
Справа № 461/1634/19
Провадження № 1-кс/461/4806/20
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23.07.2020 м.Львів
Галицький районний суду м. Львова в складі слідчого судді Радченка В.Є., при секретарі Кузьмич В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові погоджене з прокурором прокуратури Львівської області Кишкою Ю. клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області Алембеця В.М. про продовження строків досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12018140300000371, яке 24.07.2018 зареєстроване в ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України (в редакції від 04.06.2014), -
В С Т А Н О В И В:
Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Львівській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12018140300000371, яке 24.07.2018 зареєстроване в ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України (в редакції від 04.06.2014). Підставою для внесення відомостей в ЄРДР про кримінальне правопорушення слугувала заява директора ПАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» ОСОБА_1 про незаконну приватизацію нерухомого майна, належного даному товариству. Тобто, на ХІХ сесії Сколівської міської ради прийнято рішення щодо приватизації нежитлових приміщень по вул.Шевченка, 1А в м. Сколе Львівської області, які належать філії «Сколівський райавтодор» ДП «Львівський облавтодор» ПАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (далі - філія «Сколівський райавтодор»).
Слідчий в клопотанні зазаначає, що допитаний в якості представника потерпілої юридичної особи філії «Сколівський райавтодор» ОСОБА_2 показав, що на балансі підприємства перебуває об`єкт незавершеного будівництва за адресою: Львівська область, м.Сколе, вул. Шевченка, 1А. Будівництво даного об`єкту розпочалось у 1988 році, а його балансова вартість на даний час становить 62 943 грн. На початку липня 2018 року ХІХ сесією Сколівської міської ради прийнято ряд незаконних рішень щодо приватизації вище вказаного нерухомого майна під виглядом об`єкта комунальної форми власності.
З`ясовано, що рішенням Виконкому Сколівської міської ради народних депутатів № 22 від 26.02.1988 виділено філії «Сколівський райавтодор» земельну ділянку № 3 площею 0,2 га за адресою: Львівська область, м.Сколе, вул. Шевченка, 1, з метою будівництва багатоквартирного житлового будинку для забезпечення належними житловими умовами працівників даного підприємства. Будівництво здійснювалось підрядною організацією «Будівельно-монтажна фірма «Стрийбуд» за кошти підприємства. На даний час будівництво призупинено у зв`язку із браком фінансування.
Упродовж до 2016 року філією «Сколівський райавтодор» велось листування зі Сколівською міською радою щодо поновлення черги працівників підприємства, які перебували на квартирному обліку та претендували на житло у даному будинку. Зокрема, згідно рішення сесії Сколівської міської ради №176 від 09.07.2012, міська рада не заперечувала проти узаконення видачі ордерів та визнання права власності на квартири.
Однак, рішенням Виконкому Сколівської міської ради № 427 від 15.02.2018 об`єкту незавершеного будівництва за адресою: Львівська область, м.Сколе, вул. Шевченка, 1, з незрозумілих причин присвоєно інший адресний номер, а саме «1А».
Надалі, Виконкомом Сколівської міської ради всупереч існуючому праву власності на вище вказаний об`єкт нерухомого майна за філією «Сколівський райавтодор» незаконно прийнято рішення № 428 від 15.02.2018, яким директору Сколівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства (далі – Сколівське КП ВКГ) ОСОБА_3 доручено прийняти на баланс підприємства вище вказаний об`єкт нерухомості.
Рішенням Виконкому Сколівської міської ради № 429 від 15.02.2018 директору Сколівського КП ВКГ ОСОБА_3 доручено провести технічну інвентаризацію цього ж об`єкту нерухомого майна.
Більше того, 25.06.2018 ХІХ сесією Сколівської міської ради прийнято рішення № 04 «Про затвердження переліку об`єктів комунальної власності Сколівської міської ради, які можуть бути приватизовані у 2018 році». Згідно додатку № 1 в даний перелік незаконно, безпідставно та самовільно включено нежитлові приміщення по вул.Шевченка, 1А в м. Сколе Львівської області, які належать філії «Сколівський райавтодор». Того ж дня сесією Сколівської міської ради прийнято рішення про приватизацію даного об`єкту, а в подальшому внесено відомості про право власності до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, станом на 06.03.2019 згаданий вище об`єкт нерухомого майна за адресою: Львівська область, місто Сколе, вул. Шевченка, 1А, перебуває у комунальній власності Сколівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, код ЄДРПОУ 22390774, адреса реєстрації місцезнаходження якого: Львівська область, місто Сколе, майдан Незалежності, 10, що відображено у інформаційній довідці № 158760171 від 06.03.2019.
Таким чином, із власності ПАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» незаконно вибув вище вказаний об`єкт нерухомого майна, розташований за адресою: Львівська область, місто Сколе, вул. Шевченка, 1А.
