
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
24 липня 2020 року м. Рівне №460/4601/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Н.С. Гудими, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доРівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - Рівненський ОТЦК СП ), в якому просить:
- визнати протиправними дії щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням відомостей про розмір посадового окладу судді місцевого суду, зазначених у довідці Територіального управління Державної судової адміністрації у Рівненській області;
- зобов`язати скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідки про розмір грошового забезпечення на підставі наданої довідки Територіального управління Державної судової адміністрації у Рівненській області в частині посадового окладу за посадою судді місцевого суду; окладу за військове звання та відсоткової надбавки за вислугу років - 40%, що складаються з наступних видів грошового забезпечення:
з 01.01.2018 по 03.12.2018 включно, виходячи з посадового окладу 17620 грн., окладу за військове звання - 1410 грн., відсоткової надбавки за вислугу років 40% з 01.01.2018 по 03.12.2018 - 7612 грн.;
з 04.12.2018 по 31.12.2018 включно, виходячи з посадового окладу 26430 грн., окладу за військове звання - 1410 грн., відсоткової надбавки за вислугу років 40% з 04.12.2018 по 31.12.2018 - 11136 грн.;
з 01.01.2019 по 31.12.2019, виходячи з посадового окладу 28815 грн., окладу за військове звання - 1410 грн., відсоткової надбавки за вислугу років 40% з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 12090 грн.;
з 01.01.2020, виходячи з посадового окладу 63060 грн., окладу за військове звання - 1410 грн., відсоткової надбавки за вислугу років 40% з 01.01.2020 - 25788 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що проходив військову службу на посаді судді військового місцевого суду Рівненського гарнізону. Повідомив, що після звільнення з військової служби йому була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. Позивачу проведено перерахунок його пенсії згідно з Постановою КМУ №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам” та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виданої відповідачем 29.03.2018. Однак, вказав, що розмір посадового окладу, визначений Рівненським об`єднаним обласним військовим комісаріатом у вказаній довідці, не є відповідним до посади, з якої позивача звільнено з військової служби.
Зауважив, що у період здійснення ним правосуддя на посаді судді військового суду особливості статусу військових суддів визначались Законом України від 07.02.2002 № 3018-ІІІ "Про судоустрій в Україні", згідно зі ст.63 якого судді військових судів перебувають на військовій службі і входять до штатної чисельності Збройних Сил України. При цьому, відповідно до ч.3 ст.44 вказаного Закону (чинного на час виходу позивача на пенсію) грошове утримання судді військового суду складається з посадового окладу, окладу за військове звання, доплат за кваліфікаційний клас судді та за вислугу років військовослужбовця. Оскільки специфіка правового статусу суддів військових судів полягає в тому, що цей правовий статус включає і статус військовослужбовця, і судді одночасно, а ч.4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пов`язує перерахунок призначеної пенсії з фактичною зміною видів грошового забезпечення, введення в дію з 1 березня 2018 року Постанови №103 та прийняття Закону України від 15.05.2018 №2415-VІІІ "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" є підставою для перерахунку пенсії, виходячи з посадового окладу судді місцевого суду. Таким чином, при складанні довідки про розмір грошового забезпечення посади, яку позивач обіймав перед звільненням з військової служби, повинно бути враховано розмір посадового окладу судді місцевого суду, визначений в довідці Територіального управління Державної судової адміністрації у Рівненській області від 02.06.2020 №646-04/20 та скеровано до ГУ ПФУ в Рівненській області для проведення перерахунку пенсійного забезпечення позивача. За таких обставин, просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 26.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою суду до участі у розгляді справи залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - ГУ ПФУ в Рівненській області).
