
Провадження № 2/229/1002/2020
ЄУН 229/5617/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2020 року м. Дружківка
Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Грубника О.М.,
за участю секретаря судового засідання Варламової О.Д.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" Виробнича одиниця «Дружківкатепломережа» до ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за надану теплову енергію,
встановив:
В позовній заяві, яка надійшла до суду 18 вересня 2019 року обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» Виробнича одиниця «Дружківкатепломережа» (далі- ВО «Дружківкатепломережа») вказав, що він є постачальником теплової енергії у багатоквартирні житлові будинки м. Дружківки. Відповідач ОСОБА_1 несвоєчасно сплачував послуги за фактично отриману теплову енергію, у зв`язку з чим порушив умови її сплати. Відповідач несвоєчасно сплачував послуги за фактично отриману теплову енергію, у зв`язку з чим порушив умови її сплати. За період з 01 квітня 2014 року по 01 травня 2016 року за відповідачем утворилася заборгованість перед позивачем за фактично отриману теплову енергію у загальній сумі 11670,80 грн., яка складається з основного боргу у розмірі 8877, 15 грн., суми інфляційних збитків – 2453,37 грн. та трьох відсотків річних – 340,28 грн. У червні 2016 року позивач звертався до Дружківського міського суду Донецької області з заявою про видачу судового наказу щодо стягнення з відповідача заборгованості за теплову енергію. Ухвалою суду від 09 червня 2016 року Обласному комунальному підприємству «Донецьктеплокомуненерго» було відмовлено у видачі судового наказу. Позивач просить стягнути з відповідача на свою користь заборгованість по оплаті за опалення за період з 01 квітня 2014 року по 01 травня 2016 року у загальній сумі 11670,80 грн., яка складається з основного боргу у розмірі 8877,15 грн., суми інфляційних збитків – 2453,37 грн. та трьох відсотків річних – 340,28 грн., а також судові витрати у розмірі 1921,00 грн.
За положеннями ст.19 ЦПК України розгляд малозначних справ, а саме справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, проводиться в порядку спрощеного позовного провадження.
Згідно з ухвалою Дружківського міського суду Донецької області від 07 листопада 2019 року було відкрито провадження у справі та вирішено проводити судове засідання в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ухвали суду від 21 лютого 2020 року № 229/5617/19 заочне рішення Дружківського міського суду Донецької області ЄУН 229/5617/19 від 16 грудня 2019 року за позовом обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" Виробничої одиниці «Дружківкатепломережа» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надану теплову енергію було скасовано і призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
З клопотанням, відповідно до положень ст.277 ЦПК України, про розгляд справи в загальному позовному провадженні, відповідач не звертався.
У судове засідання представник позивача ОСОБА_3 не з`явився, про час та місце розгляду справу сповіщений належним чином. 09 липня 2020 року представник позивача ОСОБА_3 надав суду додаткові письмові пояснення. Просив суд задовольнити позов та розглянути справу у його відсутність.
Відповідач ОСОБА_1 та його представниця ОСОБА_2 до суду не з`явилися, про час та місце розгляду справи сповіщені належним чином: судовими повістками. Надали заяви про розгляд справи за їх відсутності. Просять у позові відмовити.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.
Відповідач ОСОБА_1 є споживачем теплової енергії у квартирі АДРЕСА_1 .
Плата за теплову енергію, передбачена Правилами надання послуг з центрального опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою КМУ від 21. 07. 2005 року № 630. Відповідно до п. 18 Правил № 630 розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим. Згідно п. 20 цих Правил плата за надані послуги вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку теплової енергії або затверджених нормативів споживання на підставі платіжного документа (розрахункової книжки, платіжної квитанції тощо). Згідно п. 21 Правила у разі відсутності у квартирі та на вводах у багатоквартирний будинок засобів води і теплової енергії плата за надані послуги справляється згідно з установленими нормами споживання з розрахунку за 1 кв. м (куб метр) опалювальної площі (об`єму) квартири та додатково за перевищення розрахункової потужності приладів опалення (радіаторів) згідно з законодавством.
Судом встановлено, що Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» в особі ВО «Дружківкатепломережа» є виконавцем житлово-комунальних послуг для населення, що мешкає у житловому фонді комунальної власності м. Дружківка Донецької області, з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води у будинках, мережі яких безпосередньо приєднані до теплових мереж ОКП «Донецьктеплокомуненерго».
Тарифи ОКП «Донецьктеплокомуненерго» за послуги з 17 квітня 2015 року передбачені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 31 березня 2015 року № 1171 «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню суб`єктами господарювання, які є виконавцями цих послуг»(зі всіма змінами) та з 03 січня 2016 року згідно постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09 червня 2016 року № 1101 ОКП «Донецьктеплокомуненерго» ВО «Дружківкатепломережа».
