Рішення № 90581045, 23.07.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2020
Номер справи
420/4618/20
Номер документу
90581045
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/4618/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні в порядку ст. 262 КАС України) справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ХІТ-ТРЕЙД» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ХІТ -ТРЕЙД» до Головного управління ДПС в Одеській області в якому позивач просить:

визнати протиправним та скасувати Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, винесене Головним управлінням ДПС в Одеській області 18.03.2020р. за №0028615105, яким до ТОВ "ХІТ-ТРЕЙД" застосовано штраф в сумі 24229,33 грн. та нараховано пеню в сумі 1779,94грн.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

У позовній заяві вказано, що відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0028615105 від 18.03.2020р., яким до ТОВ «ХІТ-ТРЕЙД» застосовано штраф в сумі 24229,33 грн. та нараховано пеню в сумі 1779,94грн.

Згідно отриманого із рішенням розрахунку штрафних санкцій, штраф та пеню нараховано за порушення строків сплати єдиного внеску за жовтень 2019 року.

Позивач оскаржив вищевказане рішення в адміністративному порядку шляхом подачі скарги до Державної податкової служби України. Згідно рішення про результати розгляду скарги № 16656/6/99-00-08-06-01-06 від 20.05.2020р., позивачу відмовлено в задоволені скарги, а оскаржуване рішення залишено в силі.

Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню з огляду на наступне.

У рішенні ДПС України про результати розгляду скарги позивача зазначається про те, що ТОВ «ХІТ-ТРЕЙД» сплачувало єдиний внесок на рахунок невідповідного контролюючого органу, внаслідок чого виникла заборгованість та нараховані штраф і пеня.

Тобто, на думку відповідача, сплату єдиного внеску на рахунок невідповідного контролюючого органу потрібно розцінювати, як порушення строків його сплати. На думку позивача такий висновок є необґрунтованим, з огляду на наступне.

Позивач зазначає, що ТОВ «ХІТ-ТРЕИД» 19.09.2019 змінило своє місцезнаходження з: 65049, м. Одеса, вул. Івана Франка, 39, на: 65005, м. Одеса, вул. Бугаївська, 35.

Відповідно, відбулась зміна обліку в контролюючому органі, а саме: із обліку у Південному управління (Київський р-н) у м. Одесі, ТОВ «ХІТ-ТРЕЙД» переведено на облік до Північного управління (Малиновський р-н) у м. Одесі.

На думку позивача, в силу дії ч. 8 ст. 45 Бюджетного кодексу України, до кінця поточного бюджетного року, ТОВ «ХІТ-ТРЕЙД», як платник податків, залишалось на обліку у Південному управлінні у м. Одесі ГУ ДПС в Одеській області (неосновне місце обліку) та продовжувало сплачувати податки і збори за попереднім місцезнаходженням. В такому ж порядку ТОВ «ХІТ-ТРЕЙД» сплачувало і єдиний внесок.

Як вказує позивач, ТОВ «ХІТ-ТРЕЙД» самостійно виявило свою помилку (сплату єдиного внеску на рахунок невідповідного контролюючого органу) та подало до контролюючих органів заяви із проханням зарахувати суму сплаченого єдиного внеску за належністю, 29.11.2019 відповідну заяву №46 подано до Південного управління у м. Одесі ГУ ДПС в Одеській області, а 04.12.2019р. відповідну заяву №47 подано до Північного управління у м. Одесі ГУ ДПС в Одеській області.

В свою чергу, згідно статті 25 Закону, орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

За таких обставин, з боку ТОВ «ХІТ-ТРЕЙД» відсутні порушення законодавства про збір та облік єдиного внеску. Сплачені ТОВ «ХІТ-ТРЕЙД» кошти були зараховані на рахунки органів Казначейства у визначений законом строк та у повному обсязі, що свідчить про належне виконання зобов`язань по сплаті єдиного внеску.

