
Справа № 750/3665/20
Провадження № 2/750/1002/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 липня 2020 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова
у складі судді Карапута Л.В.
при секретарі Пишенко М.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підготовки (Чернігівський обласний військовий комісаріат), Міністерства оборони України про визнання права на отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, визнання незаконними рішень, їх скасування, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди, третя особа - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
встановив:
05.05.2020 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підготовки (Чернігівський обласний військовий комісаріат), Міністерства оборони України про визнання права на отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, визнання незаконними рішень, їх скасування, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди та просить: визнати право ОСОБА_1 на отримання його сім`єю складом із 5 (п`яти) осіб грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, на отримання якої вони мають законне право згідно підстав п. 2 прикінцевих Закону України від 24 червня 2004 року №1865-ІУ «Про внесення змін до статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», частини 3 статті 50 Житлового кодексу України та підстав Закону України №1510-ІУ (1510-17) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань забезпечення житлом громадян» в повному обсязі, без відрахування площі державної квартири в якій проживає, оскільки в цій квартирі законно залишаються проживати інші члени його сім`ї, які вже є окремими сім`ями; визнати незаконними з підстав вище зазначених правових норм Законів України, зокрема, п. 2 прикінцевих Закону України від 24 червня 2004 року №1865-ІУ «Про внесення змін до статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», частини 3 статті 50 Житлового кодексу України та підстав Закону України №1510-ІУ (1510-17) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань забезпечення житлом громадян» рішення житлової комісії Чернігівського обласного військового комісаріату, що юридично оформлене у формі протоколу засідання житлової комісії від 12.10.2018 року №16 та рішенням Комісії Міністерства оборони України з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей житловими приміщеннями №350 від 28.11.2018 року щодо перевірки дотримання вимог законодавства при нарахуванні грошової компенсації за 2018 рік у Чернігівському гарнізоні, яке юридично оформлене у формі протоколу її засідання і в якому в пропозиціях стосовно сім"ї позивача виписало надуманий, безпідставний висновок «Доопрацювати питання щодо квартирного обліку», замість законного, вмотивованого і обґрунтованого висновку як того передбачає чинне законодавство в їх частинах відносно позивача ОСОБА_1 та його сім`ї незаконними та скасувати їх з цих підстав; зобов`язати відповідачів негайно надати сім`ї позивача складом вже із 5 (п`яти) осіб грошову компенсацію за належне для отримання жиле приміщення в повному обсязі без відрахування площі державної квартири, в якій залишаються проживати колишні члени сім`ї позивача, які вже є окремими сім`ями; стягнути з Міністерства оборони України на користь позивача та його сім`ї моральну шкоду у розмірі п`яти тисяч гривень.
Ухвалою суду від 08.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами та роз`яснено учасникам справи право на подання заяв по суті справи, передбачене ч. 4 ст. 174 ЦПК України.
Відповідачам було запропоновано протягом п`ятнадцяти днів із дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позовну заяву.
Представник Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки подав відзив на позовну заяву в якому просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі та зазначив, що у спірних правовідносинах відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачений законодавством України, прав та законних інтересів позивача не порушував.
Представник Міністерства оборони України подав відзив на позовну заяву в якому просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі та зазначив, що комісія з контролю своїм протоколом не відмовила позивачеві у вирішенні питання щодо нарахування та виплати грошової компенсації за нележне для отримання жиле приміщення, а лише запропонувала доопрацювати дане питання в частині правомірності перебування на обліку членів сімї ОСОБА_1 , тому позовні вимоги є похідними і передчасними.
Представник позивача 05.06.2020 та 07.07.2020 подав відповідь на відзив в яких просив позов задовольнити в повному обсязі.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад спірних правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Відповідно до частини першої статті 4 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
На підставі частини першої статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно з частинами першою та четвертою статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Згідно з пунктом 10 частини другої статті 16 ЦК цивільні права та інтереси суд може захистити в спосіб визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд зазначає, що суть спірних правовідносин у даній справі зводиться до визнання протиправними дій відповідача та зобов`язання його вчинити дії щодо виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення.
Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Житлові спори - особливий різновид спорів, що стосується житлових прав та інтересів громадян і організацій.
