Рішення № 90581249, 24.07.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2020
Номер справи
440/3049/20
Номер документу
90581249
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3049/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

15 червня 2020 року позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, в якій просить суд:

визнати протиправними дій відповідача щодо визначення у довідці позивача про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, поданій до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в березні 2018 року, розмірів складових грошового забезпечення;

зобов`язати відповідача виготовити на ім`я позивача та направити на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, із зазначенням розмірів складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визначених відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 до Постанови № 704 із зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня 2018 року, та множення цього показника на відповідні тарифні коефіцієнти.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач протиправно відмовив у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про грошове забезпечення для перерахунку його пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня 2018 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19 червня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

24 червня 2020 року до суду надійшов відзив на позов, у якому відповідач проти позову заперечував, вказував на те, що у спірних правовідносинах він діяв з дотриманням норм чинного законодавства України.

Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Судом встановлено, що Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції 02 квітня 2018 року складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року довідку про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, № 4963, в якій зазначено такі складові грошового забезпечення за посадою начальник загону уст. оп 317/16 УМВС України в Полтавській області: посадовий оклад - 4790,00 грн.; оклад за військовим званням - 1340,00 грн.; надбавка за вислугу років (45%) - 2758,50 грн.; всього - 8888,50 грн.

Заперечуючи правомірність алгоритму обчислення розмірів складових грошового забезпечення, зазначених у довідці про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, № 4963 від 02 квітня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив підготувати та подати до територіального органа Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня 2018 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти.

За результатами розгляду зазначеного звернення відповідач листом № 22-66/43/43/8-20 від 05 червня 2020 року повідомив позивача про те, що зміст спірної довідки відповідає вимогам законодавства, правових підстав для виготовлення іншої довідки немає.

Не погоджуючись із вказаною відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Постанова КМУ № 704 набрала чинності з 01 березня 2018 року.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону У країни "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45) визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 (надалі - Постанова № 103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року № 704 (надалі - Постанова № 704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови № 704 (в редакції, чинній на момент її прийняття) передбачалось, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Разом із тим, 21 лютого 2018 року постановою Кабінету Міністрів України № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" до Постанови № 704 внесено зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови № 704 викладено у новій редакції: "У становити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14". Приміткою 1 Додатку 1 до вказаної Постанови передбачено, що посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт та відповідно до примітки до Додатку 14 також передбачено що, оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Відтак, станом на дату виникнення у позивача права на перерахунок пенсії розрахунок розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням належало здійснювати шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

У спірний довідці про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, № 4963 від 02 квітня 2018 року про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії позивача зазначено: посадовий оклад - 4790,00 грн., оклад за військовим званням - 1340,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (45%) - 2758,50 грн., всього 8888,50 грн.

Перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року проведено на підставі вищевказаної довідки, показники якої розраховано з урахуванням 22 тарифного розряду, який у свою чергу відповідає тарифному коефіцієнту 2,72, а також тарифного коефіцієнту для спеціального звання 0,76 (майор внутрішньої служби).

Разом із тим, розміри складових грошового забезпечення позивача (посадовий оклад та оклад за спеціальним званням), що відображені в спірній довідці, розраховані відповідачем шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на відповідний тарифний коефіцієнт, без урахування того, що такий розмір прожиткового мінімуму не може бути меншим 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Суд погоджується з доводами позивача про неправомірність дій відповідача щодо алгоритму обчислення та відображення в довідці про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, № 4963 від 02 квітня 2018 року розмірів складових грошового забезпечення ОСОБА_1 з огляду на таке.

Згідно із Законом України "Про державний бюджет на 2018 рік" станом на 01 січня 2018 року прожитковий мінімум для працездатних осіб складав 1762 грн., а мінімальна заробітна плата - 3723 грн.

Отже, 50% мінімального розміру заробітної плати буде складати 1861,50 грн., що є більшим ніж прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, який застосовано відповідачем у спірному випадку (1762,00 грн.)

Таким чином, для визначення розміру окладу за посадою та окладу за військовим (спеціальним) званням мав застосовуватись показник "50% мінімального розміру заробітної плати, встановлений законом на 01 січня 2018 року", що складає 1861,50 грн., оскільки останній перевищує розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановлений законом на 01 січня 2018 року.

Відтак, правильним розрахунком посадового окладу позивача є: 1861,50 х 2,72 = 5063,00 грн., а не 4790,00 грн., як це відображено відповідачем у спірній довідці. При цьому оклад за військовим (спеціальним) званням розраховується таким чином: 1861,50 х 0,76 = 1415,00 грн., що суперечить відомостям сформованої відповідачем довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, № 4963 від 02 квітня 2018 року.

Застосування відповідачем під час обчислення складових грошового забезпечення позивача прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб призвело також до неправильного визначення розміру надбавки за вислугу років, оскільки остання встановлюється у відсотковому значенні до посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням (Додаток 16 до постанови № 704 ).

Розмір процентної надбавки позивача за вислугу років (45%) станом на 01 січня 2018 року мав складати: 2915,00 грн. (5063,00 грн. + 1415,00 грн. = 6478 х 45%).

Проаналізувавши вищевикладене, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо обчислення розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, а не з 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня 2018 року.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч вимог даної статті, відповідач не надав суду належних, достатніх, достовірних та допустимих доказів на підтвердження правомірності свої дій під час виготовлення довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, № 4963 від 02 квітня 2018 року.

З урахуванням вищевикладеного, суд погоджується з обраним позивачем способом захисту своїх порушених прав з огляду на що вважає за можливе задовольнити позовні вимоги та визнати протиправними дії відповідача щодо визначення у довідці про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 березня 2018 року № 4963 від 02 квітня 2018 року розмірів складових грошового забезпечення позивача, а також зобов`язати Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції виготовити на ім`я позивача та направити на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, із зазначенням розмірів складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визначених відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 до Постанови № 704, із зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня 2018 року, та множення цього показника на відповідні тарифні коефіцієнти.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, понесені позивачем витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 6-9, 77, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (вул. Нетіченська, 14, м. Харків, 61010, ЄДРПОУ 40867285) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо визначення у довідці про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 березня 2018 року № 4963 від 02 квітня 2018 року, розмірів складових грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Зобов`язати Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (вул. Нетіченська, 14, м. Харків, 61010, ЄДРПОУ 40867285) виготовити на ім`я ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) та направити на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, із зазначенням розмірів складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визначених відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 до Постанови № 704, із зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня 2018 року, та множення цього показника на відповідні тарифні коефіцієнти.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (вул. Нетіченська, 14, м. Харків, 61010, ЄДРПОУ 40867285) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 (вісімдесят) копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А.О. Чеснокова