Допущена нами помилка не свідчить про несплату необхідної суми єдиного внеску у визначений законодавством строк та не спричинила настання жодних негативних наслідків або збитків для відповідного бюджету та держави в цілому, оскільки страхові кошти в подальшому у будь-якому разі підлягали перерахуванню на відповідні рахунки 3719, відкриті на ім`я органу доходів та зборів в казначействі. До того ж, згодом така помилка самостійно виявлена Позивачем, який вжив відповідні заходи щодо спрямування коштів за належністю.

Вважаємо, що допущення помилки під час перерахування платником суми грошового зобов`язання з єдиного внеску у строк, встановлений Законом, не може слугувати підставою для притягнення ТОВ «ХІТ-ТРЕЙД» до відповідальності за несвоєчасну сплату єдиного внеску.

Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд у постановах від 20.02.2018 у справі №816/591/16, від 14.02.2018 у справі №816/1254/17, від 12 червня 2018 року у справі №826/1/16 (КУ9901/28108/18), від 14 листопада 2018 року у справі №805/3665/16-а, від 07 лютого 2019 року у справі №820/3561/16, від 24 жовтня 2018 року у справі №760/6097/16-а (2 а/760/590/16).

Процесуальні дії

Ухвалою суду від 02.06.2020 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін (в порядку ст. 262 КАСУ).

Відповідно ст. 162 КАС України відповідачу встановлено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження для подання відзиву на позовну заяву.

Копію ухвали суду від 02.06.2020 по справі 420/4618/20 вручено представнику Головного управління ДПС в Одеській області 09 червня 2020 року, що підтверджується відповідною розпискою.

24 червня 2020 року за вх.№24320/20 через канцелярію суду представником Головного управління ДПС в Одеській області (за довіреністю) подано відзив на адміністративний позов.

Відзив обґрунтовано наступним.

Головне управління ДПС в Одеській області не погоджується з доводами позивача у зв`язку з наступним.

Як зазначає відповідач, з матеріалів справи вбачається, що Позивачем належним чином не виконувались вимоги ст. 9 Закону № 2464, а саме, єдиний внесок на відповідний рахунок на жовтень 2019 року сплачено з порушенням законодавчо встановленого строку, у зв`язку з чим ГУ ДПС в Одеській області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування єдиного внеску від 18.03.2020 №0028615105, згідно вимог чинного законодавства.

В обґрунтування зазначеної позиції, відповідач послався на норми Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальні страхування»,

Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, Порядку зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 16.01.2016 №6.

Враховуючи визначені вимоги законодавства, відповідач вважає, що прийняте Головним управлінням ДПС в Одеській області рішення від 18.03.2020 №0028615105 - є повністю обґрунтованим.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Товариство з обмеженою відповідальністю «ХІТ-ТРЕЙД» (далі - ТОВ «ХІТ-ТРЕЙД»), код ЄДРПОУ 4225040, місцезнаходження: 65049, м. Одеса, вул.. Івана Франка, 39, - зареєстровано юридичною особою 03.07.2018, про що внесено запис №15561020000066798 про державну реєстрацію новоутвореною юридичної особи шляхом заснування.

З 04 липня 2018 року ТОВ «ХІТ-ТРЕЙД» перебувало на обліку у як платник єдиного внеску у Державні податковій інспекції Київського району м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області.

17 вересня 2019 року рішенням учасника ТОВ «ХІТ-ТРЕЙД» №2 змінено місцезнаходження ТОВ «ХІТ-ТРЕЙД»: 65005, м. Одеса, вул. Бугаївська, 35.

Зміна місцезнаходження ТОВ «ХІТ-ТРЕЙД» зареєстровано 29.10.2019 року, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 23.09.2019 року.

14 листопада 2019 року позивачем подано до територіального органу доходів і зборів з кодом 1552 застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за жовтень 2019 року із таблицею 1 «Нарахування єдиного внеску», в якій визначено суму єдиного внеску, що підлягає сплаті у розмірі 216072,78 грн.

