
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" липня 2020 р. м. Київ Справа № 911/457/20
Господарський суд Київської області у складі судді Д.Г.Зайця, за участю секретаря судового засідання О.О.Стаднік, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Фізичної особи-підприємця Правука Миколи Вікторовича, Київська область, Тетіївський район, с. П`ятигори
до Тетіївської районної державної адміністрації Київської області, Київська область, Тетіївський район, м. Тетіїв
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача:
1) Київська обласна державна адміністрація, м. Київ
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача:
2) П`ятигірська сільська рада Тетіївського району Київської області, Київська область, Тетіївський район, село П`ятигори
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії
за участю представників:
від позивача: К.О.Кириченко
від відповідача: не з`явився
від третьої особи 1 - В.В.Божинський
від третьої особи 2 - не з`явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Фізичної особи-підприємця Правука Миколи Вікторовича б/н від 17.02.2020 року (вх. №468/20 від 19.02.2020 року) (далі - позивач) до Тетіївської районної державної адміністрації Київської області (далі - відповідач) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Київської обласної державної адміністрації (далі - третя особа 1) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 24.02.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №911/457/20 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 17.03.2020 року.
До суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву №07-14/452 від 12.03.2020 року (вх. №5761/20 від 17.03.2020 року), в якому відповідач заперечує проти позову та покладення на нього витрат на професійну правничу допомогу, просить суд здійснювати розгляд справи без участі представника відповідача.
Судом встановлено, що відзив на позовну заяву №07-14/452 від 12.03.2020 року, поданий відповідачем, не надіслано іншим учасникам справи.
Ухвалою суду від 17.03.2020 року відкладено підготовче засідання на 14.04.2020 року.
До суду від представника позивача надійшла заява б/н від 13.04.2020 (вх. №7525/20 від 13.04.2020 року) про відкладення підготовчого засідання в зв`язку із встановленням карантину на території України згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу CОVID-19».
До суду від відповідача надійшов лист №07-14/567 від 06.04.2020 року (вх. №7453/20 від 13.04.2020 року) на виконання вимог ухвали суду від 17.03.2020 року.
Ухвалою суду від 14.04.2020 року продовжено строк підготовчого провадження у справі №911/457/20 на тридцять днів та відкладено розгляд справи на 12.05.2020 року.
До суду від П`ятигірської сільської ради Тетіївського району Київської області надійшла заява №109 від 14.04.2020 (вх. № 7738/20 від 21.04.2020 року) про залучення її в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача та заява №110 від 14.04.2020 року (вх. №7740/20 від 21.04.2020 року) про долучення документів до матеріалів справи.
До суду від третьої особи - Київської обласної державної адміністрації електронною поштою надійшли письмові пояснення б/н від 24.04.2020 року (вх. №8969/20 від 12.05.2020 року) на виконання вимог ухвали суду від 24.02.2020 року.
До суду від представника позивача електронною поштою надійшла заява б/н від 08.05.2020 року (вх. №8917/20 від 12.05.2020 року) про відкладення розгляду справи.
Ухвалою суду від 12.05.2020 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача П`ятигірську сільську раду Тетіївського району Київської області та відкладено розгляд справи на 16.06.2020 року.
До суду від відповідача надійшов лист №07-14/746 від 05.05.2020 (вх. №9152/20 від 13.05.2020 року) та лист №07-14/799 від 22.05.2020 року (вх. №10434/20 від 28.05.2020 року) про розгляд справи без участі представника.
До суду від третьої особи 2 - П`ятигірської сільської ради електронною поштою надійшло клопотання про відкладення розгляду справи №140 від 15.06.2020 року (вх. №11762/20 від 15.06.2020 року).
До суду від представника позивача електронною поштою надійшла заява б/н від 15.06.2020 (вх. №11792/20 від 15.06.2020 року) про відкладення розгляду справи. Ухвалою суду від 16.06.2020 року закрито підготовче провадження у справі №911/457/20 та призначено розгляд справи по суті на 14.07.2020 року.
До суду від позивача надійшла відповідь на відзив б/н від 12.06.2020 року (вх. №12118/20 від 17.06.2020 року).
До суду від позивача надійшла заява б/н від 15.06.2020 року (вх. №12120/20 від 17.06.2020 року) про приєднання до матеріалів справи доказів надіслання позовної заяви третій особі 2.
