Рішення № 90620136, 28.07.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2020
Номер справи
1540/4073/18
Номер документу
90620136
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 1540/4073/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Пироговська,6) про визнання протиправними дій щодо неврахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року надбавок та зобов`язання провести перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 13 серпня 2018 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дій щодо:

- неврахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року надбавок за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% від посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% від посадового окладу, премії в розмірі 90% від посадового окладу; грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди, премії, індексації грошового забезпечення;

- визначення перерахунку пенсії від 10.04.2018 року при зазначених підсумку пенсії (з надбавками) в розмірі 16590, 80 грн. та попередньої суми пенсії в розмірі 9678, 01 грн., суми підвищення у зв`язку з даним перерахунком пенсії в розмірі 4051, 99грн.;

- обмеження максимального розміру пенсії сумою в 13 730 грн.;

- виплати пенсії з урахуванням лише 50 % суми підвищення пенсії;

- зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 року, з урахуванням: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, з урахуванням надбавок за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% від посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% від посадового окладу, премії в розмірі 90% від посадового окладу; грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди, премії, індексації грошового забезпечення та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.

Ухвалою від 29 серпня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження з викликом (повідомленням) сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в квітні 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі - ГУПФУ в Одеській області) було проведено позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018 року та здійснено виплату перерахованої пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», урахуванням лише окладу за посадою, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення з військової служби, які були підвищені згідно вимог Постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб».

На думку позивача, відповідачем протиправно не включені до перерахунку пенсії додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував у складі щомісячного грошового забезпечення в період проходження військової служби.

Також позивач зазначив, що відповідачем протиправно зменшено розмір пенсії (з надбавками) в розмірі 16590, 80 грн. до обмеженого максимального розміру пенсії.

Крім того, позивач зазначив, що при проведенні перерахунку, виплату пенсії відповідач протиправно здійснював з урахуванням 50% розміру підвищення.

До суду 20.09.2018 року (вхід. № 27714/18) від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначивши, що перерахунок пенсії позивача було проведено відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року, позивачу було проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою «заступника начальника управління-головного інженера півд.-східн теркеу» для перерахунку пенсії позивача за відповідною посадою.

Також відповідач зазначив, що виплата пенсії у відповідних розмірах з 01 січня 2018 року - 50 %, з 01.01.2019 року - 75% проводилась відповідно до п. 2 постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року.

Щодо проведення перерахунку пенсії з врахуванням додаткових доплат, які раніше були враховані при здійсненні розрахунку пенсії, відповідач зазначив, що постановою № 103 та Порядком № 45 визначено чіткий перелік видів грошового забезпечення, які повинні бути враховані під час проведення перерахунку, та яким не передбачено врахування вказаних доплат.

Щодо виплати сум підвищення без обмеження максимальним розміром, відповідач зазначив, що відповідно до ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Враховуючи, що перерахунок пенсії здійснено 10.04.2018 року, пенсія у розмірі 16950, 80 грн. обмежена максимальним розміром у 13 730 грн., а тому саме з цієї суми розраховано підвищення: 13730 грн. - 9678, 01 грн. = 4051, 99 грн.

У свою чергу, позивач надав відповідь на відзив (вхід. № 27340/18 від 18.09.2018 року), відповідно до якого наполягав на задоволенні позовних вимог.

Відповідач не надав суду заперечення на відповідь на відзив.

На виконання ухвали суду відповідачем надано до суду належним чином засвідчену копію пенсійної справи позивача.

Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 21 вересня 2018 року задоволено клопотання відповідача та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Одеський обласний військовий комісаріат.

Третя особа не надала суду письмові пояснення з приводу заявлених позовних вимог.

Також ухвалою суду від 21 вересня 2018 року розгляд справи №1540/4073/18 продовжено за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою від 20 листопада 2018 року задоволено клопотання представника відповідача та зупинено провадження у адміністративній справі №1540/4073/18 до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі №826/3783/18, яка розглядається Окружним адміністративним судом міста Києва.

У зв`язку з набранням рішення по справі №826/3783/18 законної сили та набуттям чинності рішень Верховного Суду по зразковим справам, до яких ця справа є типовою, ухвалою, занесеною до протоколу підготовчого засідання від 11 червня 2020 року поновлено провадження у справі зі стадії, на якій воно було зупинено.

Ухвалою, занесеною до протоколу підготовчого засідання 11 червня 2020 року замінено третю особу Одеський обласний військовий комісаріат на Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки

Ухвалою від 11 червня 2020 року продовжено строк підготовчого провадження по справі на 30 днів та відкладено розгляд справи на 02 липня 2020 року.

