Рішення № 90620423, 28.07.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2020
Номер справи
480/3226/20
Номер документу
90620423
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 липня 2020 р. Справа №480/3226/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), і просить суд:

- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 13.02.2020 № 18345000057 стосовного переходу ОСОБА_1 на інший вид пенсії, а саме: з пенсії за віком відповідно ст.30 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХII; та пунктів 10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII « Про державну службу»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період проходження військової служби у Збройних Силах з 10.11.1984 по 18.06.1986;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до стажу державної служби період роботи ОСОБА_1 з 14.07.1986 по 13.12.1989 на посаді лектора Сумського райкому КПУ та з 14.12.1989 по 30.09.1991 на посаді інструктора Сумського райкому КПУ;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно ст. 30 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування на пенсію за віком відповідно ст.37 від 16.12.1993 № 3723-ХII «Про державну службу» та п.10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» з 05.02.2020.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". 05.02.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про переведення його на інший вид пенсій згідно Закону України "Про державну службу". Проте, рішенням №183450000507 від 13.02.2020, відповідач відмовив у задоволенні вказаної заяви позивача, оскільки стаж його державної служби станом на 01.05.2016 складає 08 років 06 місяців 1 день. Позивач вважає вказане рішення відповідача протиправним, вважаючи, що не зарахування до стажу державної служби періодів проходження військової служби у Збройних Силах з 10.11.1984 по 18.06.1986, роботи з 14.07.1986 по 13.12.1989 на посаді лектора Сумського райкому КПУ та з 14.12.1989 по 30.09.1991 - на посаді інструктора Сумського райкому КПУ суперечить Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМУ від 03.05.1994 № 283, роз`ясненням Міністерства юстиції України від 03 червня 1994 року №4-5-1156, погодженими з Кабінетом Міністрів України, а тому просить позов задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою суду від 28.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

24.07.2020 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, у якому останній заперечує проти позовних вимог у повному обсязі та зазначає, що стаж роботи позивача віднесених до відповідних посад державної служби складає 8 років 05 місяців 01 днів, а тому позивач не має права на переведення на пенсію за віком відповідно до п. 12 розділ ХІ Закону №889-VIII.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи із наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 46 Конституції України право на пенсійне забезпечення гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі по тексту - Закон України № 1058-ІV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до ст.10 цього Закону України особі, яка має одночасно право на різні види, призначається один з цих видів пенсії за її вибором.

Частиною ч. 3 ст. 45 Закону України № 1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, оплати праці державних службовців встановлені Законом України "Про державну службу".

01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII, згідно частини 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

У пункті 10 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII вказано, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

У пункті 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII вказано, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Так, частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України " Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування ", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 14.09.2016 № 622, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування ".

При цьому, пунктом 2 цього Порядку передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII " Про державну службу" в тому числі, мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII " Про державну службу":

- мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;

- займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

На момент звернення позивача до органу Пенсійного фонду із завою про переведення на інший вид пенсії порядок призначення пенсії для державних службовців врегульований Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, який набрав чинності 01.05.2016.

Згідно п.6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229 передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом №889-VIII обчислюється відповідно до п.8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу".

Пунктом 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" визначено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Так, частиною 3 ст. 25 Закону № 3723-ХІІ визначено, що віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.

Категорії посад державних службовців було введено лише Законом України "Про державну службу" № 3723-ХІІ, який набув чинності 28 грудня 1993 року, тому робота до набрання ним чинності підлягала включенню до категорії посад державних службовців на підставі нормативно-правових актів, прийнятих в порядку, передбаченому частиною 3 статті 25 Закону України "Про державну службу".

Абзацами 1, 2 та 3 пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року №283 встановлено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу", а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.

Крім того, відповідно до пункту 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283 до державної служби включається також час роботи в організаціях, передбачений абзацом 4 пункту 3 Положення № 1049.

Відповідно до абзацу 4 пункту 3 Положення про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади та інших державних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993 року №1049, до стажу роботи, який дає право на одержання надбавки за вислугу років, зараховується стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених статтею 118 Кодексу законів про працю України.

Приписами статті 118 Кодексу законів про працю України визначено, що до стажу роботи, який надає право на одержання надбавки за вислугу років зараховується, зокрема, стаж роботи в партійних, профспілкових і комсомольських організаціях на виборних посадах.

Згідно з роз`ясненнями Міністерства юстиції України від 3 червня 1994 року № 4-5-1156, погодженими з Кабінетом Міністрів України, до стажу державної служби зараховують період роботи в цих органах лише на виборних та відповідальних посадах до припинення дії статті 6 Конституції УРСР і внесення змін до статті 7 Конституції УРСР (до 24 жовтня 1990 року). Відповідальною вважається посада, прийняття на яку здійснювалось колегіальним органом (рішення, бюро, комітету, постановою конференції, зборів) партійних, профспілкових, комсомольських організацій.

