Рішення № 90561439, 16.07.2020, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
16.07.2020
Номер справи
750/1101/20
Номер документу
90561439
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 750/1101/20

Провадження № 2/750/563/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 липня 2020 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:

головуючого судді Требух Н.В.,

за участі секретаря судового засідання Будаш М.В.,

справа №750/1101/20

позивач ОСОБА_1

відповідач Комунальне підприємство «ЖЕК-10» Чернігівської міської ради, Комунальне підприємство «АТП 2528» Чернігівської міської ради

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до відповідачів Комунальне підприємство «ЖЕК-10» Чернігівської міської ради, Комунальне підприємство «АТП 2528» Чернігівської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов`язати вчинити певні дії

за участі позивача ОСОБА_1 , представників відповідача КП «ЖЕК-10» Бобровник І.А., Неоменко Ю.А., представника відповідача КП «АТП 2528» Мороз М.М.

в с т а н о в и в:

В лютому 2020 року позивач звернувся до Деснянського районного суду м.Чернігова з позовом до відповідачів, в якому просив суд визнати дії КП «ЖЕК-10» Чернігівської міської ради по заварюванню сміттєпроводу в будинку АДРЕСА_1 неправомірними, зобов`язати КП «ЖЕК-10» Чернігівської міської ради відновити експлуатацію сміттєпроводу у будинку АДРЕСА_1 шляхом розварювання сміттєпроводу, визнати дії КП «АТП 2528» по припиненню надання послуг по вивозу сміття з будинку АДРЕСА_1 неправомірними, зобов`язати КП «АТП 2528» відновити надання послуги по вивозу сміття з будинку АДРЕСА_1 , судові витрати покласти на відповідачі. Свої позовні вимоги мотивував тим, що заварювання сміттєпроводів було проведено без згоди мешканців будинку, припинення вивезення сміття порушує право позивача на забезпечення своєчасного, безперервного і відповідної якості надання комунальних послуг згідно із законодавством та договором про їх надання. Відповідачами надано відзиви на позовну заяву, з яких вбачаються, що проти позовних вимог заперечують в повному обсязі.

Ухвалою суду від 24.02.2020 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження.

В судовому засіданні позивач позов підтримав і просив суд його задовольнити.

Представники відповідачів позов не визнали, в його задоволенні просили відмовити.

Судом встановлені наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Позивач ОСОБА_1 мешкає в квартири АДРЕСА_1 .

15 листопада 2019 року працівника КП «ЖЕК -10 « Чернігівської міської ради було здійснено заварювання люків сміттєпроводу будинку. Позивач вважає вказані дії неправомірними.

Комунальне підприємство «АТП-2528» Чернігівської міської ради визначене виконавцем послуг з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів на підставі рішень виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 18.04.2019 року № 153 та від 17.03.2016 року № 105 відповідно.

Надання послуг з вивезення та знешкодження ТПВ мешканцям міста здійснюється з дотриманням та у відповідності до Схеми санітарного очищення міста, затвердженої виконавчим комітетом Чернігівської міської ради № 125 від 15.04.2016 року, а також затвердженого графіку вивезення побутових відходів мешканцям з кожного багатоквартирного будинку та будинків приватного сектору забудови.

Відповідно до Комплексної цільової Програми розвитку житлово-комунального господарства міста Чернігова на 2017-2020 роки зі змінами затвердженої рішенням міської ради від 29.11.2018 року № 36/VII-8 передбачено заходи з будівництва контейнерних майданчиків.

Рішенням сесії міської ради від 15.01.2019 року № 6 «Про міський бюджет» та рішенням виконавчого комітету від 15 січня 2019 року № 6 «Про затвердження переліків об`єктів житлово-комунального господарства, інших об`єктів інфраструктури та природоохоронних заходів на 2019 рік, що фінансуються за рахунок коштів міського бюджету міста Чернігова» (зі змінами та доповненнями) передбачено фінансування на будівництво контейнерних майданчиків в місті.

Контейнери встановлюються з урахуванням вимог наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 11.12.2006 року № 407 «Про затвердження Правил з організації збирання, перевезення, перероблення та утилізації твердих побутових відходів», згідно п. 2.5.3.2. якого підземні та напівпідземні контейнери слід встановлювати за узгодженням органів місцевого самоврядування на вільних від інженерних комунікацій місцях міських площ, скверів, проспектів чи вулиць поблизу громадських і житлових будинків.