У ході проведення досудового розслідування проведено наступні слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії:
- допитаний в якості представника потерпілої юридичної особи філії «Сколівський райавтодор» ОСОБА_2 ;
- допитаний в якості свідка міський голова м. Сколе ОСОБА_4 , який відмовився від дачі показань на підставі ст. 63 Конституції України;
- допитана в якості свідка секретар Сколівської міської ради ОСОБА_5 , яка відмовилась від дачі показань на підставі ст. 63 Конституції України;
- неодноразово допитано в якості свідка секретаря Сколівської міської ради ОСОБА_6 ;
- допитаний в якості свідка колишній директор Сколівського КП ВКГ ОСОБА_3 ;
- допитаний в якості свідка член Виконкому та одночасно начальник відділу містобудування та архітектури Сколівської міської ради ОСОБА_7 ;
- на підставі ухвали слідчого судді проведено обшук за адресою фактичного місця проживання ОСОБА_5 ;
- на підставі ухвали слідчого судді проведено обшук за колишньою фактичною адресою розташування Сколівської міської ради;
- на підставі ухвали слідчого судді проведено обшук в службових приміщеннях за нинішньою адресою фактичного розташування Сколівської міської ради;
- на підставі ухвали слідчого судді проведено обшук за адресою фактичного місця проживання міського голови м. Сколе ОСОБА_4 ;
- призначено судову оціночно-будівельну експертизу із метою встановлення ринкової вартості нежитлових приміщень по вул. Шевченка, 1А в м. Сколе Львівської області станом на час їх незаконного вибуття із законної власності ПАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» та визначення розміру завданих потерпілій юридичній особі матеріальних збитків.
З метою забезпечення виконання завдань кримінального провадження, повного та неупередженого досудового розслідування, досягнення дієвості цього кримінального провадження, виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12018140300000371, яке 24.07.2018 зареєстроване в ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України (в редакції від 04.06.2014), на шість місяців – до 24 січня 2021 року.
Слідчий в судове засідання не прибув, подав письмове клопотання в якому просив розгляд справи проводити у його відсутності, клопотання підтримує у повному обсязі, просить задоволити.
Вивчивши клопотання, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно ч. 1 ст. 28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки.
Згідно пункту 4 частини третьої статті 219 КПК України досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
Відповідно до п. 2 ч.3 ст.294 КПК України якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 ч. 4 ст. 219 цього Кодексу до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.
Згідно частини 1 статті 295-1 КПК України у випадках, передбачених ст. 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Як встановлено матеріалами справи, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Львівській області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженні за № №12018140300000371, яке 24.07.2018 зареєстроване в ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України (в редакції від 04.06.2014).
Строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні закінчується 24 липня 2020 року, однак завершити його здійснення до вказаної дати неможливо у зв`язку з необхідністю проведення додаткових слідчих (розшукових) та процесуальних дій, результати яких матимуть доказове значення у кримінальному провадженні.
Зокрема, для завершення досудового розслідування є необхідним отримання висновку судової оціночно-будівельної експертизи, яку призначено ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м. Львова Радченка В.Є. від 14.06.2019 та проведення якої доручено експертам Львівського НДІСЕ, який є невід`ємним доказом у вказаному кримінальному провадженні.
Однак, згідно отриманої інформації з Львівського НДІСЕ, в умовах пандемії коронавірусної хворорби (COVID-19) та із метою запобігання її поширенню, розпочати та провести вищевказану експертизу буде можливим з липня 2021 року.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу: 1) до трьох місяців – керівником місцевої прокуратури, керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником Генерального прокурора; 2) до шести місяців – слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступника Генерального прокурора; 3) до дванадцяти місяців – слідчим суддею, за клопотанням слідчого, погодженим з Генеральним прокурором чи його заступниками.
Згідно ст. 295-1 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості. Крім підстав, передбачених частиною четвертою цієї статті, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, якщо слідчий не доведе, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, або для проведення чи завершення проведення експертизи, за умови що ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об`єктивних причин, а також якщо досліджені під час вирішення цього питання обставини свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та/або підозрюваний причетний до цієї події кримінального правопорушення.
Конституційний Суд України в рішенні у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого від 30 січня 2003 року вказав, що поняття «розумний строк досудового слідства» є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Обов`язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом переліку взаємопов`язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також органів влади, пов`язаних зі справою (рішення у справах «Пелісьє і Сассі проти Франції» та «Філіс проти Греції»).
Крім того, слідчий суддя приймає до уваги п. 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 р. у справі «Михалкова та інші проти України» в якому зазначено, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя прийшов до наступного висновку, що для здійснення зазначених слідчим заходів, доцільність продовження строку досудового розслідування є доведена, оскільки на даний час є очевидним, що провести вказані слідчі (розшукові) дії у строк, який закінчується 24 липня 2020 року не можливо, внаслідок особливої складності провадження, тому вважає, що клопотання слідчого підлягає задоволенню та строк досудового розслідування необхідно продовжити до шести місяців.
Керуючись ст.ст. 219, 294, 295-1, 372, 376 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області Алембеця В.М. – задоволити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018140300000371, яке 24.07.2018 зареєстроване в ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України (в редакції від 04.06.2014), на шість місяців – до 24 січня 2021 року.
Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Слідчий суддя В.Є.Радченко