Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
01.04.10р.Справа № 34/93-10 За позовом Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора, м.Дніпропетровськ в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м.Дніпропетровськ
до Відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва "Дніпротрансбуд", м.Дніпропетровськ
про винесення змін до договору оренди земельної ділянки
Суддя Примак С.А.
Представники:
від прокурора - Рижик С.О. посв. №64 від 14.01.2010р.
від позивача - Лазуренко К.О., предст., дов. №4/11-469 від 16.12.2009р.
від відповідача - Христян О.М.. предст., дов. б/н від 08.08.2009р.
СУТЬ СПОРУ:
Позов заявлено про зміну п. 3.2 договору оренди земельної ділянки від 22.05.03р. укладеного між Дніпропетровською міською радою та Відкритим акціонерним товариством транспортного будівництва "Дніпротрансбуд", посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Літаш І.П. зареєстрованого в реєстрі за №4254 від 22.05.03р. та зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 06.06.03р. за № 3580, виклавши в такій редакції: "3.2 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України "Про оренду землі" та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю" та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.08р. № 39/35 у розмірі мінімальної ставки орендної плати встановленої Законом України "Про оренду землі".
Представник Відповідача подав відзив на позовну заяву, проти позову заперечує, вважає позовні вимоги не обґрунтованими, в задоволення позовних вимог просить відмовити.
Відповідач у судовому засіданні надав копію статуту товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКПРОМБУД" від 11.06.2009р., відповідно якого товариство з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКПРОМБУД" є правонаступником усього майна, прав та обов'язків відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва "Дніпротрансбуд".
Господарський суд згідно зі ст.75 ГПК України розглядає справу за наявними в ній матеріалами.
В порядку ст.85 ГПК України в судовому засіданні 01.04.10р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд ,-
В С Т А Н О В И В :
22.05.2003р. між Дніпропетровською міською радою та відкритим акціонерним товариством транспортного будівництва "Дніпротрансбуд" укладений договір оренди земельної ділянки, згідно якого орендар приймає в оренду на умовах договору частку (50%) у користування загальною площею 0,0347 га (площа частки складає 0,01735 га), що розташована за адресою м. Дніпропетровськ, Самарський район, вул. Лісопаркова, 14.
Згідно п. 3.2. договору, орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується у грошовій формі в розмірі земельного податку, вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту щомісячно (до 15 числа наступного місяця) і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року.
Проте, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № N 309-VI від 03.06.2008 року в Закон України "Про оренду землі" були внесені зміни, зокрема, частина четверта та п'ята статті 21 була викладена у такій редакції:
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю ".
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині. Вказаний закон № N 3 09-VI набрав чинності з моменту опублікування, а саме: з 04.06.2008 року. Таким чином, у відповідності з законом з 04.06.2008 року розмір річної орендної плати за земельну ділянку, надану в оренду, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", а оспорюваний договір в цій частині є таким, що суперечить чинному законодавству. Згідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі" та розділу 8 Договору зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо умов договору оренди та інші спори вирішуються у судовому порядку.
З метою приведення рішень Дніпропетровської міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства було прийнято рішення від 06.08.08 №39/35 "Про внесення змін до рішень міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин і приведення деяких рішень міської ради з питань передачі земельних ділянок та діючих договорів оренди у відповідність до вимог чинного законодавства". П.3 зазначеного рішення встановлено річну орендну плату за користування ділянками у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України "Про оренду землі", незалежно від мети використання.
Відповідно до ст.144 Конституції України рішення прийняті органом місцевого самоуправління є обов'язковими до виконання на певній території.
18.01.10р. Дніпропетровська міська рада направила на адресу відповідача вимогу про приведення договору оренди землі до вимог законодавства.
Проте, у строк, визначений законом відповіді від відповідача не було отримано.
Відповідно до приписів ст. 651 ЦК України: зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 654 ЦК України: зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. Тобто, правочин, спрямований на зміну або розірвання договору, здійснюється в тій самій формі, що й сам договір. Здійснюється він у вигляді додаткової угоди до договору або угоди про розірвання договору.
Відповідно до приписів ст. 188 ГК України: зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Порушення інтересів держави полягає в тому, що власник землі в особі Дніпропетровської міської ради, не отримала за 2008-2009 рр. орендну плату в повному обсязі, що викликає необхідність приведення договору оренди земельної ділянки від 22.05.2003р. укладеного між Дніпропетровською міською радою та Відкритим акціонерним товариством транспортного будівництва "Дніпротрансбуд", посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Літаш І.П. зареєстрованого в реєстрі за №4354 від 22.05.03 та зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 06.06.03 р. за № 3580 до вимог чинного законодавства України в частині визначення річної орендної плати за землю.
У відповідності з п. 3 статті 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідач у судовому засіданні надав копію статуту товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКПРОМБУД" від 11.06.2009р.
Відповідно до ст.25 ГПК України, в разі вибуття однієї з сторін у спірному або встановленому рішенням господарського суду правовідношенні внаслідок реорганізації підприємства чи організації господарський суд здійснює заміну цієї сторони її правонаступником, вказуючи про це в рішенні або ухвалі. Усі дії, вчинені в процесі до вступу правонаступника, є обов'язковими для нього в такій же мірі, в якій вони були б обов'язковими для особи, яку він замінив. Правонаступництво можливе на будь-якій стадії судового процесу.
Згідно статуту від 11.06.2009р. товариство з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКПРОМБУД" створено в результаті реорганізації шляхом перетворення відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва "Дніпротрансбуд".
Суд вважає замінити відповідача по справі №34/93-10 - відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва "Дніпротрансбуд" його правонаступником - товариство з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКПРОМБУД".
Товариство з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКПРОМБУД" є правонаступником усього майна, прав та обов'язків відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва "Дніпротрансбуд".
Відповідно до вимог ст.49 ГПК України судові витрати покласти на відповідача.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями, ст.ст. 82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Змінити п. 3.2 договору оренди земельної ділянки від 22.05.03р. укладеного між Дніпропетровською міською радою та Відкритим акціонерним товариством транспортного будівництва "Дніпротрансбуд", посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Літаш І.П. зареєстрованого в реєстрі за №4254 від 22.05.03р. та зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 06.06.03р. за № 3580, виклавши в такій редакції:
"3.2 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України "Про оренду землі" та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю" та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.08р. № 39/35 у розмірі мінімальної ставки орендної плати встановленої Законом України "Про оренду землі".
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКПРОМБУД" (49038, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 98, кв. 1, код ЄДРПОУ 04691644) в доход держбюджету (Управління Держказначейства у Жовтневому районі м.Дніпропетровська (відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області ЄДРПОУ 24246786 МФО 805012 р/р 31118095700005) державне мито 85,00 грн., видати наказ.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКПРОМБУД" (49038, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 98, кв. 1, код ЄДРПОУ 04691644) в доход держбюджету Управління Держказначейства у Жовтневому районі м.Дніпропетровська (Відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області р/р 31211259700005 МФО 805012 ЄДРПОУ 24246786) за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу 236,00 грн., видати наказ.
СуддяС.А. Примак Рішення підписано 12.04.2010р.