
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2020 рокум. ПолтаваСправа № 440/2487/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 /далі – позивач, ФОП ОСОБА_1 / звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області /далі – відповідач, ГУ ДПС У Полтавській області/ про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001380505 від 31 січня 2020 року /а.с.1-8/.
Позов обґрунтований тим, що податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДПС у Полтавській області №0001380505 від 31 січня 2020 року до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) у сумі 17000,00 грн за порушення частини двадцятої статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального", а саме: здійснення реалізації алкогольних напоїв без ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. 23 липня 2019 року позивачем отримано Ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом) №16030312201900339 з терміном дії з 08 серпня 2019 року до 08 серпня 2020 року, на підставі якої у неї виникло право здійснювати роздрібну торгівлю алкогольними напоями на момент проведення перевірки 14 січня 2020 року. Довід відповідача про те, що вказаною ліцензією надано право на здійснення роздрібної торгівлі лише пивом, позивач вважає безпідставним, оскільки положеннями Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" не передбачено розмежування ліцензій на право здійснення роздрібної торгівлі за видами алкогольних напоїв та надання окремо ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та ліцензії на право роздрібної торгівлі пивом.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19 травня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, витребувано докази.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с.39/ зазначив, що працівниками Головного управління ДПС у Полтавській області проведена фактична перевірка бару-кафе "Візирь", за адресою: Кременчуцький АДРЕСА_1 Піщане АДРЕСА_2 , що належить ФОП ОСОБА_1 , за результатами якої складено акт №0003/16/31/PPO/2429213189 від 14 січня 2020 року. У вказаному акті перевірки зафіксовано порушення позивачем вимог частини двадцятої статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального", а саме: здійснення реалізації алкогольних напоїв без ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Згідно поданої позивачем заяви щодо видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами від 23 липня 2019 року та положень розпорядження ДФС України №18-р від 28 лютого 2018 року "Про ведення Реєстру виданих, тимчасово призупинених, анульованих ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами", позивачем отримано Ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом) №16030312201900339, яка не дає право на здійснення роздрібної торгівлі іншими алкогольними напоями, окрім пива.
Правом на подання відповіді на відзив та заперечень сторони не скористалися.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Відповідно до загальнодоступних відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 пройшла передбачену законодавством процедуру державної реєстрації та набула правового статусу фізичної особи-підприємця з 20 листопада 1997 року за основним зареєстрованим видом діяльності 56.10: "Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування".
Згідно зі Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно серії ЯЯЯ №169082 від 18 серпня 2005 року /а.с. 11/ та витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно серії СВХ №023660 від 18 серпня 2005 року /а.с. 12/ ОСОБА_1 володіє на праві приватної власності будинком з господарськими будівлями та кафе-магазином за адресою: АДРЕСА_2 .
Наказом Головного управління ДПС у Полтавській області "Про проведення фактичної перевірки" №83 від 13 січня 2020 року /а.с. 19/ наказано провести з 14 січня 2020 року фактичну перевірку тривалістю10 діб платника податків фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за місцем фактичного провадження діяльності в барі-кафе " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", за адресою: АДРЕСА_2 , за період з 23 березня 2019 року по 14 січня 2020 року у встановленому Податковим кодексом України порядку.
14 січня 2020 року Головним управлінням ДПС у Полтавській області проведено фактичну перевірку щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
За результатами перевірки складено акт (довідку) №0003/16/31/PPO/2429213189 від 14 січня 2020 року /а.с. 45-48/, в якому зафіксовано порушення ФОП ОСОБА_1 частини двадцятої статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".
