Рішення № 90580940, 23.07.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2020
Номер справи
400/2210/20
Номер документу
90580940
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 липня 2020 р. справа № 400/2210/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 третя особа:Комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", вул. Київська, 129-А,Первомайськ,Миколаївська область,55210 про:визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі-відповідач), за участю третьої особи – Комунального підприємства Первомайської міської ради “Первомайський міський водоканал”, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у зарахуванні йому при призначенні пенсії стажу роботи в Комунальному підприємстві “Первомайське виробниче управління водопровідно – каналізаційне господарство” з 01.03.2004 по 30.11.2004, та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради “Первомайський міський водоканал” з 01.10.2007 по 25.07.2019 роки; зобов`язати відповідача зарахувати до стажу роботи позивача періоди роботи в Комунальному підприємстві “Первомайське виробниче управління водопровідно – каналізаційне господарство” з 01.03.2004 по 30.11.2004, та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради “Первомайський міський водоканал” з 01.10.2007 по 25.07.2019 роки; зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з дати призначення, з урахуванням страхового стажу та сум заробітку за періоди роботи у Комунальному підприємстві “Первомайське виробниче управління водопровідно – каналізаційне господарство” з 01.03.2004 по 30.11.2004, та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради “Первомайський міський водоканал” з 01.10.2007 по 25.07.2019 роки.

Ухвалою від 15.06.2020 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.

Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки страхові внески за спірні періоди за позивача не сплачувалися, тому ці періоди неможливо зарахувати як страхові.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Інших процесуальних дій у справі судом не вчинялось.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за віком з 06.06.2008 р. А 15.05.2020 р. позивач звернувся до відповідача із запитом про надання інформації про розмір його страхового стажу.

Листом відповідач повідомив, що до страхового стажу позивача не зараховано наступні періоди роботи у Комунальному підприємстві “Первомайське виробниче управління водопровідно – каліназаційне господарство” з 01.03.2004 по 30.11.2004, та в Комунальному підприємстві Первомайскої міської ради “Первомайський міський водоканал” з 01.10.2007 по 25.07.2019 р., у зв`язку з несплатою страхових внесків до ПФУ.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 8 Закону України № 1058-VI "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі-Закон №1058), передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 20 Закону №1058, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Частиною 1 ст. 24 Закону №1058 передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною 3 ст. 20 Закону №1058 визначено, що у разі ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків страхові внески обчислюються територіальним органом Пенсійного фонду в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, за непрямим методом виходячи з оцінки валового доходу та витрат страхувальника, кількості осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, обсягу виробленої (реалізованої) продукції (послуг), суми сплачених ним податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законодавством.

Відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону №1058, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Невнесення страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування відбулось не з вини позивача.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що несплата Комунальним підприємством “Первомайське виробниче управління водопровідно – каліназаційне господарство” та Комунальним підприємством Первомайскої міської ради “Первомайський міський водоканал” за позивача страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періоду роботи і сум заробітку, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.

Внаслідок невиконання Комунальним підприємством “Первомайське виробниче управління водопровідно – каліназаційне господарство” та Комунальним підприємством Первомайскої міської ради “Первомайський міський водоканал” обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за спірний період на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Аналогічна правова позиція зазначена у постанові Верховного Суду від 24.05.2018 року по справі № 490/12392/16-а.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач в ході розгляду справи не довів правомірності своїх дій щодо не зарахування позивачу до страхового стажу періоди роботи в Комунальному підприємстві “Первомайське виробниче управління водопровідно – каліназаційне господарство” з 01.03.2004 по 30.11.2004, та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради “Первомайський міський водоканал” з 01.10.2007 по 25.07.2019 роки.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судовий збір позивачем сплачено в розмірі 840,80 грн., що підтверджується платіжним дорученням №26869363 від 03.06.2020 р. (а. с. 1), який підлягає присудженню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) при призначенні пенсії стажу роботи в Комунальному підприємстві “Первомайське виробниче управління водопровідно – каліназаційне господарство” з 01.03.2004 по 30.11.2004, та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради “Первомайський міський водоканал” з 01.10.2007 по 25.07.2019 роки.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) періоди роботи в Комунальному підприємстві “Первомайське виробниче управління водопровідно – каліназаційне господарство” з 01.03.2004 по 30.11.2004, та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради “Первомайський міський водоканал” з 01.10.2007 по 25.07.2019 роки.

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з дати призначення, з урахуванням страхового стажу та сум заробітку за періоди роботи у Комунальному підприємстві “Первомайське виробниче управління водопровідно – каналізаційне господарство” з 01.03.2004 по 30.11.2004, та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради “Первомайський міський водоканал” з 01.10.2007 по 25.07.2019 роки.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 840,80 грн.

6. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Є. В. Марич