Вказаний звіт та таблицю 1 з єдиного внеску за жовтень 2019 року доставлено та збережено на центральному рівні Державної податкової служби України, що підтверджується відповідними квитанціями №1 від 14.11.2019.

Судом встановлено, що позивачем сплачено 216072,78 грн. єдиного соціального внеску на рахунок Головного управління ДФС в Одеській області НОМЕР_2 та на рахунок НОМЕР_3 згідно наступних платіжних доручень: №1412 від 05.11.2019 року на суму 115139,05 грн.; №1275 від 04.10.2019 року на суму 3110,13 грн.; №1312 від 10.10.2019 року на суму 3051,97 грн.; №1315 від 11.10.2019 року на суму 1528,08 грн.; №1323 від 11.10.2019 року на суму 86466,45 грн.; №1338 від 18.10.2019 року на суму 1083,11 грн.; №1365 від 24.10.2019 року на суму 1391,17 грн.; №1368 від 24.10.2019 року на суму 1411,40 грн.; №1395 від 30.10.2019 року на суму 2891,42 грн.

29 листопада 2019 року позивач звернувся до Головного управління ДПС в Одеській області із заявою №46 від 29.11.2019 року, в якій просив перерахувати на електронний рахунок НОМЕР_1 суму сплаченого єдиного внеску у загальному розмірі 268666,21 грн. у зв`язку зі сплатою єдиного внеску на рахунок НОМЕР_2.

Також судом встановлено, що позивачем 04.12.2019 року подано до Північного управління у м. Одесі ГУ ДФС в Одеській області заяву №47 від 04.12.2019 року, яка за змістом є аналогічною до заяви 46 від 29.11.2019 року.

18 березня 2020 року Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято рішення №0028615105 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску та застосовано до позивача штраф у розмірі 24226,33 грн. та нараховано пеню у розмірі 1779,94 грн.

Не погоджуючись із прийнятим Головним управлінням ДПС в Одеській області рішенням №0028615105 від 18.03.2020 року, позивач звернувся до Державної податкової служби України із скаргою №71 від 21.04.2020 року, в якій просив скасувати рішення Головного управлінням ДПС в Одеській області №0028615105 від 18.03.2020 року.

Рішенням Державної податкової служби України від 20.05.2020 року №16656/6/99-00-08-0601-06 скаргу позивача №71 від 21.04.2020 року залишено без задоволення, а рішення Головного управлінням ДПС в Одеській області №0028615105 від 18.03.2020 року - без змін.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Стаття 19 Конституції України в першому реченні закріплює автономію особистості в її різноманітній життєдіяльності, а у другому реченні містить її королларій, передбачаючи, що держава не може виходити за межі повноважень, що передбачені Конституцією та законами України.

У "Науковому висновку щодо меж дискреційного повноваження суб`єкта владних повноважень та судового контролю за його реалізацією", опублікованому на офіційному сайті Верховного Суду, зазначено, що "критеріями судового контролю за реалізацією дискреційних повноважень є: критерії перевірки діяльності публічної адміністрації, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України, зокрема, мета, з якою дискреційне повноваження надано, об`єктивність дослідження доказів у справі, принцип рівності перед законом, безсторонність; публічний інтерес, задля якого дискреційне повноваження реалізується; зміст конституційних прав та свобод особи; якість викладення у дискреційному рішенні доводів, мотивів його прийняття".

Конституція України містить статтю 124 "Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.", яка визначає можливість судового захисту за наявності юридичного спору.

Юридичний спір в даній справі виник в результаті прийняття Головним управлінням ДПС в Одеській області рішення №0028615105 від 18.03.2020 року.

Законом, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року №2464-VI (далі - Закон №2464-VI).

