
Справа № 750/4164/20
Провадження № 2/750/1066/20
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 липня 2020 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:
головуючого судді Требух Н.В.,
за участі секретаря судового засідання Будаш М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №750/4164/20
за позовом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради
до відповідача ОСОБА_1
про стягнення надміру перерахованої житлової субсидії
в с т а н о в и в:
В травні 2020 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просив стягнути з останнього надміру перераховану житлову субсидію в розмірі 10076 грн. 58 коп. 20.07.2020 року позивачем було надада заява про уточнення позовних вимог, згідно якої, враховуючи часткову сплату коштів, позивач просив стягнути з відповідача 4191 грн. 56 коп. Відповідач відзиву не надала.
Представник позивача надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи сповіщався завчасно і належним чином.
Фіксування судового засідання технічним записом не здійснювалося відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон № 2189-VIII).
Приписами пункту 7 частини 1 статті 4 Закону № 2189-VIII встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.
Отже, з аналізу наведених норм спеціального Закону, яким врегульовано правові відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг, слідує, що єдиним органом який може визначати на законодавчому рівні умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій є Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.1995 р. № 848 затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі Положення № 848) у відповідності до якого управлінням була прийнята заява про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 від 19 лютого 2016 року, в якій відповідач просила призначити їй субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з лютого 2016 року.
При подачі документів для оформлення житлової субсидії, в заяві та декларації, заявниця зазначила дані та доходи про себе – ОСОБА_1 та про доньку – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Пунктом 14 Положення № 848, було передбачено, що після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива), а тому перерахунки житлової субсидії на наступні періоди управлінням здійснювалися автоматично з розрахунку на одну особу.
27.04.2018 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1022», якою Положення про порядок призначення житлових субсидій №848 викладено у новій редакції.
Пунктом 2 Постанови КМУ №329 установлено, що з 1 травня 2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства, зокрема є особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.
Пунктом 5 цієї Постанови КМУ № 329 передбачено, що ця постанова набирає чинності з 1 травня 2018 року.
Отже, з 01.05.2018 Положення про порядок призначення житлових субсидій № 848 викладено в новій редакції згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1022».
Згідно з пунктом 8 Положення № 848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).
При цьому, за приписами пункту 9 Положення № 848, під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому, соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Частиною 2 статті 3 Сімейного кодексу України встановлено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.
Управлінням було зроблено запит до Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області з метою отримання відомостей про наявність (відсутність) зареєстрованого шлюбу.
На вказаний запит 14 травня 2019 року управлінням було отримано лист № 50.6-38/711/15.23 від 11.05.2019 року з інформацією, щодо актового запису про шлюб: актовий запис про шлюб № 1289 від 29.09.2000 року на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відмітка про розірвання шлюбу на актовому записі відсутня.
Оскільки, жодної інформації щодо чоловіка заявниці управління станом на 01.05.2018 р. не мало, розрахунок житлової субсидії проводився з урахуванням доходів тільки тих осіб, які були задекларовані, а саме тільки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг на умовах та в порядку, визначеному Положенням №848 та в свою чергу покладає на громадян, яким призначено субсидію обов`язки, визначені Положенням №848, зокрема, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру (п. 13 Положення № 848). Наслідком не виконання цього обов`язку, є припинення надання раніше призначеної субсидії.
Таким чином, хоча чоловік відповідача не зареєстрований за адресою домогосподарства: АДРЕСА_1 , проте необхідно під час призначення житлової субсидії враховувати його доходи також, як члена сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства, що відповідає вимогам зазначеним в пункті 9 Положення № 848.
ОСОБА_3 з травня 2018 року повинна була повідомити управління, що вона заміжня та звернутися до управління з новою заявою та декларацією, задекларувати відповідно до ІІ та ІІІ розділів декларації дані чоловіка та його доходи, оскільки це впливає на визначення права та розміру отриманої субсидії.
ОСОБА_3 було здійснено перерахунок призначеної субсидії за період з 01.05.2018 року по 31.03.2019 року відповідно до якого, сума надміру виплачених коштів складає 10 076 грн. 58 коп.
Абзацом 2 пунктом 1 «Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями», затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 29 грудня 1997 року №39/283/90/5 передбачено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадку приховання заробітку чи іншого доходу громадянами.
За положеннями ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Таким чином, сума надміру виплаченої субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива має бути повернута відповідачем, як така, що одержана без належної правової підстави.
Відповідача було ознайомлено про припинення надання житлової субсидії, повідомленням № 194-0-19 від 29.05.2019 року, яким запропоновано повернути надміру виплачені бюджетні кошти в сумі 10 076 грн. 58 коп.
Особова справа ОСОБА_3 була передана до юридичної служби управління, про що листом № 11-08/17240 від 25.11.2019 року відповідача було повідомлено та повторно запропоновано повернути надміру виплачені кошти у розмірі 10 076 грн. 58 коп. до 10 грудня 2019 року, у разі несплати кошти буде стягнуто в судовому порядку.
На час розгляду справи в суді відповідачем сплачено 5885 грн. 02 коп.
На день винесення рішення суду сума надміру виплачених бюджетних коштів ОСОБА_3 становить 4191 грн. 56 коп.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову.
Також, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у відповідності до стю.141 ЦПК України в розмірі 2102 грн.
Керуючись ст.12, 13, 81, 258, 259, 265, 354 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянського районної у м. Чернігові ради (місцезнаходження: вул. Шевченка, 44, м. Чернігів, код ЄДРПОУ - 03196191) суму надміру перерахованої житлової субсидії в розмірі 4191 грн. 56 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянського районної у м. Чернігові ради (місцезнаходження: вул. Шевченка, 44, м. Чернігів, код ЄДРПОУ - 03196191) 2102 грн. у відшкодування сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення.
Суддя Н.В.Требух