Рішення № 90579733, 23.07.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2020
Номер справи
140/6647/20
Номер документу
90579733
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2020 року ЛуцькСправа № 140/6647/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної податкової служби у Волинській області звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій в розмірі 33 966, 00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час проведення фактичної перевірки магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 , було встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії, РРО та зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку, чим порушено вимоги статтей 15 та 11 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, та порушення пунктів 1, 2 та 12 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”. Порушення зафіксовані в акті перевірки від 13.11.2018 №03/231/40-01/2643711123, на підставі якого позивачем, в межах його повноважень, було прийнято рішення №000846-40 від 10.05.2019 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000, 00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії та 17 000, 00 грн. за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка.

Вказане рішення у встановленому порядку не оскаржене та не скасоване. Відповідач фінансові санкції в добровільному порядку не сплатив, а тому ГУ ДПС у Волинській області, з урахуванням часткової сплати фінансової санкції в розмірі 34, 00 грн., просить стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 33 966, 00 грн.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 18.05.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.

01.07.2020 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, де відповідач просила у задоволенні позову відмовити, вважає позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими, посилається на ту обставину, що вона у встановлений строк після винесення рішення про застосування фінансових санкцій сплатила відповідний штраф. Зазначає, що наказ на думку позивача, виданий з порушенням, оскільки в ньому не зазначено вимог п.80.2.1 – п.80.2.5 та відсутнє конкретне посилання на адресу господарської одиниці.

Позивачем 10.07.2020 подано відповідь на відзив в якій просив позов задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.

22.07.2020 на адресу суду від відповідача надійшли заперечення, у яких просить відмовити у задоволенні позову з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 13.11.2018 працівниками ГУ ДПС у Волинській області, на підставі наказу від 09.11.2018 №3974 та направлень на перевірку від 09.11.2018 №601, №602, №603 було проведено фактичну перевірку магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 Ковельський АДРЕСА_1 . Ватутіна, де здійснює торгівельну діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , з питань дотримання вимог Податкового кодексу України, Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та інших нормативно-правових актів, які регулюють ліцензування, виробництво, обіг, зберігання спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, за результатами якої складено акт перевірки від 13.11.2018 №03/231/40-01/2643711123. (а.с.6-7)

Перевіркою встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії, а саме: під час проведення перевірки 12.11.2018 контрольно-розрахунковою операцією на місці торгівлі відповідача було придбано одну пляшку пива по 0,9л. “Закарпатське”, вміст спирту 4,4%об., по ціні 25,00 грн. та РРО, чим порушено вимоги статті 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” та пунктів 1, 2 та 12 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.

Як вбачається з матеріалів справи, на час проведення перевірки ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями у ФОП ОСОБА_1 , відсутня. Контрольно-розрахункова операція була проведена без застосування РРО, фіскальний чек на суму 25,00 грн. не видано.

Алкогольні напої та тютюнові вироби, що зазначені в додатках №1, 2 та 3 до акта перевірки від 13.11.2018 №03/231/40-01/2643711123, вилучені з обігу згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ГП №024716 від 12.11.2018 працівниками поліції Ковельського ВП.

На підставі акту перевірки від 13.11.2018 №03/231/40-01/2643711123, начальником ГУ ДФС у Волинській області прийнято рішення №000846-40 від 10.05.2019 про застосування фінансових санкцій, згідно із яким до відповідача у відповідності до абзаців 5, 16 частини другої статті 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17 000, 00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії та 17 000, 00 грн. за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка. (а.с.21)

Копія вищевказаного рішення із супровідним листом про роз`яснення порядку його оскарження, порядку та строків сплати фінансових санкцій направлялась ФОП ОСОБА_1 .

Рішення про застосування фінансових санкцій відповідачем ні в судовому, ні в адміністративному порядку не оскаржувалось.

Відповідачем в добровільному порядку сплачено фінансові санкції в розмірі 34, 00 грн., що підтверджується квитанцією від 17.05.2019 №155.

Таким чином, як вбачається із зворотного боку облікової картки платника податків ФОП ОСОБА_1 , станом на 06.05.2020 за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати фінансових санкцій у розмірі 33 966, 00 грн. (а.с.23).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить із наступного.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” від 19.12.1995 №481/95-BP (далі – Закон №481/95-BP).

Згідно із вимогами частини 14 статті 15 Закону №481/95-BP роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Згідно зі статтею 1 Закону №481/95-BP ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта підприємницької діяльності на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженим Кабінетом Міністрів України органом виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (пункт 2.1 Рекомендацій щодо організації роботи головних управлінь ДФС України із приймання документів та видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, затверджених наказом ДФС України від 24 жовтня 2014 року №213).

Частиною першою статті 17 Закону №481/95-BP встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до абзацу шостого частини другої статті 17 вищевказаного Закону до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17 000 гривень.

Згідно із частиною четвертою статті 17 цього ж Закону рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Згідно із частиною п`ятою статті 17 Закону №481/95-BP у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790 (з наступними змінами та доповненнями), однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб`єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов`язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.

Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.

Таким чином, оскільки рішення про застосування фінансових санкцій №000846-40 від 10.05.2019 прийнято з дотриманням вимог чинного законодавства України та у встановленому порядку не скасоване, відповідач добровільно фінансові санкції не сплатила, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованості у розмірі 33 966, 00 грн. підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 243-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до місцевого бюджету (Банк Казначейство України (ЕАП) МФО 899998 н/р UA718999980314050561000003167, отримувач коштів Ковельське УК/с.Тойкут/21081500, ідентифікаційний код одержувача 37788874, код виду сплати 135) заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 33 966 (тридцять три тисячі дев`ятсот шістдесят шість) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення, з урахуванням пункту 3 Розділу VI Перехідних положень КАС України.

Позивач: Головне управління Державної податкової служби у Волинській області, адреса: 43010, м. Луцьк, Київський майдан, 4.

Відповідач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 .

Cуддя Ю.Ю. Сорока