
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/2969/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
11 червня 2020 року позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про:
визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 18 травня 2020 року про відмову в реєстрації комбайна зернозбирального "Славутич" КЗС-9-1, 2002 року випуску, заводський номер 342;
зобов`язання відповідача зареєструвати за позивачем комбайн зернозбиральний "Славутич" КЗС-9-1, 2002 року випуску, заводський номер 342 та видати відповідне свідоцтво про реєстрацію.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправність рішення відповідача щодо відмови в реєстрації комбайна зернозбирального "Славутич" КЗС-9-1, 2002 року випуску, заводський номер 342, зазначаючи про те, що зазначене рішення унеможливлює реалізацію позивачем свого права власності на вказане майно.
Ухвалою суду від 15 червня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
07 липня 2020 року до суду надійшов відзив на позов, у якому представник відповідача просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, посилаючись на те, що прийняття рішення про відмову в реєстрації комбайна зернозбирального "Славутич" КЗС-9-1, 2002 року випуску, заводський номер 342 зумовлене поданням позивачем для реєстрації зазначеного комбайна неповного пакету документів, що передбачені Порядком № 694, зокрема, не надано свідоцтва про реєстрацію машини з відміткою про зняття її з обліку попереднім власником.
Зважаючи на те, що від сторін у встановлений ухвалою від 15 червня 2020 року строк не надійшло заперечень проти розгляду цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження, останню розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статей 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.
Судом встановлено, що між ОСОБА_1 та ТОВ "Астарта Прихоролля" укладено договір купівлі-продажу № 84/0819/03 від 06 серпня 2019 року комбайна зернозбирального "Славутич" КЗС-9-1, 2002 року випуску, заводський номер 342.
З метою здійснення відомчої реєстрації вищевказаної машини, позивач 14 травня 2020 року звернувся до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області з відповідною заявою, до якої приєднав копію договору купівлі-продажу № 84/0819/03 від 06 серпня 2019 року, копію акта прийому-передачі до Договору купівлі-продажу № 84/0819/03 від 06 серпня 2019 року, висновок спеціаліста з проведення обстеження машин на відповідність ідентифікаційних номерів і супровідних документів на предмет фальсифікації.
18 травня 2020 року відповідачем прийнято рішення про відмову в реєстрації комбайна зернозбирального "Славутич" КЗС-9-1, 2002 року випуску, заводський номер 342, мотивоване поданням документів не в повному обсязі, а саме: відсутністю свідоцтва про реєстрацію машини з відміткою про її зняття з обліку попереднім власником.
Не погоджуючись з правомірністю вищевказаного рішення, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
За правилами частин першої та другої статті 34 Закону України "Про дорожній рух" державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків; державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.
Частиною дев`ятою статті 34 цього ж Закону передбачено, що порядок здійснення відомчої реєстрації та ведення обліку транспортних засобів визначається Кабінетом Міністрів України. Для ведення відомчого обліку зареєстрованих транспортних засобів відповідними органами, якими вони зареєстровані, створюються уніфіковані автоматизовані електронно-облікові системи. Відомості відомчого обліку щодо зазначених транспортних засобів є складовою частиною Єдиного державного реєстру. У разі наявності будь-яких обтяжень, реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів здійснюється виключно за умови надання згоди на це обтяжувачем (обтяжувачами).
Порядок відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 694 від 08 липня 2009 року, визначає процедуру відомчої реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації (далі - реєстрація) та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів (далі - машини), здійснення інших заходів, пов`язаних з реєстрацією та веденням обліку машин (надалі - Порядок № 694).
За приписами пункту 2 Порядку № 694 реєстрація та зняття з обліку машин проводяться територіальними органами Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - територіальні органи Держпродспоживслужби).