В акті зазначено, що “в період з 08 серпня 2019 року по 14 січня 2020 року включно здійснювалася роздрібна торгівля алкогольними напоями без придбання відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, а саме: ліцензія з реєстраційним №16030312201900339, дата реєстрації 23 липня 2019 року, термін дії з 08 серпня 2019 року по 08 серпня 2020 року, придбана суб`єктом господарювання ОСОБА_1 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом) в барі-кафе " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", за адресою: АДРЕСА_2 Піщане АДРЕСА_2 . Факт реалізації алкогольних напоїв підтверджується почековою інформацією, що надходить до органу державної податкової служби по дротових або бездротових каналах зв`язку: згідно чеку РРО №428 о 11 год 52 хв 12 сек 11 серпня 2019 року реалізовано 1 пляшку 0,5 л коньяку "Лунс" 3 зірки, вміст спирту етилового 40 % по ціні 300,00 грн за пляшку; згідно чеку РРО №430 о 12год 00 хв 06 сек 12 серпня 2019 року реалізовано 1 пляшку 0,75 л шампанського по ціні 200,00 грн; згідно чеку РРО №441 о 10 год 04 хв 36 сек 18 серпня 2019 року реалізовано 1 пляшку 0,75 л вина "Вілла Крим" по ціні 150,00 грн за пляшку; згідно чеку РРО №754 о 17 год 08 хв 24 сек реалізовано 1 пляшку 0,5 л горішки "Мороша джерельна", вміст спирту етилового 40 % по ціні 130,00 грн за пляшку”.
Згідно з відповідною відміткою в акті №0003/16/31/PPO/2429213189 від 14 січня 2020 року "зауважень до тексту акту перевірки та дій перевіряючих немає".
На підставі вказаного акту перевірки Головним управлінням ДПС у Полтавській області винесено податкове повідомлення – рішення №0001380505 від 31 січня 2020 року /а.с.50/, яким на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та абзацу 6 частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) у сумі 17000,00 грн за порушення частини двадцятої статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".
Податкове повідомлення – рішення №0001380505 від 31 січня 2020 року надіслане ФОП ОСОБА_1 разом із супровідним листом ГУ ДПС у Полтавській області №ФОП/М/604/16-31-05-05-11 від 31 січня 2020 року /а.с. 49/ рекомендованим повідомленням 3600000716152 на адресу, внесену до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та вручено їй – 04 лютого 2020 року /а.с.51/.
Не погодившись із прийняттям вказаного податкового повідомлення-рішення, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку податковому повідомленню – рішенню №0001380505 від 31 січня 2020 року, суд виходить з наступного.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначає Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів" від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР /далі – Закон №481/95-ВР (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин/.
За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону №481/95-ВР, алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об`ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об`ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД; пиво - насичений діоксидом вуглецю пінистий алкогольний напій із вмістом спирту етилового від 0,5 відсотка об`ємних одиниць, отриманий під час бродіння охмеленого сусла пивними дріжджами, що відноситься до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2203; роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб`єктах господарювання (у тому числі іноземних суб`єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування; місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів; ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Частиною двадцятою статті 15 Закону №481/95-ВР передбачено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Згідно з частиною двадцять другою статті 15 Закону №481/95-ВР суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, мають право продавати сидр та перрі (без додання спирту) без отримання окремої ліцензії на право роздрібної торгівлі цими алкогольними напоями.
Відповідно до частини двадцять дев`ятої цієї статті ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на один рік і підлягають обов`язковій реєстрації в органі доходів і зборів, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво).
Частинами тридцять другою та тридцять третьою статті 15 Закону №481/95-ВР передбачено, що ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію. У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).
Згідно з частиною тридцять п`ятою статті 15 Закону №481/95-ВР у заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону №481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Абзацом 6 частини другої статті 17 Закону №481/95-ВР встановлено, що до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом) - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.
Зі змісту наведених норм вбачається, що для здійснення господарської діяльності, пов`язаної, зокрема, з реалізацією алкогольних напоїв, суб`єкти господарювання зобов`язані мати відповідну ліцензію. Недотримання такої вимоги закону є підставою для притягнення суб`єктів господарювання до фінансової відповідальності.
Водночас аналіз положення частини двадцять другої статті 15 Закону №481/95-ВР дає підстави для висновку, що Законом №481/95-ВР передбачено надання різних ліцензій на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями залежно від виду таких алкогольних напоїв та отримання суб`єктом господарювання окремої ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі певним видом алкогольного напою (сидру, перрі (без додання спирту) тощо).
