Рішення № 90594758, 24.07.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2020
Номер справи
803/1053/18
Номер документу
90594758
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2020 року ЛуцькСправа № 803/1053/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дмитрука В.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Волинського обласного благодійного фонду «МИРТА» до Волинської митниці ДФС про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Волинський обласний благодійний фонд «МИРТА» (далі - ВОБФ «МИРТА») звернувся з позовною заявою до Волинської митниці ДФС про визнання протиправними рішень про відмову у наданні ВОБФ «МИРТА» дозволу на припинення митного режиму відносно товарів гуманітарної допомоги вагою 1277837 кг, які внаслідок пожежі були безповоротно знищені, а також про відмову у наданні дозволу на поміщення в митний режим знищення або руйнування непридатних для вживання залишків вантажів гуманітарної допомоги вагою 59630 кг, що знаходяться за адресою: 45606, Волинська область, Луцький район, село Рованці, вулиця Промислова, будинок 1, а також зобов`язання надати такий дозвіл на поміщення в митний режим знищення або руйнування непридатних для вживання залишків вантажів гуманітарної допомоги вагою 59630 кг, та припинити митний режим відносно товарів гуманітарної допомоги вагою 1277837 кг, які внаслідок пожежі були безповоротно знищені.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.07.2018 в задоволенні позову відмовлено повністю.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2018 апеляційну скаргу ВОБФ «МИРТА» залишено без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06.07.2018 - без змін.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 19.05.2020 касаційну скаргу ВОБФ «МИРТА» задоволено частково, скасовано рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06.07.2018 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2018 в частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним рішення Волинської митниці ДФС про відмову у наданні дозволу на поміщення в митний режим знищення або руйнування непридатних для вживання залишків вантажів гуманітарної допомоги вагою 59630 кг, що знаходяться за адресою: с. Рованці, вул. Промислова, 1 та зобов`язання Волинську митницю надати дозвіл на поміщення в митний режим знищення або руйнування непридатних для вживання залишків вантажів гуманітарної допомоги вагою 59630 кг., та ухвалено в цій частині нове судове рішення про задоволення позовних вимог. Визнано протиправним рішення Волинської митниці ДФС про відмову у наданні дозволу на поміщення в митний режим знищення або руйнування непридатних для вживання залишків вантажів гуманітарної допомоги вагою 59630 кг., що знаходяться за адресою: с. Рованці, вул. Промислова, 1; зобов`язано Волинську митницю ДФС України надати дозвіл на поміщення в митний режим знищення або руйнування непридатних для вживання залишків вантажів гуманітарної допомоги вагою 59630 кг, що знаходяться за адресою: с. Рованці, вул. Промислова, 1. В іншій частині позовних вимог справу направлено на новий розгляд до Волинського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 прийнято справу до провадження за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін в межах позовних вимог про визнання протиправним рішення про відмову у наданні дозволу на припинення митного режиму відносно товарів гуманітарної допомоги вагою 1277837 кг, які внаслідок пожежі були безповоротно знищені та зобов`язання припинити митний режим відносно товарів гуманітарної допомоги вагою 1277837 кг, які внаслідок пожежі були безповоротно знищені.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що відповідно до частини 1, 3 статті 204 Митного кодексу України загальний строк тимчасового зберігання товарів під митним контролем становить 90 календарних днів. Строк тимчасового зберігання товарів, зазначений у частині першій цієї статті, за заявою власника або уповноваженої ним особи може бути продовжений (але не більше ніж на 30 днів) митним органом, за дозволом якого товари були розміщені на складі. Згідно частини 4 статті 204 Митного кодексу України до закінчення строків зберігання, зазначених у частинах першій - третій цієї статті, товари, що перебувають на тимчасовому зберіганні під митним контролем, повинні бути: 1) задекларовані власником або уповноваженою ним особою до відповідного митного режиму; або 2) передані власником або уповноваженою ним особою, утримувачем складу тимчасового зберігання, митного складу, організацією - отримувачем гуманітарної допомоги відповідному митному органу для зберігання та/або розпорядження відповідно до цього Кодексу; або 3) відправлені під митним контролем до інших митних органів для їх подальшого митного оформлення; або 4) вивезені за межі митної території України.

Представник відповідача вважає, що жодних з вищевказаних дій, позивачем вчинено не було, що виключає можливість прийняття рішення про надання дозволу на припинення митного режиму відносно товарів гуманітарної допомоги вагою 1277837 кг, оскільки в жоден режим вищевказані товари поміщено не було.