У порядку цивільного судочинства розглядаються спори щодо права особи на житло (приватизація житла, взяття на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або зняття з такого обліку, надання житла, користування жилим приміщенням у будинку державного чи приватного жилого фонду, житлово-будівельних кооперативів, у гуртожитках, встановлення автономного опалення у приміщенні державного житлового фонду, зняття з реєстраційного обліку місця проживання за наявності спору, зобов`язання органу влади чи органу місцевого самоврядування здійснити необхідні дії щодо утримання в належному стані житлового будинку, виселення, а також спори щодо забезпечення житлових прав мешканців гуртожитків, тощо).
Такі спори є житловими (цивільними) спорами, незалежно від участі у справі суб`єкта владних повноважень як відповідача.
Характерною ж ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення - публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов`язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов`язаних з реалізацією публічної влади.
Оскільки спірні правовідносини пов`язані із захистом порушених житлових прав позивача суд доходить висновку, що цей спір не є публічно-правовим і має вирішуватися судом за правилами ЦПК України.
В межах предмету цього спору той факт, що відповідачами є Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підготовки (Чернігівський обласний військовий комісаріат), Міністерство оборони України, що не змінює правову природу спірних відносин і не перетворює цей спір у публічно-правовий.
Вказана правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.04.2018 в справі № 806/104/16, в якій міститься правовий висновок, що справи, предметом яких є захист прав у сфері житлових відносин, мають вирішуватись судами за правилами цивільного судочинства.
Отже, у разі, якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, спричинених рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов`язаний з реалізацією майнових або особистих немайнових інтересів особи, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту її цивільних прав та інтересів.
Розгляду адміністративними судами підлягають спори, що мають в основі публічно-правовий характер, тобто випливають із владно-розпорядчих функцій або виконавчо-розпорядчої діяльності публічних органів. Якщо в результаті прийняття рішення особа набуває речового права на об`єкт нерухомого майна, то спір стосується цивільного права і за суб`єктним складом сторін має розглядатися за правилами цивільного судочинства.
Європейський суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування цієї Конвенції, в рішенні від 28.11.1999 у справі «Brumarescu v. Romania» наголосив, що «право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, слід тлумачити в контексті Преамбули Конвенції, яка, зокрема, проголошує верховенство права як складову частину спільної спадщини Договірних держав. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, згідно з яким у разі остаточного вирішення спору судами їхнє рішення, що набрало законної сили, не може ставитись під сумнів». «Принцип юридичної визначеності вимагає поваги до принципу res judicata, тобто поваги до остаточного рішення суду. Згідно з цим принципом жодна сторона не має права вимагати перегляду остаточного та обов`язкового до виконання рішення суду лише з однією метою - домогтись повторного розгляду та винесення нового рішення у справі» (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Ryabykh v. Russia» від 24.07.2003).
Як встановлено судом, позивач перебуває у Чернігівському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (ОВК) на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов з 1999 року на протязі 2000-2014 року позивачу неодноразово пропонувались (виділялись) квартири для поліпшення житлових умов у відповідності до Житлового кодексу та нормативних актів діючих на час виділення, що підтверджується копіями протоколів про виділення житла та заява про відмову від отримання житла позивачем.
З витягу з протоколу засідання житлової комісії Чернігівського обласного військового комісаріату від 12.10.2018 року №16 вбачається, що члени житлової комісії постановили надати облікову справу ОСОБА_1 до КЕВ м. Чернігів з подальшим поданням її на перевірку до ГКЕУ ЗСУ та розгляду на комісії по контролю за розподілом житла у гарнізонах ЗСУ.
Протоколом засідання Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями № 350 від 28.11.2018 року комісія затвердила список громадян, які мають право та надали згоду на отриманя компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення та перебувають на квартирному обліку у Чернігівському гарнізоні, відповідно до цього списку склад сім`ї старшого прапорщика ОСОБА_1 становить 4 особи, норма площі на склад сім`ї+17 кв.м становить 71,60 кв.м, наявність приватизованого житла становить 49,85 кв.м, остаточна площа для обчислення грошової компенсації становить 21,75, розрахункова сума грошової компенсації становить 363736,13 грн., умовою виплати грошової компенсації зазначено, що із зняттям з квартирного обліку після перерахування коштів, пропозиції членів комісії - доопрацювати питання щодо квартирного обліку (а.с. 14-17).