До суду від третьої особи 2 надійшла заява №151 від 24.06.2020 року (вх. №13147/20 від 30.06.2020 року) про долучення до матеріалів справи додаткових доказів.
Відповідач та третя особа 2 - П`ятигірська сільська рада, належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, у судове засідання 14.07.2020 року не з`явились.
Представник позивача у судовому засіданні 14.07.2020 року позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник третьої особи 1 - Київської обласної державної адміністрації у судовому засіданні 14.07.2020 року позов підтримав та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, яка ратифікована Україною 17.07.1997, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
Враховуючи достатність в матеріалах справи доказів для повного, всебічного та об`єктивного розгляду спору по суті у судовому засіданні 14.07.2020 року, відповідно до ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представників позивача та третьої особи 1, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно Розпорядження Тетіївської районної державної адміністрації від 04.07.2012 року №449 «Про надання ФОП Правуку М.В. в користування, на умовах оренди, водного об`єкта, який розташований на території П`ятигірської сільської ради частково в межах, а частково за межами населеного пункту, для риборозведення» позивачу - Фізичній особі-підприємцю Правуку М.В. надано в користування на умовах оренди, водний об`єкт - ставок площею водного дзеркала 58,2636 га, який розташований на території П`ятигірської сільської ради Тетіївського району Київської області частково в межах, а частково за межами населеного пункту строком на 6 років, для риборозведення.
Згідно Розпорядження Тетіївської районної державної адміністрації від 22.10.2012 року №766 «Про надання ФОП Правуку М.В. в користування, на умовах оренди, водного об`єкта, який розташований на території П`ятигірської сільської ради за межами населеного пункту, для риборозведення» позивачу - Фізичній особі-підприємцю Правуку М.В. надано в користування на умовах оренди, водний об`єкт - ставок площею водного дзеркала 27,6184 га, який розташований на території П`ятигірської сільської ради Тетіївського району Київської області за межами населеного пункту, строком на 25 років, для риборозведення.
В подальшому, між Тетіївською районною державною адміністрацією (за договором - орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем Правуком М.В. (за договором - орендар) 28.11.2012 року укладено Договір оренди водного об`єкту №15, відповідно до умов п. 1.1. якого орендодавець згідно розпорядження голови Тетіївської районної державної адміністрації від 04.07.2012 року №449 надає орендареві в користування, на умовах оренди, водний об`єкт - П`ятигірське водосховище, який розташований на території П`ятигірської сільської ради Тетіївського району Київської області частково в межах, а частково за межами населеного пункту с. П`ятигори для риборозведення. Орендодавець засвідчує, що Пятигірське водосховище відноситься до категорії водних об`єктів загальнодержавного значення і відповідно до ч. 5 ст. 51 Райдержадміністрація здійснює повноваження щодо передачі цього об`єкта в оренду.
В оренду надається водний об`єкт площею водного дзеркала 58,2636 га, що визначено водогосподарським паспортом, розробленим на цей об`єкт (п. 2.1. Договору).
Згідно п. 3.1. Договору, договір укладено на 6 років. Після закінчення строку дії договору орендар має право на його поновлення, письмово повідомивши орендодавця про свій намір не пізніше ніж за тридцять днів до закінчення строку дії договору.
Також, між Тетіївською районною державною адміністрацією (за договором - орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем Правуком М.В. (за договором - орендар) 28.11.2012 року укладено Договір оренди водного об`єкту №14, відповідно до умов п. 1.1. якого орендодавець згідно розпорядження голови Тетіївської районної державної адміністрації від 22.10.2012 року №766 надає орендареві в користування, на умовах оренди, водний об`єкт - Став №7, який розташований на території П`ятигірської сільської ради Тетіївського району Київської області за межами населеного пункту с. П`ятигори для риборозведення. Орендодавець засвідчує, що Став №7 відноситься до категорії водних об`єктів загальнодержавного значення і відповідно до ч. 5 ст. 51 Райдержадміністрація здійснює повноваження щодо передачі цього об`єкта в оренду.
В оренду надається водний об`єкт площею водного дзеркала 27,6184 га, що визначено водогосподарським паспортом, розробленим на цей об`єкт (п. 2.1. Договору).
Згідно п. 3.1. Договору, договір укладено на 25 років. Після закінчення строку дії договору орендар має право на його поновлення, письмово повідомивши орендодавця про свій намір не пізніше ніж за тридцять днів до закінчення строку дії договору.