Також представник відповідача зазначив, що 27.03.2018 позивач звернувся із заявою щодо надання дозволу на припинення тимчасового зберігання товарів по документах згідно таблиці №2 вагою 1258657 кг та враховуючи вантаж 19180 кг, загальна вага 1277837 кг, а не із заявою про припинення митного режиму відносно товарів гуманітарної допомоги вагою 1277837 кг. Тому вважає, вимоги позивача про визнання протиправним рішення про відмову у наданні дозволу на припинення митного режиму відносно товарів гуманітарної допомоги вагою 1277837 кг та зобов`язання припинити митний режим відносно товарів гуманітарної допомоги вагою 1277837 кг, які внаслідок пожежі були безповоротно знищені безпідставними.

Крім того, разом із відзивом на позовну заяву представником відповідача подано клопотання про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін.

Щодо клопотання представника відповідача про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін суд зазначає наступне.

Відповідно до приписів частин п`ятої та шостої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Частиною шостою статті 12 КАС України визначено перелік справ незначної складності. Відповідно до пункту 10 вказаної норми справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

Частиною четвертою статті 257 КАС України встановлено перелік категорій справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження. Дана адміністративна справа не підпадає під вказаний перелік.

Таким чином, з огляду на характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі, дана адміністративна справа є справою незначної складності, а тому, беручи до уваги, що відповідачем було надано суду та позивачу відзив на адміністративний позов, суд не вбачав підстав для розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, які беруть участь у справі.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ВОБФ «МИРТА» зареєстрований як юридична особа 11.07.2012, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААВ №712751 від 11.07.2012 (а.с.23).

Позивач 27.03.2018 звернувся до відповідача із заявою №12 щодо припинення тимчасового зберігання товарів під митним контролем, в якій просить надати дозвіл на припинення тимчасового зберігання товарів загальною вагою 1277837 кг (а.с.11-12).

Рішенням від 30.03.2018 року №5022/12/03-70 митний орган відмовив декларанту щодо припинення митного режиму відносно товарів гуманітарної допомоги, які внаслідок пожежі були безповоротно знищені, вказавши, що рішення може бути прийняте тільки відносно частини (різниці) товарів гуманітарної допомоги, які внаслідок пожежі були безповоротного знищені (різниця між ввезеними товарами та залишками), після поміщення залишків (відходів товарів, що потрапили під дію обставин непереборної сили) у митний режим знищення або руйнування, надання відповідного акту та достовірного визначення тієї частини товарів щодо яких митний режим припиняється (повністю знищені) (а.с. 74-75).

Не погодившись із прийнятим рішенням відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 71 Митного кодексу України (далі - МК України) декларант має право обрати митний режим, у який він бажає помістити товари, з дотриманням умов такого режиму та у порядку, що визначені цим Кодексом.. Поміщення товарів у митний режим здійснюється шляхом їх декларування та виконання митних формальностей, передбачених цим Кодексом. Митний режим, у який поміщено товари, може бути змінено на інший, обраний декларантом відповідно до частини першої цієї статті, за умови дотримання заходів тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, встановлених відповідно до закону для товарів, що поміщуються у такий інший митний режим.

Як слідує зі статті 175 МК України, знищення або руйнування - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари під митним контролем знищуються або приводяться у стан, який виключає можливість їх використання, з умовним повним звільненням від оподаткування митними платежами, установленими на імпорт цих товарів, та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до статті 176 МК України знищення або руйнування товарів допускається з письмового дозволу митного органу за заявою власника товарів чи уповноваженої ним особи.

Дозвіл на поміщення товарів у митний режим знищення або руйнування видається митним органом, якщо власником чи уповноваженою ним особою:

1) укладено договір на знищення (руйнування) товарів з підприємством, уповноваженим відповідно до законодавства України на знищення (руйнування) відповідних категорій товарів;

2) отримано дозволи на знищення (руйнування) товарів від державних органів, до повноважень яких належить контроль за переміщенням таких товарів.

Дозвіл на поміщення товарів у митний режим знищення або руйнування видається митним органом безоплатно протягом трьох робочих днів з дати реєстрації відповідної заяви. У разі відмови у видачі дозволу митний орган зобов`язаний у зазначений строк письмово або в електронній формі повідомити особу, яка звернулася за отриманням дозволу, про підстави відмови.

