
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2020 року ЛуцькСправа № 140/6915/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації в Волинській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, стягнення шкоди,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся із позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації в Волинській області (далі - ТУ ДСА в Волинській області, Територіальне управління) про визнання протиправною видачу довідки № 70 від 25 січня 2019 року про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці; зобов`язання утриматися від видачі довідок про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, які не відповідають дійсності; стягнення 47 026 грн 08 коп. шкоди.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Указом Президента України від 22 липня 2004 року № 837/2004 на підставі статті 43 3акону України « Про статус суддів», ОСОБА_1 звільнено з посади судді Шацького районного суду Волинської області у зв`язку з поданням заяви про відставкy за станом здоров`я, що перешкоджає продовженню виконання обов`язків. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2014 року зобов`язано Управління пенсійного фонду України призначити ОСОБА_1 щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці з 12 березня 2013 року відповідно до частини четвертої статті 43 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року №2453-VІ (далі - Закон №2453-VІ), виходячи із розміру заробітної плати судді, який працює на посаді голови Шацького районного суду. Постановою Шацького районного суду Волинської області від 07 грудня 2016 року у справі №170/743/16-а зобов`язано Шацько-Любомльське ОУ ПФУ здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання без обмеження граничного розміру з 08 червня 2016 року.
У зв`язку із зміною розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, позивач звернувся до Територіального управління за довідкою про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Відповідач 25 січня 2019 року видав позивачу таку довідку за № 70. Однак, ОСОБА_1 вважає, що відомості, зазначені у довідці № 70 від 25 січня 2019 року, не відповідають дійсності, оскільки замість 40% доплати за вислугу років відповідач зазначив - 30%, замість 10% доплати за перебування на адміністративній посаді, відповідач зазначив - 0,00грн.
При цьому позивач не погоджується із інформацією, яка міститься у довідці щодо його стажу на посаді судді - 13 років 2 місяці 2 дні. Вважає, що до такого стажу необхідно зарахувати час проходження військової служби та навчання у вищому юридичному навчальному закладі, у зв`язку із чим його стаж становитиме 17 років, що дає йому право на доплату за вислугу років у розмірі 40%. Також позивач вважає, що має право на доплату 10% за перебування на адміністративній посаді.
На переконання позивача, у зв`язку із зазначенням недостовірної інформації у довідці № 70 від 25 січня 2019 року щодо складових для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, йому завдається щомісячна шкода у сумі 3 918 грн, річна сума якої становить 47 026 грн 08 коп.
З огляду на вказане позивач просить визнати протиправною видачу довідки № 70 від 25 січня 2019 року про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та зобов`язати відповідача утриматися від видачі довідок про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, які не відповідають дійсності; стягнути 47 026 грн 08 коп. завданої шкоди.
У відзиві на позов № 1047/05-09 від 15 червня 2020 року відповідач його вимог не визнав. Вказав, що облік стажу судді у відставці ОСОБА_1 здійснюється Шацьким районним судом Волинської області на підставі особової справи судді. Також зазначив, що стаття 43 Закону України «Про статус суддів» № 2862-ХІІ від 15 грудня 1992 року, на яку позивач посилається, як на підставу для обчислення доплати за вислугу років, норма стосується визначення стажу роботи, що дає право на одержання надбавки до посадового окладу за виcлугу років та додаткової відпустки, однак жодним чином не урегульовує питання стажу роботи, який дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання.
Також відповідач вказав, що Указом Президента України від 22 липня 2004 року ОСОБА_1 звільнено з посади судді Шацького районного суду у зв`язку з поданням заяви про відставку за станом здоров`я, що перешкоджає продовженню виконання обов`язків судді. У зв`язку із цим позивачу видано довідку про посадовий оклад працюючого судді, a не голови суду та відсотки доплати за вислугу років, подані Шацьким районним судом Волинської області відповідно до довідки про розрахунок стажу роботи, що дає право на встановлення щомісячної доплати за вислугу років.
З огляду на вказане відповідач просить у задоволенні позову відмовити.
На електронну адресу суду 18 червня 2020 року надійшла заява ОСОБА_1 , у якій він відмовився від позову у частині стягнення 47 026 грн 08 коп. (арк. спр. 47).
Як визначено частиною десятою статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).