З метою приведення Договорів оренди водних об`єктів №14 від 28.11.2012 року та №15 від 28.11.2012 року у відповідність до норм чинного законодавства щодо водокористування, зокрема, Водного кодексу України, Закону України «Про аквакультуру», позивач 29.06.2016 року звернувся до Київської обласної державної адміністрації із заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевостях) водного фонду, які розташовані на території П`ятигірської сільської ради за межами населеного пункту, з подальшим наданням цих ділянок в користування на правах оренди для риборозведення без змін цільового призначення.
У відповідь на зазначений лист Київська обласна державна адміністрація 05.07.2016 року надіслала позивачу повідомлення про відмову у наданні такого дозволу, мотивуючи своє рішення тим, що для вирішення питання про отримання земельної ділянки необхідно подати передбачені чинним законодавством документи.
У зв`язку із відмовою Київської обласної державної адміністрації у наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою, ФОП Правук М.В. звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Київської обласної державної адміністрації про визнання протиправної бездіяльності щодо ненадання дозволу на розробку технічної документації з землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок під водними об`єктами.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 12.05.2017 року у справі №810/153/14 адміністративний позов ФОП Правука М.В задоволено, визнано протиправною бездіяльність Київської обласної державної адміністрації щодо ненадання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості); зобов`язано Київську обласну державну адміністрацію надати ФОП Правуку М.В. дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості).
Згідно Розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 21.06.2019 року №365 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) фізичній особі-підприємцю Правуку Миколі Вікторовичу», за результатами розгляду клопотання Фізичної особи-підприємця Правука Миколи Вікторовича, відповідно до вимог чинного законодавства України та на виконання постанови суду у справі №810/153/17, затверджено технічну документацію щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянок в натурі (на місцевості) фізичній особі-підприємцю Правуку Миколі Вікторовичу в оренду для рибогосподарських потреб на території П`ятигірської сільської ради Тетіївського району Київської області, розроблену приватним підприємством «Земля»; надано Фізичній особі-підприємцю Правуку Миколі Вікторовичу (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) в оренду для рибогосподарських потреб на період дії дозволу на спеціальне водокористування із земель водного фонду державної власності земельні ділянки: площею 65,2794 га (кадастровий номер 3224685300:05:015:0003) і площею 44,3281 га (кадастровий номер 3224685300:05:006:0021) з розташованими на них водними об`єктами - ставками, за межами населеного пункту на території П`ятигірської сільської ради Тетіївського району Київської області; встановлено річну орендну плату - дванадцять відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок; встановлено річну орендну плату за водні об`єкти у розмірі, розрахованому відповідно до Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні об`єкти, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 28.05.2013 року №236 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 року за №986/23518; доручено Тетіївській районній державній адміністрації від імені Київської обласної державної адміністрації, у встановленому законодавством порядку, зареєструвати право власності держави на земельні ділянки з кадастровими номерами: 3224685300:05:015:0003 і 3224685300:05:006:0021 в органах державної реєстрації речових прав та укласти з Фізичною особою-підприємцем Правуком Миколою Вікторовичем договір оренди водних об`єктів відповідно до Типового договору оренди водних об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.2013 року № 420, передбачивши в договорі оренди умови та обмеження у використанні земельних ділянок, що визначені чинним законодавством, матеріалами технічної документації із землеустрою та цим розпорядженням.
В зв`язку з чим, позивач 01.07.2019 року звернувся до відповідача - Тетіївської районної державної адміністрації з клопотанням в якому просив на підставі вказаного Розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 21.06.2019 року №365 укласти з ФОП Правуком М.В. типовий договір оренди, затверджений постановою КМУ від 29.05.2013 року, водних об`єктів з кадастровими номерами: 3224685300:05:015:0003 площею 65,2794 га. та номер: 3224685300:05:006:0021 площею 44,3281 га.
У відповідь на зазначене клопотання Тетіївська районна державна адміністрація Київської області листом №07-13/1446 від 30.07.2019 року повідомила позивача про неможливість укладення з ним договору, оскільки, Тетіївським ВП Сквирського ВП ГУНП у Київській області розслідуються кримінальні провадження щодо незаконного користування та розорення земельних ділянок прибережної захисної смуги.
Позивач зазначає, що кримінальні провадження, на які посилається відповідач не можуть бути підставою для відмови в укладенні з ним договору оренди.
Позивач повторно звернувся до відповідача - Тетіївської районної державної адміністрації з заявою від 06.08.2019 року, в якій вказав на незаконність бездіяльності щодо укладення договору оренди та просив укласти з ним договір на виконання розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 21.06.2019 року №365.
У відповіді на вказану заяву відповідач листом №07-13/1689 від 06.09.2019 року повідомив позивача, що питання про надання в оренду спірних водних об`єктів залишається невирішеним у зв`язку із тим, що Тетіївським ВП Сквирського ВП ГУНП у Київській області порушено кримінальне провадження за фактом незаконного використання та розорювання земельних ділянок пребрежної захисної смуги вказаних водних об`єктів, з ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України. Крім того, до Тетіївської районної державної адміністрації від Державної екологічної інспекції столичного округу надійшов лист, згідно якого, вказаним контролюючим органом погоджується питання про проведення позапланової перевірки спірних водних об`єктів у зв`язку із порушенням природоохоронного законодавства під час його використання. Також повідомлено, що Тетіївська РДА звернулась до Київської обласної державної адміністрації з листом про продовження строку виконання Розпорядження №365 від 21.06.2019 року до закінчення проведення перевірки контролюючими органами та звершення кримінального провадження.
Позивач звернувся до голови Київської обласної державної адміністрації з листом від 30.07.2019 року, в якому просив застосувати в межах повноважень, передбачені законодавством заходи для забезпечення виконання Розпорядження Київської обласної державної адміністрації №365 від 21.06.2019 року.
Департамент містобудування та архітектури Київської обласної державної адміністрації листом №П.23.436.2 від 30.08.2019 року повідомив позивача, що враховуючи викладені у листі позивача від 30.07.2019 року обставини, Тетіївській районній державній адміністрації направлено відповідний лист.
Позивач втретє звернувся до Тетіївської районної державної адміністрації і заявою від 13.02.2020 року про виконання Розпорядження Київської обласної державної адміністрації №365 від 21.06.2019 року, яка одержана відповідачем 13.02.2020 року, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції на такому листі, однак, відповіді на вказаний позивачем лист не отримано.
Враховуючи викладене, позивач вважає, що зволікання відповідача з укладенням договору оренди з ФОП Правуком М.В. грубо порушує його права та інтереси громади, оскільки перешкоджає наповненню бюджету у зв`язку із сплатою орендних платежів, а тому, позивач звернувся з даним позовом та просить суд визнати бездіяльність відповідача щодо виконання Розпорядження Київської обласної державної адміністрації №365 від 21.06.2019 року протиправною.
Відповідач та третя особа 2 - Пятигірська сільська рада, заперечуючи проти позову у відзиві на позов та поясненнях зазначили, що у липні-серпні 2019 року мешканці села Пятигори звернулись з колективним зверненням до голови Київської обласної державної адміністрації щодо залишення спірного водного об`єкта для загального користування жителів с. Пятигори. Аналогічні звернення від депутатів Тетіївської районної ради та Пятигірської сільської ради надходили і до Тетіївської районної державної адміністрації. Тетіївською районною радою 24.12.2019 року прийнято Рішення «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці села П`ятигори, П`ятигірської сільської ради Тетіївського району Київської області» №579-47-VII, яким затверджено проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці села П`ятигори та визначено, що загальна площа земель в нових сформованих межах села становить 785,2000 га. В подальшому, П`ятигірською сільською радою Тетіївського району Київської області 27.12.2019 року прийнято рішення «Про передачу земельного водного фонду П`ятигірського водосховища в управління громаді села П`ятигори Тетіївського району Київської області» №425-53-VІІ. Зазначеним рішенням задоволено громадську думку жителів села П`ятигори щодо земель водного фонду та передано П`ятигірське водосховище (центральний ставок) загальною площею 65,2794 га, що розташоване в межах населеного пункту села П`ятигори в управління громаді села П`ятигори Тетіївського району Київської області. Таким чином, Тетіївська районна державна адміністрації, не є розпорядником земель водного фонду в межах населеного пункту села П`ятигори, зокрема й П`ятигірського водосховища.
Відповідно до ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Відповідно до ст. 6 Водного кодексу України, води (водні об`єкти) є виключно власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Український народ здійснює право власності на води (водні об`єкти) через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради. Окремі повноваження щодо розпорядження водами (водними об`єктами) можуть надаватися відповідним органам виконавчої влади та Раді міністрів Автономної Республіки Крим.
