
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 липня 2020 р. м. Чернівці справа № 600/738/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернівецького обласного військового комісаріата, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просить :
- визнати протиправними дії Чернівецького обласного військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо проведення перерахунку та виплати належної ОСОБА_1 пенсії;
- зобов`язати Чернівецький обласний військовий комісаріат (далі - відповідач-1, Комісаріат) підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідку на ім`я ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, із зазначенням у довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (в розмірі 15 % від посадового окладу), надбавки за особливості проходження служби (в розмірі 65 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), премії (в розмірі 35 % посадового окладу);
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач-2, ГУПФУ) здійснити перерахунок та виплату перерахованої пенсії у розмірі 100 % з 05.03.2019 року на підставі поданої Чернівецьким обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виданої на ім`я ОСОБА_1 , із зазначенням у довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (в розмірі 15 % від посадового окладу), надбавки за особливості проходження служби (в розмірі 65 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), премії (в розмірі 35 % посадового окладу), з урахуванням проведених виплат;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити ОСОБА_1 виплату перерахованої пенсії в основному розмірі 71 % сум грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року, постанови КМУ "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року №704, з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся до Комісаріату із заявою підготувати нову довідку про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку основного розміру пенсії, однак йому було відмовлено.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що у зв`язку із набранням законної сили 05.03.2019 р. судовим рішенням у справі № 826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема щодо переліку видів грошового забезпечення, що обов`язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення позивача (військового пенсіонера) та, які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та під час проведення її перерахунку, а також щодо форми цієї довідки, відповідач повинен керуватись актами вищої юридичної сили, а саме положеннями статей 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-XII, які визначають перелік таких видів грошового забезпечення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин). Відтак дії Чернівецького обласного військового комісаріату щодо відмови у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області оновленої довідки ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, вважає протиправними.
Окрім того, позивач вказує, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області як одержувач пенсії на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 71% грошового забезпечення. ГУ ПФУ в Чернівецькій області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 р. здійснено перерахунок його пенсії, внаслідок чого зменшено розмір процентів грошового забезпечення з 71% до 70%.
Вказані дії ГУ ПФУ в Чернівецькій області позивач вважає протиправними та такими, що суперечать нормам чинного законодавства, грубо порушують його право на пенсійне забезпечення в належному відсотковому розмірі.
Ухвалою суду від 05.06.2020 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
17.06.2020 р. Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подало відзив на позов, в якому зазначило, що перерахунок пенсії позивача здійснено на підставі довідки, наданої Чернівецьким обласним військовим комісаріатом. Вказувало, що не має права самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а вимога позивача стосовно зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до оновленої довідки з 05.03.2019 р. є передчасною та необґрунтованою.
Стосовно зменшення розміру грошового забезпечення зазначив, що на підставі довідки надісланої Комісаріатом, з метою виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р., здійснено перерахунок пенсійного забезпечення позивача. Разом з тим, відповідач вказує, що Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" внесено зміни до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Вказані зміни набули чинності 01.05.2014 р. Таким чином, перерахунок та виплата пенсії позивачу з 01.01.2018 р. здійснено у період дії редакції Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тому в діях відповідача-2 не вбачається протиправності. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області проведено перерахунок та виплату пенсії позивачу згідно вимог законодавства, що діяли на час вчинення відповідних дій. Розмір пенсії який отримує позивач станом на час розгляду даної судової справи не дає підстав для його перерахунку згідно позовних вимог.
У відзиві на позовну заяву ГУ ПФУ в Чернівецькій області просило відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
01.07.2020 р. Чернівецьким обласним військовим комісаріатом подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо задоволення позову та зазначає, що існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає видачу відповідачем довідки із зазначенням відомостей про розмір додаткових видів грошового забезпечення, крім передбачених постановою № 103 та пунктом 5 Порядку № 45, у зв`язку з чим, Чернівецький обласний військовий комісаріат не має повноважень щодо самостійного проведення нарахувань та видачі довідки з включенням до неї додаткових видів грошового забезпечення.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
31.03.2020 р. позивач звернувся до відповідача-1 із заявою в якій просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії.
Листом №498/соц від 08.04.2020 р. Комісаріат відмовив позивачу у складанні нової довідки та включенні до неї додаткових видів грошового забезпечення, оскільки нормативно правових актів щодо визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців після набрання 05 березня 2019 року законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, законодавцем прийнято не було.
Вважаючи таку відмову необґрунтованою та протиправною, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є, зокрема Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Стосовно позовних вимог щодо визнання протиправних дій Чернівецького обласного військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо проведення перерахунку та виплати належної ОСОБА_1 пенсії; зобов`язати Чернівецький обласний військовий комісаріат підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідку на ім`я ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, із зазначенням у довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (в розмірі 15 % від посадового окладу), надбавки за особливості проходження служби (в розмірі 65 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), премії (в розмірі 35 % посадового окладу); зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій здійснити перерахунок та виплату перерахованої пенсії у розмірі 100 % з 05.03.2019 року на підставі поданої Чернівецьким обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виданої на ім`я ОСОБА_1 , із зазначенням у довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (в розмірі 15 % від посадового окладу), надбавки за особливості проходження служби (в розмірі 65 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), премії (в розмірі 35 % посадового окладу), з урахуванням проведених виплат, суд зазначає наступне.
