
Справа № 420/4246/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 липня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Одеській області, третя особа: Головне управління національної поліції в Одеській області про визнання протиправною відмови, зобов`язання здійснити перерахунок,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Одеській області, третя особа: Головне управління національної поліції в Одеській області, в якому позивач просить:
визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у перерахунку присудженої ОСОБА_1 пенсії у розмірі 3484,32 грн., відображену у листі, отриманому 15.05.2020 року б/н;
з урахуванням розрахунків, що наведені у цій заяві - зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсійного забезпечення ОСОБА_1 у розмірі 8193, 39 грн., що становить 58% від суми грошового забезпечення посади, що є еквівалентною тій, яку обіймав ОСОБА_1 за часів трудової діяльності;
стягнути на користь ОСОБА_1 різницю отримуваних коштів у вигляді пенсії за останні 12 місяців, що передували зверненню до суду з цим позовом, у розмірі 53211,72 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
Стаж роботи ОСОБА_1 у складі МВС України за календарним розрахунком складає 20 років, 3 місяці, 10 днів, за пільговим розрахунком - 21 рік, 0 місяців, 7 днів.
30.05.2008 року ОСОБА_1 припинив свою трудову діяльність у лавах МВС у зв`язку з хворобою.
09.06.2008 року було прийнято Наказ № 314, положеннями якого передбачалося звільнення ОСОБА_1 у запас Збройних Сил за власним бажанням (п. 64 «ж» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України).
У подальшому, 16.07.2008 року, Наказом начальника ГУМВС України в Одеській області № 384 були внесені корективи до Наказу № 314, якими передбачалося звільнення ОСОБА_1 саме через хворобу (п. 64 «б» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України).
Розмір пенсії ОСОБА_1 встановлено у розмірі 53% від доходів, що розраховано відповідно до вимог п. а ч.1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач неодноразово звертався до ГУНП в Одеській області щодо конкретизації, роз`ясненням інформації з відображення розмірів грошового забезпечення поліцейського за цільовою посадою за різні періоди часу.
Останнім періодом, що передував зверненню, був період з 01.01.2020 року по 31.03.2020 року. У цей проміжок часу заробітна плата старшого слідчого ГУНП складалася з таких елементів:
Посадовий оклад - 2600,00 грн.
Оклад за спеціальним званням (майор) - 2000,00 грн.
Надбавка за стаж служби в поліції - 1840,00 грн.
Надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції - 2898,00 грн.
Премія - 4788,53 грн.
Сумарно -14 126,53 грн.
Проте, зазначений розрахунок, на думку позивача, є некоректним оскільки: розрахунок пенсії здійснено з некоректних підстав, здійснення перерахунку пенсії без урахування доходів, що отримує особа, перебуваючи на посаді, що є еквівалентною тій, на якій перебував ОСОБА_1 , проходячи службу у складі органів охорони правопорядку.
Розмір пенсії позивача має бути визначений як 58% від грошового забезпечення (з урахуванням положення наказу № 384 від 16.07.2008 року, яким закріплювався вихід ОСОБА_1 на пенсію через хворобу).
Загальний розмір пенсії, що підлягає виплаті ОСОБА_1 становить: 2600 грн. (посадовий оклад) + 2000 грн. (оклад за спеціальним званням - майор) + 1840 грн. (надбавка за стаж роботи в поліції) + 2898 грн. (надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції) + 4788,53 грн. (премія)) * 0,58 (процент від грошового забезпечення), що дорівнює 8193,39 грн.
Відповідно до абз. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», сумарний розмір грошових коштів, що підлягає стягненню за минулий час (12 місяців) з моменту виникнення у ОСОБА_1 права на підвищення пенсії, становить 53211,72 грн. (16 938,72 грн. + 17 436,72 грн. + 18 836,28 грн. відповідно).
Процесуальні дії.
Ухвалою суду від 01.06.2020 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно ст.162 КАС України відповідачу встановлено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалу про відкриття провадження по справі отримано представником відповідача Головного управління ПФУ в Одеській області 04.06.2020 року, що підтверджується розпискою про отримання нарочно копії судового рішення, ухвали.