Відповідно до п. 5 Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2008 р. № 1070 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 березня 2019 р. № 318), послуги з поводження з побутовими відходам надаються з урахуванням розміру території, схеми санітарного очищення, затвердженої в установленому порядку, та інших умов, передбачених законодавством у сфері житлово-комунального господарства.

Згідно Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць затверджених Наказом Міністерства охорони здоров`я України 17.03.2011 № 145, санітарне очищення територій населених місць повинно бути планово-регулярним і включати раціональне та своєчасне збирання, зберігання, перевезення та видалення, надійне знешкодження, економічно доцільну утилізацію побутових відходів і екологічно безпечне захоронення побутових відходів, що утворюються на території населеного пункту та у місцях перебування людей за його межами, відповідно до схеми санітарного очищення погодженої державною санітарно-епідеміологічною службою відповідної адміністративної території та затвердженої у встановленому законодавством порядку.

У разі застосування планово-подвірної системи збирання побутових відходів на об`єктах благоустрою населених пунктів мають бути виділені спеціально обладнані майданчики для розміщення контейнерів для зберігання побутових відходів (контейнерні майданчики) із зручними під`їздами для сміттєвозів.

Згідно п. 2.10 Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, затверджених наказом Міністерства охорони здоров?я України від 17.03.2011 року № 145, у виняткових випадках в районах забудови, що склалася, де немає можливості дотримання відстаней, зазначених у пункті 2.8 Санітарних норм, місця розташування контейнерних майданчиків встановлюються комісією за участю посадових осіб спеціально уповноважених органів містобудування та архітектури і державної санітарно-епідеміологічної служби, а також представників балансоутримувача будинку та органу самоорганізації населення. Віднесення представників співвласників багатоквартирних будинків до органів самоорганізації населення є хибним, так як відповідно до частин 2 статті 3 Закону України «Про органи самоорганізації населення», органами самоорганізації населення є будинкові, вуличні, квартальні комітети, комітети мікрорайонів, комітети районів у містах, сільські, селищні комітети, на створення яких повинна була дати дозвіл відповідна рада (частина 3 статті 7 Закону).

Відповідно до ч. 4 ст. 33 Закону України «Про відходи», зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання. Чинним законодавством не передбачено самостійне визначення споживачами послуг місць зберігання та видалення відходів.

Будівництво контейнерного майданчику, у тому числі, по АДРЕСА_3 , було затверджене рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 18 липня 2019 року № 276.

Розміщення напівпідземних контейнерів, у тому числі за адресою проживання позивача було погоджено управлінням архітектури та містобудування Чернігівської міської ради, Чернігівським міським управлінням головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, комунальним підприємством «АТП-2528» Чернігівської міської ради та комунальним підприємством «ЖЕК-10» Чернігівської міської ради та не суперечить Державним санітарним нормам. Відповідно до проекту «Будівництво контейнерного майданчика по АДРЕСА_3 » було передбачено, що майданчиком будуть користуватися мешканці будинків № АДРЕСА_5 .

Відповідно до рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 20 грудня 2019 року № 530 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 15 квітня 2016 року № 125 «Про затвердження Схеми санітарного очищення міста Чернігова», до абзацу 4 пункту 1.3.1.1 «Утворення та первісне накопичення побутових відходів» розділу 1 «Характеристика м. Чернігів, як об?єкта санітарного очищення» Схеми санітарного очищення міста були внесені зміни в частині поводження з побутовими відходами мешканцями міста.

Серед іншого, були закріплені зміни у порядку користування сміттєпроводами мешканцями багатоквартирних будинків.

Так, згідно зазначеного вище рішення, за наявності визначених органом місцевого самоврядування місць розташування контейнерних майданчиків для обслуговування багатоквартирних будинків мешканці таких будинків виносять тверді побутові відходи до сміттєзбірних контейнерів на визначених контейнерних майданчиках. За наявності сміттєпроводу та відсутності визначених органом місцевого самоврядування місць розташування контейнерних майданчиків для обслуговування багатоквартирних будинків утворювані ТПВ з багатоквартирних будинків надходять у сміттєпровід, падають у сміттєприймальну камеру і далі подаються в сміттєзбірний контейнер.

Схемою санітарного очищення передбачений оновлений підхід до процесів поводження із побутовими відходами мешканцями багатоквартирних будинків міста.