Матеріалами справи підтверджуються, а позивачем не заперечуються виявлені перевіркою факти продажу позивачем алкогольних напоїв без отримання відповідної ліцензії.
Судовим розглядом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 подала до Головного управління ДФС у Полтавській області заяву щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами вх.№ФОП/М/46068/16-31 від 23 липня 2019 року /а.с.43/, в якій у пункті 7 "Вид діяльності" зазначила: "роздрібна торгівля алкогольними напоями (пивом) ", в пункті 9 "адреса місця торгівлі" - " АДРЕСА_2 , кафе-бар "Вітязь", а у пункті 15 - підтвердила достовірність інформації, зазначеної нею в заяві.
23 липня 2019 року відповідно до поданої заяви Головним управлінням ДФС у Полтавській області видано ФОП ОСОБА_1 ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом) (реєстраційний номер 16030312201900339, термін дії з 08 серпня 2019 року по 08 серпня 2020 року, адреса місця торгівлі: АДРЕСА_2 , кафе-бар "Вітязь").
Отже, позивачу була видана ліцензія на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, а саме: пивом, тобто на такий вид діяльності, який самостійно обраний позивачем при поданні заяви.
З огляду на принцип обачності суб`єкта господарювання та його обов`язок здійснювати діяльність з реалізації алкогольних напоїв виключно за наявності ліцензії та в межах наданих такою ліцензією обмежень (зокрема щодо терміну, адреси місця торгівлі, а також виду алкогольних напоїв), обставини, які зазначені в адміністративному позові ФОП ОСОБА_1 , не спростовують наявності складу правопорушення.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що за відсутності у позивача станом на 11 серпня 2019 року (при реалізації пляшки 0,5 л коньяку "Лунс" 3 зірки), 12 серпня 2019 року (при реалізації пляшки 0,75 л шампанського), 18 серпня 2019 року (при реалізації пляшки 0,75 л вина) та 14 січня 2020 року (при реалізації пляшки 0,5 л горілки) відповідної ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, відповідачем правомірно застосовано до ФОП ОСОБА_1 штраф за порушення частини двадцятої статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" у розмірі 17000,00 грн відповідно до абзацу 6 частини другої статті 17 цього Закону.
Надаючи оцінку доводу позивача стосовно отримання нею переоформленої ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями (дата реєстрації ліцензії: 21 січня 2020 року), суд зазначає, що відповідно до пункту 3.1 Рекомендацій щодо організації роботи головних управлінь ДФС України із приймання документів та видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, затверджених наказом ДФС України № 213 від 24 жовтня 2014 року, розгляд поданих документів, оформлення (підготовка, друкування) ліцензій (додатків до ліцензій) дублікатів ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, переоформлення ліцензій у разі зміни зазначених у них відомостей, призупинення дії ліцензій та анулювання ліцензій здійснюється структурним підрозділом головного управління, до повноважень якого належить виконання функцій у сфері ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами (далі - структурний підрозділ головного управління).
Отже, з наведеного положення слідує, що підставою для переоформлення ліцензій є зміна зазначених у таких ліцензіях відомостей.
Судом встановлено, що 21 січня 2020 року ГУ ДПС у Полтавській області переоформлено ФОП ОСОБА_1 ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом) на ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями (реєстраційний номер 16030312201900339, термін дії з 08 серпня 2019 року по 08 серпня 2020 року, адреса місця торгівлі: АДРЕСА_2 , кафе-бар "Вітязь").
Тож позивач набула право на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями (не лише пивом) з моменту проведення відповідного переоформлення ліцензії, тобто з 21 січня 2020 року.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення №0001380505 від 31 січня 2020 року прийнято відповідачем у повній відповідності до вимог чинного законодавства України, а тому підстави для визнання його протиправним та скасування - відсутні.
Отже, у задоволенні позову слід відмовити.
У зв`язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,-
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області (вул. Європейська, буд. 4, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 43142831) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001380505 від 31 січня 2020 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення з урахуванням пункту 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк