
Справа № 420/6818/20
УХВАЛА
28 липня 2020 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Тарасишина О.М., розглянувши матеріали позовної заяви Релігійної організації Парафії Різдва Христового м. Одеси, Одеської та Балтської Парафії (місцезнаходження: 65003, м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва, буд. 167; код ЄДРПОУ 24776136) до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси (місцезнаходження: 65025, м. Одеса, вул. Ак. Заболотного, 38а; код. ЭДРПОУ 43142370), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради (місцезнаходження: 65009, м. Одеса, вул. Черняховського, 5) про відміну рішення про припинення юридичної особи, поновлення запису про юридичну особу та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшла позовна заява Релігійної організації Парафії Різдва Христового м. Одеси, Одеської та Балтської Парафії до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради, в якій позивач просить суд:
відмінити рішення про припинення юридичної особи та поновити запис про юридичну особу – Релігійну організацію парафію Різдва Христового м. Одеси Одеської та Балтської парафії;
зобов`язати Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради внести до Єдиного державного реєстру відомості про поновлення запису про поновлення запису про юридичну особу Релігійну організацію парафію Різдва Христового м. Одеси Одеської та Балтської парафії.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом
Дослідивши наявні в матеріалах позовної заяви докази, суд зазначає про наявність підстав для відмови у відкритті провадження у справі, з огляду на наступне.
Відповідно частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Пунктом першим частини першої статті 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
При цьому, визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Публічно-правовий спір має свою особливість суб`єктного складу - участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для класифікації спору як публічно-правового. Однак сам по собі цей факт не дає підстав ототожнювати з публічно-правовим та відносити до справи адміністративної юрисдикції будь-який спір за участю суб`єкта владних повноважень.
Отже, до адміністративного суду можуть бути оскаржені виключно рішення, дії та бездіяльність суб`єкта владних повноважень, що виникають у зв`язку зі здійсненням суб`єктом владних повноважень владних управлінських функцій, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності встановлено інший порядок судового провадження.
Як вбачається з позовної заяви, 01.10.2009 року Одеський окружний адміністративний суд виніс постанову, якою адміністративний позов Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси до РО парафії Різдва Христового м. Одеси Одеської та Балтської парафії про припинення юридичної особи, що не пов`язано з банкрутством юридичної особи задовольнив.
11.10.2009 року вказане рішення суду було зареєстроване в Державному реєстрі та вказано, що юридична особа знаходиться «в стані припинення». До теперішнього часу вказане рішення суду не виконане.
При цьому, суд акцентує увагу на тому, що приписами Кодексу адміністративного судочинства України, не передбачено розгляду судом першої інстанції, позовних заяв про відміну рішень суду першої інстанції, а саме відміну рішення про припинення юридичної особи та поновлення запису про юридичну особу - Релігійну організацію парафію Різдва Христового м. Одеси Одеської та Балтської парафії.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 292 КАС України, судом апеляційної інстанції в адміністративних справах є апеляційний адміністративний суд, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться місцевий адміністративний суд (місцевий загальний суд як адміністративний суд чи окружний адміністративний суд), що ухвалив рішення.
Згідно ч. 1 ст. 293 КАС України, учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.
Щодо похідної позовної вимоги про зобов`язання Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради внести до Єдиного державного реєстру відомості про поновлення запису про поновлення запису про юридичну особу Релігійну організацію парафію Різдва Христового м. Одеси Одеської та Балтської парафії, суд зазначає, що відповідно до доданої до позовної заяви виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань наявна відмітка щодо юридичної особи - Релігійної організації Парафії Різдва Христового м. Одеси, Одеської та Балтської Парафії (в стані припинення), що свідчить про не здійснення Управлінням державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради реєстраційних дій про припинення діяльності юридичної особи - Релігійної організації Парафії Різдва Христового м. Одеси, Одеської та Балтської Парафії.
Окрім того, суд акцентує увагу, що позивачем не було визначено Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради в якості відповідача по справі.
За таких обставин, враховуючи незгоду позивача із постановою Одеського окружного адміністративного суду від 01.10.2009 року по справі № 2а-1710/09/1570, останній має право звернутися до суду апеляційної інстанції із вимогою про її скасування, відповідно до приписів КАС України.
Згідно п.1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 6 ст. 170 КАС України, у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
Керуючись статтями 170, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі № 420/6818/20 за позовною заявою Релігійної організації Парафії Різдва Христового м. Одеси, Одеської та Балтської Парафії (місцезнаходження: 65003, м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва, буд. 167; код ЄДРПОУ 24776136) до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси (місцезнаходження: 65025, м. Одеса, вул. Ак. Заболотного, 38а; код. ЭДРПОУ 43142370), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради (місцезнаходження: 65009, м. Одеса, вул. Черняховського, 5) про відміну рішення про припинення юридичної особи, поновлення запису про юридичну особу та зобов`язання вчинити певні дії.
Роз`яснити позивачеві, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Роз`яснити позивачу, що розгляд такої справи в частині відміни рішення про припинення юридичної особи та поновлення запису про юридичну особу – Релігійну організацію парафію Різдва Христового м. Одеси Одеської та Балтської парафії віднесено до юрисдикції П`ятого апеляційного адміністартивного суду .
Копію ухвали разом з матеріалами позовної заяви надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили у строки, визначені ст.256 КАС України, та може бути оскаржена у відповідності до ст. 295, 297 КАС України.
Суддя О.М. Тарасишина