Таким чином, вищезазначеними нормами передбачено зарахування стажу роботи в партійних організаціях до стажу державного службовця, особам які працювали на виборних та відповідальних посадах в органах до 24 жовтня 1990 року.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.01.2020 року у справі № 334/4034/16-а(2-а/334/217/16).

Так, зі змісту оскаржуваного рішення судом встановлено, що відмовляючи у переході на інший вид пенсії, єдиною підставою відмови у переведенні на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" є недостатність в позивача стажу державної служби через не зарахування певних періодів роботи позивача до державної служби.

У той же час, судом встановлено, що у відповідності до записів трудової книжки, у період з 14.07.1986 по 13.12.1989 ОСОБА_1 працював на посаді лектора Сумського райкому КПУ, а з 14.12.1989 по 30.09.1991 працював на посаді інструктора Сумського райкому КПУ.

Враховуючи, що спірний період включає час набуття позивачем стажу роботи до 24.10.1990 року, а вказані посади, які позивач обіймав у період з 14.07.1986 по 13.12.1989 та з 14.12.1989 по 30.09.1991, затверджувались колегіальним органом (Бюро) і в розумінні ст. 118КЗпП України, роз`яснень Міністерства юстиції України від 03 червня 1994 року № 4-5-1156 є виборними та відповідальними, тому суд дійшов висновку, що підлягає зарахуванню до стажу державної служби, що дає позивачу право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ період роботи позивача з 14.07.1986 по 13.12.1989 на посаді лектора Сумського райкому КПУ, та з 14.12.1989 по 24.10.1990 на посаді інструктора Сумського райкому КПУ.

Крім того, згідно п. 3 Порядку № 283 передбачено, що до стажу державної служби включається також: час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.

З матеріалів справи судом встановлено, та підтверджено записами трудової книжки, а також копією військового квитка Серія НОМЕР_1 , ОСОБА_1 у період з 10.11.1984 по 18.06.1986 проходив військову службу у Збройних Силах.

Отже, відповідачем помилково не зараховано до стажу державної служби проходження позивачем військової служби у Збройних Силах з 10.11.1984 по 18.06.1986.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з підстав та предмету спору, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов до висновку, що приймаючи рішення про відмову в задоволенні заяви позивача про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно із Законом України "Про державну службу", відповідач як суб`єкт владних повноважень діяв необґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, які мають значення при прийнятті рішення, відтак рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 13.02.2020 № 18345000057 є протиправним та підлягає скасуванню.

Крім того, для належного захисту порушених прав позивача суд вважає за необхідне зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області зарахувати до стажу державної служби позивача періоди його роботи на посадах лектора Сумського райкому КПУ у період з 14.07.1986 по 13.12.1989, інструктора Сумського райкому КПУ у період з 14.12.1989 по 24.10.1990 та період проходження військової служби у Збройних Силах з 10.11.1984 по 18.06.1986.

Щодо вимоги позивача зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно ст. 30 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування на пенсію за віком відповідно ст.37 від 16.12.1993 № 3723-ХII «Про державну службу» та п.10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» з 05.02.2020, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. (ч. 1 ст. 5 КАС України)

Право на захист - це самостійне суб`єктивне право, яке з`являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оскарження останнього.

З аналізу викладеного вбачається, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

У зв`язку із викладеним, у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права. Суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє. Суд зазначає, що вказані вимоги позивача є передчасними, оскільки на момент розгляду справи відповідач взагалі заперечує право ОСОБА_1 на перехід з пенсії за віком відповідно ст. 30 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування на пенсію за віком відповідно ст.37 від 16.12.1993 № 3723-ХII «Про державну службу» та п.10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», у зв`язку з відсутністю стажу роботи на посадах державної служби. Враховуючи те, що відповідачем над даний час не зараховано періоди роботи позивача на посадах державної служби, відтак позовні вимоги в частині зобов`язання здійснити перерахунок пенсії з пенсії за віком відповідно ст. 30 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування на пенсію за віком відповідно ст.37 від 16.12.1993 № 3723-ХII «Про державну службу» та п.10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» задоволенню не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати в тому числі і судовий збір підлягають відшкодуванню в разі задоволення позову, або пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суму судового збору в розмірі 420,40 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 13.02.2020 № 18345000057 про відмову у переході на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 №889-VIII « Про державну службу».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) повторно вирішити питання щодо переходу ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 №889-VIII « Про державну службу», зарахувавши ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до стажу державної служби період проходження військової служби у Збройних Силах з 10.11.1984 по 18.06.1986, період роботи з 14.07.1986 по 13.12.1989 на посаді лектора Сумського райкому КПУ та період роботи з 14.12.1989 по 24.10.1990 на посаді інструктора Сумського райкому КПУ.

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) суму судового збору у розмірі 420 (чотириста двадцять) грн 40 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.В. Савицька