02.07.2020 на адресу суду надійшов відзив на позов Рівненського ОТЦК СП, у якому відповідач позовні вимоги не визнав у зв`язку з їх безпідставністю. На обґрунтування заперечення зазначив, що існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає видачу Рівненським ОТЦК СП довідки із зазначенням відомостей про розмір додаткових видів грошового забезпечення, крім передбачених постановою КМУ №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам” та п.5 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393”. Вказав, що Рівненський ОТЦК СП не має повноважень щодо самостійного проведення нарахувань та видачі довідки з включенням до неї додаткових видів грошового забезпечення. Наголосив, що оскільки постановами Кабінету Міністрів України №45, №103, №804 при перерахунку пенсії не передбачається включення інших видів грошового забезпечення, в т.ч., які отримував позивач на момент виникнення права на пенсію, Рівненський ОТЦК СП правомірно не включив їх до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Вважає, що неправомірності у діях Рівненського ОТЦК СП немає, позаяк останній діяв у межах своїх повноважень і у спосіб, визначений законодавством. З огляду на наведене, стверджував, що підстав для видачі оновленої довідки з урахуванням у них додаткових видів грошового забезпечення немає, а тому просив в задоволенні позову відмовити повністю.
Ухвалою суду від 03.07.2020 у Рівненського ОТЦК СП та ГУ ПФУ в Рівненській області витребувано додаткові докази по справі (а.с.49-50).
20.07.2020 на адресу суду надійшли витребувані вказаною ухвалою докази від Рівненського ОТЦК СП (а.с.53-56) та 21.07.2020 - від ГУ ПФУ в Рівненській області (а.с.59-67).
21.07.2020 ГУ ПФУ в Рівненській області надало суду письмові пояснення щодо позову (а.с.59-61), у яких вказано, що п.1 постанови КМУ №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам” та п.5 постанови №45 від 13.02.2008 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено чіткі види грошового забезпечення, з яких повинен проводитися перерахунок пенсій. Крім того, зазначено, що оскільки військові суди ліквідовані, то у Рівненського ОТКЦ СП відсутні законні підстави для видачі довідки із включенням інших видів грошового забезпечення з обрахуванням їх по окладах суддів місцевих судів, а у Головного управління ПФУ в Рівненській області - для проведення перерахунку пенсій відповідно по таких довідках.
Розглянувши заяви по суті справи, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
14.10.2002 Указом Президента України "Про призначення суддів" №962/2002 ОСОБА_1 призначено суддею військового місцевого суду Рівненського гарнізону (а.с.56).
Військовий місцевий суд Рівненського гарнізону, в якому позивач проходив військову службу на посаді судді, ліквідовано на підставі п.4 розділу ХІІІ "Перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів", п.1 Указу Президента України "Про ліквідацію військових апеляційних та військових місцевих судів" №900/2010 від 14.09.2010.
Наказом заступника Міністра оборони України (по особовому складу) №26 від 22.02.2007 підполковника юстиції Цвіркуна О.С., суддю військового місцевого суду Рівненського гарнізону, звільнено з військової служби у запас за пп."б" п.67 (за станом здоров`я) Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками, мічманами Збройних Сил України (а.с.54).
З 19.03.2007 згідно з наказом голови військового місцевого суду Рівненського гарнізону №25 від 19.03.2007 ОСОБА_1 виключено зі списків військовослужбовців та направлено для зарахування на військовий облік до Рівненського міського військового комісаріату (а.с.55).
Матеріали справи свідчать, що з 27.04.2007 ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності на підставі ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", що підтверджується протоколом про призначення пенсії від 01.06.2007 (а.с.64) та поданням про призначення пенсії від 05.05.2007 за №414/ХГ-14618 (а.с. 65).
Пенсія позивачу призначена з розрахунку: оклад за посадою судді, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років, а також додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з Указом Президента України "Про переведення суддів" №39/2007 від 24.01.2007 ОСОБА_1 переведений на посаду судді Рівненського міського суду Рівненської області (а.с.69).
22.05.2008 згідно з постановою Верховної Ради України "Про обрання суддів" №300-VI суддю Сарненського районного суду Рівненської області Цвіркуна О.С. обрано суддею безстроково (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/300-VI#Text).