Заява ОСОБА_1 від 18 червня 2020 року про часткову відмову від позову, подана в електронній формі, не скріплена електронним цифровим підписом заявника. А станом на 24 липня 2020 року така заява не подана до суду (не направлена поштовим зв`язком) у паперовій формі із власноручним підписом позивача.
Враховуючи, що заява від 18 червня 2020 року не відповідає вимогам частини десятої статті 44 КАС України, тому суд залишає її без розгляду.
Відтак, спір розглядається в межах позовних вимог на підставі позовної заяви від 25 травня 2020 року, за якою 01 червня 2020 року відкрито провадження у даній адміністративній справі.
Розгляд справи постановлено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами (арк. спр. 33).
Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
Наказом по особовому складу № 119 від 20 листопада 1997 року відповідно до пункту 23 статті 106 Конституції України та на виконання Указу Президента України від 29 серпня 1997 року № 925/97 «Про призначення голів та заступників голів районних (міських) судів» ОСОБА_1 призначено головою Шацького районного суду (арк. спр. 10).
Указом Президента України № 109/2004 від 28 січня 2004 року ОСОБА_1 звільнено із посади голови Шацького районного суду Волинської області (арк. спр. 9).
Указом Президента України № 837/2004 від 22 липня 2004 року на підставі статті 43 3акону України «Про статус суддів», ОСОБА_1 звільнено з посади судді Шацького районного суду Волинської області у зв`язку з поданням заяви про відставку за станом здоров`я, що перешкоджає продовженню виконання обов`язків (арк. спр. 16).
Відповідно до довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці № 70 від 25 січня 2019 року, виданої Територіальним управлінням ОСОБА_1 , станом на 01 січня 2019 року суддівська винагорода останнього, яка враховується при перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці по відповідній посаді працюючого судді Шацького районного суду Волинської області, складає 37 459 грн 50 коп., у тому числі: посадовий оклад - 28 815 грн, доплата за вислугу років (30%) - 8 644 грн 50 коп., доплата за перебування на адміністративній посаді у суді - 0,00 грн, доплата за науковий ступінь - 0,00 грн, доплата за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці - 0,00 грн, щомісячна доплата відповідно до частини шостої статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» - 0,00 грн (арк. спр. 28).
Непогоджуючись видачею вказаної довідки, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
До січня 2003 року ведення особових справ суддів здійснювало управління юстиції у Волинській області. Документом, в якому вівся облік стажу судді ОСОБА_1 . є особова справа судді, яку було передано до Шацького районного суду Волинської області наказом територіального управління Державної судової адміністрації України в Волинській області від 29 листопада 2011 року № 79/01-09 «Про передачу особових справ суддів місцевих загальних судів області».
Відповідно до Типового положення про територіальні управління Державної судової адміністрації України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Державної судової адміністрації України від 15 липня 2015 року № 104, територіальні управління у своїй діяльності керуються Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, рішеннями з`їзду суддів України та Ради суддів України, Положенням про ДСА України, наказами ДСА України, рішеннями колегії ДСА України, іншими нормативно-правовими актами та цим Положенням.
Основним завданням територіальних управлінь є організаційне забезпечення діяльності місцевих судів та фінансове забезпечення місцевих загальних судів з метою створення належних умов для діяльності судів, суддів цих судів та забезпечення роботи органів суддівського самоврядування.
Організаційне забезпечення становлять заходи матеріально-технічного, кадрового, інформаційного, організаційно-технічного характеру, ведення судової статистики, діловодства та архіву суду.
Пунктом 4 вказаного Положення визначено повноваження територіальних управлінь, усього 34 підпункти, жоден із яких не обумовлює правомочність щодо обрахунку або обліку стажу суддів. Повноваження щодо вивчення кадрових питань стосуються лише апаратів місцевих судів.
Відповідно до частини четвертої статті 142 чинного Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року №1402-VIII (далі - Закон №1402-VIII) у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Відтак, зміна розміру суддівської винагороди діючого судді є безумовною підставою для перерахунку щомісячного грошового забезпечення судді у відставці.
Частиною третьою статті 133 Закону №2453-VI (в редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12 лютого 2015 року №192-VIII) передбачено, що посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється в розмірі 10 мінімальних заробітних плат.
