
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2020 року Справа № 160/6366/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
11 червня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:
визнати Рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 за вислугою років згідно до п. «ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» оформленого листом № 117/03.7-22 від 23.01.2020 р. - протиправним;
зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області зарахувати до спеціального стажу ОСОБА_1 , що надає право на пенсію за вислугою років в періоди роботи: з 10.05.1987 р. по 14.09.1989 р. на посаді артиста оркестру волтарністом в Музично - драматичному театрі КАССР; з 19.09.1989 р. по 30.04.1990 р. на посаді артиста камерного оркестру волтерніст в «Дніпропетровська обласна філармонія»; з 01.05.1990 р. по 26.07.1994 р. на посаді артиста камерного оркестру другий волтерніст в «Дніпропетровська обласна філармонія»; з 28.09.1999 р. по 24.12.2003 р. на посаді артиста оркестру вищої категорії - волтерністом в «Дніпропетровський державний театр опери та балету»; з 08.01.2004 р. по 10.06.2003 р. на посаді артиста оркестру вищої категорії, волтерністом в ОКПК «Дніпропетровський академічний театр опери та балету»; з 16.09.2004 р. по 30.09.2004 р. на посаді артиста камерного оркестру вищої категорії (волтерна) в КП «Обласна філармонія «Дніпроконцерт»; з 01.10.2004 р. по 30.09.2005 р. на посаді артиста симфонічного оркестру вищої категорії (волтерна) в ОКП «Дніпропетровська філармонія»; з 01.10.2005 р. по 30.09.2016 р. на посаді концертмейстера відповідних груп інструментів (валторна) симфонічного оркестру в КП «Дніпропетровська філармонія» ім. Л.Б. Когана»; з 01.10.2016 р. по 31.08.2017 р. на посаді артиста симфонічного оркестру (волторна) вищої категорії в КП «Дніпропетровська філармонія» ім. Л.Б. Когана»; з 01.09.2017 р. по 31.10.2019 р. на посаді артиста оркестру першої категорії (валторна) в ОКПК «Дніпропетровський академічний театр опери та балету» та призначити пенсію за вислугою років відповідно до п. «ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 01.11.2019 року (дата звернення).
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 01.11.2019 року він звернувся до відповідача із заявою про призначенням пенсії за вислугу років відповідно до п. «ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Однак, 23.01.2020 року від пенсійного органу отримав відмову у призначенні пенсії по вислузі років, яка була викладена у листі № 117/03.7-22 від 23.01.2020 р., у зв`язку з відсутністю необхідного спеціального стажу 25 років. З такою відмовою позивач не погоджується, що й стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.06.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 160/6366/20. Призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
01.07.2020 р. представником Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подано до канцелярії суду відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечив проти позову та зазначив, що позивачем не було надано документи, підтверджуючі роботу на посаді артиста оркестру, який грав на духових інструментах (періоди роботи з 10.05.1987 по 14.09.1989, з 28.09.1999 по 24.12.2003, з 08.01.2004 по 10.06.2004) та на посаді артиста оркестру, який грав на духових інструментах у професійних художніх колективах (періоди роботи з 19.09.1989 по 26.07.1994, з 16.09.2004 по 30.09.2005, з 01.10.2016 по 31.08.2017, з 01.09.2017 по 31.10.2017). Крім того, відсутні документи, які б підтверджували відношення установ, в яких працював позивач на посаді артиста оркестру, який грав на духових інструментах у професійних художніх колективах, до театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів. Безпосередній спеціальний стаж роботи ОСОБА_1 станом на 03.10.2017 становить 16 років 14 днів, що недостатньо для призначення пенсії за вислугу років. Таким чином, ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії за вислугу років, оскільки не виконано вимоги статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно копії трудової книжки серії НОМЕР_1 , перебував на таких посадах:
з 10.05.1987 р. по 14.09.1989 р. працював на посаді артиста оркестру волтарністом в Музично-драматичному театрі Карельської автономної соціалістичної республіки Радянського Союзу;
з 19.09.1989 р. по 30.04.1990 р. працював на посаді артиста камерного оркестру волтерніст в «Дніпропетровська обласна філармонія»;
з 01.05.1990 р. по 26.07.1994 р. працював на посаді артиста камерного оркестру другий волтерніст в «Дніпропетровська обласна філармонія»;