06.09.2013 Указом Президента України "Про переведення суддів" №503/2013 ОСОБА_1 переведений на посаду судді Костопільського районного суду Рівненської області, де працює дотепер (а.с.70-72).
З 01.01.2018 ГУ ПФУ в Рівненській області здійснило перерахунок пенсії позивача відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, як звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі довідки Рівненського ОТЦК СП про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за №ХГ14618 від 29.03.2018 (а.с.63).
Як свідчить зміст вказаної довідки посадовий оклад, зазначений у ній, становить 4650 грн., оклад за військовим званням (ОВЗ) - 1410 грн., надбавка за вислугу років 40 % (від ПО та ОВЗ) - 2424 грн., всього грошове забезпечення - 8484 грн. (а.с.63).
02.06.2020 ОСОБА_1 звернувся до Рівненського ОТЦК СП із заявою про складання та направлення до ГУ ПФУ в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, з урахуванням посадового окладу судді місцевого суду, зазначеного у довідці Територіального управління ДСА в Рівненській області від 02.06.2020 №646-04/20 , яку долучив до цієї заяви (а.с.13-14).
Згідно з вказаною довідкою Територіального управління ДСА в Рівненській області від 02.06.2020 №646-04/20 розмір посадового окладу судді місцевого суду станом на 01.01.2018 становить 17620 грн., станом на 04.12.12.2018 - 26430 грн., станом на 01.01.2019 - 228815 грн. та станом на 01.01.2020 - 63060 грн. (а.с.15).
10.06.2020 у відповідь на вказану заяву позивача, Рівненський ОТЦК СП листом за №12/1/615 повідомив ОСОБА_1 , що довідка про розмір грошового забезпечення, на підставі якої у квітні 2018 року йому здійснено перерахунок пенсії, складена відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Зазначено, що порядок встановлення грошового забезпечення для перерахунку пенсії відрядженим в органи державної влади роз`яснений Міністерством соціальної політики від 30.03.2018 №6087/2/2-18/21, тому видати довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії на підставі наданої ним довідки ТУ ДСА в Рівненській області за №64604/20 від 02.06.2020 немає підстав. Довідка про грошове забезпечення для перерахунку його пенсії обчислена за посадою на дату відрядження для роботи в органи державної влади: посадовий оклад (ПО) становить 4650 грн., оклад за військовим званням (ОВЗ) - 1410 грн., надбавка за вислугу років 40 % (від ПО та ОВЗ) - 2424 грн. Всього грошове забезпечення 8484 грн. Вказівок, стосовно оформлення нових (інших) довідок, що регламентуються постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на адресу Рівненського ОТЦК СП - не надходило. З огляду на наведене, повідомив, що підстав для видачі нової довідки на даний час немає (а.с.12).
Не погодившись з діями відповідача щодо відмови у підготовці та направленні до ГУ ПФУ в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням розміру посадового окладу судді місцевого суду, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначені Законом України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII).
Так, статтею 63 Закону 2262-XII встановлено порядок перерахунку раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч.4 вказаної статті усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (далі - Постанова №45), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103, у редакції, чинній на момент проведення перерахунку), постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704).
У відповідності до п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму, працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
З метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України Наказом Міністерства оборони України №90 від 01.03.2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до цього наказу, а також співвідношення встановлених до 01.03.2018 окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.
Проте, у вказаних додатках відсутня посада військового судді, з якої позивача було звільнено з військової служби.
Водночас, суд звертає увагу, що у період перебування позивача на посаді судді військового місцевого суду особливості статусу військових суддів визначались Законом України від 07.02.2002 № 3018-III "Про судоустрій в Україні" (далі – Закон № 3018-III).
Так, ст.63 цього Закону передбачалося, що судді військових судів перебувають на військовій службі і входять до штатної чисельності Збройних Сил України.
