
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
24 липня 2020 року м. Ужгород№ 260/780/20 Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Плеханова З.Б. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Закарпатського обласного військового комісаріату (вул. Бородіна, буд. 22,м. Ужгород, Закарпатська область,88015), третя особа: ГУ ПФУ в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Закарпатського обласного військового комісаріату , яким просить:
1.Визнати протиправними дії Закарпатського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. N 704. з повною інформацією за формою, передбаченою Додатком N 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45, для перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 р. з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за роботу з таємними носіями, документами - 10 % від посадового окладу, передбаченої наказом МОУ від 07.06.2018 р. N 260; надбавки за особливо важливі завдання - 50 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п. п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 р. N 704; премії у розмірі 10 % посадового окладу на підставі п. 5, п. п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 р. N 704.
2.Зобов`язати Закарпатський обласний військовий комісаріат скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. N 704, з повною інформацією за формою, передбаченою Додатком N 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45, для перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за роботу з таємними носіями, документами - 10 % від посадового окладу, передбаченої наказом МОУ від 07.06.2018 р. N 260; надбавки за особливо важливі завдання - 50 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п. п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 р. N 704; премії у розмірі 10 % посадового окладу на підставі п. 5, п. п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 р. N704.
3.Стягнути з Закарпатського об`єднаного військового комісаріату на користь позивача суму сплачених судових витрат.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.
21 травня 2020 року, Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду провадження у справі №260/780/20 було зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 13 липня 2020 року поновлено провадження у даній справі
1.Позиції сторін.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію, яка призначена йому довічно відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ( далі Закон 2262-12).У березні 2018 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. Закарпатським обласним військовим комісаріатом видано довідку про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку його пенсії, до якої не включено додаткові види грошового забезпечення. Такі дії відповідача вважає протиправними, оскільки його право на отримання перерахованої пенсії з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, що мали постійний характер та виплачувались йому під час проходження служби, гарантоване нормами чинного законодавства.
13 квітня 2020 року від ГУ ПФУ в Закарпатській області надійшли письмові пояснення на дану позовну заяву. Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області з мотивами викладеними позивачем у позові не погоджується з огляду на наступне. Зазначає, що Закарпатським обласним військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у грудні 2018 року було складено та надіслано відповідну довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, відповідно до якої визначено розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
У поданій довідці зазначені види грошового забезпечення, передбачені п. 5 Порядку від 13.02.2008 року №45 та п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103. На час виготовлення вказаної довідки та перерахунку пенсії позивача положення постанови Кабінету Міністрів України №103 та Порядку №45 були чинні. Таким чином, вказане свідчить, що Закарпатським ОВК та Головним управлінням ПФУ в Закарпатській області повністю виконані приписи Порядку №45 та постанови Кабінету Міністрів України № 103. Просить відмовити у задоволені позовних вимог.
12 травня 2020 року Закарпатський обласний військовий комісаріат подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти задоволення позову заперечив. Зокрема, зазначив, що на виконання та в порядку, визначеному постановами Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року та №103 від 21.02.2018 р., Закарпатським обласним військовим комісаріатом направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача, в якій зазначено інформацію про складові грошового забезпечення, передбачені вказаними законодавчими нормами. Вважає, що зазначення в довідці будь-яких інших складових, окрім посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, суперечило б приписам нормативно-правових актів, якими безпосередньо врегульовано порядок перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Зазначає, що скасування рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. №826/3858/18 п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року не впливає на результат розгляду даної справи, оскільки таке набрало законної сили 05 березня 2019 року, при цьому алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій не змінився. Тобто довідки видаються на підставі списків органів Пенсійного фонду за наявності передбачених законом підстав. Жодним нормативно-правовим актом не передбачена можливість видавати такі довідки за власною ініціативою уповноваженого органу або на вимогу інших осіб. Також зазначає, що Кабінетом Міністрів України не приймалось рішення, яке б тягнуло за собою зміну грошового забезпечення військовослужбовців, що є необхідною передумовою видачі оновленої довідки.
19 травня 2020 року до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, згідно з якою зауважує, що у зв`язку зі скасуванням рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. №826/3858/18 п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року, з 05 березня 2019 року у відповідача виникли підстави для видачі оновленої довідки з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, однак такий обов`язок виконаний не був.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
2. Обставини, встановлені судом.
ОСОБА_1 , перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію, яка призначена йому довічно відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ( далі Закон 2262-12).
Згідно із розрахунком за вислугу років від 29.04.2000 р. пенсія обрахована в основному розмірі 50 % грошового забезпечення, яке складалось з таких його видів: посадовий оклад; оклад за військове звання; надбавка за вислугу років 30 %; надбавка за секретність 10 %.
При наступних перерахунках пенсії в 2004,2005,2006 роках, такі здійснювалися з наступних видів грошового забезпечення; посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років 50 %; надбавку за роботу з таємними носіями, документами - 10 %; надбавку за особливо важливі завдання - 50 %; премія (33,3%) 10 %.
В подальшому на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. Закарпатським ОВК видано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, №ХР13548 від 21.12.2018 р. , до складу якої включено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років 45%. (а.с.12).
Вказана довідка була скеровано до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області для проведення перерахунку пенсії позивачу.
З огляду на зазначене вище, позивач звернувся до Закарпатського ОВК із заявою з проханням надати Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 з повною інформацією за формою, передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, а саме з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: оклад за посадою, військовим званням, надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які мали місце і виплачувалися до 31.12.2017 року.