Ухвалою, занесеною до протоколу підготовчого засідання 02 липня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 27 липня 2020 року

На відкрите судове засідання позивач не з`явився, представник позивача повідомлений належним чином, про що свідчить звіт про отримання повістки електронною поштою, до суду 01 липня 2020 року від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач на відкрите судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений, про що свідчить розписка, від нього до суду 02 липня 2020 року (вхід. №ЕП/9953/20) надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача.

Третя особа на відкрите судове засідання не з`явилась, повідомлена належним чином та завчасно, про що свідчить розписка, про причини нез`явлення суд не повідомила.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З цих підстав, суд постановив ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання від 27 липня 2020 року, про продовження розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.

Згідно з витягом з наказу Міністра оборони України від 28.10.2014 року № 650, полковник ОСОБА_1 звільнений з військової служби у запас за п. «б» за станом здоров`я (а.с. 30) та відповідно до витягу з наказу начальника Південно-Східного територіального квартирно-експлуатаційного управління (по стройовій частині) від 10.11.2014 року № 181, виключений з 10 листопада 2014 року зі списків особового складу.

ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 2 групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 (а.с.11).

Матеріалами пенсійної справи підтверджено, що за поданням про призначення пенсії та заяви позивача про призначення пенсії, пенсійним органом призначена позивачу пенсія за вислугу років по інвалідності з 11 листопада 2014 року, що підтверджено протоколом 1501013837 (а.с. 27).

Відповідно до вказаного протоколу за пенсійною справою 1501013837 від 11.11.2014 року, ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років по інвалідності, виходячи з таких складових: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%, робота з таємними виробами, носіями, документами 15%, надбавка за особливі важливі завдання 50 %, премія 90% (а.с.27).

У позовній заяві позивач зазначив, що постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.11.2016 року по справі № 522/9655/16-а зобов`язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової винагороди, премії, індексації грошового забезпечення починаючи з 01.10.2015 року.

Втім, згідно з даними з Єдиного державного реєстру судових рішень, суд встановив, що постановою Верховного Суду від 10.04.2019 року постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2016 року у справі №522/9655/16-а скасовано в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії та залишено в силі постанову Приморського районного суду міста Одеси від 30 червня 2016 року про відмову в позові в цій частині. В іншій частині постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2016 року у справі №522/9655/16-а залишено без змін.

Також матеріалами пенсійної справи підтверджено, що Одеським обласним військовим комісаріатом видано позивачу довідку ЮО №112840 від 02 квітня 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України про те, що розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою за нормами, чинними на 01.03.2018 року за посадою «Заступник нач. управління-гол. Інженер Півд.-Схід. теркеу» становить: посадовий оклад у розмірі 9160 грн.; оклад за військовим званням (полковник) у розмірі 1480 грн.; надбавка за вислугу років (50%) 5320 грн. (а.с. 35).

Відповідно до перерахунку пенсії станом на 01 січня 2018 року за пенсійною справою №ЮО 1501013837 позивачу здійснено перерахунок пенсії, на підставі вказаної довідки, виходячи із грошового забезпечення: посадовий оклад у розмірі 9160 грн.; оклад за військовим званням (полковник) у розмірі 1480 грн.; надбавка за вислугу років (50%) 5320 грн. (а.с.28).

З вказаного перерахунку пенсії вбачається, що підсумок пенсії (з надбавками) складає 16590, 80 грн. та з урахуванням максимального розміру пенсії 13730 грн., попередньої пенсії 9678, 01 грн. та підвищення 2026 (50 % від 4051, 99), відповідно до п. 2 постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року, підвищення пенсії виплачується у відповідних розмірах з 01 січня 2018 року - 50 %, з 01.01.2019 року - 75%, з 01.01.2020 року - 100% підвищення.

Не погодившись з вказаним перерахунком пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату перерахованої пенсії.

Судом досліджена належним чином засвідчена копія пенсійної справи позивача.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.

В частині позовних вимог про визнання протиправними дій щодо неврахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди, премії, індексації грошового забезпечення, суд зазначає таке.

Як встановлено судом правомірність включення вказаних складових грошового забезпечення до розміру пенсії, позивач обґрунтовує тим, що постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.11.2016 року по справі № 522/9655/16-а зобов`язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової винагороди, премії, індексації грошового забезпечення починаючи з 01.10.2015 року.