Листом Чернігівського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України № 3874 від 24.12.2018 року ОСОБА_1 повідомлено, що протоколом засідання Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних сил України та членів сімей жилими приміщеннями № 350 від 28.11.2018 року щодо надання грошової компенсації за належне до отримання жиле приміщення по старшому прапорщику у відставці ОСОБА_1 затверджена пропозиція «доопрацювати питання щодо квартирного обліку» (а.с. 18).
Згідно витягу з наказу військового комісара Чернігівського територіального центру комплектування та соціальної підтримки за №557 про затвердження протоколу житлової комісії Чернігівського ОТЦК та СП №8 від 18.07.2019 вбачається, що відповідно до статей 29, 242 Цивільного кодексу України, статті 160 Сімейного кодексу України, Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом МОУкраїни № 380 від 31.07.2018 року та на підставі заяви від 27.06.2019 вх. №3646 та прикладених документів (копія свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 , копія картки платника податків, копія довідки про реєстрацію місця проживання особи від 21.06.2019 року № 9290, довідка про склад сім`ї від 27.06.2019 року №5586. копія особового рахунку від 27.06.2019 року №207/п) внести зміни до облікової справи прапорщика запасу ОСОБА_1 та вважати як такого, що перебуває на квартирному обліку у загальній черзі з 23.03.1999 року складом сім`ї 5(п`ять) осіб, а саме; він - ОСОБА_1 1960 року народження, донька - ОСОБА_4 1990 року народження, зять - ОСОБА_5 1985 року народження, онук - ОСОБА_6 , 2010 року народження, онук - ОСОБА_7 2019 року народження, а також у списках осіб, які мають право на позачергове отримання жилих приміщень складом сім`ї 5 (п`ять) осіб з 25.09.2000 року (а.с. 13).
Так, спеціальний закон, який відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичних сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, є Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 21.05.1993 № 2011-XII (чинна редакція на момент звільнення позивача).
Згідно з ч.1 ст.12 вказаного Закону держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсаціє за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених ЖК УРСР та іншими нормативно-правовими актами; порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями, а також розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найм) жилих приміщень визначаються Кабінетом Міністрів України.
На виконання приписів вищевказаної статті, наказом Міністра оборони України від 03.02.1995 за №20 було затверджено Положення про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади можуть діяти лише згідно з чинним законодавством, не перевищуючи своїх повноважень та не порушуючи прав інших осіб.
Порядок надання грошової компенсації військовослужбовцям ЗСУ та членам їх сімей регулюються спеціальними нормативно-правовими актами, а саме: Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991 (надалі - Закон № 2011-ХІІ), постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року № 1081 «Про затвердження порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями» (надалі - Порядок № 1081), постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 728 «Про затвердження порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення» (надалі - Порядок № 728) та Наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 № 380 «Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями» (надалі - Інструкція № 380).
Зокрема Розділом VIII Інструкції № 380 встановлений порядок виплати грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення.
Пунктом 1 Розділом VIII Інструкції № 380 передбачено, що військовослужбовці та члени їх сімей, які перебувають на обліку, мають право отримати грошову компенсацію за належне їм для отримання житлове приміщення.
Згідно пункту 2 Розділу VIII Інструкції № 380 визначення і надання розміру грошової компенсації здійснюються відповідно до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 728.
На підставі пункту 4 Розділу VIII Інструкції № 380 зазначено, що житлові комісії військових частин (об`єднані житлові комісії) інформують листом з повідомленням військовослужбовців та членів їх сімей, у яких настала черга на отримання житлових приміщень, про їх право на отримання грошової компенсації, її орієнтовний розмір та перелік документів, необхідних для її отримання, або надають таке повідомлення особисто під підпис.
Військовослужбовці та члени їх сімей за бажанням можуть особисто звернутися до житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) про отримання грошової компенсації та отримати інформацію про орієнтовний розмір компенсації і перелік документів, необхідних для її отримання.
Відповідно до пункту 5 Розділу VIII Інструкції № 380 передбачено, що для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру військовослужбовці та члени їх сімей подають до житлових комісій військових частин (об`єднаних житлових комісій) документи, визначені в Порядку визначення розміру і надання грошової компенсації.
Житлові комісії військових частин (об`єднані житлові комісії) розглядають надані документи протягом десяти робочих днів та приймають відповідне рішення про надання грошової компенсації.
