
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
27 липня 2020 рокум. ПолтаваСправа № 440/3423/20
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Супрун Є.Б., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації ( вул. Ціолковського, 47, м. Полтава, 36023, код ЄДРПОУ 03195234 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
30.06.2020 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати йому одноразової грошової допомоги у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, як учаснику бойових дій, та зобов`язати нарахувати та виплатити таку допомогу за період з 2008 по 2020 рік у сумі 54610,00 грн.
В якості підстави для звернення до суду заявник вказує на протиправну, як на його думку, поведінку відповідача, що полягає у недоплаті йому одноразової грошової допомоги у розмірі передбаченому статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 06.07.2020 позовну заяву залишено без руху у зв`язку з необґрунтованістю причин пропуску звернення до суду та відсутністю власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
22.07.2020 на усунення недоліків від ОСОБА_1 надійшла заява із письмовим підтвердженням та з поясненнями щодо дотримання ним строку звернення до суду з позовом, оскільки його перебіг, як на думку заявника, розпочинається з моменту прийняття Конституційним Судом України Рішення від 27.02.2020 у справі 1-247/2018 (3393/18).
Перевіряючи обставини наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду з даним позовом, суд звертає увагу на наступне.
Так, залишаючи позов без руху, суд в ухвалі від 06.07.2020 відмітив, що звертаючись до суду із цим позовом заявник вказав, що ним, як учасником бойових дій, була отримана одноразова грошова допомога з 2008 по 2020 рік включно у зменшеному розмірі. При цьому ОСОБА_1 не повідомив чи звертався до відповідача з приводу доплати такої допомоги, у зв`язку з чим суд констатував факт звернення позивача суду після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України в частині вимог, що стосується періоду з 2008 по 2019 рік без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду.
У зв`язку з цим судом запропоновано усунути недоліки, зокрема, шляхом надання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом та доказами поважності причин пропуску строку або доказами на підтвердження факту дотримання такого строку в частині вимог, що стосуються періоду з 2008 по 2019 рік.
Усуваючи недоліки позову в частині обґрунтування поважності причин пропуску строку, позивач у своїй заяві від 22.07.2020, як і до цього, посилається на Рішення, прийняте Конституційним Судом України 27.02.2020 у справі 1-247/2018 (3393/18), та від цієї дати відраховує строк на звернення до суду з позовом. Будь-яких інших пояснень заявник не надає.
Однак суд не приймає до уваги вищенаведені пояснення позивача в якості обставин, що свідчать про поважність причин пропуску ним строку звернення до суду з даним позовом в частині вимог, які охоплюють період з 2008 року по 2019 рік, оскільки закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення (ст. 91 Закону України "Про Конституційний Суд України").
Як свідчить зміст Рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020, на яке посилається позивач, іншого порядку втрати чинності окремим положенням пункту 26 розділу VI „Прикінцеві та перехідні положення“ Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту“ (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, його текст не передбачає.
При цьому імператив ч. 1 ст. 58 Конституції України гласить, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
У зв`язку з цим слід зазначити, що сам по собі факт ухвалення Конституційним Судом України Рішення від 27.02.2020 №3-р/2020 ніяким чином не створює підстав для виникнення в особи права на зміну способу врегулювання спірних правовідносин, які передують дню ухвалення такого Рішення.
Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
При цьому частиною 4 статті 171 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Тобто, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує право особи на звернення до суду за захистом. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
З огляду на вищевикладене суд не погоджується із твердженнями позивача щодо дотримання ним строку звернення до суду з цим позовом в частині вимог, які охоплюють період з 2008 року по 2019 рік, з посиланням лише на факт ухвалення Рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020. Інших обставин, які свідчать про поважність причин пропуску строку позивач не навів, а суд не виявив.