з 28.09.1999 р. по 24.12.2003 р. працював на посаді артиста оркестру вищої категорії - волтерністом в «Дніпропетровський державний театр опери та балету»;
з 08.01.2004 р. по 10.06.2004 р. працював на посаді артиста оркестру вищої категорії, волтерністом в ОКПК «Дніпропетровський академічний театр опери та балету»;
з 16.09.2004 р. по 30.09.2004 р. працював на посаді артиста камерного оркестру вищої категорії (волтерна) в КІ1 «Обласна філармонія «Дніпроконцерт»;
з 01.10.2004 р. по 30.09.2005 р. працював на посаді артиста симфонічного оркестру вищої категорії (волтерна) в ОКП «Дніпропетровська філармонія»;
з 01.10.2005 р. по 30.09.2016 р. працював на посаді концертмейстера відповідних груп інструментів (валторна) симфонічного оркестру в КП «Дніпропетровська філармонія» ім. Л.Б. Когана». Рішенням сесії Дніпропетровської обласної ради від 27.12.2013 р. № 515-23/VІ «Дніпропетровська філармонія» перейменована на КП "Дніпропетровська філармонія" ім. Л.Б. Когана";
з 01.10.2016 р. по 31.08.2017 р. працював на посаді артиста симфонічного оркестру (волторна) вищої категорії в КП «Дніпропетровська філармонія» ім. Л.Б. Когана»;
з 01.09.2017 р. по 31.10.2019 р. працював на посаді артиста оркестру першої категорії (валторна) в ОКПК «Дніпропетровський академічний театр опери та балету».
01.11.2019 р. ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Листом від 23.01.2020 р. за № 117/03.7-22 відділ з питань призначення та перерахунків пенсій №3 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомив позивача про відмову в призначенні пенсії за вислугу років та зазначив, що безпосередній спеціальний стаж роботи станом на 03.10.2017 р. становить 16 років 14 днів, що не достатньо для призначення пенсії за вислугу років. Окрім наведеного, повідомлено про відсутність документів про те, що позивач працював на посаді артиста оркестру, який грав на духових інструментах (періоди роботи з 10.05.87 р. по 14.09.1989 р., 28.09.1999 р. по 24.12.2003 р., з 08.01.2004 р. по 10.06.2004 р.) та на посаді артиста оркестру, який грав на духових інструментах у професійних художніх колективах (періоди роботи з 19.09.1989 р. по 26.07.1994 р., з 16.09.2004 р. по 30.09.2005 р., з 01.10.2016 р. по 31.08.2017 р., з 01.09.2017 р. по 31.10.2017 р.)
Не погодившись із вказаним рішенням суб`єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон №1058-IV), страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV передбачається, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
За приписами ст.2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ) за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Відповідно до п. «ж» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на пенсію за вислугу років мають: артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів при стажі творчої діяльності від 20 до 35 років за переліком та у порядку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, але не раніше досягнення 55 років.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за вислугу років мають артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів: які в період до 1 січня 2016 року мали вислугу років на відповідних посадах не менше тривалості, передбаченої абзацом першим цього пункту;
1971 року народження і старші за наявності стажу творчої діяльності, передбаченого абзацом першим цього пункту, та після досягнення ними віку, встановленого абзацами тринадцятим - двадцять п`ятим пункту "е" цієї статті.
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 № 583 затверджено перелік посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, які мають право на пенсію за вислугу років незалежно від віку.
Відповідно до п.п. а) п.4 Переліку творчі працівники (крім перелічених у пунктах 1-3 цього Переліку) театрів опери і балету, музичних театрів: артисти драми, артисти оркестру, які грають на духових інструментах, за наявності стажу творчої роботи на сцені на посадах, зазначених у цьому підпункті, не менше 25 років. До стажу, визначеного цим підпунктом, зараховується також робота на посадах, передбачених пунктами 1 і 2 цього Переліку.
При цьому суд зазначає, що положеннями ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Як передбачено п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Суд звертає увагу на те, що трудова книжка позивача серії НОМЕР_1 містить всі необхідні записи, які підтверджують перебування ОСОБА_1 на відповідних посадах. Окрім цього, відповідачем не надано до суду жодних доказів, які б спростували вказаний факт, а також матеріали справи не містять доказів того, що трудова книжка позивача визнавалась не дійсною, тощо.
