
Справа № 464/2143/20
пр.№ 2-а/464/108/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.07.2020 Сихівський районний суд міста Львова
у складі: головуючого – судді Горбань О.Ю.,
секретаря судового засідання Мельник А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Львівській області, інспектора роти № 2 батальйону № 4 Управління патрульної поліції Шкробак Олександра Миколайовича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся в суд із адміністративним позовом про скасування постанови серії ЕАК №2399189 від 17.04.2020, складену відносно нього, про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, закриття провадження у справі.
Обґрунтовує позов тим, що 17.04.2020 відносно нього складено вищевказану постанову та накладено адміністративне стягнення в розмірі 425 грн. за ніби-то порушення ним Правил дорожнього руху України. Відповідно до вказаної постанови, він 16.04.2020 о 23.59 год., керуючи автомобілем марки «Lancia Delta», р.н. НОМЕР_1 , у м.Львові по вул.Патона,4, здійснив проїзд на заборонений (жовтий) сигнал світлофора, чим порушив п.8.7.3. ґ ПДР України. Дану постанову вважає неправомірною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки він проїхав світлофор на «жовтий» сигнал з метою уникнути екстреного гальмування для забезпечення безпеки дорожнього руху, що передбачено п.8.11 Правилами дорожнього руху України, та не тягне за собою накладення адміністративного стягнення. Однак працівники поліції його пояснення не взяли до уваги, не надали йому для ознайомлення докази вчиненого ним правопорушення. З врахуванням наведеного, вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Ухвалою суду від 24.04.2020 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 25.05.2020 відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено справу до розгляду.
У зазначений строк в ухвалі від 25.05.2020 про відкриття провадження у справі, відповідачем відзив на позовну заяву не надано.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, заявою від 27.07.2020 просить розглядати справу у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача Управління патрульної поліції у Львівській області та відповідач інспектор патрульної поліції в судове засідання не з`явились, належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, а тому згідно із вимогами ч.1 ст.205 КАС України суд вважає за можливе розглядати справу по суті у їх відсутності на підставі наявних в справі матеріалів.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
За умовами ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу проводиться в межах їх компетенції, у точній відповідності із законом.
Встановлено, що 17 квітня 2020 р. інспектором Управління патрульної поліції у Львівській області Шкробак О.М. винесено постанову серії ЕАК №2399189, якою на позивача ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП. З оскаржуваної постанови вбачається, що позивач ОСОБА_1 16.04.2020 о 23.59 год., керуючи автомобілем марки «Lancia Delta», р.н. НОМЕР_1 , у м.Львові по вул.Патона,4, здійснив проїзд на заборонений (жовтий) сигнал світлофора, чим порушив п.8.7.3. ґ ПДР України.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до положень КУпАП правопорушення, виявлені в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, мають бути зафіксовано за допомогою працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.
Згідно із ч.1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Обов`язок доказування правомірності складання постанови про адміністративне правопорушення, наявності в діях особи складу правопорушення покладено законом на відповідача. Відповідно до ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Позивач ОСОБА_1 обґрунтовуючи позовні вимоги, не заперечив того, що здійснив рух на «жовтий» сигнал світлофора, однак зазначив, що продовжив рух, не вдаючись до екстреного гальмування з метою забезпечення безпеки дорожнього руху.
Згідно із п.8.11 ПДР України водіям, які в разі ввімкнення жовтого сигналу або підняття регулювальником руки вгору не можуть зупинити транспортний засіб у місці, передбаченому пунктом 8.10 цих Правил, не вдаючись до екстреного гальмування, дозволяється рухатися далі за умови забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відповідачем не надано належних доказів на підтвердження вчинення позивачем ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП, а саме того, що останній здійснював рух на «жовтий» сигнал світлофора, не маючи можливості зупинити транспортний засіб.
В оскаржуваній постанові серії ЕАК №2399189 від 17.04.2020 відсутні посилання на докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та доказів, зібраних у справі, суд прийшов до висновку, що інспектор патрульної поліції дійшов до передчасного висновку щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, повно та всебічно не дослідивши всі обставини справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
З вищенаведеної норми права вбачається вичерпний перелік повноважень суду за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності. При цьому вказана процесуальна норма права є спеціальною по відношенню до ст. 245 КАС України.
Враховуючи заявлені позовні вимоги та вищевказані приписи ч.3 ст. 286 КАС України, суд приходить до висновку, що позовну заяву слід задовольнити, скасувати постанову ЕАК №2399189 від 17.04.2020 про адміністративне правопорушення та закрити провадження у справі.
Крім того, згідно ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 6, 10, 19, 90, 241-246, 286 КАС України,
у х в а л и в:
Адміністративний позов – задовольнити.
Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАК №2399189 від 17.04.2020, винесену відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст.122 КУпАП – скасувати.
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення – закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції у Львівській області ДПП на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 420,40 грн.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сихівський районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 .
Відповідач: Управління патрульної поліції у Львівській області, м.Львів, вул.Перфецького, 19, ЄДРПОУ 38008294.
Рішення виготовлено та підписано 27.07.2020.
Суддя О.Ю.Горбань