
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
14 липня 2020 р. Справа № 120/664/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Поліщук І.М.,
за участю:
секретаря судового засідання: Дмитрука М.В.
представника позивача: Радіщева В.О.
представника відповідача: Сивого М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Комунального підприємства "Козятинська центральна районна лікарня Козятинської районної ради"
до: Головного управління ДПС у Вінницькій області
про: визнання протиправним та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось Комунальне підприємство "Козятинська центральна районна лікарня Козятинської районної ради" (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач зазначив, що 12.02.2020 на адресу КП "Козятинська центральна районна лікарня Козятинської районної ради" надійшло рішення відповідача №0002915305 від 04.02.2020, яким до нього застосовано штраф в сумі 1175689,39 грн., а також нарахована пеня в сумі 106668,92 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Разом із тим, вважаючи дане рішення протиправним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою від 24.02.2020 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено на 16.03.2020.
Ухвалою від 16.03.2020 відкладено судовий розгляд даної справи до 16.04.2020 за клопотанням представника позивача.
Ухвалою від 16.04.2020 відкладено судовий розгляд справи до 13.05.2020 за клопотанням представника позивача.
Ухвалою від 13.05.2020 відкладено судовий розгляд справи до 03.06.2020 за клопотанням представника відповідача.
Судове засідання 03.06.2020 не відбулось у зв`язку з перебуванням головуючого судді на лікарняному. Наступне судове засідання призначено на 22.06.2020.
Ухвалою від 22.06.2020 задоволено клопотання представника відповідача та замінено первісного відповідача - Головне управління ДФС у Вінницькій області його правонаступником - Головним управлінням ДПС у Вінницькій області.
Крім того, в судовому засіданні 22.06.2020 оголошено перерву до 08.07.2020, у зв`язку з необхідністю отримання додаткових доказів.
В судовому засіданні 08.07.2020 оголошено перерву до 14.07.2020 з метою надання представнику позивача часу на ознайомлення із поданими відповідачем доказами.
Ухвалою від 14.07.2020, постановленою судом без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у той самий день після закриття підготовчого провадження.
В судовому засіданні 14.07.2020 представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, що викладені у позовній заяві. Зокрема зазначив, що внаслідок не проведення відповідачем коригування в інтегрованій картці КП "Козятинська центральна районна лікарня Козятинської районної ради" у відповідності до рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 29.11.2018 по справі №0240/2794/18, яким, окрім іншого, скасовано рішення від 03.08.2018 за №0037475302 про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені, усі послідуючі платежі позивача зі сплати ЄСВ зараховувались в рахунок погашення суми штрафу та пені, визначених рішенням від 03.08.2018 за №0037475302. Як наслідок, у позивача виникла недоїмка зі сплати ЄСВ, адже за рахунок наступних платежів позивач лише закривав суму недоїмки за попередній період.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував щодо задоволення даного адміністративного позову, посилаючись на обставини, що викладені у відзиві на позовну заяву. Зокрема вказав про обґрунтованість прийнятого рішення №0002915305 від 04.02.2020.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що КП "Козятинська центральна районна лікарня Козятинської районної ради" зареєстровано як платник єдиного соціального внеску у Калинівській ОДПІ ДФС у Вінницькій області з 27.03.2008.
21.12.2016 у відповідності до платіжного доручення №1251 позивачем перераховано 304140,77 грн. відрахувань в розмірі 22% єдиного соціального внеску за грудень 2016 року до Калинівської ОДПІ ДФС у Вінницькій області.
Вказані кошти позивачем сплачено на рахунок №31118063700007 з призначенням платежу "*;101;35814729;КТКВК 080101 КЕКВ 2610-304140,77 Єдиний внесок 22% нарахований за грудень 2016 р.;;; 41034201, ЗУДБ 2016".
Однак, сплату єдиного соціального внеску необхідно було сплачувати на рахунок №37198201010250.
В квітні 2018 позивачем самостійно виявлено вказані обставини та направлено на адресу Калинівської ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області лист за №588 від 13.04.2018 про помилкове перерахування суми 304140,77 грн. з єдиного соціального внеску на інший рахунок.
03.08.2018 Головним управління ДФС у Вінницькій області винесено рішення №0037475302 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до позивача застосовано штрафні санкції в сумі 399 789,41 грн. за період з 21.01.2017 по 31.05.2018 та нараховано пеню в розмірі 11118,81 грн.
Не погоджуючись із даним рішенням, позивач оскаржив його до Вінницького окружного адміністративного суду.
Встановлено, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 29.11.2018 по справі №0240/2794/18 адміністративний позов задоволено та, окрім іншого, визнано протиправним та скасовано рішення від 03.08.2018 за №0037475302 про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені.