Ухвалу про відкриття провадження по справі отримано представником Головного управління національної поліції в Одеській області 03.06.2020 року, що підтверджується розпискою про отримання нарочно копії судового рішення, ухвали.
16.06.2020 року за вх. №ЕП/8987/20 від Головного управління ПФУ в Одеській області, за підписом представника В.Мандрик (за довіреністю) надійшов відзив на адміністративний позов.
Відзив обґрунтовано наступним.
Позивачу призначено пенсію згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 09.04.1992 № 2262-12.
Розмір пенсії за вислугу років регламентований ст. 13 Закону № 2262.
З урахуванням зазначеної статті позивачу встановлено основний розмір пенсії - 53% (вислуга років 21 рік).
Позивач був звільнений зі служби у запас через хворобу за підпунктом "б" ст. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 №114.
Стаття 64 даного Положення Постанови №114 в первинній редакції передбачає 8 підстав для звільнення зі служби в запас. Серед них пункт «б» - через хворобу, пункт «в» через обмежений стан здоров`я, тобто Положенням розділено поняття «Через хворобу» та «Через обмежений стан здоров`я».
Законом України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницькою и рядового складу органів внутрішніх справ» № 3946-12 від 04.02.1994 в ст. 4 передбачено, що у статті 13 у пункті «а» частини першої слова «через хворобу» замінити словами «за станом здоров`я».
Законодавцем розділяються терміни "хвороба" та "стан здоров`я".
Оскільки Позивач був звільнений в запас через хворобу за підпунктом "б" ст. 64 Постанови №114, розмір пенсії ОСОБА_1 розрахований у відповідності ст. 13 Закону № 2262, у редакції чинній на той момент, а саме а вислугу 20 років - 50 процентів, а кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
При перерахунку пенсії на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону України №2262, Постанови №704 та Постанови №103, Головним управлінням враховано всі складові, зазначені в довідці, відтак, підстави для визнання дій Головного управління ПФУ в Одеській області протиправними відсутні.
Зазначена позиція узгоджується з позицією викладеною Верховним Судом у рішенні від 13.03.2019 по зразковій справі №240/6263/18, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020.
23.06.2020 року за вх. №24096/20 від ГУНП в Одеській області за підписом А.С. Сницерева (представник за довіреністю) надійшли письмові пояснення, в яких зокрема зазначено, що ГУНП в Одеській області жодних протиправних дій відносно позивача не вчиняло.
23.06.2020 року за вх. №ЕП/9418/20 (повторно 24.06.2020 за вх. ЕП/9494/20) від представника позивача Адвоката Клименко О.В. надійшла відповідь на відзив, в обґрунтування якої зазначено.
У відповідності до абз. 2 п. 13 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, уповноважений структурний підрозділ Пенсійного фонду надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
Відповідно, з урахуванням виявлення відсутності відповідного подання органу, уповноваженого здійснювати призначення та перерахунок пенсійного забезпечення ОСОБА_1 , ГУ ПФУ в Одеській області, всупереч положенню Постанови 3-1 та положень Закону України «Про Пенсійний фонд України», уповноважені представники відповідача обмежилися лише формальною відмовою та не вчинили жодних дій, передбачених законодавством, з метою забезпечення призначення та перерахунку пенсії позивача.
Звернення ОСОБА_1 від 08.05.2020 передбачало не призначення та перерахунок пенсії безпосередньо ГУ ПФУ в Одеській області - а було направлене з метою допомоги у реалізації прав та захисті інтересів ОСОБА_1 структурним підрозділом органу державної влади, до повноважень якого відноситься реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.
Щодо відсотку розрахунку пенсії позивача.
Так, за твердженням відповідача, оскільки ОСОБА_1 був звільнений в запас через хворобу за підпунктом "б" ст. 64 Постанови № 114, розмір пенсії йому розрахований у відповідності ст. 13 Закону № 2262, у редакції чинній на той момент.
Проте, разом із розмежуванням термінів «хвороба» та «стан здоров`я», відповідачем не розтлумачено, за яким «станом здоров`я», у відповідності до п.п. «б» ст.64 Постанови №114 особа підлягає звільненню у запас.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.