Виконавець послуг з обслуговування, серед інших, будинку позивача після відкриття експлуатації напівпідземних контейнерів та припинення обслуговування сміттєкамери розмістив про це відповідне оголошення на стенді 1-го поверху будинку. З розміру плати за обслуговування будинку КП «ЖЕК-10» ЧМР було знято нарахування за обслуговування сміттєкамери будинку.

Обслуговуючу будинок позивача організацію листом від 28.12.2019 року № 01-21/1206 було повідомлено про те, що КП «АТП-2528», як виконавець послуг з поводження (вивезення та знешкодження) з побутовими відходами міста, буде здійснювати вивезення твердих побутових відходів, утворених мешканцями багатоквартирних будинків, що перебувають у зоні обслуговування КП «ЖЕК-10», лише з контейнерних майданчиків, визначених органом місцевого самоврядування, а не з контейнерів зі сміттєзбірних камер у багатоквартирних будинках.

КП «АТП-2528» як виконавець по слуг з поводження з побутовими відходами, здійснює вивезення ТПВ з місць зберігання відходів, визначених органом місцевого самоврядування. Тому заходи щодо закриття сміттєпроводів пов?язані якраз не з метою порушень порядку користування ними згідно з нормами чинного законодавства, а з необхідністю вжиття заходів по унеможливленню створення антисанітарної ситуації у будинку, коли за наявності визначеного місця видалення ТПВ, забезпеченого необхідною кількістю контейнерів, несумлінні користувачі продовжать користуватись сміттєпроводом, вивезення ТПВ з якого вже не здійснюється.

Крім того, відповідно до п. 1.1. Положення про управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради (надалі - Положення), управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради (далі - Управління) є виконавчим органом міської ради.

Згідно з п 2.1 Положення, Управління здійснює виконання функцій управління у сфері житлово-комунального господарства міста Чернігова, координацію діяльності підвідомчих комунальних підприємств; забезпечення комплексного реформування та розвитку житлово-комунального господарства міста Чернігова, організацію виконання державних програм у сфері реформування та розвитку житлово-комунального господарства, розроблення та реалізацію відповідних місцевих програм; забезпечення у межах своїх повноважень додержання підприємствами, установами, організаціями, а також мешканцями міста Чернігова вимог нормативно-правових актів України з питань житлово- комунального господарства.

Відповідно до п. 2.2 Положення, Управління виступає замовником на виготовлення проектної документації, проведення її експертизи та виконання робіт з будівництва, реконструкції, капітального ремонту об`єктів благоустрою, охорони навколишнього природного середовища, інженерно-транспортної інфраструктури та систем водопостачання та водовідведення, капітального ремонту житлового фонду у місті Чернігові. здійснює контроль за виконанням робіт з будівництва, реконструкції, поточного та капітального ремонту об`єктів благоустрою та охорони навколишнього природного середовища, будівництва, реконструкції та капітального ремонту об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури та об`єктів систем водопостачання та водовідведення, капітального ремонту житлового фонду, в яких виступає замовником, за ефективною експлуатацією підприємствами, установами, організаціями об`єктів благоустрою у місті Чернігові.

Згідно матеріалів справи, у проекті «Будівництво контейнерного майданчика по АДРЕСА_3 », серед іншого, є дані про його затвердження наказом № 98 за підписом начальника УЖКГ м. Чернігова. Даним наказом № 98 від 15.07.2019 року начальником УЖКГ м. Чернігова було затверджено всю проектну документацію даного будівництва.

Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради листом від 26.12.2019 року було доручено виконавцю послуг з поводження з побутовими відходами у м. Чернігові після завершення будівництва контейнерних майданчиків та введення їх в експлуатацію забезпечити проведення інформування мешканців відповідних багатоквартирних будинків про визначені органом місцевого самоврядування місця розташування контейнерних майданчиків, погоджених, для обслуговування багатоквартирних будинків, для кожного із будинків відповідно до проектної документації будівництва.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258-260, 263-265, 273, 293, 315, 354 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в:

В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подана апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_6 паспорт НОМЕР_1 від 16.11.2000 року).

Відповідач: Комунальне підприємство «ЖЕК-10» Чернігівської міської ради ( місто Чернігів вулиця Доценка 25Б код ЄДРПОУ 14252113).

Відповідач: Комунальне підприємство «АТП 2528» Чернігівської міської ради ( місто Чернігів вулиця 1 Травня 173 код ЄДРПОУ 03358216).

Повне рішення виготовлено 21.07.2020 року.

Суддя Н.В.Требух