Згідно з даними з Єдиного державного реєстру судових рішень, суд встановив, що постановою Верховного Суду від 10.04.2019 року постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2016 року у справі №522/9655/16-а скасовано в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії та залишено в силі постанову Приморського районного суду міста Одеси від 30 червня 2016 року про відмову в позові в цій частині. В іншій частині постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2016 року у справі №522/9655/16-а залишено без змін.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, враховуючи висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 10.04.2019 року у справі №522/9655/16-а, суд доходить висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій щодо неврахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії, та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії та виплату з урахуванням вказаних складових грошового забезпечення є безпідставними та не належать задоволенню.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій щодо неврахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року щомісячної додаткової грошової винагороди, індексації грошового забезпечення суд зазначає, що в постанові від 10.04.2019 року у справі №522/9655/16-а, Верховний Суд зазначив, що погоджує висновок апеляційного суду, про наявність підстав для зобов`язання Головного УПФ здійснити перерахунок пенсії із включенням до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого обчислюється пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди, на яку щомісяця її виплати нараховувався та сплачувався єдиний внесок, та індексації грошового забезпечення.

Втім суд зазначає, що 21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктом 1 якої зобов`язав перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

Тому, враховуючи прийняття постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року та видачу Одеським обласним військовим комісаріатом позивачу довідки ЮО №112840 від 02 квітня 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України про те, що розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою за нормами, чинними на 01.03.2018 року за посадою «Заступник нач. управління-гол. Інженер Півд.-Схід. теркеу» становить: посадовий оклад у розмірі 9160 грн.; оклад за військовим званням (полковник) у розмірі 1480 грн.; надбавка за вислугу років (50%) 5320 грн. (а.с. 35), на підставі якої пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивачу, суд доходить висновку, що у відповідача відсутні правові підстави для врахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року щомісячної додаткової грошової винагороди, індексації грошового забезпечення , а тому позовні вимоги в цій частині є безпідставними, не відповідають вимогам чинного законодавства та не належать задоволенню.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій щодо неврахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року надбавок за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% від посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% від посадового окладу, премії в розмірі 90% від посадового окладу та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії та виплату з урахуванням вказаних складових грошового забезпечення, суд зазначає, що в цій частині позовних вимог вказана справа є типовою до зразкової справи № 240/6263/18.

У рішенні по зразковій справі зазначено, що це рішення за результатами розгляду зразкової справи, має ознаки типової справи:

1) позивач - особа, звільнена з військової служби, яка отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ;

2) відповідач - територіальний орган ПФУ, на пенсійному обліку якого перебуває позивач;

3) предмет спору - бездіяльність відповідача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України») (далі - Закон № 1774-VIII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частинами другою та третьою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затверджений Постановою № 45.

Як було зазначено, що 21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктом 1 якої зобов`язав перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

Відповідно до пункту 7 Постанови № 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку № 45.

Також Постановою № 103 було внесено ряд змін до Порядку № 45, зокрема:

- пункт 5 викладено в новій редакції;

- додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Згідно з положеннями пунктів 1 - 5 Порядку № 45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою № 103 (тут і далі - у редакції, чинній на час перерахунку пенсії позивача), пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

ПФУ після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Таким чином, вищенаведеними нормами права передбачений чіткий алгоритм щодо проведення перерахунку призначених пенсій за вислугу років, який має бути проведений на підставі рішення Кабінету Міністрів України.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, виходячи із грошового забезпечення: посадовий оклад у розмірі 9160 грн.; оклад за військовим званням у розмірі 1480 грн.; надбавка за вислугу років (50%) 5320 грн.

Враховуючи вищенаведені норми права, суд доходить висновку, що відповідачем правомірно здійснено позивачу перерахунок пенсії, виходячи із наведених складових, відповідно до Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України.

Так, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у зразковій справі № 240/6263/18, суд зазначив, що Головні управління ПФУ здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форму довідки, в тому числі складові грошового забезпечення, наведено в додатку 2 до Порядку № 45. Відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

З огляду на це Велика Палата Верховного Суду вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що відповідач діяв відповідно до законодавства, чинного на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону № 2262-ХІІ, Постанови № 103, Порядку № 45. До того ж такий підхід до застосування вказаних правових норм не є дискримінаційним та не порушує принцип рівності перед законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Таким чином, враховуючи висновки Великої палати Верховного Суду наведені у постанові від 19 лютого 2020 року у зразковій справі № 240/6263/18, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій неврахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року надбавок за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% від посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% від посадового окладу, премії в розмірі 90% від посадового окладу та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії та виплату з урахуванням вказаних складових грошового забезпечення є безпідставними та не належать задоволенню.

В частині позовних вимог про визнання протиправними дій щодо виплати пенсії з урахуванням 50% від підвищення ця справа є типовою до зразкової справи № 160/3586/19.