Абзацом 1 ст. 51 Водного кодексу України визначено, що у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, лікувальних, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт можуть надаватися водосховища (крім водосховищ комплексного призначення), ставки, озера та замкнені природні водойми. Водні об`єкти надаються у користування за договором оренди земель водного фонду на земельних торгах у комплексі із земельною ділянкою (абзац 3 ст. 51 Водного кодексу України).
Водні об`єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України, відповідно до договору оренди, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства (абзац 4 ст. 51 Водного кодексу України).
Частиною 2 ст. 14 Закону України «Про аквакультуру» передбачено, що рибогосподарська технологічна водойма для цілей аквакультури надається юридичній чи фізичній особі органом, який здійснює розпорядження земельною ділянкою під водою (водним простором) відповідно до Земельного кодексу України, за договором оренди землі (земель водного фонду). При передачі юридичній чи фізичній особі в оренду рибогосподарської технологічної водойми такій особі одночасно можуть передаватися в користування гідротехнічні споруди. Надання рибогосподарської технологічної водойми у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта рибогосподарської технологічної водойми та/або технічного проекту рибогосподарської технологічної водойми. Порядок розроблення та форма паспорта затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері рибного господарства.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 ЗК України, землі водного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, огляду, розміщення та обслуговування об`єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об`єктів портової інфраструктури та інших об`єктів водного транспорту. Землі водного фонду можуть бути віднесені до земель морського і річкового транспорту в порядку, встановленому законом (ч. 4 ст. 59 ЗК України).
Статтею 17 ЗК України передбачено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема: розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок.
Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або в користування встановлені ст. 122 Земельного кодексу України.
Згідно ст. 122 ЗК України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб. Районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) ведення водного господарства; б) будівництва об`єктів, пов`язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; в) індивідуального дачного будівництва. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб. Київська та Севастопольська міські державні адміністрації у межах їхніх територій передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється, зокрема, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Надання у користування земельної ділянки здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки (абзац 1 ч. 2 ст. 123 ЗК України).
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею (абзац 2 ч. 2 ст. 123 ЗК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Київською обласною державною адміністрацією прийнято Розпорядження №365 від 21.06.2019 року, затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) Фізичній особі-підприємцю Правуку М.В. для рибогосподарських потреб на території Пятигірської сільської ради Тетіївського району Київської області та доручено Тетіївській районній державній адміністрації від імені Київської обласної державної адміністрації зареєструвати право власності держави на земельні ділянки та укласти з ФОП Правуком М.В. договір оренди водних об`єктів відповідно до Типового договору оренди водних об`єктів, затвердженого постановою КМУ від 29.05.2013 року №420.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», обласні державні адміністрації в межах своїх повноважень спрямовують діяльність районних державних адміністрацій та здійснюють контроль за їх діяльністю.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 12.05.2017 року у справі №810/153/17 зокрема встановлено, що позивач просить надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевостях) водного фонду, які розташовані на території Пятигірської сільської ради за межами населеного пункту. Виходячи з наведеного, орендодавцем даних земель та органом, що надає дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення їх меж в натурі (на місцевості) в даних спірних правовідносинах є Київська обласна державна адміністрація.
Однак, як встановлено судом, 24.12.2019 року Тетіївською районною радою прийнято Рішення «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці села П`ятигори, П`ятигірської сільської ради Тетіївського району Київської області» №579-47-VII, яким затверджено проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці села П`ятигори та визначено, що загальна площа земель в нових сформованих межах села становить 785,2000 га.
27.12.2019 року П`ятигірською сільською радою Тетіївського району Київської області прийнято рішення «Про передачу земельного водного фонду П`ятигірського водосховища в управління громаді села П`ятигори Тетіївського району Київської області» №425-53-VІІ, яким задоволено громадську думку жителів села П`ятигори щодо передачі земель водного фонду Пятигірського водосховища (центрального ставка) загальною площею 65,2794 га, що розташоване в межах населеного пункту села П`ятигори в управління громаді села П`ятигори Тетіївського району Київської області. Рішення вступає в дію з 01.01.2020 року.
Відповідно до ст. 175 ЗК України, порядок встановлення і зміни меж адміністративно- територіальних одиниць встановлюються в порядку та відповідно до закону.