Відповідно до наведеного в позові розрахунку, заборгованість відповідача за послуги з теплопостачання за період з 01 квітня 2014 року по 01 травня 2016 року у загальній сумі 11670,80 грн., яка складається з основного боргу у розмірі 8877,15 грн., суми інфляційних збитків – 2453,37 грн. та трьох відсотків річних – 340,28 грн
Відповідно до частин першої - третьої статті 13 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах.
Згідно з пунктами 24, 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі - Правила № 630), споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Правила № 630 передбачають, що договір про надання послуг укладається між виконавцем послуг і споживачем.
Відсутність укладеного договору не звільняє споживача від сплати за фактично надані послуги.
Частиною шостою статті 19 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Статтею 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції. що діяли на момент спірних правовідносин), передбачено, що споживач зобов`язаний за власний рахунок ремонтувати та міняти санітарно-технічні прилади і пристрої, обладнання, що вийшли з ладу з його вини; дотримуватися вимог житлового та містобудівного законодавства щодо здійснення ремонту чи реконструкції приміщень або їх частин, не допускати порушення законних прав та інтересів інших учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг; своєчасно проводити підготовку житлового будинку, помешкання (в якому він проживає або належить йому на праві власності) та його технічного обладнання до експлуатації в осінньо-зимовий період.
Пунктом 26 Правил № 630 передбачено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Відповідно до п. 1.2 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року N 4 (далі - Порядок), для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії (склад комісії наведено в додатку 1).
Для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.(п. 2.1 Порядку).
Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк (п. 2.2.3 Порядку).
Пункт 2.3 Порядку передбачає, що отримання технічних умов може виконуватись безпосередньо заявником або відповідно до договору проектною чи проектно-монтажною організацією.
Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником ( п. 2.3.1. Порядку).
Відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи. Роботи з відключення будинку від мереж ЦО і ГВП виконуються у міжопалювальний період. (Пункти 2.3 та 2.5 Порядку).
Згідно з пунктами 2.6, 2.7 Порядку, по закінченню робіт складається акт про відключення будинку від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання і в десятиденний термін подається заявником до постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.
Тобто, єдиною законною підставою для відключення від мереж централізованого опалення є відповідний акт постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води. Інших підстав чинне законодавство не передбачає.
Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено судом, рішенням виконавчого комітету Дружківської міської ради від 07.08.2013 року № 464 «Про надання дозволу ОСОБА_1 на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання з улаштуванням індивідуального газового опалювального приладу в квартирі за адресою: АДРЕСА_2 , надано дозвіл ОСОБА_1 на підставі постанови Дружківського міського суду від 21.03.2012 року (справа № 2-а/0516/74/12) на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання з улаштуванням індивідуального газового опалювального приладу в квартирі за вказаною адресою. Пунктом 2 рішення виконкому передбачено ОСОБА_1 розробити проектну документацію на встановлення в квартирі індивідуального газового опалювального приладу та узгодити її згідно з діючим законодавством. Згідно з пунктом 2 цього ж рішення, відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання виконувати силами обслуговуючої організації тільки після затвердження проектної документації на газифікацію згідно з діючим законодавством.
12 вересня 2013 року року комісією у складі представників власника будинку або уповноваженою ним особою, монтажної організації, виконавця послуг та власника квартири ОСОБА_1 складено акт про відключення квартири від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП, який затверджено рішенням міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП (протокол № 09 від 12 вересня 2013 року).
З урахуванням наведеного, суд вважає, що відсутні правові підстави для стягнення заборгованості з оплати послуг за теплопостачання за період з 01 квітня 2014 року по 01 травня 2016 року у загальній сумі 11670,80 грн., яка складається з основного боргу у розмірі 8877,15 грн., суми інфляційних збитків – 2453,37 грн. та трьох відсотків річних – 340,28 грн., оскільки квартира відповідача в установленому порядку відключена від мереж теплопостачання 05.09.2013 року, акт затверджено 12.09.2013 року рішенням міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води органу місцевого самоврядування, який є чинним, а тому в задоволенні заявленого позову слід відмовити
Керуючись ст.ст. 2, 10-12, 80, 259, 263-265 ЦПК України, суд
ухвалив:
Обласному комунальному підприємству "Донецьктеплокомуненерго" Виробнича одиниця «Дружківкатепломережа» у задоволенні позову про стягнення заборгованості за теплову енергію з ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного суду через Дружківський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи - з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 16 липня 2020 року.
Cуддя: О. М. Грубник