Про прийняте рішення житлова комісія у п`ятиденний строк письмово інформує військовослужбовців та членів їх сімей.
Протокол засідання житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) затверджується наказом командира військової частини та з обліковою справою направляється до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району.
Пунктом 6 Розділу VIII Інструкції № 380 передбачено, що на підставі отриманих документів у КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району розробляється список осіб, які мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання житлове приміщення у військовій частині, разом із розрахунком виплати грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення окремо на кожного військовослужбовця.
Пунктом 7 Розділу VIII Інструкції № 380 зазначено, що список виплати грошової компенсації, підписаний начальником КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, направляється до ГКЕУ для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю.
У відповідності до пункту 8 Розділу VIII Інструкції № 380 передбачено, що для розгляду Комісією з контролю Списків виплати грошової компенсації на її засідання можуть запрошуватися голови житлових комісій військових частин (об`єднаних житлових комісій).
За результатами розгляду Списків виплати грошової компенсації, Комісія з контролю приймає рішення окремо щодо кожного військовослужбовця про: погодження виплати грошової компенсації; відмову в погодженні виплати грошової компенсації із зазначенням причини такої відмови.
Рішення Комісії з контролю оформлюється протоколом.
Пунктом 9 Розділу VIII Інструкції № 380 ГКЕУ на підставі рішення Комісії з контролю готує Списки виплати грошової компенсації в Збройних Силах України та після затвердження Міністром оборони України направляє їх до військових частин, військових комісаріатів та КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району для оформлення документів на перерахування коштів військовослужбовцям на їх особистий рахунок у банківській установі.
Військовослужбовець відкриває поточний рахунок в уповноваженому Міністерством фінансів України банку, через який здійснюються виплати заробітної плати (грошового забезпечення) працівникам (військовослужбовцям) та проводяться виплати соціальної допомоги.
Військова частина, військовий комісаріат, КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району інформує військовослужбовців та членів їх сімей щодо готовності до виплати грошової компенсації та її розміру.
Про виплату грошової компенсації КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району протягом трьох робочих днів письмово повідомляє житлову комісію військової частини, яка на найближчому засіданні приймає рішення про зняття військовослужбовця з обліку.
Рішення житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) є підставою для видання наказу командира військової частини про отримання військовослужбовцем грошової компенсації та зняття з обліку.
Згідно пункту 11 Розділу VIII Інструкції № 380 для ведення обліку громадян, які отримали грошову компенсацію за належне їм для отримання жиле приміщення, в КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району та ГКЕУ ведеться журнал обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які отримують грошову компенсацію за належне їм для отримання житлове приміщення.
Відповідно до п. 1.3. Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2005 р. № 34/5 (надалі Порядок № 34/5), державна реєстрація нормативно-правового акта полягає у проведенні правової експертизи на відповідність його Конституції та законодавству України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколам до неї, міжнародним договорам України, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, а також з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, прийнятті рішення про державну реєстрацію цього акта, присвоєнні йому реєстраційного номера та занесенні до Єдиного державного реєстру нормативно- правових актів.
Відповідно до п.п. 4.6.1. п. 4.6 Порядку № 34/5 за результатами правової експертизи Міністерство юстиції України в межах установленого строку приймає одне з таких рішень, зокрема щодо державної реєстрації нормативно-правового акта. Таке рішення приймається, якщо нормативно-правовий акт відповідає Конституції, законодавству України, Конвенції, міжнародним договорам України, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та acquis communautaire, з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, правилам нормопроектувальної техніки та правопису, і оформлюється наказом Міністерства юстиції України.
Таким чином, з наведеного вбачається, що Інструкція № 380, є нормативно-правовим актом, а не внутрішньовідомчим наказом, який пройшов держану реєстрацію, відповідає Конституції та законодавству України та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06 вересня 2018 року за № 1020/32472.
Зокрема пунктом 1 Порядку № 728«Про затвердження порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення» передбачено, що цей Порядок установлює механізм визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей, що перебувають разом з ними на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, який ведеться у військових частинах, органах, підрозділах, загонах, військових навчальних закладах, установах, а у разі їх розформування у військових комісаріатах та квартирно-експлуатаційних установах (організаціях), за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення.
