Ухвала суду № 90564962, 22.07.2020, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
22.07.2020
Номер справи
Б-11/45-3/270-21/145
Номер документу
90564962
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

Справа № Б-11/45-3/270-21/145

У Х В А Л А

22.07.2020 м. Івано-Франківськ

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Михайлишина В. В., секретар судового засідання Назарчук І. П., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про банкрутство Івано-Франківського обласного державного об`єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості,

за участі:

від прокуратури Івано-Франківської області: Верешка Мар`яна Івановича,

від Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ): Рудакової Олени Олександрівни,

від Головного управління ДПС в Івано-Франківській області: Федорців Олени Олександрівни,

кредитора: ОСОБА_1 ,

кредитора: ОСОБА_2 ,

кредитора: ОСОБА_3 ,

кредитора: ОСОБА_4 ,

ліквідатор Седлецький Олександр Валентинович: в судове засідання не з`явився,

В С Т А Н О В И В:

на розгляді Господарського суду Івано-Франківської області є справа про банкрутство Івано-Франківського обласного державного об`єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості. Справа перебуває в процедурі ліквідації банкрута, ліквідатор - арбітражний керуючий Седлецький О. В.

17.03.2020 Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) звернулося до суду із заявою про закриття провадження у справі на підставі частини 1 статті 90 Кодексу України з процедур банкрутства. Заява обґрунтована тим, що згідно із Законом України "Про визнання таким, що втратив чинність Закон України "Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" від 02.10.2019 у справах про банкрутство державних підприємств, у тому числі казенних підприємств, або акціонерних товариств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, не застосовуються судова процедура санації, крім тих, що задіяні у виконанні державного оборонного замовлення, виробництві, розробленні, модернізації, ремонті, обслуговуванні озброєння та військової техніки, та судова процедура ліквідації, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом. Вказує, що провадження у справі порушено ще у 2003 році, а у разі тривалого здійснення провадження у справі про банкрутство через неможливість його завершення із застосуванням спеціальних норм законодавства про банкрутство суд має право застосувати загальні процесуальні норми з метою забезпечення права на справедливий суд в розумінні строків розгляду справи і забезпечення балансу інтересів кредиторів та боржника під час судового провадження.

13.05.2020 ліквідатор надав суду заперечення щодо поданої заяви, вважає її необґрунтованою та безпідставною. Вказав на те, що питання застосування норм приватизаційного законодавства чинного на момент введення ліквідаційної процедури було розглянуто всіма судовими інстанціями та надані відповідні висновки, зокрема, зроблено висновок що введення ліквідаційної процедури щодо боржника - Івано-Франківського ОДОСП, як державного підприємства, в цілому не суперечить Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна". Також вказав на те, що положення статті 231 Господарського процесуального кодексу України та статті 90 Кодексу України з процедур банкрутства не передбачають означеної заявником підстави для закриття провадження у справі банкрутство. Повідомив, що орган управління боржника Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України також вважає закриття провадження у справі недоречним та можливим тільки після затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу, в підтвердження чого представив суду оригінал відповідного листа органу управління, який приєднано до матеріалів справи.

Окрім цього, 07.07.2020 до суду надійшла заява Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про заміну кредитора - Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на правонаступника - Головне управління ДПС в Івано-Франківській області.

Вказані заяви розглянуті в судовому засіданні 20.07.2020, за участі представників заявників та за відсутності ліквідатора. Ліквідатор надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності, з огляду на запроваджені карантинні заходи. Враховуючи, що позиція ліквідатора щодо закриття провадження у справі викладена у поданих ним запереченнях, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за його відсутності.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши присутніх у судовому засіданні учасників справи, суд дійшов таких висновків.

Щодо заяви Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про закриття провадження у справі на підставі частини 1 статті 90 Кодексу України з процедур банкрутства.

Так, 08.05.2019 прийнято постанову, відповідно до якої припинено процедуру розпорядження майном боржника, визнано боржника банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Седлецького О. В. Ліквідаційна процедура здійснювалась відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (ч. 3 ст. 3 Господарського процесуального кодексу України).

