Рішення № 90620611, 28.07.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2020
Номер справи
520/3402/2020
Номер документу
90620611
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 липня 2020 р. № 520/3402/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Єгупенка В.В.,

розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, 46, м. Харків) про скасування вимоги, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому просив визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-83739-17 від 10.02.2020.

Відповідно до положень ст.ст.171, 257, 262 КАС України розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи адміністративного позову, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Центральній ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області з 07.04.2010 р. по теперішній час.

Згідно наданих представником відповідача пояснень у відзиві на позовну заяву відповідно до ІС «Податковий блок» позивач перебував на спрощеній системі оподаткування - платник єдиного податку 2 групи.

З 2014 р. та по теперішній час є фізичною особою - підприємцем на загальній системі оподаткування.

Крім того, позивач з 27.04.2015 р. перебуває на обліку в Центральній ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області, як самозайнята особа, що проводить незалежну професійну діяльність за ознаками «адвокат» та «арбітражний керуючий».

Згідно АІС «Податковий блок» позивачем надано звітність з єдиного соціального внеску за 2017 рік: як фізичною особою - підприємцем на загальній системі оподаткування 09.02.2018 надано Звіт за формою Додаток № 5 Таблиця № 1, у якій відображено суму нарахованого єдиного соціального внеску за січень - грудень 2017 року у розмірі 8448,00 грн., термін подання до 10.02.2018 року; як особою, що здійснює незалежну професійну діяльність 09.02.2018 надано звіт за формою Додаток № 5 Таблиця № 3, у якій відображено суму нарахованого єдиного соціального внеску за січень - грудень 2017 року у розмірі 8448,00 грн термін подання до 04.05.2018 року.

За 2017 рік позивачу було нараховано єдиного внеску від 02.05.2018 року - 8448, 00 гривень (за 2017 рік); за 2018 рік нараховано ЄСВ від 19.04.2018 року, термін сплати - 19.04.2018 - 257,18 грн. (за 1 квартал 2018 року); нараховано ЄСВ від 19.07.2018 року, термін сплати 19.07.2018 -2 457, 18 гривень ( за 2 квартал 2018 року); нараховано ЄСВ від 19.10.2018 року, термін сплати 19.10.2018 - 2 457, 18 гривень (за 3 квартал 2018 року); нараховано ЄСВ від 19.01.2019 року, термін сплати 19.01.2019 - 2 457,18 гривень (за 4 квартал 2018 року); нараховано єдиного внеску 9 828,72 гривень (за 2018 рік).

Як фізичній особі - підприємцю позивачу було нараховано єдиний внесок від 09.02.2018 року - 8448, 00 гривень (за 2017 рік); за 2018 рік нараховано ЄСВ від 19.04.2018 року, термін сплати -19.04.2018 - 2 457,18 гривень (за 1 квартал 2018 року); нараховано ЄСВ від 19.07.2018 року, термін сплати 19.07.2018 - 2 457, 18 гривень ( за 2 квартал 2018 року); нараховано ЄСВ від 19.10.2018 року, термін сплати 19.10.2018 - 2 457, 18 гривень (за 3 квартал 2018 року); нараховано ЄСВ від 19.01.2019 року, термін сплати 19.01.2019 - 2457, 18 гривень (за 4 квартал 2018 року); нараховано єдиного внеску 9 828,72 гривень (за 2018 рік).

За 2019 рік позивачу було нараховано ЄСВ від 19.04.2019 року, термін сплати- 2 754,18 гривень (за 1 квартал 2019 року); нараховано ЄСВ від 19.07.2019 року, термін сплати 19.07.2019 - 2 754, 18 ( за 2 квартал 2019 року); нараховано ЄСВ від 19.10.2019 року, термін сплати 19.10.2019 - 2 7547, 18 гривень (за 3 квартал 2019 року); нараховано ЄСВ від 19.01.2020 року, термін сплати 19.01.2020 - 2 754, 18 гривень (за 4 квартал 2019 року); нараховано єдиного внеску 11 016,72 гривень (за 2019 рік).

Таким чином, у період, починаючи з 31.01.2018 по 31.01.2020 позивачем було самостійно подано звітність про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного соціального внеску за 2017 рік як фізичною особою - підприємцем та за незалежну професійну діяльність (адвокат), але сплата самостійно нарахованого єдиного соціального внеску в розмірі 8448,00 грн. проведена тільки як фізичною особою - підприємцем.

Однак, позивачем, як особою, що проводить незалежну професійну діяльність внесок у подальших звітних періодах (2018, 2019, 2020 роки) сплачено не було.

На підставі викладеного вище контролюючим органом сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 10.02.2020 №Ф-83739-17 на суму 39056,61 грн.

Не погоджуючись з вказаним рішенням контролюючого органу ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є, зокрема, фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування; особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Приписами ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» встановлено, що єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон), нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначає Інструкція

про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 за № 449.

Відповідно до ч. 2 розділу 6 Інструкції №449 у разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов`язані самостійно обчислити ці внески, відобразити у звітності, що подається платником до органів доходів і зборів, та сплатити їх.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена в строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.

Відповідно до ч. 1,5 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування.

Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.

Таким чином, відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», особи, які провадять незалежну професійну діяльність, не звільняються від сплати єдиного внеску, якщо вони одночасно були фізичними особами-підприємцями.

Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Щодо посилання позивача на відсутність акту перевірки, на підставі якого мала б бути прийнята вимога про сплату боргу, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 3 розділу 6 Інструкції №449 органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо, зокрема, платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску.

З огляду на те, що у позивача була наявна недоїмка зі сплати єдиного внеску у сумі 39056,61 грн., відповідачем складено відповідну вимогу.

Підсумовуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог щодо скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-83739-17 від 10.02.2020.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Приписами ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 262, 263 КАС України, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, 46, м. Харків) про скасування вимоги - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Єгупенко