Пунктом 3 Порядку № 728 зазначено, що військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, мають право отримати компенсацію один раз протягом усього часу проходження військовослужбовцями військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Пунктом 5 Порядку № 728 передбачено, що черговість надання компенсації визначається за часом взяття військовослужбовця та членів його сім`ї на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та/або включення до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.
Відповідно до статті 43 Житлового кодексу УРСР (надалі ЖК УРСР) передбачено, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень). Аналогічні правові позиції можна застосувати і до грошової компенсації.
Стаття 46 ЖК УРСР передбачає випадки надання житлових приміщень у позачерговому порядку. При позачерговому наданні житлових приміщень враховується існування певних виключних обставин, як правило, незалежних від волі особи, що зумовлюють її потребу в отриманні приміщенні громадянам.
Таким чином,комісією Чернігівського обласного військового комісаріату від 12.10.2018 №16 за розглядом заяви та поданих документів ОСОБА_1 , щодо отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення прийняла законне рішення щодо надання облікової справи ОСОБА_1 до КЕВ м. Чернігів з подальшим поданням її на перевірку до ГКЕУ ЗСУ та розгляду на комісії по контролю за розподілом житла у гарнізонах ЗСУ.
Відповідно до Постанови № 728, беручи до уваги рішення заступника Міністра оборони України від 21.08.2018 року № 14119/з, яким було затверджено розподіл лімітів на виплату грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення, головою житлової майором ОСОБА_8 04 вересня 2018 року за вих. № 2940 було повідомлено Позивача про можливість отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення для чого необхідно подати відповідну заяву як йому особисто так і усім членам його сім`ї, а також зазначено орієнтовний розмір грошової компенсації.
18 вересня 2018 року позивачем на адресу голови житлової комісії Чернігівського ОВК було направлено заяву про згоду на отримання грошової компенсації за належне до отримання жиле приміщення, однак, він не згоден з тим, що розмір грошової компенсації зменшений на площу житла, яке він отримав в минулому від Міністерства оборони України.
25 вересня 2018 року за вих. № 3084 головою житлової комісії Чернігівського ОВК позивачу була надана відповідь на заяву позивача від 18.09.2018 року, якою позивача повідомлялось про те, що з метою уточнення даних для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру, йому необхідно надати перелік документів визначений п. 11 Постанови № 728 та повідомлялось, що відповідно до Постанови № 728 загальна площа житла, яка підлягає компенсації, зменшується на загальну площу житла, що перебуває у його користуванні.
Так, у жовтні 1989 року, для постійного користування, позивачу на склад його сім`ї у місті Чернігові була виділена окрема двокімнатна квартира жилою площею 30,0 м кв., загальною площею 49,85 м. кв. за адресою: АДРЕСА_1 .
Дана квартира була виділена позивачу за рахунок житлових фондів Міністерства оборони.
Відповідно до ч. 2 п. 4 Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою КМ України від 02 вересня 2015 року № 728, у разі отримання військовослужбовцем з державного житлового фонду жилого приміщення для постійного проживання, яке не приватизовано ним та/або членами його сім`ї, і його подальшого перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов та/або включені до списків осіб, що мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень, загальна площа житла, яка підлягає компенсації, зменшується на загальну площу житла, що перебуває у користуванні військовослужбовця та членів його сім`ї.
Таким чином, відповідно до Постанови 728 загальна площа житла, яка підлягає компенсації позивачу, зменшується на загальну площу житла, що перебуває у користуванні його та членів його сім`ї, тобто на 49,85 кв. м.
До листа Чернігівського ОВК від 25 вересня 2018 року за вих. № 3084 (додаток) було додано витяг з протоколу засідання житлової комісії Чернігівського ОВК від 21 вересня 2018 року № 14, відповідно до якого також повідомлялось про необхідність надання визначеного переліку документів, зазначався орієнтовний розмір грошової компенсації - 363736,13 грн., який обраховувався за формулою наведеною у п. 8 Постанови № 728 та було постановлено направити даний протокол позивачу для надання ним остаточної згоди чи відмови від отримання компенсації та формування облікової справи для перевірки в Головному квартирно-експлуатаційному управлінні Міністерства оборони України.