Згідно п.2 ч.1 ст.1 Закону №2464-VI, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

У відповідності до п.1 ч.1 ст.4 Закону №2464-VI, платниками єдиного внеску є роботодавці підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно з п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464-VI, платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону №2464-VI передбачено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Частинами 4, 5 статті 8 Закону №2464-VI визначено, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 Закону №2464-VI, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 Закону №2464-VI бази нарахування єдиного внеску.

Згідно з ч.ч. 5, 7, 8 ст.9 Закону №2464-VI, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).

Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 Закону №2464-VI, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 Закону №2464-VI, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов`язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Пунктом 1 частини 10 статті 9 Закону №2464-VI визначено, що днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Відповідно до ч.11 ст.9 Закону №2464-VI , у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до матеріалів справи, позивачем в період жовтень-листопад 2019 року сплачувались суми єдиного внеску згідно з платіжними дорученнями, проведеними банком, а саме: №1412 від 05.11.2019 року на суму 115139,05 грн.; №1275 від 04.10.2019 року на суму 3110,13 грн.; №1312 від 10.10.2019 року на суму 3051,97 грн.; №1315 від 11.10.2019 року на суму 1528,08 грн.; №1323 від 11.10.2019 року на суму 86466,45 грн.; №1338 від 18.10.2019 року на суму 1083,11 грн.; №1365 від 24.10.2019 року на суму 1391,17 грн.; №1368 від 24.10.2019 року на суму 1411,40 грн.; №1395 від 30.10.2019 року на суму 2891,42 грн.

Як вбачається із зазначеного, сплата єдиного внеску за відповідний місяць здійснювалась у відповідному місяці. Тобто, вимога законодавства щодо сплати єдиного внеску до 20 числа наступного місяця позивачем була дотримана.

Судом також встановлено, що позивачем подано 14.11.2019 року звіт зі сплати ЄСВ за жовтень 2019 року із визначенням суми єдиного соціального внеску у розмірі 216072,78 грн., що дорівнює сумі сплаченого позивачем єдиного соціального внеску протягом жовтня-листопада 2019 року.

Разом з тим, оплата за вказаними платіжними дорученнями помилково здійснювалась на рахунки Головного управління ДФС в Одеській області №UA58 8999 9800 0003 7191 2010 2155 1 та № НОМЕР_3, що не є належними.

Суд не може погодитись з позицію контролюючого органу стосовно того, що сплата сум єдиного внеску на помилковий рахунок в даному випадку є рівнозначною його несплаті або несвоєчасній сплаті.

Обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється згідно з Положенням про рух коштів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 12 лютого 2016 року №54 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 березня 2016 року за №330/28460) (далі - Положення №54), у відповідності до пункту 1 розділу II якого Державна податкова служба України та її територіальні органи в областях, місті Києві, Офіс великих платників податків Державної податкової служби (далі - головні управління ДПС) (далі - рахунок 3719) для зарахування та розподілу страхових коштів.

За змістом пунктів 1-3 розділу III Положення №54, страхові кошти, що сплачуються страхувальниками, зараховуються на рахунки 3719 у розрізі відокремлених підрозділів ДПС.

Страхові кошти, які надійшли за день (з урахуванням повернення помилково або надміру сплачених сум та/або безпідставно стягнутих сум єдиного внеску) на рахунки 3719 у розрізі відокремлених підрозділів ДПС, наприкінці операційного дня у регламентований час засобами програмного забезпечення шляхом формування меморіальних документів перераховуються Казначейством на відповідні рахунки 3719 головних управлінь ДПС з подальшим перерахуванням на відповідні рахунки 3719 ДПС на підставі договорів про здійснення розрахунково-касового обслуговування, укладених органами Казначейства з власниками рахунків.

Страхові кошти, акумульовані на рахунках 3719 ДПС, об 11 год. 00 хв. наступного операційного дня засобами програмного забезпечення розподіляються автоматично за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування відповідно до визначених Законом пропорцій (у відсотках) та перераховуються за призначенням - на рахунки, відкриті в Казначействі за балансовим рахунком 3717 «Рахунки державних позабюджетних фондів» (далі - рахунок 3717) на ім`я фондів загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування відповідно до договорів про здійснення розрахунково-касового обслуговування, укладених Казначейством з власниками рахунків.