Згідно з пунктом 9 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 Кодексу адміністративного судочинства України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
З урахуванням викладеного, оскільки позивачем не надано до суду доказів поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, то наявні правові підстави, встановлені частиною 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, для повернення позовної заяви в частині вимог щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача з приводу не нарахування та не виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, як учаснику бойових дій, та зобов`язання нарахувати та виплатити таку допомогу за період з 2008 по 2019 рік.
При цьому позовна заява в частині вимог щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, як учаснику бойових дій, та зобов`язання нарахувати та виплатити таку допомогу за 2020 рік відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, подана з дотриманням правил підсудності та строку звернення. Підстави для повернення позовної заяви у вказаній частині вимог, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження на даній стадії відсутні.
Відповідно до частин третьої - сьомої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
За визначенням наведеним у частині першій статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем є суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача; суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Частиною п`ятою статті 12 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України від 25.12.1998 №367-XIV "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (надалі – Закон №3551-XII) врегульовано розміри разової грошової допомоги, які виплачуються інвалідам війни щорічно до 5 травня.
Законом України від 28.12.2014 №79-VІІІ "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" (який набрав чинності 01.01.2015) розділ VІ Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" установлено, що у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах, зокрема, особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 14 років) в`язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин II групи - 3640 гривень.
З наведеного слідує, що нарахування та виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої частиною п`ятою статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у 2020 році здійснюють центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Відповідно до підпунктів 3.1 та 3.2 Положення про Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, затвердженого розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації від 17.10.2016 №460, до головних завдань Центру належить, зокрема забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки з боку держави та підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат.
Згідно з підпунктом 4.9 вказаного Положення Центр відповідно до покладених на нього завдань проводить перерахунки розмірів грошової допомоги (в тому числі у зв`язку з індексацією), забезпечує своєчасну підготовку бухгалтерської та статистичної звітності з використанням уніфікованих програмних засобів.
З огляду на викладене суд вважає за необхідне залучити до участі у справі у якості другого відповідача Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Тож, на підставі частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, вважаю за доцільне здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Частиною четвертою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відтак з метою повного і всебічного з`ясування обставин справи вважаю за необхідне витребувати від Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області копії рішення про нарахування та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році та документів, на підставі яких прийнято це рішення; документів, що підтверджують нарахування та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році; звернення позивача з приводу перерахунку та виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році в неналежному розмірі, а також результатів розгляду такого звернення (за наявності), а також будь-які інші документальні дані, які, на думку відповідачів, мають значення для розгляду справи.
З урахуванням з`ясованих обставин, керуючись статтями 9, 12, 77, 80, 122, 123, 160, 161, 171, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 в частині вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не нарахування та не виплати йому одноразової грошової допомоги у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, як учаснику бойових дій, та зобов`язати нарахувати та виплатити таку допомогу за період з 2008 по 2019 рік - повернути позивачеві у зв`язку з пропуском строку звернення до суду з позовом.
Роз`яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі №440/3423/20 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії в частині вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо не нарахування та не виплати одноразової грошової допомоги у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, як учаснику бойових дій, та зобов`язати нарахувати та виплатити таку допомогу за 2020 рік.
Залучити до участі у справі у якості другого відповідача Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області (вул. Ціолковського, 47, м. Полтава, 36023, код ЄДРПОУ 02770127).
Призначити справу до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Встановити відповідачам строк для подання відзиву на позов тривалістю п`ятнадцять днів з моменту вручення копії даної ухвали.
Зобов`язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області у строк до 13.08.2020 надати, крім іншого, рішення про нарахування та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році та документів, на підставі яких прийнято це рішення; документів, що підтверджують нарахування та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році; звернення позивача з приводу перерахунку та виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році в неналежному розмірі, а також результатів розгляду такого звернення (за наявності), а також будь-які інші документальні дані, які, на думку відповідачів, мають значення для розгляду справи.
Справа розглядатиметься суддею одноособово.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за адресою: http://adm.pl.court.gov.ua/sud1670/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку в частині повернення позовної заяви протягом п`ятнадцяти днів з моменту її підписання безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Б. Супрун