Вказане рішення набрало законної сили відповідно до постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28.02.2019.
Разом із тим, як зазначає позивач у позовній заяві, після набрання законної сили рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 29.11.2018 по справі №0240/2794/18 відповідач протиправно не провів коригування в інтегровані карті платника податку КП "Козятинська центральна районна лікарня Козятинської районної ради" та не виключив заборгованість, яка виникла внаслідок прийняття рішення від 03.08.2018 за №0037475302.
Така бездіяльність відповідача призвела до того, що усі послідуючі платежі позивача зі сплати ЄСВ зараховувались в рахунок погашення суми штрафу та пені, визначених рішенням від 03.08.2018 за №0037475302. Як наслідок, у позивача виникла недоїмка зі сплати ЄСВ, адже за рахунок наступних платежів позивач лише закривав суму недоїмки за попередній період.
Крім того, 04.02.2020 Головним управлінням ДПС у Вінницькій області винесено рішення №0002915305 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (не перерахування) або несвоєчасне сплату єдиного внеску, яким застосовано до позивача штраф в сумі 1175689,39 грн. за період з 21.08.2018 по 22.01.2020 та нарахована пеня в розмірі 106668,92 грн.
Разом із тим, позивач не погоджується із прийнятим рішення, та вважає його таким, що підлягає скасуванню, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №2464-VI).
Частиною 2 статті 6 Закону №2464-VI визначено, що платник єдиного внеску зобов`язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
У відповідності до частини 8 статті 9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частина 11 статті 9 Закону №2464-VI).
Відповідно до частини 10 та пункту 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VI, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
В даному ж випадку, як слідує із змісту оскаржуваного у даній справі рішення №0002915305 від 04.02.2020, до позивача застосовано штрафні санкції за несплату (не перерахування) або несвоєчасне сплату єдиного внеску в сумі 1175689,39 грн. за період з 21.08.2018 по 22.01.2020 та нарахована пеня в розмірі 106668,92 грн.
В той же час, обґрунтовуючи протиправність оскаржуваного рішення, представник позивача зазначає, що відповідна недоїмка виникла в КП "Козятинська центральна районна лікарня Козятинської районної ради" через не проведення відповідачем коригування в інтегрованій картці платника податку шляхом виключення зобов`язань, які виникли внаслідок прийняття ГУ ДФС у Вінницькій області рішення від 03.08.2018 за №0037475302, яке визнано протиправним та скасоване в судовому порядку.
Надаючи оцінку даним посиланням представника позивача, суд зазначає наступне.
Так, оперативний облік податків і зборів, митних та інших платежів до бюджету, єдиного внеску здійснюється органами ДФС в інформаційній системі органів ДФС згідно із Порядком ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджету, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 року №422.
За змістом зазначеного Наказу, з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються інтегровані картки платників за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.
Інтегрована картка платника це форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами. Інтегрована картка платника містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.
Облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в інтегрованій картці платника окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення. Інформаційна система органів ДФС після відображення облікової операції забезпечує автоматичне проведення в інтегрованій картці платника розрахункових операцій.
Відповідальними за достовірність відображення в інформаційній системі органів ДФС первинних показників є працівники структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи. Контроль достовірності первинних показників за податками і зборами, митними та іншими платежами до бюджетів та єдиним внеском здійснюється керівниками структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи. Загальний контроль за достовірністю відображення в інтегрованій карті платника облікових показників забезпечується підрозділом, який здійснює облік платежів та інших надходжень.
Оскільки облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в інтегрованій картці платника, то на переконання суду матеріально-правовий інтерес платника податків полягає в тому, щоб дані інтегрованих карток правильно відображали фактичний стан розрахунків з бюджетом, реальну структуру податкових вигод та податкових зобов`язань платника податків.
При цьому, п. 1 Розділу 4 Глави V Порядку №422 визначено, що працівники підрозділів адміністративного/судового оскарження органу ДФС, до компетенції яких належать розгляд скарг при проведенні процедури адміністративного оскарження або супроводження справ у судах при проведенні процедури судового оскарження прийнятих податкового повідомлення-рішення/рішення/вимоги та/або рішення щодо єдиного внеску, в установленому порядку відповідно до вимог регламентів використання відповідних інформаційних систем забезпечують внесення даних до інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, у день отримання чи складання відповідних документів або отримання інформації з подальшим збереженням даних та встановленням зв`язків записів зазначених інформаційних систем із записами підсистеми, що відображає результати КПР.
Відображенню в інформаційній системі органів ДФС підлягають матеріали, які зареєстровані в інформаційних системах, що забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, та мають безпосередній зв`язок з матеріалами, внесеними до підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи в ході виконання її функцій.