Відповідно Витягу з наказу начальника ГУМВС України в Одеській області №314 о/с від 09.06.2008 року, майора міліції ОСОБА_1 , слідчого в особливо важливих справах слідчої частини відділу розслідування особливо важливих справ та злочинів, учинених організованими групами слідчого управління ГУМВС України в Одеській області звільнено у запас Збройних Сил за п. 64 «ж» (за власним бажанням). Вислуга років на день звільнення 21 рік 05 днів.
Відповідно Витягу з Наказу начальника ГУМВС України в Одеській області №384 від 16.07.2008 внесено часткову зміну пункту наказу ГУМВС України в Одеській області в частині звільнення від 09.06.2008 року №314 о/с, майора міліції ОСОБА_1 , слідчого в особливо важливих справах слідчої частини відділу розслідування особливо важливих справ та злочинів, учинених організованими групами слідчого управління ГУМВС України в Одеській області вважати звільненим у запас Збройних Сил за п. 64 «б» (через хворобу) Положення про проходження служби. Підстава: свідоцтво про хворобу №790/2, видане ВЛК ГУМВС України в області 03.07.2008 року та заява ОСОБА_1 від 04.07.2008 року.
Відповідно до Протоколу від 25.08.2008 року, позивачу призначено пенсію за вислугу років з 10.06.2008 року у основному розмірі 53%, у графі «Дата і причина звільнення» зазначено: 09.06.2008, ст. 64 Б - 1 п. запас. До складу грошового забезпечення включені: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 35%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення, у т.ч.: надбавка за особливо важливі завдання 100%, премія 80%.
У Поданні про призначення пенсії від 07.08.2008 року №2013 (656) зазначено, що розрахунок вислуги років на пенсію складено на підставі наказу №314 о/с, звільнення в запас (п. 64 «Б» по хворобі).
27.06.2018 року за №12700/В-109 Пенсійним фондом України надано відповідь на звернення ОСОБА_1 за №ВА-8084795/2, яким повідомлено, що на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої уповноваженим структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, позивачу проведено перерахунок пенсії у порядку визначеному постановою КМУ №103 за нормами законодавства, що діє на момент перерахунку. Оскільки, після перерахунку пенсії, розмір пенсії зменшився, її виплата, з урахуванням вимог ст. 63 Закону, здійснюється у попередньому розмірі - 3484,32 грн.
08.05.2020 року представник позивача Адвокат Клименко О.В. звернувся до Головного управління ПФУ в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії, в якій просив з урахуванням розрахунків, що наведені заяві здійснити перерахунок пенсійного забезпечення ОСОБА_1 у розмірі 8193, 39 грн., що становить 58% від суми грошового забезпечення посади, що є еквівалентною тій, яку обіймав ОСОБА_1 за часів трудової діяльності; компенсувати на користь ОСОБА_1 різницю отримуваних коштів у вигляді пенсії за останні 12 місяців, що передували зверненню з заявою.
13.05.2020 року за №1500-0225-8/24385 Головним управління ПФУ в Одеській області надано відповідь на заяву від 08.05.2020 року, якою повідомлено,що підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відсутні, також зазначено наступне: «Згідно поданням про призначення пенсії від 07.08.2008 року №2013 (656) ОСОБА_1 звільнений з військової служби наказом ГУМВС України в Одеській області від 09.06.2008 №314 о/с з посади слідчого у запас (з постановкою на військовий облік) через хворобу за підпунктом «б» пункту 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 №114.
ОСОБА_1 з 10.06.2008 за вислугу 21 рік Головним управлінням було призначено пенсію у розмірі 53% відповідних сум грошового забезпечення (за 20 років - 50 процентів та за 1 рік - 3 процента).
Чинним законодавством перегляд причини звільнення зі служби не передбачено».
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ.
Стаття 19 Конституції України в першому реченні закріплює автономію особистості в її різноманітній життєдіяльності, а у другому реченні містить її королларій, передбачаючи, що держава не може виходити за межі повноважень, що передбачені Конституцією та законами України.