Разом з тим, 04 грудня 2018 року Конституційним судом України ухвалено рішення у справі №1-7/2018 (4062/15) від 04 грудня 2018 року №11-р/2018 за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частин третьої, десятої статті 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд», відповідно до якого визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення частини третьої, десятої статті 133 Закону України від 07 липня 2010 року №2453-IV «Про судоустрій і статус суддів» у редакції Закону України від 12 лютого 2015 року №192-VIII «Про. забезпечення права на справедливий суд».
Відповідно до пункту 1 вказаного рішення Конституційного Суду України положення частини третьої статті 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року №2453-VI, у редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12 лютого 2015 року №192-VIII підлягає застосуванню в його первинній редакції, а саме: «Посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється у розмірі 15 мінімальних заробітних плат, визначених законом, що запроваджується поетапно: з 1 січня 2011 року 6 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2012 року - 8 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2013 року - 10 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2014 року - 12 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2015 року - 15 мінімальних заробітних плат».
Враховуючи рішення Конституційного суду України у справі №1-7/2018 (4062/15) від 04 грудня 2018 року №11-р/2018, 25 січня 2019 року Територіальне управління видало позивачу довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці №70, згідно з якою станом на 01 січня 2019 року суддівська винагорода, яка враховується при перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці на відповідній посаді працюючого судді Шацького районного суду Волинської області складає 37 459 грн 50 грн, у тому числі посадовий оклад - 28 815 грн, доплата за вислугу років - 8 644 грн 50 коп.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2019 року у справі № 140/2359/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шацько-Любомльського об`єднаного управління Пенсійного фонду України зобов`язано Шацько-Любомльське об`єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок позивачу щомісячного довічного грошового утримання з 04 грудня 2018 року на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у Волинській області від 25 січня 2019 року за №71 та з 01 січня 2019 року на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у Волинській області від 25 січня 2019 року за №70 (арк. спр. 49-52).
Отже, судовим рішенням в адміністративній справі № 140/2359/19 від 04 вересня 2019 року, яке набрало законної сили 03 грудня 2019 року, встановлено правомірність та законність перерахунку щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_1 на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у Волинській області від 25 січня 2019 року за №70.
Суд звертає увагу позивача, що правовідносини з приводу обчислення доплати за вислугу років регулювались Законом України "Про статус суддів" від 15 грудня 1992 року № 2862- XII (далі - Закон № 2862-ХІІ).
Відповідно до частини першої статті 43 Закону № 2862-ХІІ кожен суддя за умови, що він працював на посаді судді не менше 20 років, має право на відставку, тобто на звільнення його від виконання обов`язків за власним бажанням або у зв`язку, з закінченням строку повноважень.
Абзацом другим частини четвертої цієї статті передбачено, що до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів судів України, державних арбітрів, арбітрів відомчих арбітражів України, зараховується також час роботи на посадах суддів і арбітрів у судах та державному і відомчому арбітражі колишнього СРСР та республік, що раніше входили до складу СРСР, час роботи на посадах, безпосередньо пов`язаних з керівництвом та контролем за діяльністю судів у Верховному Суді України, в обласних судах, Київському і Севастопольському міських судах, Міністерстві юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях, за діяльністю арбітражів у Державному арбітражі України, Вищому арбітражному- суді України, а також на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судді не менше 10 років.
Частина шоста статті 44 Закону України «Про статус суддів» передбачала, що для суддів судів загальної юрисдикції до стажу роботи, що дає право на одержання надбавки до посадового окладу за вислугу років та додаткової відпустки, крім часу роботи на посадах суддів, зараховується час роботи на посадах слідчих, прокурорських працівників, а також інших працівників, яким законом передбачені такі ж пільги.
Тобто, зазначена норма стосується визначення стажу роботи, що дає право на одержання надбавки до посадового окладу за вислугу років та додаткової відпустки, однак жодним чином не врегульовує питання стажу роботи, який дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання.
Згідно зі статтею 137 Закону України №1402-VIII до стажу роботи на посаді судді зараховується робота на посаді: 1) судді судів України, арбітра (судді) арбітражних судів України, державного арбітра колишнього Державного арбітражу України, арбітра відомчих арбітражів України, судді Конституційного Суду України; 2) члена Вищої ради правосуддя, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; 3) судді в судах та арбітрів у державному і відомчому арбітражах колишнього СРСР та республік, що входили до його складу.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» внесені зміни до статті 137 Закону №1402-VIII, яку доповнено частиною другою, де зазначено, що до стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді.
Судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання) (абзац 4 пункту 34 розділу XII «Прикінцеві та перехідних положення» Закону №1402-VIII).
Таким чином, стаж роботи на посаді судді, призначеного чи обраного на посаду до набрання чинності Закону №1402-VIII, визначається відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання).
При звільненні ОСОБА_1 у зв`язку з поданням заяви про відставку за станом здоров`я, що перешкоджає продовженню виконання обов`язків судді, останньому було видано наказ територіального управління державної судової адміністрації в Волинській області «Про звільнення ОСОБА_1 » від 27 липня 2004 року № 87-2-6/к, пунктом 2 якого було визначено, що станом на 28 липня 2004 року стаж його роботи на посаді судді становить 10 років 5 місяців 7 днів; пізніше даний наказ був визнаний недійсним наказом територіального управління державної судової адміністрації в Волинській області від 03 серпня 2004 року № 90-2-6/к у зв`язку із наданням ОСОБА_1 копії наказу управління юстиції у Волинській області від 20 листопада 1997 року № 120 про зарахування до стажу роботи на посаді судці виконання обов`язків судді, пунктом 3 якого було визначено, що станом на 28 липня 2004 року стаж його роботи на посаді судді, з врахуванням поданих 03 серпня 2004 року документів, становить 13 років 2 місяці 2 дні (арк. спр. 41-43). Зазначений наказ є чинним.
Суд акцентує, що доплата за вислугу років - це невід`ємна частина суддівської винагороди, відповідно до частини другої статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та припиняється відповідно до частини десятої статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус судців».
Окрім того, як установлено судом, Указом Президента України від 28 січня 2004 року № 109/2004 та в подальшому наказом територіального управління державної судової адміністрації в Волинській області від 26 лютого 2004 року № 25-2-6/к ОСОБА_1 звільнено з посади голови Шацького районного суду Волинської області з формулюванням «вважати таким, що з 26 лютого 2004 року займає посаду судді Шацького районного суду з посадовим окладом згідно штатного розпису» та наказом Шацького районного суду від 27 лютого 2004 року № 14. Відповідно до пункту 1.2 наказу № 25-2-6/к обов`язки голови суду тимчасово було покладено на іншого суддю.
Указом Президента України від 22 липня 2004 року № 837/2004 ОСОБА_1 звільнено з посади судді Шацького районного суду у зв`язку з поданням заяви про відставку за станом здоров`я, що перешкоджає продовженню виконання обов`язків судді.
З огляду на те, що позивача звільнено з посади судді, а не з посади голови суду, довідка № 70 від 25 січня 2019 року містить пункт (№3) доплата за перебування на адміністративній посаді в суді 0,00 грн.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки у даній справі оскаржуються дії, вчинені відповідачем як суб`єктом владних повноважень, суд відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України перевіряє, чи вчинена вона: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що Територіальне управління Державної судової адміністрації в Волинській області, вчиняючи дію - видачу довідки № 70 від 25 січня 2019 року про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, діяло законно - у межах наданих повноважень, та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Разом з тим, суд зазначає, що одна із вимог позивача - про зобов`язання утриматися від видачі довідок про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, які не відповідають дійсності, фактично є позовною вимогою, заявленою на майбутнє, що є неприпустимим, відтак не може бути задоволена судом.
Окрім того, з огляду на те, що судом не встановлено протиправності у діях відповідача при видачі довідки, тому у задоволенні позовної вимоги про стягнення 47 026 грн 08 коп. завданої шкоди також слід відмовити.
Отже, позивачем під час розгляду справи не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження позиції щодо наявності в діях відповідача протиправності.
Підсумовуючи вищенаведене та виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити уцілому.
Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Відповідно до вимог статті 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 139, 243, 245, 246, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Закону України «Про статус суддів», суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Територіального управління Державної судової адміністрації в Волинській області (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Сенаторки Левчанівської, 1, ідентифікаційний код юридичної особи 26276277) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, стягнення шкоди відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя В.І. Смокович
Повний текст судового рішення складено 24 липня 2020 року.