Рішення № 90620078, 27.07.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.07.2020
Номер справи
420/1894/20
Номер документу
90620078
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/1894/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бойко О.Я.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність щодо невиготовлення та ненадання і ненаправлення для перерахунку довідки про розмір грошового забезпечення, зобов`язання направити для перерахунку та виплати до ГУ ПФУ в Одеській області довідку із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення,- вирішив адміністративний позов задовольнити частково.

І. Суть спору

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до відповідача Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з позовною заявою, в якій з урахуванням уточнення просив:

(1) Визнати протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримку щодо не виготовлення та не надання, ОСОБА_1 , і не направлення для перерахунку та виплати до ГУ ПФУ в Одеській області нової повної «довідки про розмір грошового забезпечення з повною та реальною інформаціє для подальшого перерахунку .пенсії ОСОБА_1

(2) Зобов`язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надати позивачу та направити для перерахунку та виплати різниці до ГУ ПФУ в Одеській області нову повну «довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 », пенсійна справа № НОМЕР_1 Міноборони, з повною та реальною інформацією згідно ст.10.43,51. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,-постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704, постанови КМУ від 13.02.2008 року №45, наказу МО України від 01.03.2018 № 90 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад (21 тарифний розряд) -4910,00 грн.; оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн.; надбавки за вислугу років - 45% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням - 2811,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби - 10% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років - 906,00 грн.; щомісячна премія - 55,1% посадового окладу - 2710,00 грн. - за період з 01 січня 2018 року по 01 січня 2019 року.

(3) Зобов`язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надати позивачу та направити для перерахунку та виплати різниці до ГУ ПФУ в Одеській області нову повну «довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 », пенсійна справа № ЮО 099187 Міноборони, з повною та реальною інформацією згідно ст.10.43.51. 63 іЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704, постанови КМУ від 13.02.2008 року №45, наказу МО України від 01.03.2018 № 90 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад (21 тарифний розряд) -5510,00 грн.; оклад за військовим званням (майор) - 1590,004грн.; надбавки за вислугу років - 45% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням - 3195,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років - 6691,75 грн.; щомісячна премія - 55,1% посадового окладу - 3036,00 грн. - За період з 01 січня 2019 року по 01 січня 2020 року.

(4) Зобов`язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надати позивачу та направити для перерахунку та виплати різниці до ГУ ПФУ в Одеській області нову повну довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 », пенсійна справа № ЮО 099187 Міноборони, з повною та реальною інформацією згідно з ст. 10,43,51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704, постанови і КМУ від 13.02.2008 року №45, наказу МО України від 01.03.2018 № 90 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад (21 тарифний розряд) -6230,00 грн.; оклад за військовим званням (майор) - 1790,00 грн.; надбавки за вислугу років - 45% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням - 3609,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років - 7558,85 грн.; щомісячна премія - 55,1% посадового окладу - 3432,73 грн. - 3 01 січня 2020 року до наступного перерахунку.

(5) Відповідно до статті 382 КАС України встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі, шляхом зобов`язання Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки подати у десятиденний строк з моменту набрання рішеннями законної сили звіт про виконання рішення суду.

ІІ. Аргументи сторін

(а) Позиція Позивача

Позивач вважає, що відповідачем порушене його право на отримання пенсії в належному розмірі. Так, відповідач, Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, протиправно відмовив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Позовні вимоги обґрунтував тим, що у зв`язку з набранням законної сили 5 березня 2019 року судовим рішенням у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45), відповідачі повинні керуватись положеннями статей 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ, які визначають перелік таких видів грошового забезпечення (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

(б) Позиція відповідача Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки

15.06.2019 р. від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав викладених у відзиві.

Кабінет Міністрів України визначив, що проведення перерахунку пенсій, призначених згідно Закону № 2262-XII, повинно бути здійснено з 01 січня 2018 року з урахуванням виключно розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, що визначені станом на 1 березня 2018 року. Оскільки, Кабінетом Міністрів України було встановлено необхідність зазначення у довідці виключно відомості про розмір відсоткової надбавки за вислугу років, у підготовленій довідці, посадовими особами уповноваженого органу - Одеського обласного військового комісаріату, було зазначено виключно відомості про визначені Кабінетом Міністрів України складові. Поряд з цим, ані Порядок, затверджений Постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган (ОВК, ТЦКСП), що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.

Скасування з 05.03.2019 року у судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 не може вплинути на результат розгляду даної справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, не змінився у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103.

Також відповідач зазначав, що за умови відсутності та ненадходження з пенсійного органу списків у відповідача відсутні підстави для підготовки та подання нової довідки з складовими грошового забезпечення.

(в) Пояснення третьої особи

17.03.2020 р. від представника третьої особи надійшли пояснення на адміністративний позов, в яких зазначено, що на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з Військового комісаріату Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Головному управлінню передана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 «Про перарахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категорія осіб» за нормами чинними на 01.03.2018 р.

Головним управлінням при перерахунку пенсії позивача на виконання вимог ч.4 ст.63 Закону №2262, Постанови №704, та Постанов №103 враховані всі складові, зазначені у довідці Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

ІІІ. Процедура та рух справи

10.03.2020 року Одеський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

05.05.2020 р. суд ухвалою зупинив провадження по справі до набрання законної сили рішення Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19.

27.07.2020 року суд ухвалою поновив провадження у справі.

ІV. Обставини справи, встановлені судом, та докази на їх підтвердження

В 1995 році позивачу призначена військова пенсія, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Грошове забезпечення для обчислення пенсії позивача складалося із: посадового окладу (начальник відділення); оклад за військове звання майор; надбавка за вислугу років; надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 10%; надбавка за особливо важливі завдання - 50%; премія - 10%.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове Забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідачем ГУПФУ проведено перерахунок пенсії позивача.

01.01.2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області був здійснений перерахунок пенсії позивача на підставі довідки наданої відповідачем за №ЮО99187 від 04.04.2018 р., грошове забезпечення пенсії позивача складалося із: посадового окладу - 4370,00 грн.; оклад за військове звання (майор) - 1340,00 грн.; надбавка за вислугу років 45% - 2569150 грн.; премія 0% - 0.00 грн. Всього - 8279,50 грн.

Відповідно до вимог Постанови №103 під час даного перерахунку у складі грошового забезпечення, з якого перераховано пенсію, враховані лише оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.

Додаткові види грошового забезпечення, які враховувалися під час призначення позивачу пенсії, та уведені для виплати відповідній категорії військовослужбовців згідно Постанови № 704, а саме надбавку за особливості проходження служби, надбавку за роботу з таємними документами та премію, до складу грошового забезпечення, врахованого при перерахунку пенсії, не включено, що підтверджується перерахунком пенсії від 09.04.2018 р.

17.12.2019 року позивач з заявою звернувся до третьої особи про перерахунок його пенсії з урахуванням усіх надбавок та премій за 2018-2019 роки.

28.12.2019 р. листами за №3545/М-11, 3599/М-11 третя особа відмовила позивачу у перерахунку його пенсії та зазначила, що до законодавчого врегулювання вказаного питання підстави для перерахунку пенсії позивачу відсутні

24.01.2020 р. позивач звернувся до відповідача з запитом, щодо надання інформації щодо видів грошового забезпечення позивача.

31.01.2020 р. відповідач листом за №736 повідомив, що від ГУ ПФУ в Одеській області, що за умови відсутності та ненадходження з пенсійного органу списків у відповідача відсутні підстави для підготовки та подання нової довідки з складовими грошового забезпечення. Також у листі відповідач зазначив, складові та розмір грошового забезпечення, що виплачувались у період з січня 2017 р. по січень 2020 р. за відповідною посадою, з якої було звільнено позивача.

V. Джерела права та висновки суду

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У статтях 1, 3, 8 Конституції України закріплено, що людина визнається найвищою соціальною цінністю в Україні - в соціальній і правовій державі, в якій визнається і діє принцип верховенства права.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон № 2262-ХІІ.

Статтею 9 Закону № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Cуд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.