Поміщення товарів у митний режим знищення або руйнування здійснюється митним органом, у зоні діяльності якого проводяться операції зі знищення або руйнування.

За приписами статті частини другої статті 180 МК України митний орган має право здійснювати у будь-який час перевірку товарів, поміщених у митний режим знищення або руйнування (до моменту їх фактичного знищення), а також залишків і відходів, одержаних у результаті здійснення операцій із знищення або руйнування (до моменту їх декларування у відповідний митний режим чи видалення відповідно до законодавства України).

Як передбачено статтею 205 МК України, товари, які протягом строку тимчасового зберігання під митним контролем стали непридатними, були зіпсовані чи пошкоджені внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідними документами, підлягають митному оформленню як такі, що надійшли на митну територію України у непридатному, зіпсованому або пошкодженому стані.

Порядок надання дозволу на поміщення товарів у митний режим знищення або руйнування визначено розділом VI Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012 №657.

Відповідно до пункту 1 розділу VI даного Порядку №657 дозвіл на поміщення товарів у митний режим знищення або руйнування надається за заявою Декларанта керівником або вповноваженою ним посадовою особою митного органу, у зоні діяльності якого фактично будуть проводитися операції зі знищення або руйнування таких товарів.

Разом із заявою митному органу подаються: договір на знищення (руйнування) товарів з підприємством, уповноваженим відповідно до законодавства України на знищення (руйнування) відповідних категорій товарів; дозволи на знищення (руйнування) товарів від державних органів, до повноважень яких належить контроль за переміщенням таких товарів; копія відповідного дозвільного документа, що засвідчує право суб`єкта господарювання провадити діяльність зі знищення (руйнування) відповідних категорій товарів; товаротранспортні та інші товаросупровідні документи; інші документи, що стосуються проведення операцій зі знищення або руйнування товарів (за бажанням заявника).

Пунктом 3 розділу VI Порядку №657 визначено, що до надання дозволу на поміщення товарів у митний режим знищення або руйнування митний орган відповідно до статті 180 Кодексу має право провести огляд місця проведення операцій зі знищення (руйнування) товарів з метою перевірки можливості проведення таких операцій відповідно до вимог законодавства.

Рішення щодо проведення такого огляду приймається в установленому порядку посадовою особою митного органу, якою згідно з Кодексом та цим Порядком надається дозвіл на поміщення товарів у митний режим знищення або руйнування, з урахуванням номенклатури товарів, що піддаються операціям зі знищення (руйнування), характеристики таких операцій та інших обставин із визначенням завдань для такого огляду. За результатами огляду складається відповідний акт.

З наведеного слідує, що митний орган має право, а не зобов`язаний провести огляд місця проведення операцій зі знищення (руйнування) товарів та за результатами такого огляду скласти відповідний акт, при цьому такий огляд здійснюється з урахуванням номенклатури товарів, що піддаються операціям зі знищення (руйнування).

Надаючи оцінку повідомленим позивачем обставинам та наданим документам про дії обставин непереборної сили (пожежі), суд враховує розділ VIII Порядку №657, що регулює порядок підтвердження факту втрати товарів у наслідок аварії або дії обставин непереборної сили.

Пунктом 2 зазначеного розділу Порядку №657 передбачено, що у цьому розділі терміни вживаються в такому значенні:

- документальне підтвердження - надання митному органу відповідних документів, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили;

- обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов`язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події;

- факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.

Як визначено пунктом 3 розділу VIII Порядку №657, залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально вповноваженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції.

З наведеного слідує, що документи, які підтверджують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) видаються спеціально уповноваженими на це державними органами та підприємствами, установами та організаціями.

Відповідно до положень пункту третього статті 14 Закону України «Про торгово-промислові палати» торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб`єктів господарської діяльності та фізичних осіб.

Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб`єктів малого підприємництва видається безкоштовно. (частина 1 статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати»).

Судом встановлено, що на підставі звернення ВОБФ «МИРТА» від 25.10.2016 №72 Волинською торгово-промисловою палатою був складений експертний висновок №В-2357 від 27.10.2016 року, з якого слідує, що пред`явлений експерту товар, а саме гуманітарна допомога (речі домашнього вжитку (одіяла, постільна білизна) б/в, одяг б/в, взуття б/в, іграшки б/в) на складі тимчасового зберігання товарів під митним контролем за адресою: Волинська область, Луцький район, с. Рованці, вул. Промислова, 1, має механічні пошкодження внаслідок впливу негативних факторів пожежі, яка виникла 20.10.2016, та не може бути використаний за прямим призначенням (а.с.31-32).