У «Науковому висновку щодо меж дискреційного повноваження суб`єкта владних повноважень та судового контролю за його реалізацією», опублікованому на офіційному сайті Верховного Суду, зазначено, що «критеріями судового контролю за реалізацією дискреційних повноважень є: критерії перевірки діяльності публічної адміністрації, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України, зокрема, мета, з якою дискреційне повноваження надано, об`єктивність дослідження доказів у справі, принцип рівності перед законом, безсторонність; публічний інтерес, задля якого дискреційне повноваження реалізується; зміст конституційних прав та свобод особи; якість викладення у дискреційному рішенні доводів, мотивів його прийняття».
Відповідно до ст. 6 Конвенції «Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення».
Конституція України (в редакції станом на 30.09.2016 року) містить статтю 124 «…Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.», яка визначає можливість судового захисту за наявності юридичного спору.
Юридичний спір в даній справі, на думку позивача, виник у зв`язку з відмовою відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 пенсії з 53% на 58%.
Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 (Закон №2262 - далі) визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Так, Верховний Суд у рішенні від 04.02.2019 року у справі №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18), дійшов наступного правового висновку:
«Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.»
Так, фактично у заяві від 08.05.2020 року, направленій до Головного управління ПФУ в Одеській області представник позивача просив здійснити перерахунок пенсійного забезпечення ОСОБА_1 у розмірі 8193, 39 грн., що становить 58% від суми грошового забезпечення посади, що є еквівалентною тій, яку обіймав позивач за часів трудової діяльності та компенсувати різницю отримуваних коштів.
Предметом оскарження в даній адміністративній справі є здійснення перерахунку пенсійного забезпечення позивача з розрахунку 58% від суми грошового забезпечення посади, що є еквівалентною тій, яку обіймав ОСОБА_1 за часів трудової діяльності, замість встановлених 53%.
Відповідно до ст. 2 Закону №2262, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту, податкової міліції та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.
Розміри пенсій за вислугу років встановлено ст. 13 Закону №2262.
Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію з 09.06.2008, а відтак, слід застосовувати редакцію Закону №2262 (а саме ст. 13) чинну на момент призначення пенсії.
Так, згідно ст. 13 (редакція Закону №2262 станом на 01.01.2008 року), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" ( 1763-15 ) (пункт "в" статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Тобто, Законом №2262 та Порядком №45 чіткі підстави для проведення перерахунку пенсії - підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, пунктом 24 якого, також закріплено, що підставою для здійснення перерахунку пенсії є прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Зміна відсоткового розміру пенсії, з 53% на 58% грошового забезпечення про що просив позивач у заяві ід 08.05.2020 року направленій до Головного управління ПФУ в Одеській області та фактично просить у зазначеному адміністративному позові, не є перерахунком пенсії в розумінні Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Статтею 66 Закону №2262 передбачено, що рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.
Законом №2262 передбачено право як адміністративного так і судового скарження призначеного розміру пенсії.
З матеріалів справи слідує, що рішення про призначення пенсії ОСОБА_1 не оскаржувалось.
Між тим, у контексті обставин цієї справи, суд констатує, що позивач, обравши такий спосіб захисту порушених прав, як визнання протиправною відмови відповідача та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії, обрав неналежний спосіб захисту своїх прав.
Частиною 2 ст. 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно з ч. 1,2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ч.1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 12, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Одеській області, третя особа: Головне управління національної поліції в Одеській області про визнання протиправною відмови, зобов`язати здійснити перерахунок - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 15.5 розділу VII Перехідні положення КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , телефон: НОМЕР_1
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, адреса: 65000, м. Одеса, вул. Канатна, 83, факс: 728-36-53, upr@od.pfu.gov.ua,upr@ods.pfu
Головне управління національної поліції в Одеській області, код ЄДРПОУ 40108740, адреса, 65080, м. Одеса, вул. Ак. Філатова, 15-А, телефон: (048) 766 89 98, електронна пошта: chchgunp@od.npu.gov.ua
Головуючий суддя Потоцька Н.В.
.