Грошова компенсація позивачу замість належного до отримання житла у розмірі 363736,13 була обрахована за формулою наведеною у п. 8 Порядку № 728: К = (13,65 х N + 17 + Дпл) х Во, де 13,65 - визначена законодавством норма жилої площі на одну особу, кв. метрів; N - кількість осіб (у позивача 4 осіб), що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;17 - загальна нежила площа житла на сім`ю з урахуванням вимог державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 "Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення", кв. метрів; Дпл - додаткова жила площа, що надається окремим категоріям військовослужбовців та членам їх сімей, визначеним законодавством, у розмірі 10 кв. метрів (позивач під дану категорію осіб не підпадає - 0 кв.м.); В0 - гранична вартість 1 кв. метра загальної площі житла для визначення розміру грошової компенсації, яка не повинна перевищувати опосередковану вартість будівництва житла за регіонами України, затверджену в установленому законодавством порядку, для мм. Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова, збільшену в 1,75 раза, для міст - обласних центрів, а також міст обласного значення з населенням понад 300 тис. осіб - в 1,5 раза, для міст обласного значення з населенням від 100 тис. до 300 тис. - в 1,25 раза, для інших населених пунктів - опосередковану вартість у відповідній області.
Відповідно до Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 березня 2018 року № 46 «Про показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України» опосередкована вартість будівництва 1 кв. м житла для міста Чернігова становить 11149,00 грн.
Таким чином, для позивача розмір грошової компенсації замість житла становить: К = (13,65 (норма жилої площі на одну особу) х 4 (кількість осіб, що перебувають на обліку) + 17 (загальна нежила площа на сім`ю) + 0 (не підпадає під категорію осіб, яким надається додаткова площа) - 49,85 (відповідно до ч. 2 п. 4 Порядку № 728, зменшено на загальну площу (49,85 кв. м) квартири виданої позивачу у 1989 році) х 11149 (вартість 1 кв. м житла) х 1,5 (показник збільшення) = 363736,13 грн.
05 жовтня 2018 року за вих. № 3167 позивачу була надана відповідь на його заяву від 24 вересня 2018 року (вх. Чернігівського ОВК від 25 вересня 2018 року за вх. № 4959, за змістом якої позивача ще раз повідомлено, що розрахунок грошової компенсації заміть належного до отримання житла не є остаточним та може зміниться в залежності від наданих ним документів та повідомлено про вартість одного квадратного метра житла, який враховувався при визначенні орієнтовного розміру грошової компенсації замість житла. До листа Чернігівського ОВК від 05.10.2018 № 3167 було додано витяг з протоколу засідання житлової комісії Чернігівського ОВК від 01 жовтня 2018 року № 15, який за своїм змістом є аналогічним листу від 05 жовтня 2018 року за вих. № 3167.
Після надання позивачем необхідних документів на засіданні житлової комісії Чернігівського ОВК протоколом від 12 жовтня 2018 року № 16 було прийнято рішення, що згідно листа за підписом начальника Північного територіального квартирно-експлуатаційного управління від 10.10.2018 року №303/21/1/3804 та Постанови № 728 розглянуто заяву та надані документи ОСОБА_1 для отримання грошової компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення та постановили надати облікову справу ОСОБА_1 до КЕВ м.Чернігова з подальшим поданням її на перевірку до ГКЕУ ЗСУ та розгляду на комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців ЗСУ та членів їх сімей жилими приміщеннями.
Після надходження від комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців листом від 24.12.2018 № 3874 позивачу було надано протокол №350 від 28.11.2018, який особисто отримав 27.12.2018.
Оскільки Комісія з контролю за забезпеченням військовослужбовців ЗСУ та членів їх сімей жилими приміщеннями в протоколі № 350 відносно ОСОБА_1 (склад сім`ї 4 особи) в пропозиціях визначила доопрацювати питання щодо квартирного обліку, за результатами якого затверджено протокол житлової комісії Чернігівського ОТЦК та СП від 18.07.2019 №8, яким внесено зміни до облікової справи ОСОБА_1 (склад сім`ї 5 осіб), тому відновлено порушене право позивача ОСОБА_1 на отримання його сім`єю складом із п`яти осіб грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення. Таким чином, рішення Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців ЗСУ затверджене протоколом №350 вичерпало свою дію після внесення змін до облікової справи позивача, яким визначено, що позивач перебуває на квартирному обліку з 23.03.1999 року зі складом сім`ї 5 осіб, а тому визнання оскаржуваного рішення незаконним не відновлює порушених прав позивача.