Також на підставі звернення ВОБФ «МИРТА» від 02.12.2016 Волинською торгово-промисловою палатою був складений експертний висновок №В-2651 від 07.12.2016, з якого вбачається, що пред`явлений експерту непридатний до використання залишок товару, а саме гуманітарної допомоги (речі домашнього вжитку (одіяла, постільна білизна) б/в, одяг б/в, взуття б/в, іграшки б/в) на складі тимчасового зберігання товарів під митним контролем за адресою: Волинська область, Луцький район, с. Рованці, вул. Промислова, 1, без індивідуальної упаковки, з механічними пошкодженнями, викликаними впливом негативних факторів внаслідок пожежі, яка виникла 20.10.2016, має орієнтовану вагу 78810 кг, з них: 6680 кг - речі домашнього вжитку (одяг, постільна білизна) б/в, 130 кг - іграшки б/в, 32000 кг - одяг б/в, 40000 кг - взуття б/в (а.с.33).

З матеріалів справи вбачається, що Волинською торгово-промисловою палатою ВОБФ «МИРТА» був виданий сертифікат №7012 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 07.11.2017 (а.с.34).

Відповідно до пункту 9 розділу VIII Порядку №657 залишки або відходи товарів, транспортних засобів, що потрапили в аварію або під дію обставин непереборної сили, повинні бути в установленому порядку задекларовані у відповідний митний режим або з дозволу митного органу видалені відповідно до законодавства України.

При цьому, частиною першою статті 257 МК України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.

Відповідно до пункту 6 розділу VIII Порядку №657 у випадку, якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, яким здійснюється контроль за цими товарами, транспортними засобами, з письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.

Разом із заявою подаються: документи, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили, видані компетентними органами (установами) та засвідчені в установленому порядку; примірник акта про проведення огляду територій та приміщень складів тимчасового зберігання, митних складів, магазинів безмитної торгівлі, територій вільних митних зон та інших місць, де знаходяться товари, транспортні засоби комерційного призначення, що підлягають митному контролю, чи провадиться діяльність, контроль за якою покладено на митні органи, якщо аварія чи обставини непереборної сили мали місце на митній території України у зоні діяльності іншого митного органу та таким іншим митним органом проводився огляд; письмове підтвердження митного органу, якщо аварія чи обставини непереборної сили мали місце на митній території України у зоні діяльності іншого митного органу і таким іншим митним органом огляд не проводився згідно з абзацом четвертим пункту 5 цього розділу.

Заява розглядається митним органом, під контролем якого перебувають товари, транспортні засоби, що потрапили в аварію або під дію обставин непереборної сили, протягом п`яти робочих днів з дати її подання.

Якщо товари, транспортні засоби, що потрапили в аварію або під дію обставин непереборної сили, перебувають у зоні діяльності цього самого митного органу, керівником такого органу або особою, що виконує його обов`язки, невідкладно після отримання заяви здійснюються заходи, передбачені пунктом 5 цього розділу.

Розгляд заяви проводиться з урахуванням характеру аварії чи обставин непереборної сили та їх наслідків, документів, наданих заявником та отриманих від іншого митного органу (якщо аварія чи обставини непереборної сили мали місце на митній території України у зоні діяльності іншого митного органу), та результатів проведення огляду території чи іншого місця, де знаходяться, знаходились або можуть знаходитися товари і транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, безпосередньо митним органом, під контролем якого перебувають ці товари, транспортні засоби. Під час розгляду заяви митним органом враховується інформація (за наявності), надана іншими державними органами, митними або правоохоронними органами іноземних держав.

За результатами розгляду заяви щодо факту аварії чи дії обставин непереборної сили керівник митного органу, під контролем якого перебувають товари, транспортні засоби, що потрапили в аварію або під дію обставин непереборної сили, або особа, що виконує його обов`язки, виносить відповідне рішення згідно з Кодексом.