У рішенні Верховного Суду від 06.08.2019 року по справі № 160/3586/19 зазначено, що ознаками типових справ по відношенню до вказаної зразкової справи є:

1) позивачами є особи, звільнені з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб";

2) відповідачами є суб`єкти владних повноважень (територіальні органи Пенсійного фонду України), на пенсійному обліку яких перебувають позивачі;

3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв`язку з неперерахунком та невиплатою (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії позивачеві з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року);

4) позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправною бездіяльність та зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року).

Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 встановлено, перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

В силу приписів статті 63 Закону України № 2262-XII, пункту 4 Порядку № 45, позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103. При цьому КМУ уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним у Порядку № 45.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 скасовано.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103) ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року.

Постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 в частині внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 є чинними.

Отже, з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. Скасування пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 не впливає на вказані підстави.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

У зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Такий висновок зроблений Верховним Судом у рішенні від 06.08.2019 року по зразковій справі № 160/3586/19, яке залишено без змін постановою Великої палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року.

Тому, враховуючи вищевикладені висновки Верховного Суду, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій щодо виплати пенсії з урахуванням 50% від підвищення належать задоволенню частково шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, із врахуванням раніше виплачених сум.

Суд вважає, що право позивача має бути відновлено у визначений вище судом спосіб за період з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року, адже саме у цій період на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 позивачу виплачувалось 75 % суми підвищення пенсії, з 01.01.2020 року вже виплачувалось 100 % сум підвищення пенсії.

В іншій частині позовних вимог щодо виплати підвищення пенсії у 100 % розмірі з 01.01.2018 року слід відмовити, оскільки таке право у позивача виникло з 05.03.2019 року.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дії щодо визначення перерахунку пенсії від 10.04.2018 року при зазначених підсумку пенсії (з надбавками) в розмірі 16590, 80 грн. та попередньої суми пенсії в розмірі 9678, 01 грн., суми підвищення у зв`язку з даним перерахунком пенсії в розмірі 4051, 99грн.; обмеження максимального розміру пенсії сумою в 13 730 грн., суд зазначає таке.

З відзиву на позовну заяву та перерахунку пенсії станом на 01.01.2018 року, суд встановив, що перерахунок пенсії здійснено 10.04.2018 року, пенсія у розмірі 16950, 80 грн. обмежена максимальним розміром у 13 730 грн., а тому саме з цієї суми розраховано підвищення: 13730 грн. - 9678, 01 грн. = 4051, 99 грн.

Такий розрахунок пенсії відповідач обґрунтував приписами ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», відповідно до якої максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Суд не погоджується з такими діями відповідача, з огляду на таке.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, в редакції чинній на час здійснення позивачу перерахунку пенсії, максимальний розмір пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не може перевищувати 10740 грн.

Тобто відповідно до змісту вказаної статті Закону, обмеженню підлягає пенсія, яка виплачується пенсіонеру.

Втім суд звертає увагу, що приписами вказаної статті Закону не передбачено застереження щодо обмеження розрахункової величини для обчислення (перерахунку) пенсії, якою є підсумок пенсії 16590, 80 грн. у перерахунку пенсії позивача станом на 01 січня 2018 року.

Тому суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправними дії щодо визначення перерахунку пенсії від 10.04.2018 року при зазначених підсумку пенсії (з надбавками) в розмірі 16590, 80 грн. та попередньої суми пенсії в розмірі 9678, 01 грн., суми підвищення у зв`язку з даним перерахунком пенсії в розмірі 4051, 99грн.; обмеження максимального розміру пенсії сумою в 13 730 грн. є обґрунтованими та належать задоволенню шляхом визнання протиправними дії відповідача щодо обмеження максимальним розміром нарахованого розміру пенсії 16590,80 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 та зобов`язання здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії, виходячи із розміру пенсії 16590, 80 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 без обмеження її максимальним розміром та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову частково довів, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги належать задоволенню частково.

Приписами ч. 1 ст. 371 КАС України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення належить негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору та відсутні докази понесення позивачем інших судових витрат, а також відсутні докази понесення відповідачем витрат, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, жодні судові витрати не належать стягненню з відповідача та компенсації за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 205,246, 255,295,297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Пироговська,6) про визнання протиправними дій щодо неврахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року надбавок та зобов`язання провести перерахунок пенсії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДОРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області код ЄДОРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, із врахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДОРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) щодо обмеження ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) максимальним розміром нарахованого розміру пенсії 16590,80 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» з 01.01.2018 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області код ЄДОРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) здійснити ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.01.2018 року перерахунок пенсії, виходячи із розміру пенсії 16590, 80 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» без обмеження її максимальним розміром та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум пенсії.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення суду в частині стягнення пенсії за один місяць підлягає негайному виконанню.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 розділу УІ Прикінцеві положення КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.