Ухвала суду № 90580794, 20.07.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2020
Номер справи
380/733/20
Номер документу
90580794
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/733/20

У Х В А Л А

про відстрочення виконання судового рішення

20 липня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Грень Н.М.,

за участю:

секретаря судового засідання Редкевич О.Р.,

представника позивача Герасимчука Ю.Ю.,

розглянувши у судовому засіданні заяву про відстрочення виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про зупинення роботи будівлі, -

в с т а н о в и в :

на розгляді Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про зупинення роботи будівлі.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 27.03.2020 позов задоволено повністю, зупинено роботу будівлі фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.

13.07.2020 до суду надійшла заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про відстрочення виконання рішення суду у цій адміністративній справі терміном на один рік. В обґрунтування зазначає, що в результаті виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду буде припинено її підприємницьку діяльність. Такі дії вплинуть на фінансовий стан та стануть загрозою платоспроможності, необхідності сплати податків, а також погіршення матеріального становища та в результаті призведуть до банкрутства. З урахуванням карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19), що також є причиною погіршення фінансового стану, заявник просить відстрочити виконання судового рішення.

Заявник у судове засідання не прибула, подала до суду клопотання про розгляд заяви без участі заявника.

Представник позивача у судовому засіданні заперечив щодо відстрочення виконання судового рішення.

Розглянувши заяву про відстрочення виконання судового рішення, суд виходив з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч. 3ст. 378 КАС України).

Згідно з ч. 4 ст. 378 КАС України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:

1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;

2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище;

3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови (ч. 5ст. 378 КАС України).

Отже, підставами для відстрочення виконання судового рішення можуть бути виняткові обставини, які ускладнюють його виконання. Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями ст. ст. 72 - 77 КАС України. При цьому, обов`язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Так, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 27.03.2020 адміністративний позов задоволено повністю, зупинено роботу будівлі фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.

Верховний Суд у постанові від 06.12.2019 у справі №2а/0570/6531/2011 дійшов висновку, що відстрочення в розумінні зазначеної норми закону є відкладенням чи перенесенням дати виконання рішення на новий строк, який визначається адміністративним судом, та допускається у виняткових випадках, залежно від обставин справи. Підставою для відстрочення можуть бути конкретні існуючі, об`єктивні, виключні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення у встановлений строк або фактично унеможливлюють таке.

При розгляді заяв щодо відстрочення виконання судового рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об`єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому. Наявність підстав для відтермінування має бути доведена боржником. Строки відтермінування знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку для повного виконання рішення суду. Надання такого не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника, натомість повинне базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників.

Оцінюючи доводи заяв про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, суди повинні враховувати, що ці заходи не повинні створювати боржнику можливість ухилятися від виконання судового рішення. До уваги повинні братися не лише реальний майновий стан боржника, але й його наміри, що свідчать про бажання виконати рішення.

Судом встановлено, що підставою для зупинення роботи будівлі фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 було встановлення Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області під час проведення позапланового заходу на об`єкті відповідача порушень Правил пожежної безпеки в Україні затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697, Кодексу цивільного захисту України, Правил техногенної безпеки та низки інших нормативних актів.

Заявник стверджує, що усунення порушень зазначених у акті Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Львівській області потребують значних коштів. Окрім того, вказав, що станом на момент звернення із заявою про відстрочення виконання судового рішення, більшість із виявлених порушень заявником усунуто, на підтвердження чого долучено до матеріалів заяви Акт повторної перевірки від 22.06.2020 №111. При цьому, заявник стверджує, що зупинення роботи будівлі призведе до банкрутства, та в результаті неможливості усунення виявлених Головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій у Львівській області порушень.

Отже, з наведено слідує, що неможливість негайного усунення виявлених Головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій у Львівській області порушень обумовлена майновим станом заявника, що підтверджується докази наданими до матеріалів справи.

Окрім того, суд враховує, що постановою Кабінету Міністрів України “Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19” № 211 від 11.03.2020 з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 з 12.03.2020 на всій території України встановлено карантин, а також запроваджено низку обмежувальних заходів щодо підприємницької діяльності.

З огляду на наведене, а також з урахуванням того, що більшість із виявлених Головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій у Львівській області порушень заявником усунуто, суд дійшов висновку, про наявність підстав для задоволення заяви про відстрочення виконання судового рішення.

Водночас, суд зазначає, що нормами статті 378 КАС України визначено, що відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови. Рішення Львівського окружного адміністративного суду ухвалено 27.03.2020, таким чином суд вважає за можливе відстрочити виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду на один рік з дня його ухвалення, а саме до 27.03.2021.

Керуючись статтями 241, 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

у х в а л и в :

заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про відстрочення виконання судового рішення у справі №380/733/20 - задовольнити частково.

Відстрочити фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.03.2020 по справі № 380/733/20 до 27.03.2021.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.

Суддя Грень Н.М.

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 23.07.2020.