Листом Закарпатського ОВК №1477 від 13.03.2020 р. позивача повідомлено, що порядок проведення перерахунку раніше призначених, відповідно до Закону України №2262 від 09.04.1992, пенсій визначений постановою Кабінету Міністрів України №45 та передбачає подання уповноваженим органом довідки до Головного управління Пенсійного фонду України на підставі отриманих списків осіб. Інший порядок, в тому числі на запит пенсіонера, чинне законодавство не передбачає. Нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсій, після набрання 05 березня 2019 року законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. №826/3858/18 урядом не приймалось. Натомість постановою Кабінету Міністрів України №1088 від 24.12.2019 р. підтверджено попередній порядок нарахування пенсії. Окрім того, вказав на безпідставність посилань позивача на наказ Міноборони від 07.06.2018 №260 у зв`язку з обмеженістю асигнувань на утримання Збройних Сил України (а.с.10-11).
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо не направлення до органу Пенсійного фонду оновленої довідки про склад грошового забезпечення для проведення перерахунку його пенсії , з метою захисту порушеного, на думку позивача, його конституційного права на соціальний захист, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон № 2262-ХІІ.
Статтею 9 Закону № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згігно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону№ 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини третьої статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач та Управління, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з абзацами другим та четвертим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року № 937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку № 3-1. У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Тобто на відповідача покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Відповідно до пункту 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
З огляду на викладене, суд не погоджується з доводами відповідача про відсутність підстав для задоволення позовних вимог стосовно зобовязання Закарпатського обласного військового комісаріату підготувати та надати до Управління нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року, оскільки Кабінетом Міністрів України не встановлено умови та порядку перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, бо така процедура встановлена Порядком № 45.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови № 704).
Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року.
Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Разом із цим до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
Водночас відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Постанова Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (далі - Постанова № 804), якою визначено відповідний порядок виплати перерахованих сум підвищених пенсій, не впливає на обов`язок Центру щодо складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ та не встановлює інших умов і порядку для такого перерахунку.
Згідно із частинами першою та другою статті 6 КАС суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд).
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-VI «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику ЄСПЛ як джерело права.
Право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше в рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд установив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні від 16 вересня 1996 року «Гайгузус проти Австрії», у якому якщо особа робила внески у певні фонди, у тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
За змістом правової позиції ЄСПЛ у справі «Кечко проти України» (рішення від 8 листопада 2005 року) у межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
З огляду на викладене відмова відповідача в наданні оновленої довідки та, як наслідок, відмова пенсійного органу у проведенні позивачу перерахунку пенсії порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (рішення ЄСПЛ у справі «Кечко проти України» від 8 листопада 2005 року).
Зазначена позиція також підтримана Конституційним Судом України в рішеннях від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004, від 1 грудня 2004 року № 20-рп/2004, від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007.
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22 червня 2010 року у справі № 21-399во10, від 7 грудня 2012 року у справі № 21-977во10, від 3 грудня 2010 року у справі № 21- 44а10).
17 грудня 2019 року Верховний Суд у складі суддів Касаційного адміністративного суду прийняв зразкове рішення у справі №160/8324/19 ,яким визнав протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії та зобов`язав Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
Також у даному зразковому рішенні було визначено підстави, в яких дане рішення слід застосовувати, а саме:
- позивачами які є особами, що отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ;
- відповідачами з один і тим самим суб`єктом владних повноважень (орган, уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії);
- спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв`язку із відмовою уповноваженим органом підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії;
- позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до територіального пенсійного орану оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії та зобов`язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704.
24.06.2020 Верховний Суд на офіційному сайті оприлюднив інформацію, що рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі №160/8324/19 залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року. Вказана постанова набрала законної сили з дати її прийняття.
Статтею 2 частини 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Зазначена аище правова позиція Верховного Суду України відповідно до вимог статті 244-2 КАС України повинна враховуватись судом при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин.
Таким чином, суд вважає, що дана справа належить до обставин зразкової справи № 160/8324/19, а тому вважає застосувати правову позицію зразкової справи і враховуючи вище викладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
1.Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Закарпатського обласного військового комісаріату (вул. Бородіна, буд. 22,м. Ужгород,Закарпатська область,88015, код ЄДРПОУ 08410861), третя особа: ГУ ПФУ в Закарпатській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
2.Визнати протиправними дії Закарпатського обласного військового комісаріату (вул. Бородіна, буд. 22,м. Ужгород,Закарпатська область,88015, код ЄДРПОУ 08410861) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. N 704. з повною інформацією за формою, передбаченою Додатком N 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45, для перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 р. з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за роботу з таємними носіями, документами - 10 % від посадового окладу, передбаченої наказом МОУ від 07.06.2018 р. N 260; надбавки за особливо важливі завдання - 50 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п. п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 р. N 704; премії у розмірі 10 % посадового окладу на підставі п. 5, п. п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 р. N 704.
2.Зобов`язати Закарпатський обласний військовий комісаріат (вул. Бородіна, буд. 22,м. Ужгород,Закарпатська область,88015, код ЄДРПОУ 08410861) скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. N 704, з повною інформацією за формою, передбаченою Додатком N 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45, для перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за роботу з таємними носіями, документами - 10 % від посадового окладу, передбаченої наказом МОУ від 07.06.2018 р. N 260; надбавки за особливо важливі завдання - 50 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п. п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 р. N 704; премії у розмірі 10 % посадового окладу на підставі п. 5, п. п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 р. N704.
3. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Закарпатського обласного військового комісаріата (м.Ужгород, вул. Бородіна 22, код ЄДРПОУ 08410861) судові витрати у розмірі 840.80 ( вісімсот сорок грн. 80 коп.) грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд.
СуддяЗ.Б.Плеханова