Суд також враховує, що на підтвердження своєї трудової діяльності, позивачем надано уточнюючи довідки: від 21.02.2020 р. №182-А, від 27.01.2020р. №9, від 21.01.2020р. №4.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що відмова відповідача у зарахуванні позивачу періодів роботи: з 10.05.1987 р. по 14.09.1989 р. на посаді артиста оркестру волтарністом в Музично - драматичному театрі КАССР; з 19.09.1989 р. по 30.04.1990 р. на посаді артиста камерного оркестру волтерніст в «Дніпропетровська обласна філармонія»; з 01.05.1990 р. по 26.07.1994 р. на посаді артиста камерного оркестру другий волтерніст в «Дніпропетровська обласна філармонія»; з 28.09.1999 р. по 24.12.2003р. на посаді артиста оркестру вищої категорії - волтерністом в «Дніпропетровський державний театр опери та балету»; з 08.01.2004 р. по 10.06.2004 р. на посаді артиста оркестру вищої категорії, волтерністом в ОКПК «Дніпропетровський академічний театр опери та балету»; з 16.09.2004 р. по 30.09.2004 р. на посаді артиста камерного оркестру вищої категорії (волтерна) в КП «Обласна філармонія «Дніпроконцерт»; з 01.10.2004 р. по 30.09.2005 р. на посаді артиста симфонічного оркестру вищої категорії (волтерна) в ОКП «Дніпропетровська філармонія»; з 01.10.2005 р. по 30.09.2016 р. на посаді концертмейстера відповідних груп інструментів (валторна) симфонічного оркестру в КП «Дніпропетровська філармонія» ім. Л.Б. Когана»; з 01.10.2016 р. по 31.08.2017 р. на посаді артиста симфонічного оркестру (волгорна) вищої категорії в КП «Дніпропетровська філармонія» ім. Л.Б. Когана»; з 01.09.2017 р. по 31.10.2019 р. на посаді артиста оркестру першої категорії (валторна) в ОКПК «Дніпропетровський академічний театр опери та балету» - є протиправною.
Таким чином, порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов`язання пенсійного органу зарахувати вказані спірні періоди до спеціального стажу, що надає право на пенсію за вислугою років та призначити пенсію за вислугою років відповідно до п. «ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 01.11.2019 року (дата звернення).
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Частинами 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірність прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
З огляду на викладене вище, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв`язку з цим суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 840,80 грн.
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 за вислугою років згідно до п. «ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оформленого листом № 117/03.7-22 від 23.01.2020 р. - протиправним.
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області зарахувати до спеціального стажу ОСОБА_1 , що надає право на пенсію за вислугою років, періоди роботи: з 10.05.1987 р. по 14.09.1989 р. на посаді артиста оркестру волтарністом в Музично - драматичному театрі КАССР; з 19.09.1989 р. по 30.04.1990 р. на посаді артиста камерного оркестру волтерніст в «Дніпропетровська обласна філармонія»; з 01.05.1990 р. по 26.07.1994 р. на посаді артиста камерного оркестру другий волтерніст в «Дніпропетровська обласна філармонія»; з 28.09.1999 р. по 24.12.2003 р. на посаді артиста оркестру вищої категорії - волтерністом в «Дніпропетровський державний театр опери та балету»; з 08.01.2004р. по 10.06.2004 р. на посаді артиста оркестру вищої категорії, волтерністом в ОКПК «Дніпропетровський академічний театр опери та балету»; з 16.09.2004 р. по 30.09.2004 р. на посаді артиста камерного оркестру вищої категорії (волтерна) в КП «Обласна філармонія «Дніпроконцерт»; з 01.10.2004 р. по 30.09.2005 р. на посаді артиста симфонічного оркестру вищої категорії (волтерна) в ОКП «Дніпропетровська філармонія»; з 01.10.2005 р. по 30.09.2016 р. на посаді концертмейстера відповідних груп інструментів (валторна) симфонічного оркестру в КП «Дніпропетровська філармонія» ім. Л.Б. Когана»; з 01.10.2016 р. по 31.08.2017 р. на посаді артиста симфонічного оркестру (волгорна) вищої категорії в КП «Дніпропетровська філармонія» ім. Л.Б. Когана»; з 01.09.2017 р. по 31.10.2019 р. на посаді артиста оркестру першої категорії (валторна) в ОКПК «Дніпропетровський академічний театр опери та балету» та призначити пенсію ОСОБА_1 за вислугою років відповідно до п. «ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з дати звернення 01.11.2019 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 840,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.М. Олійник