У відповідності до пункту 3 Порядку № 694 власники, крім суб`єктів господарювання, визначених у підпункті 5 пункту 8 цього Порядку, зобов`язані зареєструвати в територіальному органі Держпродспоживслужби машину протягом 10 діб від дня придбання, митного оформлення або виникнення інших обставин, що є підставою для реєстрації. Строк реєстрації може бути продовжений територіальним органом Держпродспоживслужби у разі неможливості власника своєчасно її провести у зв`язку з хворобою, відрядженням чи з інших причин.
Машина реєструється протягом семи днів на підставі зареєстрованої в установленому порядку державним інспектором заяви власника або уповноваженої ним особи у разі, коли документи, що додаються до заяви, подані у повному обсязі (пункт 4 Порядку № 694).
Підпунктом 6 пункту 4 Порядку № 694 передбачено, що до заяви, зокрема, додається свідоцтво про реєстрацію машини з відміткою про її зняття з обліку попереднім власником (якщо машина перебувала в експлуатації та була зареєстрована в територіальному органі Держпродспоживслужби чи іншому державному органі).
Процедуру приймання, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків Державною інспекцією сільського господарства України та її територіальними органами (далі - інспекція) щодо відомчої реєстрації, тимчасової реєстрації, перереєстрації (далі - реєстрація) та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів (далі - машина) врегульовано Порядком роботи, пов`язаної з реєстрацією та зняттям з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затвердженим Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 644 від 22 листопада 2011 року (надалі - Порядок № 644).
Матеріалами справи підтверджено, що під час опрацювання заяви позивача від 14 травня 2020 року відповідачем встановлено, що комбайн зернозбиральний "Славутич" КЗС-9-1, 2002 року випуску, заводський номер 342 зареєстрований за ТОВ "Сільськогосподарське товариство "Зоря", свідоцтва про реєстрацію машини з відміткою про її зняття з обліку попереднім власником ініціатором звернення не надано.
У позовній заяві гр. ОСОБА_1 ненадання свідоцтва про реєстрацію машини з відміткою про її зняття з обліку попереднім власником не заперечував, посилався на його фактичну відсутність та пояснив, що зазначений документ не був йому наданий попереднім власником.
На підтвердження вказаних доводів позивачем надано отриманий від ТОВ "Астарта Прихоролля" лист, у якому повідомляється, що ТОВ "Астарта Прихоролля" набуло право власності на комбайн зернозбиральний "Славутич" КЗС-9-1, 2002 року випуску, заводський номер 342 на підставі Передавального акта від 01 вересня 2012 року, складеного в процесі реорганізації ТОВ "Сільськогосподарського товариства "Зоря". Перереєстрація вищевказаного комбайну за ТОВ "Астарта Прихоролля" не здійснювалась через відсутність свідоцтва про його реєстрацію.
За приписами абзацу першого підпункту першого пункту 10 Порядку № 694 у реєстрації машини може бути відмовлено якщо машина не знята з обліку попереднім власником в територіальному органі Держпродспоживслужби чи іншому державному органі, за винятком випадків, передбачених законодавством.
Пунктом 3.6 Порядку № 644 встановлено, що запис про відмову в реєстрації машини із зазначенням вмотивованих підстав відмови вноситься в заяву, копія якої повертається власнику машини або уповноваженій ним особі. На прохання заявника складається окрема письмова відповідь про підставу відмови в реєстрації машини, яка підписується державним інспектором та реєструється в інспекції в установленому порядку.
Проаналізувавши вищевикладене, та зважаючи на те, що позивачем не було забезпечено надання відповідачу всіх необхідних документів і відомостей, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно прийняв рішення про відмову в реєстрації комбайна зернозбиральний "Славутич" КЗС-9-1, 2002 року випуску, заводський номер 342 за результатами розгляду поданої ОСОБА_1 заяви.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У дослідженому судом випадку відповідачем доведено правомірність та обґрунтованість спірного рішення, а позивачем не надано доказів на спростування наявності підстав для його винесення.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 243-245, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, Полтавська область, 36020, ЄДРПОУ 40358617) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А.О. Чеснокова