Частиною 4 ст. 173 ЗК України передбачено, що землі та земельні ділянки державної власності, включені в межі населеного пункту (крім земель, які не можуть передаватися у комунальну власність), переходять у власність територіальної громади. Рішення про встановлення меж населеного пункту та витяги з Державного земельного кадастру про межу відповідної адміністративно-територіальної одиниці та про відповідні земельні ділянки, право власності на які переходить до територіальної громади, є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Відповідно до ст. 32 Закону України «Про Державний земельний кадастр», встановлено, що відомості про межі адміністративно-територіальних одиниць, вносяться до Державного земельного кадастру на підставі рішення відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування про встановлення і зміну меж адміністративно-територіальної одиниці, про затвердження документації із землеустрою, яка є підставою для внесення таких відомостей.
Відомості про встановлені (змінені) межі адміністративно-територіальних одиниць зазначають у витязі з Державного земельного кадастру, який безоплатно видається відповідній сільській, селищній, міській, районній, обласній раді.
Водночас, згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - це єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об`єкти та суб`єктів цих прав.
Третьою особою 2 до матеріалів справи подано копію Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності за Пятигірською сільською радою на земельну ділянку площею 65,2794 га, кадастровий номер 3224685300:05:015:0003 (номер витягу 212602655 від 16.06.2020 року, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2100717632246 виданий державним реєстратором Шамріївської сільської ради Сквирського району Київської області.
Таким чином, станом на день розгляду справи відповідач - Тетіївська районна державна адміністрації, не є розпорядником земельної ділянки водного фонду в межах населеного пункту села П`ятигори площею 65,2794 га, з кадастровим номером 3224685300:05:015:0003, а тому й відсутні підстави для зобов`язання Тетіївської районної державної адміністрації укласти договір оренди вказаної земельної ділянки.
Стосовно зобов`язання Тетіївської районної державної адміністрації укласти договір оренди земельної ділянки площею 44,3281 га з кадастровим номером 3224685300:05:006:0021, суд зазначає наступне.
Тетіївською районною державною адміністрацією неодноразово повідомлялось позивача про неможливість укладення договору оренди земельних ділянок з кадастровим номером 3224685300:05:015:0003 та 3224685300:05:006:0021, у зв`язку із тим, що Тетіївським ВП Сквирського ВП ГУНП у Київській області розслідується кримінальне провадження за фактом незаконного використання та розорювання земельних ділянок пребрежної захисної смуги вказаних водних об`єктів за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України. Тому, Тетіївська районна державна адміністрація не вважає за можливе укласти договори оренди спірних земельних ділянок до завершення розслідування по вказаному кримінальному провадженню, у зв`язку із чим Тетіївською РДА на адресу Київської обласної державної адміністрації направлявся лист про продовження строку виконання Розпорядження Київської обласної державної адміністрації №365 від 21.06.2019 року до закінчення перевірки контролюючими органами спірних земельних ділянок та завершення кримінального провадження. Відповіді на зазначений лист матеріали справи не містять.
Як було зазначено судом вище, згідно Рішення Тетіївської районної ради «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці села П`ятигори, П`ятигірської сільської ради Тетіївського району Київської області» від 24.12.2019 року №579-47-VII, затверджено проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці села П`ятигори та визначено, що загальна площа земель в нових сформованих межах села становить 785,2000 га.
Як зазначено третьою особою - Пятигірською сільською радою та вбачається з наданих документів, Тетіївська районна державна адміністрація не є уповноваженим розпорядником земель водного фонду в межах населеного пункту села Пятигори та Пятигірського водосховища.
Суд зазначає, що частиною 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.
Частиною 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Таким чином, позивачем не надано належних та допустимих доказів в розумінні ст.ст. 76-79 ГПК України, стосовно того, що право розпорядження земельною ділянкою з кадастровим номером 3224685300:05:006:0021 належить саме Тетіївській РДА, враховуючи рішення Тетіївської районної ради «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці села П`ятигори, П`ятигірської сільської ради Тетіївського району Київської області» від 24.12.2019 року №579-47-VII.
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
Судові витрати відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на позивача.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 123, 129, 233, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Фізичної особи-підприємця Правука Миколи Вікторовича ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Тетіївської районної державної адміністрації Київської області (09800, Київська область, Тетіївський район, м. Тетіїв, вул. Цвіткова, буд. 11, код ЄДРПОУ 24214852), за участю третіх осіб: Київської обласної державної адміністрації та П`ятигірської сільської ради Тетіївського району Київської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України з врахуванням п. 17.5 Розділу ХІ Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 24.07.2020 року.
Суддя Д.Г. Заєць