Такими матеріалами є: скарга (заява) платника податків; рішення про результати розгляду скарги (заяви); ухвала суду про відкриття провадження; рішення суду, прийняте по суті.
Згідно із пп. 4 п. 2 Розділу 4 Глави V Порядку №422, залежно від інформації, яка завантажена в інформаційну систему органів ДФС з інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, одночасно змінюється статус повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску та в ІКП відображається така інформація щодо оскарження донарахованих сум та прийнятих рішень відповідними органами, зокрема, інформація з рішення суду, прийнятого по суті.
Статус повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску змінюється відповідно до суті рішення (постанови) («Скасовується в судовому порядку»/ «Вручено, судовий розгляд»/ «Анульовано»).
У підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, статус повідомлень-рішень/рішень/вимог та рішень щодо єдиного внеску змінюється на «Скасовується в судовому порядку»/ «Вручено, судовий розгляд»/ «Анульовано» при частковому скасуванні.
В даному ж випадку, встановлено, що дійсно 03.08.2018 Головним управління ДФС у Вінницькій області винесено рішення №0037475302 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до позивача застосовано штрафні санкції в сумі 399 789,41 грн. за період з 21.01.2017 по 31.05.2018 та нараховано пеню в розмірі 11118,81 грн.
Разом із тим, не погоджуючись із даним рішенням, позивач оскаржив його до Вінницького окружного адміністративного суду.
Так, рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 29.11.2018 по справі №0240/2794/18, яке набрало законної сили відповідно до постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28.02.2019, адміністративний позов задоволено та, окрім іншого, визнано протиправним та скасовано рішення від 03.08.2018 за №0037475302 про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені.
В той же час, після набрання рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 29.11.2018 законної сили, жодних коригувань в інтегрованій картці КП "Козятинська центральна районна лікарня Козятинської районної ради" щодо зобов`язання, яке виникло на підставі скасованого в судовому порядку рішення від 03.08.2018 за №0037475302, відповідачем, в порушення вимог Порядку №422 проведено не було.
Дані обставини щодо не проведення ГУ ДПС у Вінницькій області відповідного коригування в інтегрованій картці КП "Козятинська центральна районна лікарня Козятинської районної ради" представником відповідача в судовому засіданні не заперечувались.
Крім того, як слідує із пояснень представника позивача, які також підтверджуються матеріалами справи, внаслідок не проведення відповідного коригування в інтегрованій картці КП "Козятинська центральна районна лікарня Козятинської районної ради", усі послідуючі платежі позивача по ЄСВ зараховувались в рахунок погашення недоїмки, яка виникла на підставі рішення від 03.08.2018 за №0037475302, яке було скасоване в судовому порядку.
Зарахування поточних платежів в рахунок погашення недоїмки (яка виникла на підставі рішення від 03.08.2018 за №0037475302), призвело до того, що усі наступні платежі зараховувались не за звітний період (календарний місяць), а лише закривали суми недоїмки за попередні періоди. Як наслідок, усі платежі КП "Козятинська центральна районна лікарня Козятинської районної ради" за звітні періоди (календарний місяць) зараховувались із порушенням строків, визначених Законом №2464-VI.
При цьому, наведені вище обставини виникли не з вини КП "Козятинська центральна районна лікарня Козятинської районної ради", адже як слідує із матеріалів справи, у спірний період позивач своєчасно та в повному обсязі здійснював сплату єдиного соціального внеску.
Враховуючи усі вище викладені обставини, суд приходить до висновку про необґрунтованість та протиправність оскаржуваного у даній справі рішення №0002915305 від 04.02.2020 та, як наслідок, наявність підстав для його скасування.
Згідно із ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, в силу ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В даному випадку, відповідач не довів належними та допустимими доказами правомірність оскаржуваного рішення №0002915305 від 04.02.2020.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь позивача підлягають стягненню понесені ним витрати зі сплати судового збору в сумі 19235,39 грн., за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення №0002915305 від 04.02.2020 про застосування до Комунального підприємства "Козятинська центральна районна лікарня Козятинської районної ради" штрафу.
Стягнути на користь Комунального підприємства "Козятинська центральна районна лікарня Козятинської районної ради" сплачений судовий збір в сумі 19235 (дев`ятнадцять тисяч двісті тридцять п`ять) гривень 39 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Комунальне підприємство "Козятинська центральна районна лікарня Козятинської районної ради" (вул. Центральна, 96, с. Козятин, Козятинський район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 35814729);
Головне управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 43142454).
Повний текст рішення складено 24.07.2020.
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна