
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/3879/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 липня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Гулкевич І.З., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить:
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в частині відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" протиправними;
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати період праці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , а саме : 16.01.2001 по 29.10.2006 відповідно до ст. ст. 1,8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та з врахуванням цих періодів провести перерахунок пенсії останнього у відповідності до ст. ст. 1, 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 23.01.2020.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 26.03.2020 позивач звертався до ГУ ПФ України у Львівській області, із заявою щодо надбавки до пенсії на непрацездатних осіб та обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Відповідач листом повідомив, що позивачу обчислений стаж у розмірі 22 роки 3 місяці 1 день, з них 18 років 1 місяць 25 днів пільгового стажу роботи за списком №1, а також щодо перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" зазначив, що період роботи з 16.01.2001 по 29.10.2006 був зарахований лише до списку №1, оскільки воєнізований гірничо-рятувальний загін підпорядковувався Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Позивач зазначає, що згідно з ст. 62 "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Вказаний трудовий стаж підтверджується відповідними записами в трудовій книжці позивача та підтверджується наказами про атестацію робочих місць.
Позивач вважає дії відповідача щодо не зарахування періоду роботи з 16.01.2001 по 29.10.2006 протиправними, оскільки відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" працівники всіх воєнізованих аварійно-рятувальних служб, які обслуговують підприємства вугільної промисловості, мають право на підвищення пенсії незалежно від того, якому Міністерству підпорядковується служба, оскільки умови праці, які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах докорінно не змінились.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 25.05.2020 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У відзиві на позов від 16.06.2020 №1300-0805-8/42386 відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити в їх задоволенні (а.с.40-47). В обґрунтування своєї позиції вказав, що Управлінням правомірно відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки в позивача стаж роботи за Списком №1 з повним робочим днем під землею, що дає право на обчислення пенсії згідно положень ст. ст. 1,8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" становить 13 р 3 міс 24 дні, що є недостатнім для перерахунку пенсії, оскільки позивач не має 15 років стажу.
Суд, вивчивши доводи позову і відзиву на позов, повно виконавши процесуальний обов`язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з`ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
23.01.2020 ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності ІІІ групи внаслідок професійного захворювання.
26.03.2020 позивач звернувся через Веб-портал Пенсійного фонду України із зверненням, в якому просив зазначити причини зняття до плати до пенсії згідно Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Листом від 10.04.2020 №2087-2554/Ю-02/8-1300/20 Пенсійний фонд повідомив позивача, що період роботи з 16.01.2001 по 29.10.2006 зараховані до стажу роботи за Списком №1 з повним робочим днем під землею та не зараховані до стажу роботи, що дає право на обчислення пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", оскільки у вище вказаний період державна воєнізована аварійно-рятувальна служба відносилась до сфери управління Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Також не зараховано період роботи з 01.12.2005 по 31.01.2006 до страхового стажу та до стажу роботи Списком №1 з повним робочим днем під землею, оскільки згідно "Індивідуальних відомостей про застраховану особу" форми ОК-5 , за вказаний період відсутні відомості про сплату страхових внесків Західним регіональним спеціалізованим воєнізованим аварійно-рятувальним загоном.
Позивач, не погодившись з відмовою ГУ ПФ України у Львівській області у перерахунку пенсії по інвалідності III групи з урахуванням вимог ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" звернувся з даним позовом до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" та Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, ще не суперечить цьому Закону.
Статтею 8 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до частини 3 статті 30 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсія у зв`язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання до 01.10.2017 обчислювались за нормами Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення".
З 01.10.2017 Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" до частини 1 ст. 30 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.
Відповідно до частини 1 статті 33 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах : особам з інвалідністю І групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю ІІ групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю ІІІ групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам занятий, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач, відмовляючи у зарахуванні до спеціального (пільгового) стажу позивача періодів роботи з 16.01.2001 по 29.10.2006 та перерахунку пенсії по інвалідності III групи з урахуванням вимог ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" послався на те, що у вище вказаний період державна воєнізована аварійно-рятувальна служба відносилась до сфери управління Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Проте, суд не погоджується з таким рішенням відповідача з огляду на наступне.
