
Справа № 486/610/20
Провадження № 2/486/354/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2020 року Южноукраїнський міський суд Миколаївської області
у складі : головуючого – судді - Савіна О.І.
при секретарі – Архіповій К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Южноукраїнськ Миколаївської області цивільну справу за позовною заявою Департаменту соціальних питань та охорони здоров`я Южноукраїнської міської ради Миколаївської області до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів,
без участі сторін,
ВСТАНОВИВ:
Департамент соціальних питань та охорони здоров`я Южноукраїнської міської ради Миколаївської області звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів.
Свої вимоги мотивує тим, що 30.12.2015 р. ОСОБА_1 звернулася до позивача із заявою про призначення їй житлової субсидії та відповідним пакетом документів, надала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії на підставі яких відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива на період з 01.12.2015 по 31.03.2016. Однак, в декрарації від 30.12.2015 відповідач в розділі ІІІ "Інформація про витрати на придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, що перевищує 50 000 гривень, які здійсненні протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії " власноручно зазначила, що таких доходів "не було" та зазвідчила своїм підписом. Проте, відповідно до договору купівлі-продажу від 13.03.2015 р. ОСОБА_1 було придбане нерухоме майно вартістю 200500 гривень, що перевищує 50 000 гривень. Оскільки, відповідач не вказала дану інформацію у вищевказаній декларації, то позивачем було прийнято рішененя про перерахунок житлової субсидії за попередній період з грудня 2015 року по березень 2016 року. Після здійснення перерахунку 27.09.2017 р. було виявлено, що сума надміру виплачених ОСОБА_1 коштів становить 2 203,04 гривень. Відповідачу було запропоновано повернути кошти частинами. 09.10.2017 остання звернулася до позивача з заявою про погашення суми надміру виплачених коштів рівними частинами по 200 гривень до 31.08.2018 у зв`язку з важким матеріальним станом. В жовтні та листопаді 2017 року відповідач сплатила 400 гривень. До сьогодні вся сума надміру виплачених ОСОБА_1 коштів нею не сплачена. Просить суд стягнути з відповідача на користь позивача надміру виплачені кошти житлової субсидії в сумі 1 803,04 гривень та судові витрати у розмірі сплаченого судового збору - 2 102 гривні.
В судове засідання представник позивача не з`явилася, однак надала заяву, в якій вказала, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить розглянути справу без її участі.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, але надала заяву, в якій зазначила, що позовні вимоги визнає та просить розглянути справу без її участі.
Вивчивши матеріали справи, враховуючи позиції сторін, проаналізувавши докази надані позивачем, суд вважає, що позовні вимоги Департаменту соціальних питань та охорони здоров`я Южноукраїнської міської ради Миколаївської області підлягають задоволенню на підставі наступного.
Під час розгляду справи по суті встановлено, що 30 грудня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Департаменту соціальних питань та охорони здоров`я Южноукраїнської міської ради Миколаївської області (на той час - Управління соціального захисту населення, охорони здоров`я та праці Южноукраїнської міської ради) із заявою про призначення їй житлової субсидії та відповідним пакетом документів, в тому числі надала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, на підставі яких їй було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива на період з 01.12.2015 по 31.03.2016 (а. с. № 3).
Відповідно до п. 13 Положення про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМ України № 848 від 21.10.1995 р, (в редакції чинній на час призначення субсидії) для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення, а також у разі зазначення у декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням; договір найму (оренди) житла (за наявності). Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
В декрарації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 30.12.2015 ОСОБА_1 в розділі ІІІ "Інформація про витрати на придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, що перевищує 50 000 гривень, які здійсненні протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії " власноручно зазначила, що таких доходів "не було" та зазвідчила своїм підписом.
Однак, відповідно до копії договору купівлі-продажу від 13.03.2015 р. та копії Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта ОСОБА_1 було придбане нерухоме майно вартістю 200500 гривень, що перевищує 50 000 гривень (а. с. № 5, 7-8).
Так як, відповідач не вказала дану інформацію у вищевказаній декларації, то позивачем було прийнято рішення про перерахунок житлової субсидії за попередній період з грудня 2015 року по березень 2016 року.
В результаті здійснення перерахунку 27.09.2017 р. було виявлено, що сума надміру виплачених ОСОБА_1 коштів становить 2 203,04 гривень у зв`язку з чим їй було запропоновано повернути кошти частинами.
Згідно абзацу 6 п. 20 Положення про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМ України № 848 від 21.10.1995 р, (в редакції чинній на час призначення субсидії) сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
09.10.2017 ОСОБА_1 звернулася до Департаменту соціальних питань та охорони здоров`я Южноукраїнської міської ради Миколаївської області з заявою про погашення суми надміру виплачених коштів рівними частинами по 200 гривень до 31.08.2018 у зв`язку з важким матеріальним станом (а. с. № 10).
Так, в жовтні та листопаді 2017 року відповідач повернула надміру виплачені їй кошти в сумі 400 гривень, тобто по 200 гривень на місяць, але потім повернення вказаних котів припинилося.
17.09.2017 р. та 29.11.2019 р. на адресу відповідача позивачем були надіслані листи з пропозицією повернути зашишок надміру виплачених коштів за призначеною житловою субсидією в сумі 1 803,04 гривень, та з попередженням про звернення до суду з позовною заявою у разі несплати даної суми (а. с. № 12, 13). Однак вказана пропозиція позивача залишися не виконаню відповідачем.
До теперішнього часу зашишок надміру виплачених ОСОБА_1 коштів за призначеною житловою субсидією в сумі 1 803,04 гривень останньою не сплачений.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Згідно ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Факт недобросовісності набуття ОСОБА_1 отриманих коштів за призначеною житловою субсидією встановлено в судовому засіданні, а тому, на думку суду, стягненню з відповідача на користь позивача підлягають надміру виплачені кошти за призначеною житловою субсидією в сумі 1 803,04 гривень.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України стягненню з відповідача на користь позивача підлягає судовий збір в розмірі 2 102 гривні, сплачений останнім при зверненні до суду з даною позовною заявою (а. с. № 22).
Керуючись п. 13, п. 20 Положення про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМ України № 848 від 21.10.1995 р, (в редакції чинній на час призначення субсидії), ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, ст. ст. 4, 10-13, 76, 81, 83, 89, 141, 229, 258, 259, 263-265, 273ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Департаменту соціальних питань та охорони здоров`я Южноукраїнської міської ради Миколаївської області до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів, задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ,на користь Департаменту соціальних питань та охорони здоров`я Южноукраїнської міської ради Миколаївської області (р/р НОМЕР_2 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 22427868) надміру виплачені кошти житлової субсидії в сумі 1 803,04 гривень (одна тисяча вісімсот три гривні чотири копійки).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ,на користь Департаменту соціальних питань та охорони здоров`я Южноукраїнської міської ради Миколаївської області (р/р НОМЕР_3 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 22427868) витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) гривні.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Южноукраїнського
міського суду Олександр Іванович Савін