під час формування тарифу план ліцензованої діяльності не розроблявся і не затверджувався органами місцевого самоврядування та відсутній на під час здійснення перевірки ( а.с.40)

За результатами проведеної перевірки у Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області складено акт № 3 перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 12 лютого 2020 року № 03 ( а.с.8-10), винесено припис № 2 від 12 лютого 2020 року про виконання вимог щодо усунення порушень порядку формування встановлення та застосування державних цін ( а.с.12) , складено протокол про адміністративне правопорушення від 12 лютого 2020 року № 2.Примірник протоколу Позивач отримав 14.02.2020 року, про що свідчить його підпис. ( а.с.11) .

За результатами розгляду матеріалів адміністративної справи винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення від 21 лютого 2020 року № 02, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 165-2 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 грн. Постанову ОСОБА_1 отримав 25.05.2020р., про що міститься відмітка. ( а.с.13)

В оскаржуваній постанові зазначено про те, що при проведенні позапланової перевірки дотримання законодавства про ціни та ціноутворення у сфері надання послуг з теплопостачання встановлено, що на підприємстві відсутній план ліцензованої діяльності з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, складений на підставі фактичних за останні п 'ять років та прогнозованих обсягів виробництва і споживання теплової енергії з урахуванням укладених із споживачами договорів та інших техніко-економічних факторів.

Таким чином, підприємством порушено Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затверджений постановою КМУ від 01 червня 2011 року № 869.

Диспозиція ч. 1 ст. 165-2 КУпАП передбачає відповідальність за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, а також знижок, націнок, доплат до них.

Об`єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері встановлення і застосування цін і тарифів. Основні засади цінової політики і регулювання відносин, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення визначаються у Законі України «Про ціни та ціноутворення». Дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, органами, що здійснюють державне регулювання діяльності суб`єктів природних монополій, органами місцевого самоврядування та суб`єктами господарювання, які провадять діяльність на території України, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.

Таким чином, дія цього закону також поширюється на діяльність ПП «Херсонтеплогенерація» .

Згідно пункту 14 постанови Кабінету Міністрів України «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» від 01 червня 2011 доку № 869 Калькулювання собівартості виробництва, транспортування та постачання теплової енергії здійснюється з розрахунку на планований період.

Пунктом 15 постанови Кабінету Міністрів України «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги » від 01 червня 2011 року№ 869 визначено, що формування тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії здійснюється ліцензіатами відповідно до річних планів її виробництв, транспортування та постачання, що додаються у розрізі територіальних громад, у межах яких ліцензіат провадить (має намір провадити) відповідний вид ліцензованої діяльності, економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних та галузевих нормативів витрат ресурсів техніко-економічнихрозрахунків, кошторисів, а також витрат і втрат, визначених відповідно до методик (порядків),затверджених у встановленому порядку, з урахуванням ставок податків зборів (обов`язкових платежів, цін на матеріальні ресурси та послуги у планованому періоді.

Згідно пункту 16 постанови Кабінету Міністрів України «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» від 01 червня 2011 року № 869 річні плани ліцензованої діяльності складаються у розрізі територіальних громад, у межах яких ліцензіат провадить (має намір провадити) відповідний вид ліцензованої діяльності, відповідно до вимог державних та галузевих нормативів витрат і витрат теплової енергії з урахуванням встановлених уповноваженим органом методик (порядків), техніко-економічних розрахунків та з урахуванням фактичних за останні п`ять років та прогнозованих обсягів виробництва і споживання теплової енергії укладених із споживачами договорів та інших техніко-економічних факторів.

Відповідно статті 244-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами, розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов`язані з порушенням порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, а також невиконанням законних вимог посадових осіб зазначеного органу.

Від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами, розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати адміністративні стягнення мають право керівник зазначеного органу та уповноважені ним посадові особи.

У відповідності до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно із ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Статтею 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Суб`єктом адміністративного проступку за ч. 1 ст. 165-2 КУпАП є посадова особа.

Суд не приймає до уваги твердження позивача щодо того, що він працює на підприємстві «Херсонтеплогенерація» на посаді головного інженера та не має будь-якого відношення до порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, а також знижок, націнок, доплат, оскільки це спростовується наказами № 86 від 21.11.2019р. та № 96 від 16.12.2019р. згідно яких на ОСОБА_1 покладено обов`язки директора ПП «Херсонтеплогенерація» ( а.с.50,51) Зведений річний план реалізації теплової енергії підписаний ОСОБА_1 .

Таким чином, позивач є відповідальною особою, відносно якої і було винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення.

В позовній заяві позивач заперечує факт порушення ним норм чинного законодавства, однак належних та допустимих доказів відсутності в його діях на момент здійснення перевірки складу адміністративного правопорушення суду не надано. Під час розгляду справи у суді на підтвердження відсутності правопорушення надано зведений річний план реалізації теплової енергії ПП «Херсонтеплогенерація» на 2018 рік та дані реалізації теплової енергії на опалення за 2013-2017 роки. Але формування планових витрат, що включаються до повної собівартості теплової енергії, її виробництва, транспортування та постачання здійснюється на підставі плану ліцензованої діяльності з додаванням пояснювальної записки і всіх вихідних даних та розрахунків встановлених п.16 постанови КМУ № 869. Така записка не була надана позивачем представнику відповідача під час перевірки для встановлення достовірності зазначеної інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, що є підставою притягнення позивача до адміністративної відповідальності .

Зібраними у справі доказами підтверджено правомірність постанови № 02 від 21.02.2020 року, тому підстави для її скасування відсутні.

При цьому суд виходить із того, що план ліцензованої діяльності не розроблявся і не затверджувався органами місцевого самоврядування та відсутній на під час здійснення перевірки , що також підтверджується пояснювальною запискою заступника директора з економіки ПП «Херсонтеплогенерація» ОСОБА_3.

Відтак, позивачем не дотримано законодавства про ціни та ціноутворення у сфері надання послуг з теплопостачання.

Відповідно до положень ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, враховуючи те, що відповідачем доведено правомірність своїх дій щодо винесення оскаржуваної постанови, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 33, 165-2, 293, 247 КУпАП України, ст. ст. 6, 9, 77, 90, 227-228, 241-246, 250, 286, 295, 297 КАС України, суд -

в и р і ш и в:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Я.В.Войцеховська

Повний текст рішення складено 27.07.2020 року