Проте, зміни внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абзацами другим, четвертим та п`ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 № 937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Отже суд не бере до уваги аргументи відповідача, Одеського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, про те, що через не направлення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області списку осіб, пенсії яких належать до перерахунку, в нього відсутня підстава для складення такої довідки.

Як було зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, постановою № 704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Згідно з частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Аналогічний висновок зробив суд у складі Великої Палати Верховного Суду постановою від 24.06.2020р. у зразковій справі № 160/8324/19.

Таким чином, суд робить висновок, що відповідач протиправно відмовив позивачу у виготовленні та поданні оновленої довідки до ГУ ПФУ в Одеській області про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2017 р..

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надати позивачу та направити для перерахунку та виплати різниці до ГУ ПФУ в Одеській області нову повну «довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 », пенсійна справа № ЮО 099187 Міноборони, з повною та реальною інформацією згідно ст.10.43,51. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,-постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704, постанови КМУ від 13.02.2008 року №45, наказу МО України від 01.03.2018 № 90 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад (21 тарифний розряд) -4910,00 грн.; оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн.; надбавки за вислугу років - 45% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням - 2811,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби - 10% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років - 906,00 грн.; щомісячна премія - 55,1% посадового окладу - 2710,00 грн. - за період з 01 січня 2018 року по 01 січня 2019 року; із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад (21 тарифний розряд) -5510,00 грн.; оклад за військовим званням (майор) - 1590,004грн.; надбавки за вислугу років - 45% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням - 3195,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років - 6691,75 грн.; щомісячна премія - 55,1% посадового окладу - 3036,00 грн. - За період з 01 січня 2019 року по 01 січня 2020 року; із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад (21 тарифний розряд) -6230,00 грн.; оклад за військовим званням (майор) - 1790,00 грн.; надбавки за вислугу років - 45% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням - 3609,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років - 7558,85 грн.; щомісячна премія - 55,1% посадового окладу - 3432,73 грн. - 3 01 січня 2020 року до наступного перерахунку, суд робить висновок, що вона належить до часткового задоволення.

Свій висновок суд вмотивовує тим, що вимоги про визначення конкретних додаткових видів грошового забезпечення у відсотковому значенні, що мають бути включені до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особи, звільненої з військової служби, є передчасними. Оскільки розміри та види додаткових видів грошового забезпечення не були предметом розгляду даної адміністративної справи, а тому відсутні відповідні докази, що підтверджують їх розмір та відповідно суд не надавав їм оцінку.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, суд робить висновок, що позовні вимоги належать до часткового задоволення.

В прохальній частині позову позивач також просить зобов`язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З наведеної норми вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суб`єктом владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, є правом, а не обов`язком суду.

Тобто, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об`єктивних обставин, що підтверджені належними, достатніми та допустимими доказами.

Проте, позивачем не наведено доводів та не надано належних, допустимих та достатніх доказів на підтвердження необхідності саме в даному випадку для зобов`язання відповідача, як суб`єкта владних повноважень, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

VI. Розподіл судових витрат

Оскільки позивач, звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI, доказів щодо судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, до суду не надано, питання про розподіл судових витрат у справі при прийнятті рішення судом не вирішується.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 77, 90, 134, 139, 141, 245, 255, 293, 295 КАС України, суд -,

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити частково.

2.Визнати протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримку щодо не виготовлення та не надання, ОСОБА_1 , і не направлення для перерахунку та виплати до ГУ ПФУ в Одеській області нової повної довідки про розмір грошового забезпечення з повною та реальною інформаціє для подальшого перерахунку пенсії позивача.

3.Зобов`язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надати позивачу та направити для перерахунку та виплати різниці до ГУ ПФУ в Одеській області нову повну довідку станом на 05.03.2019 р. про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 », пенсійна справа № НОМЕР_1 Міноборони, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

4. У решті позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п. 15.5 ч.І розділу VII «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Відповідач : Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Пироговська, 6, код ЄДРПОУ 08402040.

Третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ: 20987385.

Суддя Бойко О.Я.

.