Військові звання суддям військових судів присвоюються Президентом України за поданням Голови Верховного Суду України, якщо інше не встановлено законом. Строки та порядок присвоєння військових звань, порядок звільнення з військової служби суддів визначаються законом.
Військовий суддя, крім здійснення правосуддя, не може залучатися до виконання інших обов`язків військової служби.
За змістом ст.123 Закону №3018-III розмір заробітної плати (грошового забезпечення) судді повинен забезпечувати його фінансову незалежність, визначається відповідно до закону про статус суддів та інших нормативно-правових актів щодо умов оплати праці суддів і не може бути зменшений.
Відповідно до ч.3 ст.44 Закону України "Про статус суддів"від 15.12.1992 № 2862-XII (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) грошове утримання судді військового суду складається з посадового окладу, окладу за військове звання, доплат за кваліфікаційний клас судді та за вислугу років військовослужбовця.
Згідно з ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Системний аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку, що оскільки специфіка правового статусу суддів військових судів полягає в тому, що цей правовий статус включає і статус військовослужбовця, і судді одночасно, а ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ пов`язує перерахунок призначеної пенсії з фактичною зміною видів грошового забезпечення, то введення в дію з 1 березня 2018 року Постанови №103 є підставою для перерахунку пенсії позивача, виходячи з посадового окладу судді місцевого суду.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Відповідно до цього Порядку довідки про розмір грошового забезпечення надаються уповноваженими структурними підрозділами тієї силової структури, з якої особа звільнилася з військової служби.
Як встановлено судом раніше, ОСОБА_1 звільнено з військової служби з посади судді військового місцевого суду Рівненського гарнізону у військовому званні підполковника юстиції (а.с.54).
Отже, на день звільнення з військової служби позивач обіймав посаду судді військового місцевого суду.
Законом України від 15.05.2018 № 2415-VIII "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" внесено зміни до Закону України від 06.12.2016 № 1774 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", зокрема в абзаці 2 пункту 3 розділу ІІ слово та цифри "1600 гривень" замінено словами та цифрами "прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 01.01.2017". Відтак, дію цього Закону поширено на правовідносини, що виникли до набрання чинності цим нормативно-правовим актом, а саме: починаючи з 01.01.2017.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2018 встановлено у розмірі 1762 гривні.
Як наслідок, з 01.01.2018 посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1762 гривні, а тому, саме з цієї дати, зміна грошового утримання судді, є підставою для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу.
Згідно з довідкою Територіального управління ДСА у Рівненській області від 02.06.2020 за №646-04/20 посадовий оклад судді місцевого суду станом на 01.01.2018 складав 17600 грн., станом на 04.12.2018 – 26430 грн., станом на 01.01.2019 – 28815 грн., станом на 01.01.2020 – 63060 грн. (а.с.15).
Як свідчать матеріали справи, при призначенні позивачу пенсії органом пенсійного фонду врахований відповідний оклад за посадою судді військового місцевого суду Рівненського гарнізону, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років та додаткова грошова надбавка (а.с.64).
Враховуючи те, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", при збільшенні посадового окладу судді згідно вимог Закону України "Про судоустрій і статус суддів" пенсія позивача підлягала перерахунку з урахування нового посадового окладу судді.
Таким чином, відповідач при оформленні довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії останнього зобов`язаний враховувати розмір посадового окладу судді місцевого суду, визначений у довідці Територіального управління ДСА у Рівненській області від 02.06.2020 за №646-04/20.
Натомість, відповідачем не складено та не скеровано до Головного управління ПФУ в Рівненській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з урахуванням складових, зазначених у довідці Територіального управління ДСА у Рівненській області, а безпідставно відмовлено у цьому позивачу.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи встановлені обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач, відмовивши позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням відомостей про розмір посадового окладу судді місцевого суду, зазначеного Територіальним управлінням ДСА у Рівненській області, діяв не на підставі, не в межах та не у спосіб, визначені чинним законодавством, а отже такі дії відповідача є необґрунтованими, і відтак протиправними.