Згідно з статтею 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв постанову за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Постанова набрала чинності з 01 січня 2018 року та з цим у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Оскільки зміни, внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з абзацами другим, четвертим та п`ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Тобто, на відповідача-1 покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
З матеріалів справи встановлено та не заперечується сторонами, що Чернівецьким обласним військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області було складено та надіслано відповідну довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, на момент складення якої було враховано положення пунктів 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
У той же час, з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Наведена позиція узгоджується із висновком суду, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи № 160/8324/19, яка залишена без змін постановою Великою Палатою Верховну Суду від 24.06.2020 р.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що дії відповідача-1 щодо відмови позивачу у складанні оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року є протиправними, а тому Комісаріат належить зобов`язати скласти та подати до ГУПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Водночас, суд вважає за необхідне, відмовити у задоволенні позовних вимог, що стосуються врахування при перерахунку пенсії конкретних складових та розмірів додаткових видів грошового забезпечення, оскільки, визначення розміру та складових додаткових видів грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій належить до повноважень Чернівецького обласного військового комісаріату.
Окрім того, вимоги в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату перерахованої пенсії у розмірі 100 % з 05.03.2019 року на підставі поданої Чернівецьким обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виданої на ім`я ОСОБА_1 , із зазначенням у довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (в розмірі 15 % від посадового окладу), надбавки за особливості проходження служби (в розмірі 65 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), премії (в розмірі 35 % посадового окладу), з урахуванням проведених виплат задоволенню не підлягають, оскільки за фактом відсутності отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від Чернівецького обласного військового комісаріату оновленої довідки з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, у Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області відсутній обов`язок зі здійснення відповідного перерахунку пенсії.
Позивач не звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з заявою щодо проведення перерахунку на підставі оновленої довідки, тому задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам.
Отже такі вимоги є передчасними та задоволенню не підлягають.
Стосовно позовної вимоги щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити ОСОБА_1 виплату перерахованої пенсії в основному розмірі 71 % сум грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року, постанови КМУ "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року №704, з урахуванням проведених виплат.
Як вже зазначалось, у зв`язку з набранням чинності рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 та визнанням протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", до спірних правовідносин не можуть бути застосовані приписи п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 при визначенні порядку та розміру виплати пенсії позивачу.
Суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов`язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Отже, застосувавши відсоток - 70 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач-2 порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 71 % від суми грошового забезпечення позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії військовослужбовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166-VII від 27.03.2014 р. зміни до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262- XII від 09.04.1992 р. щодо обмеження максимального розміру пенсії до 70% стосувалися порядку призначення пенсії, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Тому, застосувавши при перерахунку пенсії 70%, а не 71% від сум грошового забезпечення, відповідач діяв протиправно.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постановах від 03.04.2018 р. у справі №175/1665/17 (№К/9901/9550/18) та від 24.04.2018 р. у справі №686/12623/17 (К/9901/849/17).
Враховуючи зазначене, відповідач при здійсненні перерахунку пенсії позивача зобов`язаний був її перерахувати із розрахунку 71% від суми грошового забезпечення позивача, тобто з розміру в якому така пенсія призначалася.
З огляду на вищенаведені обставини справи, суд визнає протиправними дії позивача, щодо зменшення розміру пенсійного забезпечення позивача з 71 % на 70% від суми грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною 2 ст. 245 КАС України наведено перелік рішень, які суд може прийняти у разі задоволення позову.
У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. У випадку, визначеному п. 4 ч. 2 цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (ч. 3-4 ст. 245 КАС України).
Із змісту вказаних норм видно, що адміністративне судочинство спрямоване на захист порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин у випадку, якщо своїми незаконними рішеннями, діями або бездіяльністю суб`єкт владних повноважень порушує такі права, свободи та інтереси осіб. Приблизний перелік способів захисту порушеного права в адміністративному судочинстві встановлено ст. 245 КАС України.
Статтею 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи повноваження суду при вирішенні справи, закріплені в ст. 245 КАС України та протиправність дій відповідача щодо зменшення розміру пенсійного забезпечення, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд зобов`язує відповідача перерахувати позивачу пенсію за вислугу років відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категорій осіб" виходячи з розрахунку 71% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 р. та зобов`язує відповідача виплатити позивачу різницю між фактично отримуваною в розмірі 70% від суми грошового забезпечення та належним до виплати розміром пенсії у розмірі 71 % від суми грошового забезпечення сумою пенсії з 01.01.2018 р.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Стосовно сплати судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням часткового задоволення позовних вимог, що заявлені до двох відповідачів, судові витрати зі сплати судового збору підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з обох відповідачів у рівних частинах, а саме :
- з Чернівецького обласного військового комісаріату в сумі 1261,20 грн.
- з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в сумі 1261,20 грн.
Керуючись статтями 6, 72 - 77, 139, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Чернівецького обласного військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо проведення перерахунку та виплати належної ОСОБА_1 пенсії.
3. Зобов`язати Чернівецький обласний військовий комісаріат підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідку на ім`я ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, із зазначенням у довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити ОСОБА_1 виплату перерахованої пенсії в основному розмірі 71 % сум грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року, постанови КМУ "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року №704, з урахуванням проведених виплат.
5.У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
6.Стягнути з Чернівецького обласного військового комісаріату за рахунок бюджетних асигнувань витрати зі сплати судового збору на користь ОСОБА_1 у розмірі 1261,20 грн (одна тисяча двісті шістдесят одна гривня 20 копійок).
7.Стягнути Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області за рахунок бюджетних асигнувань витрати зі сплати судового збору на користь ОСОБА_1 у розмірі 1261,20 грн (одна тисяча двісті шістдесят одна гривня 20 копійок)
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Чернівецький обласний військовий комісаріат (вул. О.Кобилянської, 32, м.Чернівці, 58002, Код ЄДРПОУ 08118534)
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна, 3, м. Чернівці, 58002, Код ЄДРПОУ 40329345)
Суддя І.В. Маренич