Від позивача в квітні місяці надійшло п`ять заяв з документами про поновлення його житлової справи (від 15.04.2020 вх. №1811, від 17.04.2020 вх. №1857, від 17.04.2020 вх. №1858, від 21.04.2020 вх. №1885) на які було надано та надіслано відповідь вих. 886 від 27.04.2020 та повторно надано протокол Чернігівського ОВК від 12.10.2018 №16.
Відповідно до ч. 2 п. 4 Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою КМ України від 02 вересня 2015 року № 728, у разі отримання військовослужбовцем з державного житлового фонду жилого приміщення для постійного проживання, яке не приватизовано ним та/або членами його сім`ї, і його подальшого перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов та/або включені до списків осіб, що мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень, загальна площа житла, яка підлягає компенсації, зменшується на загальну площу житла, що перебуває у користуванні військовослужбовця та членів його сім`ї.
Порядок виділення коштів визначено постановою КМ України від 02 вересня 2015 року № 728 та наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 N380 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 вересня 2018 р. за № 1020/32472).
Чернігівський ОТЦК та СП виділення коштів не здійснює, а діє в межах повноважень, відповідно до норм законодавства України, прав та законних інтересів позивача не порушував, безпосереднє рішення про розмір грошової компенсації Чернігівський ОТЦК та СП не приймає, виплату відповідних коштів не проводить. Функція Чернігівського ОТЦК та СП зводиться до прийняття документів від позивача, їх перевірка, прийняття рішення щодо наявності підстав для виплати грошової компенсації та направлення відповідного пакету документів на адресу КЕВ міста Чернігова для їх подальшого опрацювання та направлення по інстанції на Головне квартирно-експлуатаційне управління ЗС України для прийняття остаточного рішення щодо виплати компенсації та виділенні відповідної суми коштів для виплати позивачу.
Стаття 81 ЦПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до принципу диспозитивності цивільного судочинства (ст.13 ЦПК України) суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Вимога позивача про зобов`язання відповідачів негайно надати сім`ї позивача складом вже із 5 (п`яти) осіб грошову компенсацію за належне для отримання жиле приміщення в повному обсязі без відрахування площі державної квартири, в якій залишаються проживати колишні члени сім`ї позивача, які вже є окремими сімями не підлягає задоволенню оскільки розмір такої компенсації не визначений позивачем, а суд позбавлений права визначити розмір грошової компенсації, оскільки вийде за межі заявлених вимог.
Згідно ст. 1167 ЦК України, моральна шкода, завдана фізичній чи юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала за наявності її вини.
Відповідно до п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України „Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" від 31.03.1995 року № 4, (далі Постанови) під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Крім того, виходячи з п. 5 Постанови, загальними підставами цивільно-правової відповідальності для відшкодування моральної (немайнової) шкоди є: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою та протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.
При цьому, позивачем не доведено факт спричинення йому моральної шкоди, - втрат немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних з боку відповідача та причинного зв`язку, тому вимога позивача про стягнення з Міністерства оборони України моральної шкоди не підлягає задоволенню.
Крім того, з аналогічними позовними вимогами до Чернігівського ОТЦК та СП (ОВК) та інших органів щодо визначення розміру грошової компенсації замість за належне до отримання жиле приміщення, без відрахування отриманої житлової площі (квартири - 49,85 кв. м), позивач звертався до Чернігівського окружного адміністративного суду: постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 березня 2016 року у справі № 825/368/16, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2016 року, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 було відмовлено; постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2016 року у справі № 825/694/16, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 червня 2016 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 25 жовтня 2016 року, у задоволенні позовних вимог позивача було відмовлено; постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2016 року у справі № 825/1074/16, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 лютого 2017 року, у задоволенні позовних вимог позивачу було відмовлено.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні позову ОСОБА_1 до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підготовки (Чернігівський обласний військовий комісаріат), Міністерства оборони України про визнання права на отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, визнання незаконними рішень, їх скасування, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди з підстав заявлених позивачем, слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 81, 141, 264, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд,
вирішив:
в задоволенні позову ОСОБА_1 до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підготовки (Чернігівський обласний військовий комісаріат), Міністерства оборони України про визнання права на отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, визнання незаконними рішень, їх скасування, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди, третя особа - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Л.В. Карапута