З огляду на викладене, порушене право позивача підлягає відновленню в судовому порядку шляхом зобов`язання відповідача скласти та направити до ГУ ПФУ в Рівненській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії, з урахуванням наданої довідки Територіального управління ДСА у Рівненській області в частині посадового окладу за посадою судді місцевого суду; окладу за військове звання та відсоткової надбавки за вислугу років - 40% за періоди з 01.01.2018 по 03.12.2018, з 04.12.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 31.12.2019 та з 01.01.2020.
Додатково суд зазначає, що Конституційний Суд України у рішенні від 08.06.2016 № 4-рп/2016 (справа про щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці) зазначив, що виключення положення щодо можливості перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у зв`язку зі збільшенням грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, також знижує гарантії незалежності суддів, а тому у разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання (пункт 2 мотивувальної частини).
Таку ж правову позицію Конституційний Суд України висловив і у рішенні від 03.06.2013 №3-рп/2013 (справа щодо змін умов виплати пенсій і щомісячного грошового утримання суддів у відставці) зазначивши, що будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя та права людини і громадянина на захист прав і свобод незалежним судом, оскільки призводить до обмеження можливостей реалізації цього конституційного права, а отже, суперечить частині першій статті 55 Конституції України (абзац 2 пункту 3 мотивувальної частини).
При цьому суд враховує, що відповідно до частини п`ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі в Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їх сімей (Рішення Конституційного Суду України від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Відповідно до абзацу восьмого підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", норми-принципи частини п`ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв`язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.
Суд звертає увагу на те, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та при призначенні пенсії органом пенсійного фонду був врахований відповідний оклад за посадою судді військового місцевого суду Рівненського гарнізону, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років, а також додаткові види грошового забезпечення, тобто, при збільшенні посадового окладу судді згідно вимог Закону України "Про судоустрій і статус суддів" пенсія позивача підлягає перерахунку з урахування нового посадового окладу судді.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не виконав процесуального обов`язку доказування власної позиції та не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах, натомість доводи позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на нормах матеріального закону.
Суд пам`ятає, що згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, а відтак підлягають до задоволення повністю.
На підставі вимог ч.1 ст.139 КАС України сплачений за подання цього позову судовий збір у сумі 840,80 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Грабник, 4, м. Рівне, 33023, код ЄДРПОУ 08060817), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул.Короленка, 7, м.Рівне, Рівненська область, 33004, код ЄДРПОУ 21084076), про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії, з урахуванням розміру посадового окладу судді місцевого суду, зазначеного у довідці Територіального управління Державної судової адміністрації у Рівненській області від 02.06.2020.
Зобов`язати Рівненський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, з обов`язковим урахуванням довідки Територіального управління Державної судової адміністрації у Рівненській області в частині посадового окладу за посадою судді місцевого суду; окладу за військове звання та відсоткової надбавки за вислугу років - 40%, що складаються з наступних видів грошового забезпечення:
з 01.01.2018 по 03.12.2018 включно, виходячи з посадового окладу 17620 грн., окладу за військове звання - 1410 грн., відсоткової надбавки за вислугу років 40% з 01.01.2018 по 03.12.2018 - 7612 грн.;
з 04.12.2018 по 31.12.2018 включно, виходячи з посадового окладу 26430 грн., окладу за військове звання - 1410 грн., відсоткової надбавки за вислугу років 40% з 04.12.2018 по 31.12.2018 - 11136,00 грн.;
з 01.01.2019 по 31.12.2019, виходячи з посадового окладу 28815 грн., окладу за військове звання - 1410 грн., відсоткової надбавки за вислугу років 40% з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 12090 грн.;
з 01.01.2020, виходячи з посадового окладу 63060 грн., окладу за військове звання - 1410 грн., відсоткової надбавки за вислугу років 40% з 01.01.2020 - 25788 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн.80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 24 липня 2020 року.
Суддя Н.С. Гудима