Згідно із статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України №58 від 29.07.1993 року, усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць двозначними). Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
Пунктом 2.6 вказаної інструкції встановлено, що у разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис. Власник або уповноважений ним орган за новим місцем роботи зобов`язаний надати працівнику в цьому необхідну допомогу.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується відповідачем згідно трудової книжки, позивач з 16.01.2001 був прийнятий на посаду респіраторника Червоноградського ВГРЗ Штабу ВГРУ ЗР ДВГРС МНС України. В подальшому у зв`язку з ліквідацією був звільнений із займаної посади 31.03.2004 та 01.04.2004 був прийнятий на службу в Західний РСВАРЗ ЛВ СВГРЗ на посаду респіраторника. 01.02.2006 був прийнятий на посаду командира відділення.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
З аналізу вищевказаної статті Закону вбачається, що такий передбачає, що працівники всіх воєнізованих аварійно-рятувальних служб, які обслуговують підприємства вугільної промисловості, мають право на підвищення пенсії, незалежно від того, якому Міністерство підпорядковується служба, оскільки умови праці, які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
На підтвердження цього позивачем надано накази про атестацію робочих місць №104/а від 23.08.1994; №38 від 27.08.1999; №18 від 20.01.2000; №526 від 28.12.2004; №185 від 25.11.2009; №182 від 23.10.2014, що дає право Позивачу на зарахування періодів його роботи за Списком №1 та на пільгове забезпечення.
Судом з матеріалів справи встановлено, що Львівсько-Волинський воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін є професійним гірничорятувальним підрозділом Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України та входить до складу ДВГРС, яка належить до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.
Львівсько-Волинський воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін є спеціалізованою державною (воєнізованою) аварійно-рятувальною службою, яка здійснює в установленому порядку обслуговування вугільних шахт, розрізів, збагачувальних і брикетних фабрик, інших підприємств з видобутку та переробки вугілля, незалежно від форм власності, в період їх будівництва, реконструкції, експлуатації, ліквідації або консервації.
Основними завданнями Львівсько-Волинського воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін на підприємствах, які обслуговуються, є : проведення аварійно-рятувальних робіт та інших невідкладних робіт, під час виникнення надзвичайних ситуацій; ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, небезпечних подій; виконання робіт із запобіганню виникненню та мінімізації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та щодо захисту від них працівників та об`єктів, що обслуговуються; захист навколишнього природного середовища та локалізація зони впливу шкідливих і небезпечних чинників, що виникають під час аварій; виконання інших робіт, що потребують застосування засобів захисту органів дихання і спеціального оснащення.
Львівсько-Волинський воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін з 12.10.1998 по 01.09.2006 був підпорядкований Міністерству України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. Передача була проведена згідно п.2 постанови Кабінету Міністрів України №160 від 12.10.1998 "Про передачу до сфери управління Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи воєнізованих гірничорятувальних підрозділів Міністерства вугільної промисловості" Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи необхідно забезпечити належний рівень аварійно-рятувального обслуговування підприємств Міністерства вугільної промисловості.
Між Міністерством з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та Міністерством вугільної промисловості 14.12.1998 був заключений договір про співробітництво, згідно якого основним завданням є збереження гірничорятувального профілю переданих підприємств до моменту повного закриття підприємств Мінвуглепрому в зоні їх дії, створення взаємодії відповідних служб МНС і Мінвуглепрому щодо забезпечення оперативності прийняття необхідних рішень при аварійних ситуаціях на підприємствах Мінвуглепрому, відповідність рівня боєздатності переданих підрозділів вимогам Мінвуглепрому.
Таким чином, працівники Львівсько-Волинського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону, який був воєнізовано аварійно-рятувальною службою, що згідно вимог постанови КМУ №160 від 12.10.1998 у період з 1998 по 2006 обслуговували підприємства вугільної промисловості Львівсько-Волинського вугільного басейну мають право на призначення пенсій на пільгових умовах, відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Відтак, суд приходить до висновку, що з врахуванням спірного стажу роботи (з 16.01.2001 по 29.10.2006) та стажу, який не заперечується відповідачем (13 років 3 місяці 24 дні), пільговий стаж позивача складає більше 15 років, а відтак суд дійшов висновку, що позивач має достатній стаж для реалізації прав, передбачених статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абз.3 ст. 28 Закону України Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". При цьому позивач мав таке право ще на момент призначення йому пенсії, проте відповідачем було допущено протиправні дії щодо не зарахування до пільгового стажу позивача спірного періоду роботи, у зв`язку з чим ОСОБА_1 було призначено пенсію по інвалідності без врахування положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З урахуванням вищенаведеного, з метою повного захисту прав позивача, відповідно до ч.2 ст. 9 КАС України, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог шляхом: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 при призначенні пенсії періоду його роботи з 16.01.2001 по 29.10.2006; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) період його роботи з 16.01.2001 по 29.10.2006 відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці"; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) провести з 23.01.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 840,80 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 при призначенні пенсії періоду його роботи з 16.01.2001 по 29.10.2006.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) період його роботи з 16.01.2001 по 29.10.2006 відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) провести з 23.01.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ЄДРПОУ: 13814885) судові витрати у виді судового збору в сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Гулкевич І.З.