Допущена позивачем помилка не свідчить про несплату належних сум ЄСВ у визначений законодавством строк та не спричинила настання жодних негативних наслідків або збитків для відповідного бюджету та держави в цілому, оскільки страхові кошти в подальшому (на кінець операційного дня) у будь-якому разі підлягали перерахуванню на відповідні рахунки 3719, відкриті на ім`я ДПС в Казначействі. До того ж, згодом така помилка самостійно виявлена платником, який вжив відповідні заходи щодо спрямування коштів за належністю.

На переконання суду, помилка під час перерахування платником суми грошового зобов`язання з ЄСВ у строк, встановлений Законом №2464-VI, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова, а тому не може слугувати підставою для притягнення платника та його посадових осіб до відповідальності за несплату або несвоєчасну сплату ЄСВ. До того ж, згодом така помилка була виявлена платником, який вжив відповідні заходи щодо спрямування коштів за належністю.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 20.02.2018 у справі №816/591/16, від 24.10.2018 року у справі №760/6067/16-а, від 07 лютого 2019 року у справі №820/3561/16, від 11.04.2019 року у справі №822/3323/17, від 04.11.2019 року у справі №120/764/19-а, від 10.04.2020 року у справі №821/844/17, які суд застосовує в силу дії норми ч.5 ст.242 КАС України.

Суд також зазначає, що факт сплати позивачем сум єдиного соціального внеску на інший рахунок ГУДКСУ не може бути підставою для застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені, оскільки відповідні кошти були сплачені позивачем та зараховані до Державного бюджету.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем при сплаті сум єдиного внеску на помилковий рахунок не було допущено порушення ч.11 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», що виключає підстави застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «ХІТ-ТРЕЙД» штрафної санкції та нарахування пені.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У частині 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства України, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, винесене Головним управлінням ДПС в Одеській області від 18.03.2020 року за №0028615105, яким до ТОВ «ХІТ-ТРЕЙД» застосовано штраф в сумі 24229,33 грн. та нараховано пеню в сумі 1779,94грн.

У частині третій статті 2 КАС наведені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, якими є, зокрема, прийняття (вчинення) таких рішень, (дій, бездіяльності) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Згідно із ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, №303-A , п.29).

Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, з огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ХІТ-ТРЕЙД" про визнання протиправними та скасування Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, винесене Головним управлінням ДПС в Одеській області 18.03.2020р. за № 0028615105 належать до задоволення.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачем сплачено судовий збір за подачу позовної заяви у розмірі 2102,00 грн. згідно платіжного доручення №2328 від 28.05.2020 року.

Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви позивача про визнання протиправними та скасування Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, винесене Головним управлінням ДПС в Одеській області 18.03.2020р. за №0028615105, суд вважає, що відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, з урахуванням наведеного судом вище, наявні підстави для стягнення з відповідача суми сплаченого судового збору у розмірі 2102,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241,242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "ХІТ-ТРЕЙД" до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 18.03.2020 року за № 0028615105 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до ТОВ "ХІТ-ТРЕЙД" застосовано штраф в сумі 24229,33 грн. та нараховано пеню в сумі 1779,94грн.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ХІТ-ТРЕЙД» судовий збір у розмірі 2102,00 (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 15.5 розділу VII "Перехідні положення" КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ХІТ-ТРЕЙД», код ЄДРПОУ 42275040, адреса:65005, м. Одеса, вул. Бугаївська, 35, телефон: (067) 488-41-09

Головне управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ 43142370, адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, тел./факс (048) 725-83-58, електронна пошта: od.official@sfs.gov.ua.

Головуючий суддя Потоцька Н.В.

.