Європейський суд з прав людини зазначає, що сторони судового провадження повинні мати право очікувати застосування до їхньої справи чинних норм процесуального законодавства (рішення ЄСПЛ у справі "Дія 97 проти України" від 21.10.2010).

21.10.2019 набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ).

Відповідно до частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, з дня введення в дію цього Кодексу визнано такими, що втратив чинність Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Згідно з частиною 4 Прикінцевих та перехідних положень цього Кодексу, з дня його введення в дію подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Згідно з преамбулою Кодексу України з процедур банкрутства, Кодекс встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу України з процедур банкрутства, провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

02.10.2019 прийнято Закон України "Про визнання таким, що втратив чинність Закон України "Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" № 145-ІХ, який набрав законної сили 20.10.2019.

Пунктом 2 Розділу III Прикінцеві та перехідні положення означеного Закону установлено, що у справах про банкрутство державних підприємств, у тому числі казенних підприємств, або акціонерних товариств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, не застосовуються судова процедура санації, крім тих, що задіяні у виконанні державного оборонного замовлення, виробництві, розробленні, модернізації, ремонті, обслуговуванні озброєння та військової техніки, та судова процедура ліквідації, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом.

Проаналізувавши наведену норму Закону, суд дійшов висновку, про те що у справах про банкрутство державних підприємств або акціонерних товариств із державною часткою у статутному капіталі, що перевищує 50 %, які знаходяться в процедурі розпорядження майном забороняється переходити в процедуру санації чи ліквідації протягом трьох років з дня набрання чинності такою нормою, тобто до 20.10.2022. Однак жодних вказівок на необхідність припинення уже існуючої ліквідаційної процедури чи процедури санації, яка була розпочата до 20.10.2019 Закон України "Про визнання таким, що втратив чинність Закон України "Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" від 02.10.2019 № 145-ІХ не містить.

Отже, висновки заявника про необхідність закриття провадження у цій справі є передчасними, оскільки ліквідаційну процедуру було розпочато ще 08.05.2018, тобто більше ніж за 1 рік до набрання законної сили Законом № 145-ІХ, а норми означеного Закону не передбачають припинення уже застосованої ліквідаційної процедури та закриття з цих підстав провадження у справі про банкрутство.

Водночас, суд зазначає, що на даний час ліквідатором проведено інвентаризацію майнових активів Івано-Франківського ОДОСП, сформовано перелік ліквідаційної маси банкрута, проведено аукціони з продажу майна боржника, здійснюються заходи направлені на задоволення вимог кредиторів. Закриття провадження на стадії розподілу грошових коштів призвело б до порушення прав кредиторів, функціонування підприємства без майна та неможливості здійснення підприємством господарської діяльності.

Водночас суд вказує, що підстави для закриття провадження у справах встановлені статтею 231 Господарського процесуального кодексу України та статтею 90 Кодексу України з процедур банкрутства.

Так, відповідно до частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд закриває провадження у справі, якщо: спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства; відсутній предмет спору; суд встановить обставини, які є підставою для відмови у відкритті провадження у справі відповідно до пунктів 2, 4, 5 частини першої статті 175 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною другою статті 175 цього Кодексу; позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом; після відкриття провадження у справі між сторонами укладено угоду про передачу спору на вирішення до міжнародного комерційного арбітражу або третейського суду, якщо тільки суд не визнає, що така угода є недійсною, втратила чинність або не може бути виконана; настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва; сторони уклали мирову угоду і вона затверджена судом.

Згідно із частиною 1 статті 90 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство, якщо: боржник - юридична особа не внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; юридичну особу, яка є боржником, припинено в установленому законодавством порядку, про що є відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; у провадженні господарського суду є справа про банкрутство того самого боржника; відновлено платоспроможність боржника або погашені всі вимоги кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів; затверджено звіт керуючого санацією або ліквідатора в порядку, передбаченому цим Кодексом; до боржника після офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про його банкрутство не висунуто вимог; справа не підлягає розгляду в господарських судах України; господарським судом не встановлені ознаки неплатоспроможності боржника; в інших випадках, передбачених законом.