Відповідно до частини 1, 3 статті 204 Митного кодексу України загальний строк тимчасового зберігання товарів під митним контролем становить 90 календарних днів. Строк тимчасового зберігання товарів, зазначений у частині першій цієї статті, за заявою власника або уповноваженої ним особи може бути продовжений (але не більше ніж на 30 днів) митним органом, за дозволом якого товари були розміщені на складі. Згідно з частиною 4 статті 204 Митного кодексу України до закінчення строків зберігання, зазначених у частинах першій - третій цієї статті, товари, що перебувають на тимчасовому зберіганні під митним контролем, повинні бути: 1) задекларовані власником або уповноваженою ним особою до відповідного митного режиму; або 2) передані власником або уповноваженою ним особою, утримувачем складу тимчасового зберігання, митного складу, організацією - отримувачем гуманітарної допомоги відповідному митному органу для зберігання та/або розпорядження відповідно до цього Кодексу; або 3) відправлені під митним контролем до інших митних органів для їх подальшого митного оформлення; або 4) вивезені за межі митної території України.

З матеріалів справи убачається, що жодних з вищевказаних дій, позивачем вчинено не було, що в свою чергу виключає можливість прийняття митним органом рішення про надання дозволу на припинення митного режиму відносно товарів гуманітарної допомоги вагою 1277837 кг, оскільки в жоден режим вищевказані товари поміщено не було.

Як встановлено судом, позивач 27.03.2018 звернувся до відповідача із заявою №12 щодо припинення тимчасового зберігання товарів під митним контролем, в якій просить надати дозвіл на припинення тимчасового зберігання товарів загальною вагою 1277837 кг.

Однак, із заявою про надання дозволу на припинення митного режиму відносно товарів гуманітарної допомоги вагою 1277837 кг, які внаслідок пожежі були безповоротно знищені, а також про зобов`язання припинити митний режим щодо вказаних товарів, позивач не звертався.

Пунктом 6 розділу VIII Порядку №657 визначено, що рішення про припинення (завершення) митного режиму приймається лише щодо транспортних засобів або товарів (їх частини), які внаслідок факту аварії чи дії обставин непереборної сили були знищені, повністю та безповоротно пошкоджені, втрачені або зіпсовані.

Рішення оформлюється шляхом накладення відповідної резолюції на заяві та засвідчується підписом особи, яка його винесла, та завіряється відбитком печатки митного органу або особистої номерної печатки.

Якщо приймається рішення про припинення (завершення) митного режиму, у резолюції після запису «Митний режим (зазначається назва митного режиму) припинено (завершено)» має бути зазначено, відносно яких саме транспортних засобів або товарів (їх частини) припинено (завершено) митний режим.

Враховуючи вищезазначене, судом береться до уваги той факт, що надання дозволу про припинення митного режиму щодо товарів гуманітарної допомоги вагою 1277837 кг можливе лише після достовірного визначення та поміщення товарів або їх частин, що потрапили під дію обставин непереборної сили та є непридатними для використання, у митний режим знищення або руйнування.

Однак, належним чином підтверджуючих документів щодо знищення в результаті пожежі товарів гуманітарної допомоги вагою 1277837 кг в цілому чи їх частин, позивачем не надано, оскільки зазначені товари не поміщені у митний режим з зони тимчасового зберігання та враховуючи те, що позивач із заявою про надання дозволу на припинення митного режиму відносно товарів гуманітарної допомоги вагою 1277837 кг, які внаслідок пожежі були безповоротно знищені не звертався, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним рішення про відмову у наданні дозволу на припинення митного режиму відносно товарів гуманітарної допомоги вагою 1277837 кг, які внаслідок пожежі були безповоротно знищені та зобов`язання припинити митний режим відносно товарів гуманітарної допомоги вагою 1277837 кг, які внаслідок пожежі були безповоротно знищені задоволенню не підлягають.

Згідно з частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У даному випадку відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та довів правомірність своїх дій.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову Волинського обласного благодійного фонду «МИРТА» до Волинської митниці ДФС про визнання протиправним рішення про відмову у наданні дозволу на припинення митного режиму відносно товарів гуманітарної допомоги вагою 1277837 кг, які внаслідок пожежі були безповоротно знищені та зобов`язання припинити митний режим відносно товарів гуманітарної допомоги вагою 1277837 кг, які внаслідок пожежі були безповоротно знищені повністю.

Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Митного кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Порядок набрання законної сили рішенням та його апеляційного оскарження застосовується з врахуванням пункту 3 розділу VI «Прикінцевих положень» КАС України.

Суддя В.В. Дмитрук