Відтак законодавець розмежовує можливість закриття провадження у справі про банкрутств, з тих чи інших підстав, стадіями процедури банкрутства.

Так, згідно з частиною 2 статті 90 КУзПБ, провадження у справі про банкрутство може бути закрито у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 5 і 7 частини першої цієї статті, на всіх стадіях провадження у справі про банкрутство (до та після визнання боржника банкрутом), у випадках, передбачених пунктами 3, 4, 8 і 9 частини першої цієї статті, - лише до визнання боржника банкрутом, а у випадку, передбаченому пунктом 6 частини першої цієї статті, - лише після визнання боржника банкрутом.

Отже, виходячи з наведених положень законодавства про банкрутство та беручи до уваги, що справа про банкрутство Івано-Франківського ОДОСП перебуває на стадії ліквідаційної процедури, закриття провадження у цій справі могло б здійснюватися лише на підставі пункту 5 частини 1 статті 90 КУзПБ (аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 10.06.2020 у справі № 910/12809/16).

З огляду на наведене, суд відмовляє у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі.

Щодо заяви Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про заміну кредитора правонаступником.

Учасником у цій справі є кредитор Головне управління ДФС в Івано-Франківській області.

19.06.2019 Кабінет Міністрів України видав постанову № 537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби", відповідно до якої утворено як юридичну особу публічного права Головне управління ДПС в Івано-Франківській області; реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби, в тому числі, Головне управління ДФС в Івано-Франківській області на Головне управління ДПС в Івано-Франківській області; визначено, що територіальні органи Державної податкової служби є правонаступниками майна, прав та обов`язків територіальних органів Державної фіскальної служби.

Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 12.07.2019 № 14 "Про затвердження положень про територіальні органи ДПС" затверджено положення про Головне управління ДПС в Івано-Франківській області, відповідно до пункту 1 якого Головне управління ДПС в Івано-Франківській області є територіальним органом Державної податкової служби України, який підпорядковується Державній податковій службі.

Головне управління ДПС в Івано-Франківській області є правонаступником усіх прав та обов`язків Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.

Згідно з наказом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 29.08.2019 № 5, вирішено розпочати виконання Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області функцій і повноважень Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, що припиняється.

Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Головне управління ДПС в Івано-Франківській області зареєстровано 31.07.2019.

У свою чергу, згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДФС в Івано-Франківській області перебуває у стані припинення.

Відтак у даному випадку відбулося передання адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень до іншого, а тому Головне управління ДПС в Івано-Франківській області є правонаступником всіх прав та обов`язків Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.

Згідно із статтею 43 Кодексу України з процедур банкрутства, у разі вибуття чи заміни кредитора у справі про банкрутство господарський суд за заявою правонаступника або іншого учасника (учасників) справи здійснює заміну такої сторони її правонаступником на будь-якій стадії провадження у справі.

Усі дії, вчинені у справі про банкрутство до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив.

Аналогічні норми містить стаття 52 Господарського процесуального кодексу України: у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.

З огляду на наведене, кредитора Головне управління ДФС в Івано-Франківській області належить замінити на правонаступника - Головне управління ДПС в Івано-Франківській області.

Керуючись статтями 2, 43, 60, 90 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 52, 231, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

П О С Т А Н О В И В:

1. У задоволенні заяви Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (вх. № 4533/20 від 17.03.2020) про закриття провадження у справі Б-11/45-3/270-21/145 - відмовити.

2. Заяву Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (за вх. № 9583/20 від 07.07.2020) про заміну кредитора правонаступником у справі про банкрутство Івано-Франківського обласного державного об`єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості - задовольнити.

3. Замінити кредитора у справі № Б-11/45-3/270-21/145 про банкрутство Івано-Франківського обласного державного об`єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості - Головне управління ДФС в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код: 39394463) на правонаступника - Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код: 43142559).

4. Ухвала набирає законної сили 22.07.2020 та може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду в строки та порядку, визначені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

5. Повний текст ухвали складено 24.07.2020.

Суддя В. В. Михайлишин